Владу попередили про катастрофу в профтехосвіті

У Громадській раді при Міносвіти наголошують, що профтехосвіта знаходиться на межі знищення

Владу попередили про катастрофу в профтехосвіті

Громадська рада при Міністерстві освіти і науки наголошує на відсутності у владних структурах чітко спланованих та організаційно і методично забезпечених дій, спрямованих на реалізацію норм нового бюджетного законодавства в частині професійно-технічної освіти. Про це йдеться у відкритому листі Громадської ради при МОН до президента Петра Порошенка, голови Верховної Ради Володимира Гройсмана та міністра освіти і науки Сергія Квіта, що оприлюднений на сторінці громадської ради у Facebook.

У листі зазначається, що після прийняття закону «Про Державний бюджет на 2016 рік» та змін до Бюджетного кодексу професійно-технічна освіта знаходиться на межі знищення. Виникла загроза закриття професійно-технічних закладів, їх нераціональне перепрофілювання, відчуження приміщень, земельних ділянок, скорочення робочих місць тощо.

Також у Громадській раді при МОН наголошується, що до сьогоднішнього дня зміни до Закону України «Про Державний бюджет на 2016 рік» так і не підписані Президентом України, хоча навіть і це не дає гарантії стабільності, просто надасть відтермінування проблеми.

«Все це викликало і продовжує викликати шквал телефонних дзвінків, звернень, які у більшості своїй містять занепокоєність, розчарування, обурення діями влади, які фактично спрямовані не на реформи в системі професійно-технічної освіти, а на її руйнацію», - йдеться у зверненні.

Автори звернення зазначають, що працівники системи професійно-технічної освіти не заперечують необхідності запровадження якісних змін у підготовці кваліфікованих робітників, але при цьому вважають і вимагають, аби цей процес в Україні відбувався продумано, послідовно та поетапно.

«Просимо Вас, дати доручення Комітетам з питань науки і освіти, з питань бюджету та з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування невідкладно розглянути ситуацію, що склалася в системі професійно-технічної освіти України у зв’язку з прийняттям нового бюджетного законодавства, внести законопроекти щодо змін до прийнятих законів, зокрема про збереження у 2016 році фінансування професійно-технічних навчальних закладів у формі субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, а також щодо зупинення на цей період дії норми про передачу майна закладів профтехосвіти з державної у комунальну власність», - йдеться у листі.

У Громадській раді при МОН запропонували внести зміни до закону «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо повернення видатків на фінансування підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних та інших навчальних закладах з держбюджету.

Також підписанти вважають за необхідне припинити передачу з державної власності у комунальну власність відповідних установ, закладів та організацій професійно-технічної освіти, рекомендувати парламенту підтримати рішення Комітету з питань науки і освіти щодо ухвалення проекту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення безкоштовного харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів та учнів професійно-технічної освіти які мешкають у відриві від батьків тощо.

Текст відкритого листа прийнято на загальних зборах Громадської ради 18 лютого 2016 року.

