Про затвердження Методики експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації

Наказ ДСЯОУ № 01-11/9 від 01.03.2019 року

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА ЯКОСТІ ОСВІТИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

(Увага! До наказу внесено зміни. Див. наказ ДСЯОУ № 01-10/32 від 21.02.2023)

№ 01-11/9 від 01 березня 2019 року

Про затвердження Методики
експертного оцінювання
професійних компетентностей
учасників сертифікації

Відповідно до Положення про Державну службу якості освіти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 168, Положення про сертифікацію педагогічних працівників (абзац другий пп. 4 п. 17), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1190, з метою вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації в 2019 році НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Методику експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації (далі - Методика), що додається.

2. Департаменту акредитації та моніторингу (Юрійчук І. Я.) забезпечити використання Методики експертами під час експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду їх роботи.

3. Відділу комунікацій та міжнародного співробітництва (Гаращук О. В.) оприлюднити Методику на сайті Державної служби якості освіти.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Бондар А. В.

Голова                               Руслан Гурак

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної служби
якості освіти України від
01.03.2019 № 01-11/9

МЕТОДИКА ЕКСПЕРТНОГО ОЦІНЮВАННЯ
ПРОФЕСІЙНИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ УЧАСНИКІВ СЕРТИФІКАЦІЇ

Методика експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації (далі – Методика) призначена для проведення експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду їх роботи.

Методика розроблена робочою групою Державної служби якості освіти (далі – Служба) відповідно до законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» та постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1190 «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників».

Методика включає 5 критеріїв, що розкриваються через 20 показників, опис методів збирання інформації експертами та алгоритм обчислення загальної суми балів, отриманих учасником сертифікації за результатами експертного оцінювання. Під час розроблення критеріїв та показників враховано Концепцію реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схвалену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988-р, професійний стандарт «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», затверджений наказом Міністерства соціальної політики України від 10.08.2018 № 1143, навчально-методичний посібник «Супервізія: професійна підтримка і професійний розвиток педагогів», розроблений Всеукраїнським фондом «Крок за кроком», Рамку безперервного професійного розвитку вчителів, розроблену Міністерством освіти і науки України спільно з Британською Радою в Україні.

Експертне оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації передбачає використання методів спостереження та інтерв’ю для збирання інформації і здійснюється двома експертами.

Спостереження за діяльністю учасника сертифікації проводиться впродовж його робочого дня, включаючи, зокрема, спостереження під час відвідування навчальних занять, на перервах між начальними заняттями, а також огляд класної кімнати.

Інтерв’ювання учасника сертифікації здійснюється згідно з орієнтовним переліком питань, розробленим Службою.

Інтерв’ювання директора закладу загальної середньої освіти та його заступника здійснюється за розробленою Службою анкетою, що передбачає обов’язкову фіксацію відповідей.

Для оцінювання професійних компететнтностей учасника сертифікації за кожним із показників може використовуватися від одного до чотирьох методів збирання інформації (спостереження під час уроків, спостереження на перервах, інтерв’ю з учасником сертифікації, інтерв’ю з директором та заступником директора закладу освіти, в якому працює учасник сертифікації), про що робиться відмітка (-и) у таблиці. Водночас, інтерв’ю з директором та його заступником не може бути єдиним методом збирання інформації для експертного оцінювання професійних компетентностей учасника сертифікації.

Тривалість кожного інтерв’ю (з учасником сертифікації, директором та заступником директора закладу освіти, в якому працює учасник сертифікації) не повинна перевищувати 40 хвилин.

Експертне оцінювання професійних компетентностей учасника сертифікації здійснюється за кожним критерієм та включає оцінювання за всіма показниками, що входять до відповідного критерію. Загальна оцінка є сумою балів за всіма критеріями.

У тому випадку, коли показник, за яким здійснюється оцінювання професійних компетентностей учасника сертифікації, простежується постійно/системно, він оцінюється в 3 (три) бали.

Коли показник, за яким здійснюється оцінювання професійних компетентностей учасника сертифікації, простежується часто/в більшості випадків, він оцінюється у 2 (два) бали.

Коли показник, за яким здійснюється оцінювання професійних компетентностей учасника сертифікації, простежується епізодично/не простежуються, він оцінюється в 1 (один) бал.

Сума балів, отриманих учасником сертифікації від кожного експерта за відповідний критерій, визначається за формулою:

k = p1 + p2 + . . . + pn,

де р – кількість балів, отриманих учасником сертифікації за кожним показником відповідного критерію від одного експерта;

n – кількість показників, що входять до відповідного критерію.

