І. Лікарчук: про існуючу систему захисту дисертацій

Сутність існуючої системи захисту дисертацій – у колективній безвідповідальності членів спецрад

І. Лікарчук: про існуючу систему захисту дисертацій

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

ФБ «кипить» після вчорашнього захисту однієї дисертації. Ні про цю дисертацію, ні про автора не напишу жодного слова, адже її не читав, автора не знаю, не спеціаліст у галузі науки, з якої відбувався захист (хоч більшу частину трудового життя працював у системі держуправління).

Я про інше. Про існуючу систему захисту дисертацій, сутність якої у колективній безвідповідальності членів спецрад за прийняті рішення.

У свій час я кілька разів пробував піти супротив цієї системи, коли мені доручали експертизу дисертацій, а я робив різко негативні експертні висновки...

Члени спецради висновки слухали, не заперечували, не дискутували; але ховали очі й голосували «за». Таємно. Не залишаючи жодного персонального сліду.

Після кількох таких моїх експертиз – мене із складу спецради вивели... Тепер членом тієї спецради є людина, стосовно дисертації якої я робив негативний висновок...

І повертаючись до вчорашньої події. Вона рядова і звична. Якби не прізвище автора дисертації, то про цей захист ніхто б і не згадав. Бо так було завжди. І так є. І думаю, що так буде. Буде до тих пір, поки не зникнуть спецради з їхнім таємним безіменним голосуванням.

Настануть зміни лише тоді, коли, скажімо, три професори після «захисту» поставлять свої підписи під висновком, у якому буде написано: дисертація є, наукові результати досягнуті.

Лише персональна відповідальність. Тих професорів, які такий висновок зробили. І прізвища яких будуть відомі всім. Поруч із прізвищем автора дисертації.

