І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації

Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології

І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації

Автор: Ігор Лікарчук, екскерівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Кілька думок про те, що потрібно було зробити давно. Якби не лінувалися…

Моя онука складала тести для вступу до одного із зарубіжних університетів. Складала в режимі онлайн, сидячи в одному із офісів міста Києва. Хоч університет знаходиться в іншій частині світу…

Прийшла до офісу у визначений час, виконала завдання й пішла додому. Усе чітко, прозоро. Ні в кого не виникло жодного сумніву щодо об’єктивності оцінювання. Як і сумнівів у тому, що хтось із абітурієнтів використовував додаткові довідкові матеріали чи користувався підказкою.

Результати вже отримала. Якими вони є, знає лише онука. І ті, кому вона їх показала… А не вся школа чи місто… Ніхто ніяких рейтингів за тими результатами будувати не буде… І пліток не буде.

Я розповів цю історію для того, щоб ще раз наголосити чи повторити те, що писав учора. У тому, що в Україні немає валідного зовнішнього незалежного оцінювання онлайн, винуватий Український центр оцінювання якості освіти, керівники якого не захотіли, образно кажучи, палець об палець вдарити для того, щоб така технологія з’явилася в Україні.

При цьому, не було потреби для того відкривати незвідані горизонти. Такі технології давно використовуються в багатьох країнах світу. Більше того, давно щось подібне розроблялося на базі Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти. Тож потрібно було лише трішки напружитися. І не було б сьогодні проблеми з тим, як провести ЗНО у воєнний чи післявоєнний час.

Мені можуть заперечити, що ніхто не думав про війну і не готувався до неї. Звичайно, що так. Але ми пережили кілька локдаунів, зумовлених ковідною епідемію. Під час яких, відверто кажучи, насправді ризикували здоров’ям сотень тисяч молодих людей, проводивши для них ЗНО за технологією, котра була розроблена 15 років тому.

Уже після першого локдауну, або ще в період підготовки до нього, можна було знайти і кошти, і можливості для того, щоб онлайн зовнішнє незалежне оцінювання в Україні з’явилося. Не знайшли, бо не захотіли.

І очільникам МОН ця проблема була «до лампочки». Якось провели, то і добре. Для чого думати про те, що буде завтра. Хоч саме МОН і мало б примусити керманичів УЦОЯО це зробити. Не примусили…

Тепер оце «завтра» настало. І питання про онлайн ЗНО уже не горить, а палає. Бо до часу «Х», коли потрібно буде його проводити, лишилося аж 3 місяці. Чи можна за цей час видати «на-гора» якісний програмний продукт і до дрібниць розроблену технологію онлайн оцінювання? Можливо, аферисти чи відчайдухи і знайдуться. І щось таки видадуть… Але для того щоб продукт і технологія працювали та забезпечували релевантні результати, потрібна, щонайменша, масова апробація. А після неї «дотягування», «усушка» і «утруска». В існуючій технології ЗНО на це пішло майже три роки.

А пробне тестування, щоб учні ознайомилися з процедурою? А підготовка інструкторів, які будуть працювати в аудиторіях? А інші питання, які будуть з’являтися, як гриби після дощу у теплий літній день…

Не вірю я в те, що це все можна зробити за три місяці. У країні, яка змучена війною. У країні з страшенним дефіцитом бюджетних коштів. У країні з лінивим УЦОЯО…

І тут ключовими є слова «три місяці». Немає ніякої потреби гнати коней для того, щоб у липні провести той ганебний мультидисплінарний тест, мета якого невідома. Цей тест апріорі нічого не вимірюватиме (більш детально про це я писав тут).

Дайте УЦОЯО хоча 6–7 місяців для того, щоб знайти фахових людей, які зможуть розпочати новий етап в історії українського ЗНО, розробивши та впровадивши технологію онлайн-тестування. Дайте їм кошти для цього або знайдіть тих, хто зможе профінансувати цю роботу.

Сподіватися на те, що це зробить команда теперішнього УЦОЯО, – марна справа. Якби могли і хотіли, то вже б зробили. Там потрібні зміни. Потрібні нові люди. Пенсіонери – то добре, сам такий. Але…

Розпочати такі зміни, мабуть, варто із призначення директора УЦОЯО. Бо там уже четвертий рік – виконуючий обов’язки.

P. S. Написав цей пост не тому, що маю надію повернутися на посаду директора УЦОЯО. Не збираюся і не хочу. Написав тому, що болить душа за ЗНО. Його вирішили врятувати «мультидисциплінарним» тестом. Не врятуєте.

По-перше, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове. По-друге, система, яка створювалася 15 років тому і не розвивається, приречена на стагнацію. А від стагнації і до зникнення – один крок.

Українська система ЗНО на цей шлях уже стала. Врятувати її від краху чи зникнення можуть лише нові команда та технології, а не мультидисциплінарний тест. Зараз настав момент для такого порятунку.