Освіта.ua
22.02.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Виталий Щербатюк
В профтехучилищах навчаються, багато сирот, на пів сирот, з малозабезпечених сімей, неблагополучних і т.д. Куди вони підуть навчатись як не в профтехучилище, оволодіти та мати спеціальність та і щей не одну, а де кілька. Наприклад тракторист при закінченні може мати не тільки права тракториста, а і водія автотранспортних засобів, та слюсаря з ремонту та обслуговування сільськогосподарських машин та устаткування... І ще ..!!! З січня місяця більше як 70 навчальних закладів профтехосвіти не отримають зарплатні, а учні стипендії, таке враження що владі байдуже доля цих людей та їм не до них... Дуже шкода що так..(((
колега
прикро що відбувається геноцид освіти, це роблять ті хто зовсім не розуміє ні методики ні педагогіки, та й взагалі сумніви є на рахунок їх професійної освіти і наявного документа що це підтверджує. докерувалися до того що вчитель повинен їхати на заробітки, робити вибір між молоком і хлібом, але при цьому всьому влада забуває що саме колишні учні пту сьогодні сидять в окопах в зоні АТО, (приблизно 70 %). Ви вже зробили реформу в середній школі, реформуєте вищу і тут згадали про ПТУ?? Можливо варто переглянути в скільки обходиться утриманням уряду, верховної ради та інших бюрократів???
лена
То доживе профтехосвіта до літа чи ні? От всі чекають, а чего чекають?
к тому идет
Для лена: раз нет профо свиты значит впереди война, а так, куда пойдут все эти дети, правительство лучше знает куда их направить...
Коментувати
Кузьміч
Таке враження, шо реформи роблять ідіоти. Коли вже ці "реформи" закінчаться?
Zinger
Для п. Бєлий. Повірте мені, ніякими обмеженнями не заборониш людині робити те, що вона хоче. Марнославство наших батьків більше популяризує вищу освіту, ніж усі зусилля чиновників- хай не до науки, але з дипломом. Основна причина низького престижу професійної освіти - її убогість і відсталість від вимог сьогодення. Я був на семінарі, який проводив власник( він же директор) вищої готельної школи у Познані( Польща). Коли я побачив проспект цього закладу, майстер - класи його майстрів і демонстрацію вмінь учнів мені хотілося плакати. До сьогодні не можу зрозуміти, чому ми такі нещасні на такій багатій землі. Його учні проходять практичну підготовку( 6 місяців стажування) у кращих готелях Європи, до 90% можуть залишитися там працювати, вивчають дві - три іноземні мови. За 6 міс стажування повертають собі усі витрачені на навчання гроші і ще так раз у вигляді заробітку. А ми збираємо в учнів продукти, щоб провести практичне заняття! От Вам і престижна ПРОФТЕОСВІТА.
Владимир Белый
Найбільшого удару по якісній та справжній професійно-технічній та сервісній освіті нанесли ті, хто так сформував поєднання різних сегментів освіти, за якого майже 80% випускників шкіл/ліцеїв/гімназій легко і без напруження попадають у ВНЗ. Хоча відсотків з сорок з них й наближено не справляться з програмою вищої школи без списування чи й того гірше - проплати заліків та екзаменів. У питанні освіти головним був, є і буде його величність - ЗДОБУВАЧ освіти. Всі інше додається: слабким студентам "не підходять" розумні викладачі.
Олекса Позняк
Для Владимир Белый: Замість того щоб закрити 80% "університетів" та узяти під контроль аж до відеофіксації вступних екзаменів у справжніх вузах, ми скопіювали у росії ЗНО і забиваємо сміттєві вузи сміттєвими випускниками
Коментувати
Викладачі Харківщини
Таке враження склалося, що ми просто не потрібні нашій країні! МОНу та країні не потрібна молодь яка хоче здобути професійну освіту, країні потрібно тількі м"ясо на Донбас!
Голосzнароду
Для Викладачі Харківщини: Я думаю, країні потрібна молодь, яка буде працювати фізично, хоча для цього цій молоді не потрібні застарілі навички та документ про освіту, з яким все одно нікуди на роботу без взятки не беруть.
Жмеренка
Для Викладачі Харківщини: Та ні, то тобі тільки здається. Усе навіть дуже непогано. Набагато краще ніж в 2013.
Коментувати
Викладач ПТНЗ
В мене просто одне питання з цього приводу - невже наші діти не мають право за державний кошт отримати робітничу професію? Якість профтехосвіти - то просто балачки, в нас така сама якість освіти і в школах і в вишах - хто хоче вчитись той і буде - а хто ні - то ніякі вливання не допоможуть. Щось там МОН заїкався про професійні школи - до чого тоді закриття птнз - залатати дірки в бюджеті за рахунок профтеха?
Zinger
Для Викладач ПТНЗ: Друже! Право передбачає ще й відповідальність. Половина учнів ПТУ вибирає собі професію, бо мама сказала або "друг там вчиться". Використавши державні кошти на навчання раптом вияснив, що ця професія йому не подобається, замало платять. І цей конвеєр продовжується з року у рік. Це не марнотратство? Згоден, що хто хоче чогось навчитися, той навчиться, тільки часу потрібно на це більше, ніж відводиться у ПТУ( три роки, а не півтора). Тому підприємці так нарікають на слабку підготовку випускників, їм не хочеться ще півтора року доучувати його( я маю на увазі складні робітничі професії). Мені більше до вподоби ідея професійних коледжів. В Австрії провчився у коледжі три роки маєш два дипломи - бакалавра і диплом кваліфікованого робітника. Хочеш мати диплом про вищу освіту-ще два роки і ВИШІ і гтово. Просто австріяки і не тілик вони в Європі уміють рахувати гроші!
Коментувати
Голосzнароду
Але ж якість профтехосвіти не задовільняє потреби ні роботодавців, ні ринку праці, ні всього суспільства загалом, так для чого дарма витрачати на неї кошти платників податків і консервувати шпроти із студентів.
Викладач ПТУ
А де ви візьмете якість, якщо протягом останніх двадцяти років ніхто з влади не вникав у проблеми профтехосвіти? Ні держава, ні роботодавці, які хочуть мати добре підготовлених кваліфікованих робітників, не вкладають коштів у модернізацію матеріальної бази ПТО. Фінансувалися лише захищені статті; зарплата, стипендія, енергоносії. Все решту (підручники, ТЗН, верстати, техніка, інші засоби навчання) - де хочете, там і беріть. А т. зв. НМЦ ПТО тільки те й роблять, що проводять конкурси, то для учнів, то для педагогів. А як вчити, на чому, коли (бо головне - конкурс!), нікого не хвилює. Дістало!!!!
Кузьміч
Повністю Вас підтримую, колего!
Викладач ПТНЗ
Для Голосzнароду: а навіщо витрачати кошти на середню освіту - більшість її не засвоюють. Може достатньо початкової обов"язкової. Це ж кошти платників податків. Нехай вони йдуть не на дітей а на міністрів.
Коментувати