І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен?

Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи

І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен?

Автор: Ігор Лікарчук, екскерівник Українського центру оцінювання якості освіти.

У багатьох профілях на ФБ йде жвава дискусія стосовно початку нового року. Одна із авторів, яку я дуже поважаю, на мій коментар, що не потрібно займатися окозамилюванням і вважати, що ледь пристосовані шкільні підвали можуть вважатися укриттями, зауважила: такі підвали (найпростіші укриття) є альтернативою ситуації, коли дитина буде ховатися вдома під столом…

Мені здається, що це далеко не так. Братська могила, на яку може, не дай Бог, перетворитися таке найпростіше «укриття», аж ніяк не може бути альтернативою тому, про що пише моя візаві. Хоча б і тому, що в такому «укритті» буде не одна і не дві дитини…

Я не можу і не хочу зрозуміти логіку деяких посадовців від освіти, яким більш важливими є питання організації освітнього процесу офлайн, ніж реальні дуже серйозні загрози життю учасників освітнього процесу.

Не думаю, що освітній процес в режимі офлайн в умовах постійної загрози обстрілів, повітряних тривог і т. ін. буде набагато успішнішим і ефективнішим від освітнього процесу в режимі онлайн.

Тому ще раз і вкотре не втомлюся висловлювати свою думку: допоки не закінчиться війна, ніякого освітнього процесу в режимі офлайн апріорі не може бути.

В Україні немає безпечних від обстрілів територій. Цінність життя та безпека учасників освітнього процесу – набагато важливіші від усього іншого. Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи.

Чи я помиляюся, колеги? Будемо калатати шкільним дзвінком під виття сирен?