Сума балів, отриманих учасником сертифікації від одного експерта за всіма критеріями, визначається за формулою:

σ = k1 + k2 + k3 + k4 + k5,

де k1, . . . , k5 – бали, отримані учасником сертифікації за кожним із критеріїв від одного експерта.

Загальна сума балів, отриманих учасником сертифікації за результатами експертного оцінювання, визначається за формулою:

∑ = σ1 + σ2,

де σ1 – сума балів, отриманих учасником сертифікації від першого експерта за всіма критеріями;

σ2 – сума балів, отриманих учасником сертифікації від другого експерта за всіма критеріями.

Таким чином, найменша загальна сума балів, яку може отримати учасник сертифікації за результатами експертного оцінювання, складає 40 балів, найбільша – 120 балів.

За результатами експертного оцінювання професійних компетентностей учасника сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду його роботи експерти заповнюють та підписують експертний висновок за формою, затвердженою Службою.

КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ

Освіта.ua
01.03.2019

Популярні новини
МОН планує реформувати шкільну історичну освіту МОН представлені концептуальні засади реформування шкільної історичної освіти
США допоможуть виплатити зарплати українським освітянам До держбюджету України надійшли грантові кошти від США в розмірі 1,25 млрд доларів
Школи можуть заявити про свою суб’єктність, – голова ДСЯО Школи отримали більше можливостей, щоб у межах автономії заявити про свою суб’єктність
МОН оприлюднило перелік підручників, в яких є потреба До переліку включено понад 100 назв підручників та посібників для учнів різних класів
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
се ля ви
У Києві студенти підробляють офіціантами. У "Мафії" студентки заробляють 10 тис./міс., хлопці влаштувались у ресторан на 12 тис., цифри реальні. Це зарплатня без чайових. А тепер мені скажіть, чи підуть вони після закінчення вузу працювати на 4 тис. із купою геморою і цією дурнуватою сертифікацією, чи погодяться вони бути жебраками, не мати достойної пенсії, свого житла, зводити кінці з кінцями? Вони мені сказали, щоб МОН пішов на ...
Witalina
Для се ля ви: НАЙСТРАШНІШЕ , що ніхто про це НЕ ДУМАЄ!!! і не подумає! Влада живе одним днем,не думає про майбутнє, не думає хто буде працювати в школах завтра і післязавтра. При всій моїй повазі до колег пенсійного віку, МИ, в силу свого віку і стану здоров’я, не є ефективними,часто ми не можемо адекватно реагувати на вчинки дітей, знаходити потрібні слова. Майбутнє школи за молодими. А держава нічого не робить для професійної орієнтації на педагогічні спеціальності!
Іван
Там де є Маффія - немає зарплат вчителів 4000 грн. Але чи підуть вони вчителювати за ті ж гроші, які заробляють в Мафії - це питання.
Коментувати
Владислав
Не знаю чи скрізь по Україні, але в кількох районах Вінницької області на канікулах запрошують вчителів з математики пройти онлайн тестування на перевірку знань. Вчителі зі стажем його і так пройдуть.Введіть сертифікацію на виході з університету для молоді і побачите що мало з тих , хто був студентом її не пройдуть, бо самі колись прийшли з балами 100-120. І будуть радіти, що не попали до школи за три копійки, а поїдуть до Польщі та Чехії.
Witalina
Якщо на ворк.юа пропонують оператору нової пошти - 9000 гр.,адміністратору на рецепшен -16000,то потрібно бути без "клепки в голові", щоб іти працювати вчителем на з.п. 4000 грн і кожні три роки доказувати, що ти не"дурак"
Іван
Для Witalina: Ну по-перше на календарі 2019 рік, а ви застрягли десь в минулому - немає вже давно у вчителів зарплат в 4000 грн (звісно якщо вчитель не працює на 0,25 ставки). А від тих обіцяних на ворк.уа зарплат відніміть штрафи, які обов’язково будуть нараховані, щоб зменшити витрати роботодавця.
Толік
Для Іван: святими доплатами існує вчитель, святими подачками... Ставка 4000+-, ну, а далі - доплати смішні й куці.
Witalina
Для Іван: А скільки отримує вчитель-спеціаліст??? Базовий оклад вчителя вищої категорії 4649гр. А потім доплати- стаж, звання, кл.кер.,зошити.... В кого є вони, а в кого НЕ МАЄ!!!!
Коментувати
людина
Усе це дуже добре, але, на жаль, у школах (із низки причин, у тому числі й через низьку зарплату) залишаються все менше підготовані вчителі, якщо їм накинути ще цю сертифікацію, периферія залишиться без вчителя, а іноземці їх просто не зможуть замінити. Якесь замкнуте коло виходить.