Завдання №58 тесту з історії України: відповідь УЦОЯО

В УЦОЯО наголошують, що завдання має однозначно правильну послідовність подій

Завдання №58 тесту з історії України: відповідь УЦОЯО

Офіційна відповідь Українського центру оцінювання якості освіти на численні звернення щодо завдання № 58 сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання з історії України.

За результатами розгляду повідомляємо таке.

Перш за все, звертаємо увагу, що завдання № 58, як і інші завдання такого типу, скеровані не на перевірку механічного відтворення лише тих подій, дати яких зазначено в Програмі ЗНО з історії України, а насамперед на перевірку розуміння (засвоєння) загальної картини та логіки історичного розвитку на певному відрізку історичного часу. У цьому конкретному випадку йдеться про період кінця ХVІІ – першої половині ХVІІІ ст. Сама умова засвідчує, що серед наведених у завданні подій є події як «дев’яностих», так і «нульових» років відповідно ХVІІ та ХVІІІ століть. Крім того, зі змісту завдання чітко зрозуміло, що вони нерозривно пов’язані з постаттю гетьмана Івана Мазепи й напрямами його зовнішньої політики.

Варто наголосити, що всі зазначені події відповідають Програмі ЗНО з історії України. А саме:

  • подія «ухвалення польським сеймом рішення про ліквідацію козацьких полків на Правобережній Україні» безпосередньо стосується повстання під проводом С. Палія (1702–1704 рр.), оскільки саме вона спричинила вибух цього козацького повстання;
  • події «об’єднання під владою гетьмана І. Мазепи Лівобережної та Правобережної України, укладення таємного договору між шведським королем Карлом XII і гетьманом І. Мазепою, зруйнування за наказом московського царя Петра І гетьманської столиці Батурина» є складовими періоду гетьманування І. Мазепи.

Таким чином, можна відтворити загальну історичну картину, стрижнем якої є наведені в завданні події.

Після завершення війни між Польщею та Туреччиною (1699 р.) потреба в козацькому війську відпала, і тому польський сейм ухвалив рішення про ліквідацію правобережних козацьких полків. Спроба силою реалізувати цей план призвела до повстання під проводом С. Палія (1702–1704 рр.). Ситуацією скористався гетьман І. Мазепа. У 1704 р. на Правобережжя вступили лівобережні козацькі полки під проводом гетьмана. Відбулось об’єднання під владою І. Мазепи Лівобережної та Правобережної України. Титул «гетьман обох берегів Дніпра» наповнився реальним змістом.

Проте політика московського царя Петра І щодо України змусила І. Мазепу замислитися над подальшою долею Гетьманщини. Гетьман, завдячуючи посередництву польського короля С. Лещинського, розпочинає переговори зі шведським королем, укладає таємний союз із Карлом ХІІ та 24 жовтня 1708 р., залишивши Батурин, вирушає на з’єднання зі шведським королем. Звістка про перехід І. Мазепи на бік шведів викликала лють царя Петра І. За його наказом московські війська на чолі з князем О. Меншиковим здійснили 2 листопада 1708 р. каральну акцію проти гетьманської столиці, що ввійшла в історію як «Батуринська різанина».

Подія «ліквідація козацтва на Правобережній Україні (1713 р.)» не має жодного стосунку до завдання № 58 оскільки пов’язана із системою міжнародних договорів 1711–1714 рр.

Насамперед це Прутський трактат (1711 р.) між Московським царством і Османською імперією, за яким цар Петро І зобов’язувався вивести з Речі Посполитої свої війська, що перебували переважно на території Правобережної України.

Виконуючи умови цього договору, Петро І видав указ про ліквідацію козацьких полків, зобов’язавши всіх полковників Правобережжя зі своїми полками перейти на Лівобережжя. Упродовж 1711–1712 рр. відбулося примусове переселення людей з правого берега Дніпра на лівий.

У 1713 р. було укладено Адріанопольський договір, який повторив в основному умови Прутського трактату та забороняв Петру I втручатися у внутрішні справи Речі Посполитої.

У 1714 р. до договору було додано дві статті, за якими турецький султан дозволяв військам Речі Посполитої зайняти територію Правобережної України (з якої вже було виведене населення ліквідованих царем Петром І правобережних козацьких полків).

Таким чином, ліквідація козацтва на Правобережній Україні, як подія 1713 року, не стосується нормативно-правового акта польського сейма, а є наслідком реалізації правового акта московського царя.