Оригінал

Освіта.ua
08.07.2022

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Геннадій
Відносно безпечних місць в Україні немає!!! Приклад цього трагедія в Вінниці. Для чого нести маячню про безпечні місця, МОН прагне крові? Онлайн навчання можна організувати ефективно. В нас всі уроки проводились через зум, присутні були майже всі учні, проводилась індивідуальна робота з дітьми. Будемо живі наздоженемо соціалізацію. Зосереджувати дітей в школах КАТЕГОРИЧНО НЕ МОЖНА. Верх цинізму розповідати про понад 300 зруйнованих шкіл та відновлювати очне навчання. ЛИШЕ ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ ДО КІНЦЯ ВІЙНИ!!!
Vano
Для Геннадій: относительно безопасное место - это Закарпатская область. По ней Венгрия договориться успела.
Коментувати
Світлана
Пан Лікарчук все правильно сказав. Все можна наздогнати, а життя не повернеш. Але може за стільки часу вже нарешті можна організувати ЯКІСНЕ 45 хвилинне онлайн навчання. Всерівно діти цілий день сидять за гаджетами.
Батько
Хай краще діти сидять в школі, а не гуляють по торгових центрах в які прилітають ракети
Тарас
Для Батько: торговий центр розбомбили один, а повністю зруйнували до фундамента 180 шкіл, дурню
Олексій
Для Батько: Російські боти під виглядом "батьків" настирно підтримують офлайн навчання у школах і універах.Питання-чому?
Геннадій
А по школам ракети не прилетять? Їх, шкіл, зруйновано значно більше ніж торгових центрів. На щастя там дітей не було. Але Шкарлет хворобливо прагне крові. Надіюсь просто батьки не пустять дітей.
Коментувати
Олена
При такій жахливій ситуації необхідно організувати якісне онлайн навчання. До школи треба доїхати або прийти, а в селі це займає багато часу.
Мама
Для Наталії. Пані, Наталіє, кого ви будете звинувачувати у випадку, якщо ракета прилетить в укриття вашої школи, де будуть ваші діти? Або у випадку, коли ваша дитина внаслідок матиме запалення легенів, або коли у вашої дитини буде нервовий стрес, або коли ваша дитина травмується, коли натовп дітей і учителів бігтиме в укриття, або ще маса або? Життя ваших дітей вартує цього? Я лише за те, щоб навчання було очним, але тоді, коли для цього дійсно створені ВСІ умови!!!
Олена
Я сама виховую дітей і знаю, як це, коли тобі щодня на роботу, а дітей немає з ким залишити. Я не прихильник очного чи дистанційного навчання, тому що до дистанційного наша країна неготова, і до очного в умовах війни ще більше. Але хочу сказати, що навіть тоді, коли мені дуже важко, життя моїх дітей дорожче понад усе, і мені байдуже, що не буде чергових похвальних листів, що щось пропустять у навчанні, цінніше від їх життя немає нічого. Тому я зроблю все можливе і неможливе, щоб не допустити, що у шкільному непристосованому укритті мої діти можуть стати жертвами, щоб не лікувати їх після холодного підвалу і не шукати винних в разі чого. Я, мама, і я відповідаю за своїх дітей, тому кожен нехай робить свій висновок, що їм важливіше.
Наталя Коваль
У мене немає зайвих дітей.Немає нічого ціннішого за життя .Краще онлайн аніж братська могила під руїнами непридатного підвала школи...
Наталія
Для усіх противників очного навчання. А ви особисто будете платити зарпланю батькам, молодших школярів, які сидітимуть вдома з дітьми, поки ті вчитимуться онлайн? Як бути батькам і матерям, які одні виховують дитину чи й дві і їхня спеціальність( до речі потрібна і важлива зараз) не передбачає дистанційної роботи. Як організувати навчальний процес першокласника вдома одночасно і вийти на роботу, не підкажете? Для тих хто думає, що це на рік чи два, не тіште себе марними сподіваннями, ця війна дуже надовго. Вимкніть телевізора і не слухайте брехню Арестовича.
Світлана
Для Наталія: дуже багато батьків знаходять вихід з цієї ситуації. Моя колега мама одиночка, цього року дитина пішла в 1 клас. І нічого справилась!!! Хоча вона працює з доїздом доїздами з 7 до 19. Треба правильно все організувати і не лінуватись! Мої діти теж навчаються самі. А після роботи я їм допомагаю. Треба мати просто бажання!!!
Жд
Нащо було народжувати дитину, якщо не маєш чоловіка? . .
Коментувати
Мама
