Сергій Квіт: звіт про роботу МОН у 2015 році

Міністр освіти і науки Сергій Квіт про хід і результати виконання Програми діяльності уряду України

Сергій Квіт: звіт про роботу МОН у 2015 році

16 лютого відбулось засідання Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти, на якому було заслухано звіт міністра освіти і науки Сергія Квіта про хід і результати виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України у 2015 році.

Як зазначив Сергій Квіт щодо реформування галузі освіти, Міністерство разом з профільним Комітетом Верховної Ради України, громадськістю та експертами розробили два важливих законопроекти «Про освіту», «Про професійну освіту». Ці проекти законів уже внесені на розгляд до Верховної Ради.

За словами Квіта, одне із важливих завдань, над яким працює Міністерство освіти і науки – оновлення змісту і стандартів освіти. У 2015 році було спрощено навчальні програми для учнів 1-4 та 5-9 класів загальних середніх навчальних закладів. «Велика проблема наших шкіл – перевантаженість програм, тому спростити і зробити їх більш цікавими для дітей – надважливе завдання», - підкреслив міністр.

У 2015 році збільшено кількість годин на вивчення іноземної мови. Вперше в країні запроваджено літні мовні табори, якими було охоплено 120 тисяч школярів. «Це великий волонтерський проект, до якого залучили як вітчизняних, так і зарубіжних партнерів. Ми намагалися охопити літніми мовними таборами і сільські школи. Він триватиме і в цьому році», - повідомив Квіт.

Міністр зазначив, що Урядом у 2015 році було виділено 100 млн. на обладнання для кабінетів фізики, а також закладено 650 млн. гривень для придбання шкільних автобусів. Іншу частину коштів на шкільні автобуси повинна забезпечити місцева влада. «Питання шкільних автобусів є важливою складовою створення опорних шкіл. Опорні школи – в центрі уваги Уряду на цей рік, на їх створення виділено 200 млн. гривень», - додав він.

Окрім того, Міністерство освіти і науки розробило і затвердило 78 державних стандартів професійно-технічної освіти, створило 84 сучасних навчально-практичні центри професійно-технічної освіти. Після прийняття закону «Про професійну освіту» особлива увага буде приділятися мережі закладів професійної освіти. «Закон передбачає створення рад стекхолдерів, і в деяких областях такі ради вже починають створюватися. Саме вони визначатимуть, що їм потрібно для розвитку регіону, які професії», - наголосив міністр.

У 2015 році кількість місць в дитячих садочках зросла на 20 тисяч. Сьогодні МОН працює над зміною санітарних норм, які б відповідали сучасним вимогам. Також внесені зміни до Податкового кодексу з метою створення сприятливих умов для діяльності приватних дитячих садочків.

У вищій освіті триває імплементація Закону України «Про вищу освіту» Міністерством розроблено 20 нормативно-правових актів, понад 20 наказів, на погодженні знаходиться 15. За словами Сергія Квіта, Міністерство дотримується принципу університетської автономії – адміністративної, академічної, фінансової.

Сергій Квіт повідомив, що Міністерство працює над питанням відповідності державного замовлення потребам ринку праці. Сьогодні ВНЗ фінансуються за кількістю студентів, і коли зменшуються кошти на підготовку фахівців, зменшується і фінансування університетів. Тому Міністерство працює над кардинальною реформою системи державного фінансування у вищих навчальних закладах - блочно-грантовим фінансуванням. Кошти до вищих навчальних закладів надходитимуть разом із абітурієнтами. «Головна ідея - це базове фінансування вищих навчальних закладів, яке забезпечить життєдіяльність закладу», - пояснив міністр.

Окрім того, удосконалено систему зовнішнього незалежного оцінювання, запроваджено принцип пріоритетності вступу до вищих навчальних закладів, затверджено новий перелік галузей і спеціальностей, ведеться боротьба з плагіатом. Припинено діяльність понад 90 вищих навчальних закладів і їх філій, які надавали неякісну освіту.

Велика робота проведена у вирішенні питань переведення навчальних закладів із окупованих та непідконтрольних українській владі територій. Як повідомив Міністр, зараз вирішуються організаційні питання переведення кримського Таврійського університету імені Вернадського. Розроблено проект порядку надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти учасникам АТО.

Міністерством розроблено важливий законопроект, що стосується порядку вступу до вищих навчальних закладів для кримчан та дітей з окупованих територій «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території щодо забезпечення прав на здобуття освіти». Цей проект закону передбачає право визнавати кваліфікації, а не документи про освіту, видані окупаційною владою. Окрім того, проектом закону передбачені квоти для кримчан під час вступу до вищих навчальних закладів материкової України.

Квіт також нагадав, що для того, щоб надати можливість випускникам шкіл з окупованого Криму, Донецької, Луганської областей вступати до вищих навчальних закладів, в кожній області України є перелік шкіл, куди можна звертатися для дистанційного навчання, складання іспитів екстерном та отримання атестату.

За словами міністра, триває робота над реалізацією нових принципів в управлінні освіти. Так, затверджено нову процедуру ліцензування освітньої діяльності. Змінено процедуру призначення директорів шкіл, які  обиратимуться на конкурсних засадах. Скасовано понад 1600 показників галузевої звітності. Спрощено процедуру атестації для дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних  навчальних закладів.

