Ігор Лікарчук: система освіти приречена на стагнацію

Ще десять років тому процеси утвердження фінансової автономії розвивалися, а зараз скорочуються

Ігор Лікарчук: система освіти приречена на стагнацію

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Учора проїхав за кермом майже 500 км. Багато думав про освіту, проїжджаючи населеними пунктами, де років п’ятнадцять тому відкривав школу-новобудову, а тепер там стоїть школа-пустка…

Не вдалося в освіті України за тридцять років забезпечити автономію закладів загальної середньої освіти. Хоча б у рамках вимог Цивільного кодексу України.

Ця автономія розпочинається, образно кажучи, із власної шкільної бухгалтерії і закінчується оригінальним освітнім процесом… Немає шкільної автономії, незважаючи на те, що чинним законодавством вона передбачена і гарантована.

Більше того, якщо ще десять років тому процеси утвердження фінансової автономії розвивалися, то сьогодні в більшості випадків вони скорочуються.

Причин цьому дві. Перша – децентралізовані органи влади ніяк не хочуть випускати з рук освітні фінанси. А витрати на освіту в деяких громадах складають левову частку бюджету. Хто ж випустить з рук курку, котра може нести золоті яйця? Золоті яйця – не для освіти. От і зберігають та леліють на місцях оте ганебне породження радянської системи управління освітою – централізовані бухгалтерії. Тридцять років леліємо!

Друга – професійна і моральна неготовність багатьох керівників шкіл бути ефективними менеджерами. І не тільки керувати, даючи вказівки й шикуючи вчителів, але й відповідати за свої дії. Вони звикли бути цапами-відбувайлами і «мальчиками для поручений» для власників закладів освіти та їхніх органів управління освітою. І автономії бояться та не сприймають. Такі директори зручні й вигідні системі. І вона їх тримає.

Поєднуючи перший та другий чинники, можна сміливо стверджувати, що система, у якій немає реальної автономії закладів освіти, на розвиток не приречена. Навіть якщо плани розвитку є.

Вона приречена на стагнацію. Що, врешті, і має місце.

Оригінал

Освіта.ua
08.07.2021

Популярні блоги
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Л. Гриневич: діти за кордоном мають подвійне навантаження Щоб уникнути подвійного навантаження, необхідно напрацювати механізм перезарахування результатів
О. Северенчук: для дітей важлива якість розкладу Не так важливе навантаження, як грамотний підхід до формування розкладу і робочого дня дитини
В. Співаковський: у батьків дуже змінилися пріоритети На перше місце вийшла безпека дитини, на друге – соціалізація, і лише на третє – знання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Байдуоен
Вас планово поімеють, але уважітельно, а пітом всі здохнут... Усьо ідьот по плану!
ТТ
Як директор школи на 250-300 учнів може мати премію у 90 тисяч гривень??? Ремонти роблять учні та вчителі за кошти батьків; техніка кожен рік "оновлюється" (ну кошти виділяють); дошки стоять новенькі... е-е-е, тобто, свіжопофарбовані; заміни уроків пишуться вчасно і в повному обсязі (на когось...); мертві душі оформленні по всіх правилах Гоголя; в їдальнях обіди-помиї готують; премії замовлені на весь педколектив, ось тільки, чогось, їх бачать 2-3 особи... От і реформа
Скептик
Автономія закладів освіти - це повна маячня. Обговорювати немає що. Освіту держава має контролювати.
Тарас
Для Скептик: Є у мене друг у Прінстоні. Спитав у нього хто міністр освіти США - не знає, хто у їх штаті керує освітою? - теж не знає . Що з них взяти - дикуни безконтрольні
Скептик
Для Тарас: Так він не знає, чи ніхто не керує?
Скептик
Для Тарас: І школа мабуть платна. То ви видаєте бажане за дійсне. Розберіться спочатку, а потім вже людей в оману вводьте.
Коментувати
Мартин
Освіта стагнує, бо з неі Лікарчука поперли, не дослухаються…. А він Цбс радянську лає…. А освіта стагнує тому, що олігархам і владі вона не треба!! І буде бухгалтер в школі чи ні- це ніц не вирішує. Є ж він і в пту , і в коледжі, ну і що з того ??
ТТ
Для Мартин: Лікарчук при совітах хвалив освіту, статті писав. Зараз перебудувався на демократа-капіталіста і лає радянську освіту та вихваляється: "...я ще у 80-х хотів ці реформи..."
Koba
Для Мартин: Для ТТ: Не хамите деду. Когда он был главой УЦОЯО, то такого говняка как сейчас не было. Да и договориться можно было по приемлемым ценам.
TT
Для Koba: Ти правий! Домовитися можна було з командою діда за 400 заокеанських календариків. Усі діти чинушів ішли здавати без будь-якої підготовки та репетиторів. Дід ностальгує за тими гарними часами, коли бабосики текли рікою і його син мав гарну посаду. А зараз? А зараз залишилося тільки писати та вдавати із себе великого реформатора.
Коментувати
Роман
ОК. "Кто віноват" вияснили. Тепер друге питання: "Что дєлать"? - "Ми не знаєм, нехай німець скаже..." (С)