Оригінал

Освіта.ua
27.04.2021

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Tet-a-tet
Для Оракул.Якщо послухати всесвітньо відомих кухарів Рамзі або Олівера, то наші псевдовчені з Київського торгівельного університету з їх захищеними"дисертаціями" їм у підручні не годяться. А скільки талановитих кухарів у Європі мають власні НЗ,написали чимало книжок з шедеврами кулінарного мистецтва і ніяких дисертацій не захищали, адже і так видно, що вони професіонали. Яке наукове відкриття зробив п.Ківа? А ніякого, скористався якоюсь надуманою тематикою для дисертації, бо ж ділкам від освіти потрібно на чомусь заробляти, і настругав черговий "шедевр",який припадатиме пилюкою десь у коморі.Працями Д.Карнегі користується увесь світ, але я не впевнений,щоб він захищав докторську.Справжні відкриття можливі у точних науках, а в гуманітарній сфері такі трапляються раз на 50-100 років.Хитрий п.Ківа скористався недолугістю нашої системи захисту дисертацій і відтверто поглумився над суспільством, що у нього найкраще виходить. Чи у нас з’явився другий Д.Канегі?
Оракул
Для Tet-a-tet: Він вказав своїми діями журналістам на недолугість системи і його спеціальності зокрема. Про це спеціалісти давно вже знали і писали. Просто журналісти на це не звертали увагу, бо у самих "рильце в пушку".
Коментувати
Володимир
Так, Ківа обличчям чимось схожий на Берію. Але й Квазімодо може бути талановитим науковцем. Я от читаю, слухаю всі обурення і не розумію, що не так в цій дисертації? І в мене закралася чергова крамольна думка: а чи не чорна заздрість нам подається? Чи не талановита насправді дисертація? Де її науковий аналіз врешті-решт? Дослідження в студію!
Оракул
Для Володимир: Ви дійсно вважаєте державне управління наукою? Тоді можна й кухаря назвати вченим.
Якось так
Для Володимир: дисертацію поки не читав, а ось автореферат погортав. Написаний ніби непогано (ну, окрім тих тез, що "розміщені" на неіснуючих сторінках матеріалів конференцій). Проте, прилюдний захист і запитання на ньому робиться і для того щоб пересвідчитись, чи здобувач орієнтується у поданій ним дисертації. Тобто чи він її САМ писав. Відповідь про те, що ми в подальших наукових працях торкнемося теми запитання, загалом, прийнятна, бо дає можливість дисертанту коректно відповісти на питання члена спецради (а не казати, що член не читав дисер, а випендритися хоче), яке насправді не стосується теми дисертації. Проте те питання, що показали в сюжетах стосується поняття, яке дисертант вводить в науковий обіг. І озвучена відповідь на нього неприпустима, а засвідчує, що здобувач "дупля не отбиваєт" в "своїй" дисертації.
Оракул
Для Якось так: Знову розмова про процедурні питання. Але головним є не процедура, а істина. Чи існує наука в державному управлінні? По мені, так цей напрямок видумали саме для депутатів, щоб вони захищали дисертації, відокремивши його від тієї ж історії. Напрямки, де відсутня оцінка похибки дослідження і відсутні альтернативні припущення, науковий метод підміняється якимись грабельно-лопатними методиками, а науковий експеримент підміняється цитатою "авторитета", не може бути наукою і не повинні нею називатись. І це не залежить від того, дотримались процедурних питань, чи ні, бо головне істина, а не якась дура.
Коментувати
за державу
Тобто ваші дисертації є правильними і є науковими роботами? Але чи є наукою вся ця українська педагогіка, чи це лише імітація?
399
Для за державу: Але чи є наукою вся ця українська педагогіка ? Про це бажано запитати Яна Коменського. Якби українська педагогіка була наукою, то ми б не втілювали на практиці освітню систему Фінляндії, інших країн, чи марсіанську.
за державу
Для 399: Я про теж саме! Все це почалось вже давно. А умовний "ківа" - це лише прояв цього смітника "вчёних", які мають таке ж відношення до науки, як і цірюльник Голохвостий
Коментувати
Сергей Лимонов
Захищати пітекантропа Іллюшу-можуть тільки близькі по духу , крові та розуму неандертальці як Карпук енд компані! Цікава реакція Шкарлета- хоча ворон ворону ( як то відомо)...
Семенчук
Для Сергей Лимонов: бендерщина у виконанні нацменшин , типу Пороха,розколола Украіну. Ківа недоумок, але інколи каже те, що думають мільйони украінців
Код
Для Семенчук: Браво! Всім 73% дайош учені ступені! Бо "мільйони" думають, що клоун знизить тарифи, загляне в очі путлеру і припинить війну, пересадить всіх олігархів...список продовжувати?
Коментувати
Карпук
Люди добрі! Так , Ківа різко виступає проти диких нациків , навязування бендерщини і тому його клепають. А він часто буває правий, воював в Ато, офіцер, не дурак.... Хіба так можна без аналізу паскудити чоловіка... Не суди, не судимим будете!!
Володимир
Для Карпук: Але його вченість дивна якась...
Коментувати
Maison
А диссер деда есть в открытом доступе? Интересно бы было почитать и на плагиат чекнуть.
Володимир
"Ківін в золотому" - це не дивно. Адже й Шкарлета звинувачуть в плагіаті. І попередню очільницю.
Легенький
Для Володимир: оці брехливі совсуни- грантожери обрехали пів світу. А чого мовчите за плагіат , фактичну пустушку докторськоі в Квіта??
Коментувати
Сандомир
Зміни настануть тоді,коли це буде вигідно очільнику МОНУ.До цього часу такі не траплялися,різати курку,що несе золоті яйця якось нікому не хотілося. Ану завтра захоче захиститися кум,брат, сват? У суспільстві з низькою мораллю інакше бути не може, але ж це суспільство-ми з Вами.
Світлана
Повністю погоджуюся з автором! Якість дисертаційних досліджень на сьогоднішній день дуже низька, навіть проста формальність - оформити правильно автореферат виявляється не по силах новоспеченим кандидатів (докторів філософії) і, навіть, докторів наук... Сумно...