ВНЗ не пропонують студентам предмети на вибір

Студенти мають право обирати 25% освітньої програми, однак не всі виші забезпечують права студентів

ВНЗ не пропонують студентам предмети на вибір

Українські студенти, відповідно до закону «Про вищу освіту» мають право обирати 25% від обсягу своєї освітньої програми, однак не всі вищі навчальні заклади забезпечують права студентів на вибіркові дисципліни. Про це під час зустрічі першого заступник міністра освіти Інни Совсун з представниками органів студентського самоврядування повідомив виконавчий директор аналітичного центру СEDOS Єгор Стадний.

За його словами, на початку 2015 року Міністерство освіти і науки звернулося до університетів із рекомендаціями щодо організації освітнього процесу у 2015/16 навчальному році, зокрема, забезпечення сприятливих умов у розкладах занять для здійснення вибору предметів студентами.

Він повідомив, що Аналітичним центром СEDOS було досліджено 191 вищий навчальний заклад державної та комунальної форми власності ІІІ-ІV рівнів акредитації з метою діагностики стану забезпечення права студентів на вибіркові дисципліни.

Для моніторингу було обрано чотири найпопулярніші спеціальності з різних галузей: комп'ютерні науки, філологія, екологія та право. Для отримання інформації співробітники центру телефонували до університетів у якості майбутніх абітурієнтів для того, щоб дізнатися, чи існує взагалі така практика, з якого курсу та в якій кількості можна самостійно обирати дисципліни, який їхній розподіл по навчальних роках, якою має бути кількість студентів у групі, аби дисципліна відбулася та інші.

За результатами телефонного опитування з’ясувалося, що з 191 вищого навчального закладу у 82 існує вибірковість дисциплін. 81 університет повідомив, що взагалі не пропонує дисципліни на вибір, інші 28 ВНЗ не відповіли на дзвінки.

За словами Єгора Стадного, основними перешкодами для впровадження вибіркових дисциплін у вищих навчальних закладах є брак коштів, нерозуміння адміністрацією університету орієнтованого на студента підходу, відсутність конкуренції між викладачами, недостатня обізнаність працівників університетів та студентів, інерція, позмінна організація освітнього процесу, перенавантаження студентів.

«Студенти є повноцінними учасниками освітнього процесу, тож вони мають право впливати на його організацію, одним із аспектів якої мають стати вибіркові дисципліни», - наголосив експерт.

Освіта.ua
22.12.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Скептик
Для того щоб вибіркова дисципліна викладалась має записатись більше 10 студентів. Якщо група 19 чоловік то розподіл неможливий. Друге - наявність аудиторій - при розподілі аудиторний фонд має збільшитись мінімум в півтора рази. Третє - зарплата викладачам.
Григорій
Вибіркових дисциплін у ВНЗ України взагалі не існує... Все це існує на папері: нібито виші і мають в навчальних планах дисципліни на вибір, але студентам не пропонують вибрати з них те, чому вони хочуть навчатися, за них все вирішує деканат. В результаті - ніякого вибору не має. Ректори ж звітують, що у них все виконується, а насправді...