Отже, у завданні 58 події треба розташувати в такій послідовності:

1) ухвалення польським сеймом рішення про ліквідацію козацьких полків на Правобережній Україні;

2) об’єднання під владою гетьмана І. Мазепи Лівобережної та Правобережної України;

3) укладення таємного договору між шведським королем Карлом XII і гетьманом І. Мазепою;

4) зруйнування за наказом московського царя Петра І гетьманської столиці Батурина.

Як бачимо, завдання має однозначно правильну об’єктивну послідовність подій.

Освіта.ua
06.06.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Дмитро
Обидві дати є у підручнику для 8 класу автор Гісем, Мартинюк сторінки 184, 187, причому мають тотожне формулювання, зміст якого - рішення польського сейму про ліквідацію козацького устрою. Навіть за умов, наведених у офіційному коментарі, запитання поставлене чітко: "Встановіть послідовність подій кінця 17 - першої половини 18 ст" і не має вказівки на діяльність Мазепи, а, отже, не має однозначної відповіді. https://uchebniki-online.net/349-istoriya-ukrainy-8-klass-gisem.html - посилання на підручник. Зверніть на це увагу при визначенні порогового балу
Макс
Ні, ну якщо ви зовсім відбиті люди, які через те, що втратили якісь нещасні 3 бали, хочете вчинити самогубство, то як кажуть "флаг в руки, електричку назустріч".ну невже ви так багато втратите через ті 3 бали? І навіть якщо ви доб’єтеся перегляду цього питання і відповідь до нього зміниться, то поясніть будь ласка, що робити тоді всім тим, хто відповів на це питання "правильно"? Тоді так ви заберете 3 бали в них. Тому прошу, заспокойтеся. Життя на цьому не закінчується.
Іван
Для Макс: Тим хто відповів правильно також додати 2 бали :) . Тоді всі будуть в рівних умовах. Але то трішки дурня, тому ті хто не знає історії отримають реальну оцінку своїх знань. Тут не школа, де вчителі за невеличкі подяки пробачали помилки.
Коментувати
Мас
УВАГА!!! Приблизно такий текст пишемо та надсилаємо або заносимо до УЦОЯО та МОН: Відповідно до приписів статті 40 Конституції України, положень Закону України «Про освіту» (№2145-VIII 05.09.2017 р.), Закону України «Про інформацію» (№2657-XII від 02.10.1992) та Положення про Український центр оцінювання якості освіти, затвердженого Постановою КМУ №1312 від 31.12.2005 р. в редакції від 22.08.2018. №624, прошу надати офіційне роз’яснення щодо тлумачення правильної відповіді до завдання 58 Сертифікаційної роботи з історії України (основна сесія, 04.06.2019). У відповіді прошу зазначити узгодженість правильної відповіді із затвердженою програмою ЗНО, програмою з історії України для закладів освіти відповідно до Державного стандарту базової і повної середньої освіти, рекомендованими підручниками МОН України для вивчення історії з наведенням конкретних сторінок в них та відповідних посилань, а також докази неможливості неправильного або подвійного (неоднозначного) тлумачення.
Марія Василівна
Для Мас: Повністю підтримуємо. Бо якщо це залишити... то так буде тривати роками. Тут навіть не в трьох балах справа, а в некоректності запитання...
Іван
Ну й отримаєте зміст цієї сторінки в папреовому вигляді. Якщо це вас заспокоїть - можна писати.
фосф
треба, бо без письмових підтверджень нема, чого показати в суді.
Коментувати
Самогубця
То за мої безсонні ночі, за вивчені майже напам‘ять купи підручників і посібників, за впавший за рік підготовки зір з 0,5 до мінус 1,5, за нерви на ЗНО, за дотримання вами ж, тупі ви тестувальники, складеної програми ви зі мною і ще безліччю випускників отаке вдіяли.Закрили двері до вступу на бюджет омріяного ВНЗ, поселили недовіру до Держави.Маю думку на те, щоб зібратися з такими ж, як я, з яких ви, нешановні уцояо, і ви, пане Гісем, і особисто ви, пане Бойко познущалися і , не побоюся цього виразу, яких ви просто згвалтували своєю зневагою і відношенням,вчинити масове самогубство прямо під дверима вашого центру, бо після того, як ви відрубали крила, жити вже не вийде. Особисто я дуже хочу вкоротити собі віку прямо у кабінеті директора, того самого Бойка. А деякі мої друзі хочуть зробити те ж саме під МОНом, якраз навпроти входу є дуже зручні ялинки. Ви цього хотіли добитися?Ви добилися.Очикуйте на масову хвилю самогубств серед вже НЕ абітурієнтів завдяки вам.Мамо, вибач