Я мама 2 дітей, До нас ракети не долітали, і за словами дописувачів, це є гарантія того, що і не долетять. Припустимо. Хочу запитати у прихильників очного навчання: скільки ваша дитина може вистояти в укритті, адже бомбосховищ, як зазначає більшість, просто немає! Дітям потрібно стояти ( бо присісти зможуть одиниці, немає місця для сидіння) в холодному і сирому підвалі, адже переважно це саме такі укриття, де ще й дихати нічим зачасту. А ще уявімо ці перебування діток після того, як сходять у "спеціальні" туалети, адже каналізації там де не було, неможливо зробити через просту причину - врізатися до вже наявної каналізації неможливо, банальний нахил стічних труб цього не дозволяє. Припускаємо, що оголошена тривога триватиме 10-20 хвилин, а коли годину-дві і ще разів два-три на день, то таке навчання буде ефективним? Ви справді думаєте, що можна продовжити урок у підвалі, де в одній кімнаті 1-10 класів одночасно? Головне, що ракети ж не летять. Так? Ми неготові до будь- якого формату!
Оксана
Мабуть вперше за багато років погоджуюся з паном Лікарчуком на всі 1000 відсотків. І не потрібно говорити про те що хтось ліниться чи не хоче працювати. Повірте, підготувати і провести урок і режимі он-лайн набагато важче ніж проводити його в класі. Сьогодні на першому місці стоїть питання безпеки дітей. Чи ви думаєте, до у раші немає GPS- координат наших шкіл чи садочків. Чому з одного боку ми одержуємо листа про заборону проведення масових заходів і тут же говоримо про очне навчання коли до шкіл одночасно прийде як мінімум від 50 до 1500 дітей. А потім питання, яке сховище і в якій школі розраховане на 1500 дітей. Хто забув нагадую про драматичний театр у Маріуполі, де у одну мить обірвалось життя понад 300 жінок і дітей. Чи може черівники МОН планують поставити біля кожного закладу освіти систему ППО. Бо нажаль, немає у нас жодного куточка куди б не долітали ракети.
Дарья
згодна на всі 100%. війна в країні, а їм навчання головне.... головне залишитися живим, а особливо діти.
Людмила
Я працювала у школі медсестрою. Моя дитина навчалася у цій школі до війни. Нізащо не візьму на себе відповідальність за життя учнів під час офлайн навчання. Не дай Боже накриє,не Дай Боже поранення! Кукурікати " не ленитесь,не нойте,колеги"легко,... можливо,проживаючи... у селі,де гори й полонини,а ми з Харкова.Усім здорового глузду,бережіть себе і діточок! Миру нам усім!
К
Для Людмила: а ви в школі буваєте так само як і інші шкільні медсестри? Раз в рік?
Татьяна
Для к: В нашей школе медсестра на рабочем месте каждый день, сколько было очное обучение. Не гребите всех под одну гребёнку.
Коментувати
Ivan
Батьки, які так хочуть відправити свою дитину сидіти у підвалі подумайте про той стрес та негативні емоції, які обов’язково отримає там ваша дитина. Декілька сотень дітей в одному закритому приміщенні, дитина захотіла в туалет чи пити, чи можливо вже час снідати....Невже дома за комп’ютером їй буде гірше??? Про яку якість навчання в таких умовах іде мова? Я вже не кажу про що всі- всі знають- підвал це не укриття- це братська могила! Майте здоровий глузд та пожалійте своїх дітей...
Марина
Это какая ответственность на учителей!!!И вообще,как можно начинать офлайн когда война!!! Собрать всех детей,спустить даже в этот подвал,а первоклашки,для которых и так стресс,что они в школе а не в садике, всё новое и другое.мама далеко,одно дело в мирное время это всё можно сгладить,а когда валют сирены и нужно успокоить детей -это другое.Лучше бы уже решили ,что будет онлайн и учителя готовили бы материалы для учебного процесса....И вообще, учителя тоже мамы и как и все спасали детей,многие за границей и теперь нужно возвращаться,что бы не потерять работу,а как же их дети???
Олена
Нарешті,адекватна думка,збігається з моєю. Враховуючи,що прилітає по всій країні,то не можна визначити,де можна вчитися офлайн.Ризик зовсім невиправданий.Не тільки керівники освіти цього не розуміють,а й більшість колег також. Сподіваємось на здоровий глузд.Дитячі життя!!!!
Черняк, Винница
Никто не говорит о занятиях офлайн в Харькове или Днепре … Но в Киеве, Ужгороде, Франковске … ??? Комбинируйте по 3 сменам, только лпз и практические очно… Не ленитесь и не нойте , колеги!!!
Мама
Для Черняк, Винница: Який Київ, що Ви говорите?! Київ - це мрія русьні. А де нормальні укриття в Києві? Ні в звичайних типових будинках, ні в учбових закладах (в школах, в гуртожитках універів) їх майже нема, навіть НЕБЕЗПЕЧНИХ звичайних підвалів буває, що нема. Підвали з декількома виходами, як це має бути є лише в новобудовах. Ну, звісно є ще метро, до якого далеко. Й та мапа на сайті з укриттями, то як якась насмішка електронно-паперова. Кличко ще задовго до війни "кіпіш" здіймав щодо укриттів, то йому рота закрили... Зрозумійте ж, нарешті, ті хто б’ється за офлайн навчання, що не буде молоді - не буде майбутнього в Україні! Невже ще хтось не переконався, що рашисти не будуть жаліти наших дітей, як вони кажуть "малих нациків". Розумію, що більшість без роботи і з дітьми 24/7 важко, АЛЕ ще раз погляньте на хроніку вбитих і скалічених дітей чи може освітяни так люто заздрять колегам, хто за межами України й зможе працювати надалі? (До речі, я не педагог і діти в Україні).
