«ОПОРА»: цього року відбір абітурієнтів більш прозорий

Громадянська мережа «ОПОРА» позитивно оцінює новий механізм відбору абітурієнтів

«ОПОРА»: цього року відбір абітурієнтів більш прозорий

6 серпня вищі навчальні заклади оприлюднили списки вступників рекомендованих до зарахування на місця державного замовлення. Вперше вони були згенеровані автоматизованою системою, а не приймальними комісіями вищих навчальних закладів.

Списки формувалися відповідно до конкурсного балу вступника, але з врахуванням пріоритетності, яку присвоювали кожній заяві абітурієнти. Завдяки цьому одночасно на навчання за ОКР "Бакалавр" було рекомендовано набагато більше вступників, аніж у 2014-му. Це пов’язано з тим, що цього року кожен абітурієнт отримує лише одну рекомендацію до зарахування на місця державного замовлення, за найвищим пріоритетом, на який відповідно до конкурсного балу може бути зарахований. Така система надання рекомендації уніфікує процедуру зарахування та сприяє прозорості конкурсного відбору загалом.

Загалом, Громадянська мережа «ОПОРА», фахівці якої спостерігають за проведення вступної кампанії до вищих навчальних закладів, позитивно оцінює механізм автоматизованого надання рекомендацій, яке апробували в МОН цього року.

При цьому Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу на окремі недоліки, які потребують вирішення ще у 2015 році.

1. Неточності в Єдиній державній електронній база з питань освіти, допущені приймальними комісіями.

На жаль, але не всі вищі навчальні заклади внесли коректні дані до ЄДЕБО про показники державного замовлення, квоти для іноземців, абітурієнтів, які мають право на зарахування поза конкурсом, а також тих, хто вступає на підставі цільового направлення. Декілька ВНЗ також не внесли у ЄДЕБО дані про результати творчих випробувань.

З певними проблемами, наприклад, з наявністю кількох цільових направлень чи присвоєнню заяві з цільовим направленням іншого ніж 1-й пріоритет, автоматизована система змогла впоратися під час розрахунку. З іншими, які були виявлені вже після автоматизованого розрахунку, абітурієнти звертаються на консультаційний телефон «ОПОРИ» з проханням вплинути на ситуацію.

Вочевидь, що саме приймальні комісії ВНЗ, які допустили ці неточності мають спільно з Міністерством освіти запропонувати механізм для вирішення проблеми.

2. Недостатня врегульованість процедури зарахування на контракт та добору на місця державного замовлення.

Дехто з абітурієнтів, які рекомендовані до зарахування на бюджет за нижчим пріоритетом, все-таки надають перевагу навчанню у ВНЗ з вищим пріоритетом але за контрактною формою. Таким абітурієнтам варто дочекатися оприлюднення списків рекомендованих до зарахування на контрактну форму навчання. Відповідно до Умов прийому, такі рекомендації надаються після завершення виконання вступниками вимог до зарахування на місця державного замовлення. Отже, 11 серпня, разом з оприлюдненням наказів про зарахування на бюджетну форму навчання виші повинні оприлюднити списки рекомендованих на контракт. Рекомендація повинна надаватися за всіма пріоритетами, зазначеними вступником під час подання заяв.

Також, 11 серпня буде зрозуміло, скільки абітурієнтів не виконали вимоги до зарахування на бюджет, тобто скільки місць державного замовлення залишилося вакантними. Абітурієнти, які мають найвищі бали серед рекомендованих на контракт, повинні до 12 серпня подати оригінали документів, а приймальна комісія не пізніше 18 години цього ж дня, враховуючи конкурсний бал, надає рекомендації до зарахування на вакантні місця державного замовлення вступникам, які були рекомендовані та подали оригінали документів.

Тим не менш, через відсутність чіткої процедури, яка б регулювала зарахування на навчання саме за кошти фізичних чи юридичних осіб, радимо абітурієнтам звертатися безпосередньо до приймальних комісій та адресувати їм питання щодо можливих особливостей відбору.

Для тих абітурієнтів, хто вступить на контрактну форму навчання, хочемо також нагадати п. 3 розділу XVІІ Умов прийому: договір із замовником щодо навчання за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб укладається після видання наказу про зарахування. Оплата навчання здійснюється згідно з договором, укладеним сторонами.

Освіта.ua
08.08.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів