Лише 15% фінансування науки йде на розробки

До 85 % обсягів бюджетного фінансування науки «забирають» держустанови, а не наукові розробки

Лише 15% фінансування науки йде на розробки

У 2017 році в Україні мають запрацювати Нацрада з питань розвитку науки і технологій та Національний фонд досліджень, створення яких передбачено новим Законом України «Про науку і науково-технічну діяльність». Про це розповів заступник міністра освіти Максим Стріха під час обговорення проекту Середньострокового плану пріоритетних дій уряду до 2020 року в частині, що стосується формування нової системи управління та фінансування науки.

Чиновник відзначив, що сьогодні в Україні існує низка нагальних проблем, які мають бути вирішені в зазначеній сфері.

За його словами, вітчизняна наука майже втратила функції впливу на соціально-економічний розвиток держави, а показник науково-технічного потенціалу знизився до критичного рівня.

«Низький рівень фінансування та застаріла матеріально-технічна база призвели до серйозного падіння престижу наукової роботи та масового відтоку якісних наукових кадрів. Крім того, сама сформована ще в радянські часи система управління наукою, яка добре діяла в рамках планової економіки, за сьогоднішніх умов втратила свою ефективність», – зауважив Стріха.

Він наголосив, що ще одна негативна тенденція полягає в тому, що у 2016 році більшість обсягів бюджетного фінансування науки – до 85 % – спрямовувалась на забезпечення діяльності державних наукових установ, а не на наукові розробки. Водночас ґрантове фінансування як інструмент мало дуже обмежене застосування через відсутність відповідних інституцій фінансування.

Заступник міністра повідомив, що для того, щоб розпочати необхідні зміни в сфері управління та фінансування науки, урядом визначено три ключових пріоритети на 2017 рік: утворення Національної ради з питань розвитку науки і технологій, створення Національного фонду досліджень та формування органів його управління, а також формування нормативно-правової бази для забезпечення процесу утворення державних лабораторій та отримання статусу дослідницьких університетів національними ВНЗ.

Максим Стріха підкреслив, що створення Нацради та Нацфонду передбачено законом «Про наукову та науково-технічну діяльність», ухваленим наприкінці 2015 року, та отримало позитивну оцінку групи провідних європейських експертів, які вивчали стан дослідницької та інноваційної системи України торік в межах політичних інструментів програми «Горизонт-2020».

Окремо перед МОН стоїть завдання до 2020 року провести державну атестацію не менш як 550 наукових установ. У відомстві очікують, що результатом цього має стати формування ефективної структури мережі таких установ.

Освіта.ua
17.01.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
роман
А на мої сокільські наукові розробки, які я здійснюю уже чверть століття, шановний зам.міністре освіти, не пішло ні копійки. напрацьована уся база впровадження сокільства у шкільництво України. Та мало того, що нашого ніхто не бере, ще й витурили з освіти. А ми дальше про своє -"Сокіл" та й "Сокіл", А може хтось та почує, та й підніме те, що недобре лежить. А пасувало би нашому відомчому міністерству нарешті, та зацікавитись нашими науковими розробками. Та хоч би безплатно допустили до дітей, та де там, 20 років працювала наша лабораторія на г/з, і ту закрили. Ще покійний Мирослав Стельмахович зі мною її засновував. Було чотири депутатських звернення Лілії Михайлівни Гриневич не закривати мого РМК (Монастириськ,що на Тернопіллі.). Саме на базі мого РМК і велась ця величезна робота. А ми про щось кажемо?! Та надії не втрачаємо. Віримо, що Лілія Михайлівна уже в ролі Міністра освіти та науки України відновить порушену рівновагу у цьому питанні. Бо наша робота того вартує. З повагою, Роман Расевич,...