Звільнення без пояснень

Директора Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Ігоря Лікарчука було звільнено з посади зовсім непомітно

Звільнення без пояснень

Усе відбувалося так тихо та спокійно, що з Міністерства освіти і науки, молоді та спорту навіть забули повідомити Ігоря Леонідовича, що з 5 січня той офіційно безробітний.

Неприємну для себе новину він дізнався у ніч перед Різдвом… з Інтернету. Пан Лікарчук і досі очікує, коли йому офіційно пояснять причини звільнення.

Наступ на ЗНО

Перший директор Центру оцінювання якості освіти Лілія Гриневич говорить, що зовнішнє незалежное оцінювання (ЗНО), за останніми опитуваннями, має 80% підтримки. Тобто його запровадження – чи не найуспішніша реформа у галузі освіти.

"Це свідчить про те, що всі давно очікували, що колись мало з’явитися оцінювання, неупереджене і однакове для всіх. А за допомогою тестування діти мають можливість отримувати доступ до освіти тільки відповідно до своїх знань. Батьки і абітурієнти пересвідчилися, що оцінювання не покупне. Жодного доказу витоку інформації не було", – каже Гриневич.

Схоже, така система, незалежна і прозора, не до душі нинішньому міністру. І це було зрозуміло від самого початку міністерської роботи Дмитра Табачника. А відтак його відомство весь час намагалося зменшити значимість тестування.

Наприклад, було збільшено вагу середнього балу атестату, а в умовах прийому до вишу передбачався цілий ряд прийомів, за допомогою яких можна уникнути обов’язковості тестування – наприклад, оцінювання раптом стало необов’язковим для тих, хто закінчив школу до 2007 року або за кордоном.

До Верховної Ради також подано законопроект про вищу освіту (№7486-1), у якому записано, що при вступі у виші враховуватиметься ЗНО, бал атестату та результати вступних іспитів (або бал ВНЗ) у рівних пропорціях.

Також Лілія Гриневич додає, що система ЗНО інформаційно не захищена. Двічі Верховна Рада провалила законопроект, який мав би визначити відповідальність за фальсифікацію ЗНО, і сприяв би забезпеченню виділення коштів на інформаційний захист оцінювання.

"Зараз до бази даних ЗНО можуть бути несанкціоновані втручання з метою зміни результатів. Тож настає час, коли треба забезпечувати громадське спостереження та аудит, аби переконатися, що фальсифікацій не може бути. Бо це основне, заради чого люди довіряють ЗНО", – наполягає Гриневич.

Наступний крок у наступі на ЗНО – звільнення директора Українського центру якості освіти. До речі, багато хто дивувався, чого принципового та неухильного Лікарчука Табачник не звільнив ще навесні? Варто говорити, що сам Ігор Леонідович увесь цей час поводився спокійно, майже ніколи не критикував владу, а виконував свою роботу, згідно з новими розпорядженнями та указами. Але насправді у Центрі не було все спокійно.

Збереження таємниці

Як насправді працювалося у Центрі оцінювання останні місяці, ми дізналися лише після звільнення Лікарчука. Виявляється, весь цей час Міністерство освіти намагалося втрутитися у його роботу, вказуючи, що він не є аж таким незалежним.

Після звільнення Ігор Лікарчук нарешті заявив, що з боку чиновників з Міністерства освіти були пропозиції щодо маніпулювання оцінками – підвищення балу, від чого він відмовився. До того ж, йому неодноразово погрожували звільненням.

Сьогодні пан Лікарчук перебуває в лікарні з високим тиском. Замість нього журналістам відповідає його колишня заступниця, яка нещодавно звільнилася з роботи в Центрі за власним бажанням, Галина Солодка. Перед тим за посадовими обов’язками вона відповідала за зміст тестів.

"Ви знаєте, якого розголосу набули тести з англійської мови? Особисто я давала з цього приводу всі пояснення. Було засідання і в міністерстві, на яке нас не запросили, і у профільному комітеті Верховної Ради, – говорить Галина Солодка. – Зрештою з’ясувалося, що обвинувачення – надумані, адже результати, які отримали діти, і психометричні характеристики тестів були добрі".

Від листопада 2010 року працівники Центру весь час мали щось пояснювати міністерству, відповідаючи на доповідні записки. А потім за ініціативою першого заступника міністра Євгена Сулими було несподівано змінено програми ЗНО. І це в той час, коли вже були повністю готові зошити для пробного тестування, які за форматом мають відповідати дійсному. До того ж, у програмах, запропонованих міністерством, були помилки та неточності.

Наприклад, у програмі з математики зазначалося, що учні в усній формі мають доводити теореми, що для тестових завдань неприпустимо, а у програмі з географії діти повинні показати, як вони вміють користуватися компасом. "На останнє я сказала, що у запрошенні на тестування замість адреси ми можемо вказати координати, і хто добереться до пунктів, той і вміє користуватися", – говорить Галина Солодка.

"Цікаві були і вимоги до тестів з іноземних мов, – продовжує вона. – Не секрет, що в Україні не має єдиного підручника, школи навчаються за різними. А в міністерських вимогах записано, що в тестах не має бути понад 5% незнайомої лексики. І це тоді, коли ми не маємо визначеного обсягу лексичного матеріалу, який треба перевіряти".

Побачивши ці програми, спеціаліст УЦОЯО знову написала доповідну записку з зауваженнями. За деякий час надійшли нові програми. Але більшість зауважень так і не були враховані.