mmm
Для Самогубця: сонечко, розслабся. такого у житті ще не раз буде. то наша українська школа не готує до життя. усе штучне середовще і дітям і собі стBорюють. людям насрать на інших. сходи на фейсбук батьки sos.
Коментувати
Музикант
Я так і не розумію, відбулося засідання чи ні??? Чому нема інформації навіть на офіційній сторінці?? Тут справді підходять дві дати і 1699 і 1712 роки!!! А якщо хочете конкретний рік, то давайте, будь ласка, конкретне запитання в тестах!!! Це не зрозуміле питання, яке можна трактувати по-різному!! Якщо підходять два варіанти відповідей, то дайте за обидва варіанти по 3 бали!!! Справедливість мусить бути!!!
123
Для Музикант: відбулося. Нічого нового вони не сказали. Наполягають на своєму трактуванні. За інші розбіжності в інших питаннях навіть не заікнулися.
Музикант
Нічого не міняється( багато учнів, студентів втрачають по 3 бали через їхню безвідповідальність, а ці 3 бали можуть вплинути на вступ у вищі навчальні заклади. Це буде на їхній совісті..
Іван
Так завдання ЗНО не щоб всі вступили, а щоб вступили найкраще підготовлені учні. Ті хто відповів на питання правильно матимуть вищий бал й прекрасно втуплять до омрієних ЗВО, а ті хто не знає історію - теж вступлять до ЗВО, але не настільки омріяних.
Коментувати
Відмінник
Люди добрі, уже з фізики (точної науки) позачергова комісія встановила, що завдання має дві правильні відповіді !! А як же 58 завдання з історії??? Чи було засідання комісії? Чому немає ніякої інформації? Люди чекають, хвилюються, в сюжеті СТБ сказали, що в понеділок все вирішить фахова комісія з історії, І ЩО? Напишіть !
Ната
За 42 завдання усі отримали 1 бал . Навіть ті , які вгадували. Чому моя дитина, яка знала усі дати у тесті, через невірно поставлене завдання втрачає-3?
Іван
Для Ната: Таке життя.
Коментувати
Вікторія
Шановні автори завдань, я сподіваюся що апеляція нічого не дасть. (Щоб відповісти на це запитання потрібно було просто подумати, якщо у вашої дитини це не вийшло не потрібно шукати винних)
Провід 19
Для Вікторія: Прошу вибачення, подумати над чим? Яку саме дату використати 1712(1713) або 1699? І яким чином мав бути сформований логічний ланцюжок цього мислення?
Учитель історії
Для Вікторія: Зрозумійте, що діти дійсно думали і обирали між трьома датами : 1699 рік - перше рішення польського сейму, 1712 рік - друге рішення польського сейму (підручник Гісем - обидві дати є) і 1713 рік - ліквідація козацтва на Правобережжі (програма ЗНО). А такий результат виявився, тому що питання 58 некоректно сформульоване, двозначне і це факт. Скільки і учнів, і вчителів сприйняли питання неоднозначно, так може проблема не в цих людях, а в формулюванні питання. УЦОЯО, йдіть на компроміс, адже резонанс 58 питання зашкалює!!!
Вікторія
Для Провід 19: Просто треба , було згадати, що повстання Палія було якраз реакцією на відповідне рішення сейму(1699-було ухвалено рішення про ліквідацію козацьких полків на Правобережній Україні) , а 1713 рік - це не рішення, а вже фактична ліквідація козацьких полків.
Коментувати
Іван Михайлович
Батьки, учні та їхні вчителі, помилка УЦОЯО не вперше. І якщо і цього року не довести все до логічного завершення, то кінця цим знущанням не буде. Так було і минулого року з питанням про Ю.Бачинського. ДАВАЙТЕ РАЗОМ ЗВЕРТАТИСЯ ДАЛЬШЕ, в мас-медіа, на канали, до міністра освіти чи ін. Але ні в якому разі не треба припиняти відстоювати совю думку. АДЖЕ ТАК БУДЕ ТРИВАТИ РОКАМИ...
Геннадий Щербань
Прошу всех, неравнодушных, поддержать петицию: https://petition.president.gov.ua/petition/60248
Провід 19
Зважаючи на те. що Бойко історик (але, це не той Бойко, що має підручник), то я не очікую чогось нормального. Комісію. мабуть, якщо не очолить то буде керувати нею він.
Батьки
Сьогодні засідання комісії про 58 питання. Чи будуть незалежні експерти, учителі шкіл, чи знову ті ж самі члени комісії, що писали відписку зберуться , щоб від них відсталих і залишать все як було? Уже той факт, що тисячі учнів та вчителів неоднозначно сприйняли питання, свідчить про його некоректне формулювання!!! Люди, відстоюйте справедливість, учні мають одержати 3 бали!!!