Мар'яна
Для Черняк. Для початкової школи 2 зміни ще можна організувати. Але як ви собі уявляєте 3 зміни у старшій школі. При скорочених уроках одна зміна буде біля 4 годин, відповідно 3 зміни 12 годин. Вчитель має наприклад 2 уроки 1 зміни, 1 урок 2 зміни і 2 уроки 3 зміни. Це в селі побіг додому і прибіг зновух(хоча теж не варіант, бо у нас в сільській школі є вчителі з міста) , а в місті що робити?Про тривогу не забуваймо.
Коментувати
Татьяна
Основная проблема в том, что школы являются первостепенными целями террориста под названием "россия". Не следует давать рашистам такие жирные цели, как школы с сотнями детей.
Валентина
Для Татьяна: не перегинайте, коли мова про степове село на Кіровоградщині чи в лісі на Волині…Ніякий хрін стріляти ракетою за 5 млн $ по вас не буде!!
Рамзес
В нашій області прилетіло людям на городи і зруйнувало вуличний сортир. Достойна ціль за 5 лямів американських президентів.
Коментувати
Татьяна
Мой ребенок в этом году закончил 5 класс. Как и все, по большей части - дистанционно. Так вот, интересное наблюдение: дети, которые и в нормальное время старательно учились, ничуть не съехали. Посещали все онлайн уроки, отвечали, выполняли задания. Мне оставалось только проконтролировать выполнение домашних работ, впрочем, как и при очном обучении. Те же "ученики", которые и в школе протирают штаны, на уроках валяют дурака, играются, разговаривают и мешают учиться соклассникам, на онлайн уроках не появлялись, а если заходили в конференцию, то выключали камеры и не реагировали на учителей. Это и мое наблюдение, и других родителей, и даже моего ребенка, который даже в таком возрасте не понимает подобного отношения к учебе. Так что не в дистанционке проблема, отнюдь. Можно получать хорошие знания и на дистанционном обучении, было бы желание и ответственность учителей, детей и их родителей. Благо, с учителями нам повезло, дистанционка по качеству практически не уступала очным урокам.
Черкаси
Для Татьяна: АХИНЕя!!!! Не врите!!
Петя
Татьяна, Вы совершенно правы! Кто хочет учиться - тот учится.
Татьяна
Для Черкаси: Не знаю, как в Черкассах, а в Одессе отличный уровень дистанционного обучения в большинстве школ.
Коментувати
Черкаси
Закрити школи , ледацюг - тупаків позвільняти!!! Хай батьки виховують!! А о лікарні працюють, магазини також. Бізнес на роботі, а ці дуби виють!!! По Селах на Прикарпатті чи Закарпатті , райцентрах … що лякає? В Києві в 24- поверхівці сотні дітей - можна?!? А в школу , де 100 дітей - ні!!? Розділіть дітей по змінам, по дням , по класам… НЕ ВИЙТЕ І НЕ ГОЛОСІТЬ!! Гроші отримуєте ??! Віддайте на фронт!!! Пентюхи!!!
Игорь
Для Черкаси: Не Вам судить, кто «ледацюга, тупак, дуб, пентюх» (нужное подчеркнуть). Кто не учился оффлайн, тот и онлайн не учится. А подвергать опасности детей не то время сейчас. До первого прилёта. А через месяц все равно закроют школы: либо коронавирус разгуляется, либо денег на отопление не будет. Так зачем разводить эту суету сейчас, когда итог понятен. Чтобы списать деньги на обустройство бомбоубежищ?! А по-поводу врачей и продавцов - за кого они отвечают? Эвакуируют ли они пациентов и покупателей (несовершеннолетних) в бомбоубежище при воздушной тревоге? Нет. Они продолжают работать. И что Вам так мизерные учительские зарплаты не дают покоя?! А на фронт они и так донатят, поверьте.
Буковинець
Придуре, які деньги списать?? Жодної копійки оком зарплати не проплачує казна! Не хочеш- звільняйся! Наша школа працюватиме!
Петя
И донатят, и круглосуточно дежурят в подвале- укритти, и сетки за свой счёт покупают и плетут, и продукты пакуют, на бронежилеты и берцы собирают и много чего другого.
Коментувати
Плешаки
Дурний піп , дурна його молитва!! В нас на Золотонішчині не було прильотів. Не було їх і близько ніде! Поставили в селі сирену і слухають… чого ж у дві зміни не навчатись , хоч із першачками і одинадцятим ? А калатать язиком для популіста Лікарчука не новина!