Оригінал

Освіта.ua
01.04.2022

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Віктор
Ті ушльопки живуть в якійсь паралельній реальності чи як? Чи може виїхали з України і там в них немає ні війни, ні зруйнованих навчальних закладів?
Роман
Пане Лікарчук, якщо вже говорите "не робили нічого", то вже кажіть всю правду - Ви ж, коли керували центром, теж цього не робили. Навпаки, шукали виправдання, чому робиться за застарілими технологіями. Пам’ятаю, в інтерв’ю на радіо Ви так затято доводили, що комп’ютерне тестування з індивідуальним завданнями не буде валідним. А тепер обурюєтеся, що Ваші наступники чітко йдуть Вашою ж стежиною і нікуди з неї не звертають. І розхвалюєте те саме комп’ютерне тестування з індивідуальними завданнями у закордонних вишах.
Калініченко М. У.
Громадо!! Ми віддали освіту останні роки іноземним грантодавців, які свідомо чи не свідомо нищать систему. Нині настав час зупинити цю біду. Є повна надія на Президента, Зсу!!! Але дивіться- в парламенті вже лунають голоси про лишні універи, забагато студентів , ліквідацію внз , бо немає коштів… Виділили на це грант в 200 млн дол. Нардеп Бабак із Стадним вже підминають міністра , приєднали до цього деяких ректорів- одіозного Огневюка … Треба об‘єднуватись , рятувати освіту і державу, допомогти Президенту очистити владу від шахраїв !
Москаль
Для Калініченко М. У.: Читав в Телеграм наглий пасаж бабака про те , що тра скоротити університети … Ві же досвідчений поц- ділив корупційний фонд в батька - ректора авіаційного… Психолог- економіст — доктор техніки по літальних апаратах??
Коментувати
Дідусь
ЗНО - це не панацея. Корупція нікуди не зникла, окрім набраних балів діє система коефіцієнтів, пільгові категорії завжди попереду, а вступити до вишу може кожен. Так-так, навіть з початковим рівнем. Тільки це ніхто не афішує. Додаткові платні набори дають можливість вступу навіть з мінімальними балами.
Роман
Для Дідусь: Я вже неодноразово звертав увагу на те, що для вирішення задачі потрібно обирати відповідні інструменти. Якщо обирати непідходящі, то і задача виконана не буде, і інструмент не виконуватиме свої природні функції. Найвідоміший, мабуть, приклад - забивати цвяхи мікроскопом. Це ж приблизно відбувається із засобом педагогічних вимірювань - ЗНО - коли його застосовують для невластивої функції - боротьби з корупцією. В такому застосуванні ЗНО і свою функцію вимірювання виконує погано, і з корупцією теж бореться не так щоб дуже добре. Єдине що як нам постійно говорять - іншого не придумали...
Коментувати
Марчук Юра
Эти нардепы бабаки и Шкарлеты не стоят ногтя опытного Лекарчука. Но его мысли и предложения этим надутым особям . Они никого не слушают … Результат- полный завал !! Президент должен убрать этих нуворишей!
Дідусь
Для Марчук Юра: А де були його пропозиції і думки, коли з державного корита смакував? Думав про те, як би заробити! За його часів ЗНО здавалося дуже просто - 400 Франклінів.
Климансо
Не, дед тырил с Фондов Сороса
Коментувати
Садиков
При всій одіозності Дєда він правий!!!Програлися в реформи і Квіт та і Гріневіч….Втратили час. Зно застаріло. Що зараз? Не гоніть коней, пане міністре! Не давайте сідати Вам на шию бабако- гришинам! Вони Вас підштовхують до провалу. Обоє рвуться в міністри. На вулиці війна. Дійте просто і надійно. Відмовтеся від псевдореформ. Дослухайтеся до розумних практиків.
совесть
Ти вже "вибрав" колись команду ІТ! Репутаційні втрати УЦОЯО відомі. Хлоркою "миють" все досі. Немає зради, загрози ЗНО. Якби не твоє постійне фонтанування ідеями, захоплення процесами, розроблюваними за кордоном десятиліттями, а не якихось 15 р. в Україні у постійному простистоянні дурням ззовні і дурням всередині (хвороба всіх керманичів після поїздок за кордон), а реальне розуміння процесів, то в центрі давно би був потужний відділ психометристів. Ти ж його й знищив, невже забув? Але навряд зрозумієш і тепер, чому фахівців цього відділу більше 100 в тих компаніях, тести яких складають діти по всьому світові, як і твоя онука, і не жаліються на те, що у Васі були інші, легші завдання. Треба ж фахівців виростити! Та ще й порядних бажано, та ще й платити треба нормально. Непідготовлені кардинальні зміни формату і процедури ЗНО - ризик. Але війна... Вибач, не до твого яду, людино, яка не несе відповідальності за результат вступної кампанії.
Роман
Для совесть: Та не потрібні в УЦОЯО психометристи!!! ЗНО - це не психологічні тести!!! Тут потрібні фахівці з педагогічних вимірювань - тестологи. https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F
Коментувати