Викладач
Шанoвний, пане, Бойко. Пояснiть дату з пiдручника 1712 р.? Дуже хочемо почути Вашу Вiдповiдь!
Відмінник
Для Викладач: Підтримую, польський сейм прийняв рішення про ліквідацію козацького устрою на Правоберережжі у 1712 році, це є у підручнику Гісема, вже вся Україна знає про сторінку 204, де в одному параграфі є дві дати про рішення польського сейму
Коментувати
vladko
б’єднання під владою гетьмана І. Мазепи Лівобережної та Правобережної України є результатом придушення паліївщини, так? А причина паліївщини- ... 1713 рік є в програмі, а до подій даного часу , як причепити? А знати час ПАЛІЇВЩИНИ ой як треба і сьогодні!!!
Відмінник
Для vladko: у завданні 58 треба встановити ПОСЛІДОВНІСТЬ подій, а не їх зв’язок! Рішення польський сейм прийняв і в 1699, і в 1712, про що у підручнику Гісема написано в одному параграфі. Чому не можна керуватися датою 1712,адже вона також відбулася. А про причини чи наслідки подій - то завдання "встановити ПОСЛІДОВНІСТЬ" це не передбачає!
Чемпіон
Повністю Підтримую, що треба виконувати завдання на встановлення послідовності подій, а не їх зв’язок!!! У завданні 28 також треба було встановити послідовність подій і ніхто й не думав про зв’язок "соціалізму та алкоголізму" з помаранчевою революцією чи тут також треба було встановити причинно наслідкові зв’язки?
Коментувати
Учитель історії
Я надіюсь, що комісія буде, але який результат ми одержимо. Судячи з риторики УЦОЯО, вони стоятимуть на своєму. АЛЕ почуйте учнів та вчителів, адже постраждали найбільш підготовлені учні, які знали і 1699, і 1713, і навіть речення з підручника Гісем про рішення польського сейму у 1712 році. Учням прийшлося обирати між цими датами і саме найкращі обрали ту, що за програмою ЗНО. а все тому, що питання 58 некоректне, передбачає неоднозначність сприйняття. Дуже багато вчителів також обрали програмну дату. Навіть на сайті Ерудит спочатку таку відповідь на 58 питання надали. Все це підтвердження того, що питання 58 не є коректним і треба зарахувати обидві відповіді. Приєднатися, давайте допоможемо дітям одержати заслужені бали
Вчитель
Невже не буде комісії, невже не прислухаються до думки вчителів-істориків, які навчали учнів згідно чинної програми та підручників, невже не підуть на зустріч учням і не зарахують два варіанти відповідей як вірні!!! Ніхто не вимагає зарахувати усім , зарахуйте тим які вказали 1699 та 1713 рік!!!! УЦОЯО ви мусите це зробити, бо ситуації нагнітається навколо вас, підіть назустріч учням - можливо комусь ви поламаєте долю не прийнявши рішення про правильність відповіді з 1713 роком.
Справедливість
Запитання до фахової комісії УЦОЯО: Чому при відповіді на 58 запитання учень не міг керуватися цитатою з підручника Гісема "Історія України, 8 клас" сторінка 204 " Ще у 1712 році польський сейм прийняв рішення про ліквідацію полкового устрою на Правобережжі" Згідно з цієїю цитатою подія "Польський сейм ..." і буде останнью у послідовності, тобто другий варіант відповіді також є правильним. Зараховуйте 3 бали учням, які надали таку відповідь!
Справедливість
До уваги учнів, батьків, вчителів! У сюжеті СТБ з уст кореспондентки прозвучало, що у понеділок відбудеться засідання фахової комісії УЦОЯО щодо 58 питання! Але чомусь жодного такого офіційного повідомлення немає ні на сайті УЦОЯО, ні на сайті освіта ua. Шановні, повідомте освітянську спільноту про це засідання і проведіть його у прямому ефірі, дайте відповіді на всі звернення, що прозвучали в коментарях, не ігноруйте громадськість, адже наболіле 58 питання з 3 балами викликало значний резонанс у суспільстві!
Вчитель
Будемо чекати на " справедливий понеділок "! Нехай здійсняться сподівання учнів!!!
Саша
Цікаво яке рішення прийме комісія в понеділок по 58 питанню. Невже будуть і далі викручуватися. Пора вже зробити крок назустріч дітям, вчителям- дайте тих 3 бали учням які поставили 1699 і 1713рік. Не усім, а лише тим які вибрали один із цих років. Цим самим покажете що ви за дітьми, а не проти них і будуть вам усі вдячні!!!