У сфері міжнародного співробітництва Урядом погоджено заявку України на участь у міжнародному дослідженні PISA у 2018 році, реалізується проект модернізації законодавчих стандартів до принципу освіти навчання впродовж життя. Сергій Квіт підкреслив, що великий успіх досягнуто на міжнародному  рівні завдяки асоційованому членству України в Програмі ЄС «Горизонт 2020». Сергій Квіт нагадав, що за результатами тривалих переговорів, Україні було надано 95 % знижки у цій програмі. «Здобуті гранти перевищать суму внеску цієї програми»,- повідомив міністр освіти і науки.

Освіта.ua
16.02.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Zinger
п.Квіт! 78 державних стандартів для профтехосвіти затвердили, а чи відповідають їм умови навчання у закладах ПТУ? На жаль у 70% випадків задекларована наявність лабораторій, кабінетів та робочих місць для виробничого навчання- сравжнісінська липа, яку покривали і прикривають місцеві управління профтехосвіти. Де у сілськогосподарському або будівельному ПТУ можна вчити професії кухар або кондитер? От нехай п. Совсун візьме до рук стандарти і сама перевірить, тоді побачить справжній стан справ. Практичне навчання повністю перекладене на підприємства, де також вчити немає кому або просто не хочуть це робити задарма. От і маємо не профтеосвіту, а профтехлипу, кормушку з бюджетних коштів для чиновників. А подивіться кваліфікаційний склад майстрів виробничого навчання. 30 - 40% з них не мають ніякого відношення до професій, яким ніби - то навчають!
вчитель однієї із шкіл України
Забув Міністр відзвітувати про підручники для 7 і 4 класів. Це ж державні кошти на їхній друк відраховували (тобто частково мої). Чому на 2013-2014 н.р. школи отримали вчасно, а вже через рік почалися труднощі, а зараз і поготів. Так, державних коштів не вистачає (натомість знаходяться кошти на щось непотрібне), але ж я плачу гроші у держбюджет.
Олекса Позняк
Звіт уряду: на нас плюють а ми зубами вчепились в корито і не віддамо нікому
Олег
http://osvita.ua/blogs/50042/ - аналіз діяльності МОН щодо окупованого Криму
клас
Программа вечерней(очно-заочной) школы - аж - 2006 года. Не забудьте про нас, сильно перегружена. Учебников для нее нет, работаем по 1990, 2002, ... Как говорится - "что Господь послал". Админ школы - тупо скрывает положение дел... Кабинетов, как таковых нет - просто "комнаты", для проведения уроков. Ни тебе Интернета, ни методич. пособий, а мебель 60-х годов 20 века - убожество. Что не получала так давно школа - не верю. Однако, админ презентует "всем и вся", что все Есть.
клас
добавлю, что Интернета и компьютера не в кабинетах, а РОНО, принимая школы к новому учеб.году, не обращает на это внимания, то есть покрывает выходит.
Голосzнароду
Для клас: Ну если у Вас ничего нет, значит Вас закрывать нужно.
клас
Для Голосzнароду: И не только "нас". Скажете правду, то и "вас". А правда ужасна, ЗНО - показало, а кто сказал правду, так того и наказали. Мне за Страну, молодое поколение обидно и давно - с тех пор как вкинули лозунг: "Три пишим, два в уме". Помните - еще со времен советских.
Коментувати
Михайло Чиж
"У вищій освіті триває імплементація Закону України «Про вищу освіту»" - імплементація, можливо, і триває, але який від неї результат? Як завжди - нульвий! Ви, пане міністре із свитою, навіть статті цього закону виконувати не хочете. А саме: збільшення розміру мінімальної стипендії студентів вищих навчальних закладів та наближення її до розміру прожиткового мінімуму, як це передбачено законом «Про вищу освіту». Грошей дітям немає? А собі Ви часом не забули зарплати підняти? А квартирку новеньку і машинку до неї вже прикупили? А як студенту за 830 грн прожити місяць при сьогоднішніх цінах? Так ви ще й індексацію зняли! "Нє пололожено!!!!!!!!"
Михайло Чиж
"У 2015 році було спрощено навчальні програми для учнів 1-4 та 5-9 класів" - спрощення, це коли цілі теми з одного класу попереносили в інший? (як правило, із старшого до молодшого) "У 2015 році збільшено кількість годин на вивчення іноземної мови." - і нічого не збільшено (у нас спеціалізовані класи, а в них "не положено!!!!!") "виділено 100 млн. на обладнання для кабінетів фізики" - комусь, можливо, і виділено (на дачу), але в школи не потрапило ані копійки (ні в нашу, ні в якусь іншу міста)
Тетяна
Хто і що розвантажив у програмі 9 класу з математики? Міністре, Ви про що?
Ирина Зотова
Где учебники для 7 класса? Февраль на дворе. Сколько еще ждать?
ирина
Для Ирина Зотова: Неужто и до сегодня ждете? Вам, что учебников мало, которые есть сегодня? Темы есть в учебниках, но других авторов. В стране трудное положение, неужто не понимаете?
1
Трудное положение,говорите? Да,но только для простых людей. Для властьимущих никакого трудного положения не было и нет-как жили " на широкую ногу" так и живут,в том числе и многочисленные родственнички.
ирина
Для 1: Правы, но многие, всетаки, понимают и не требуют, а ищут выход и находят. Темы-то в Программах переставляются лишь, так бери и работай по Теме, а не по Автору. Кто-то не досмотрел этот ньюанс и решил выпускать "новые" учебники. Это уже не впервые. Чья вина? У каждого свой ответ.
Коментувати