Згодом стало ще цікавіше. Адже міністерство ініціювало перевірки тестів сторонніми спеціалістами. Але ж реалізувати це було неможливо – подібні дії погрожували витоком інформації про зміст тестів, адже пані Солодка запевняє, що повний варіант тестових завдань по кожному предмету знали лише три особи в Україні.

Різдвяний "подарунок"

Але повернімося до звільнення. 6 січня 2011 року працівники Центру дізналися про постанову уряду про звільнення їх керівника (урядовий наказ про звільнення Лікарчука датується 5 січня) та призначення на посаду керівника УЦОЯО пані Ірини Зайцевої. У нещодавньому минулому заступниці міністра Табачника, перед тим – депутатки Луганської обласної ради, і завжди – прихильниці викладання російською мовою в українських школах та однієї з керівниць "Луганського обласного російського центру".

Вже після свят, 10 січня, колективу представили нову директорку. Представляв її діючий перший заступник міністра Євген Сулима. Працівників Центру, як вони розповідають, викликали до певного кабінету, де були готові їхні особові справи.

"І те, що відбувалося далі, важко пояснити, – продовжує пані Солодка. – З особових справ почали з’ясовувати, хто і звідки прийшов, ким до того працював. Одразу ж вказувалося на вигадані порушення. Запитували, як можна було писати такі доповідні? Говорили, що на кожного знайдеться стаття. Обіцяли, що завтра все буде по-іншому. Аби ми не думали, що такі незалежні – маємо робити все, що скаже міністерство".

А ось відповіді, за що було звільнено пана Лікарчука, працівники Центру, за їхніми словами, так і не отримали.

Є лише одна усна заява першого заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту Євгена Сулими: "До керівника Центру було багато питань, пов’язаних з організацією тестування-2010, зокрема, було багато скарг на тести з англійської мови". Цікаво, що Дмитро Табачник у своїй передмові до "Офіційного звіту про проведення ЗНО у 2010 році" зазначив, що тестування відбулося успішно.

Тож поки невідома достеменна причина – у міністерстві досі відмовчуються, можна робити лише припущення, чому ж було звільнено Лікарчука?

Зокрема, пані Солодка говорить, що це спроба взяти під контроль діяльність Центру, втрутитися у результати тестування. Фахівець розмірковує так: уряд звільнив Лікарчука лише за поданням Міністерства освіти.

Адже, по-перше, Лікарчук не підтримав міністерський курс на нівелювання ролі ЗНО у вступній кампанії, по-друге, протистояв будь-яким спробам тиску на нього у питаннях примусової зміни результатів тестування і, по-третє, система створювалась як незалежна, навіть від міністерства, і Лікарчук відверто відстоював цю ідею.

У нарікання на тести з англійської мови як головну причину звільнення не вірить і колишній міністр освіти та науки, голова Громадської ради освітян і науковців України Станіслав Ніколаєнко.

Він згадує, як у 2006 році було створено Український центр оцінювання якості освіти і в листопаді урядом Януковича було затверджено доктора педагогічних наук Ігоря Лікарчука його директором.

"За минулі чотири роки створено потужну матеріально-технічну базу, програмно-методичне забезпечення, підготовлено кадри, створено регіональні центри, накопичений значний досвід проведення оцінювання знань учнів", – говорить Ніколаєнко та зазначає, що не бачив недопрацювань у роботі Лікарчука.

Поки що Ігор Лікарчук перебуває у лікарні. Та навіть там продовжує боротися – готується позиватися до суду з двох приводів: на незаконну процедуру звільнення та за образу професійної гідності.

Також його досі офіційно не звільнено, адже станом на 13 січня він не бачив наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту про своє звільнення, як і не отримав трудову книжку та розрахунок. Тобто виходить, що вже звільнена з посади заступника міністра пані Зайцева фактично не може приступити до виконання своїх обов’язків...

Хоча вчора перший заступник міністра Сулима зустрічався з нею, як з директором Українського центру оцінювання якості освіти, та керівництвом американського Альянсу сприяння ЗНО в Україні.

За словами першого заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту, міністерство та Український центр оцінювання якості освіти прагнуть надалі покращувати та удосконалювати систему Зовнішнього незалежного оцінювання в Україні.

"Український центр оцінювання якості освіти та Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України – це партнери. У нас абсолютно одні й ті самі принципи – це, по-перше, підвищення якості освіти, а також надання молоді України рівних можливостей для отримання цієї освіти", – зазначила на зустрічі вже колишня заступниця міністра освіти Ірина Зайцева.

Автор: Тетяна Катриченко

Главред
14.01.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
www
ПОДДЕРЖИВАЮ ЗНО_ТОЛЬКО ЗНО --ЧЕСТНО ..
33
зно--надо сохранить ..А все что здесь пишут небось не поступили или не смогли дать взятку..
ATZR
Дуже добре, що звільнили Лікарчука. Без допомоги помічників він під час селекторних нарад не міг конкретно відповісти на жодне питання. Головне ж, він і на один відсоток не володів реаліями середньої освіти та намагався надати їй статус "прислужниці" вищої школи.
Сільський директор
Для ATZR: Відповідав конкретно і влучно. Прикро за дітей, батьки яких не мають коштів. Там багато розумних і здібних.
Франчук
Для Сільський директор: Правильно сделали что выгнали Ликарчука, надо было гнать его давно, и ЗНО отменить, многим уважаемым людям попортил кровишки, видети ли откыл дорогу для талантов из бедных семей и убрал корупцию из вузов, оборзели вообще - работать надо если бабок нет, а то возомнили
Учитель
Для Франчук: а "бабки" в тебе звідки взялися? Неук ти неотесаний? Місце твоє на фермі, бикам хвости крутити
Коментувати