О. Махов: вони втратили дім, але зберегли Батьківщину 

Студенти-переселенці з окупованих територій вірять: усе, що вони зробили для переїзду - недарма

О. Махов: вони втратили дім, але зберегли Батьківщину 

Автор: Олександр Махов, журналіст.

Вони обрали: втратити дім, але зберегти Батьківщину.

Ви знали, як абітурієнти з окупованих територій цього року вступали у виші? А знаєте, що вступна кампанія для них закінчилась лише 23 жовтня?

Юлія (ім‘я змінено) приїхала з Донецька. Їй довелося їхати через Росію, порушуючи закон. Адже окупанти через коронавірус закрили не тільки КПВВ на Донбасі, а й так званий кордон між «ДНР» та «ЛНР». Батьки Юлії не підтримали її вибір, бажаючих однокласників поїхати в Україну теж не знайшлося. Але вона ризикнула. Півтори доби в дорозі одна, без сну, з постійним хвилюванням за своє життя - доїде чи ні. Її голос досі тремтить, коли вона розповідає свою історію. Але поруч із тремтінням я відчув і гордість за себе - наважилась і зробила такий важливий для себе крок.

17-річна Оксана (ім’я змінено) з Криму усміхнена - «я почувствовала себя дома» - говорить вона мені. Дівчина їхала лише зі свідоцтвом про народження і без супроводу. Дивно, але саме українські прикордонники не хотіли пропускати, мовляв, не вистачає документів. Погрожували затриманням. Як тільки Оксана опинилась на материку - дорога назад для неї зачинилася. У Криму РФ ввела правило для українців на час карантину - один виїзд за межі півострова. Зараз в Криму близько 70 «студентів-арештантів».

Софія добиралася з Луганська через КПВВ в Станиці Луганській. Ніч не спала, щоб не проспати автобус о 5 ранку. Відстояла чергу на цей автобус. Гроші були лише на один тест на коронавірус, тому їхати довелося самій.

Двоє з дівчат, з якими я спілкувався наживо, виглядають такими, що вирвалися з полону.

Цього року Міносвіти значно спростило умови вступи для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій - без українського паспорту, без здачі ЗНО, можна обрати будь-який виш. Виділили (дуже самовпевнено) майже 13000 бюджетних місць для таких студентів (за чотири минулі роки загалом - 6000 вступників). Але все одно приїхало - геть мало. Близько 2000 станом на 1 вересня. Свіжих даних на 23 жовтня ще немає.

Повна статистика - на фото. 

Я вважаю, що кількість вступників з окупованих територій - катастрофічно мала.

Чому?

Самі абітурієнти розповідають, що на окуповані території інформація про умови вступу майже не доходить. Крім того, майже у всіх немає підтримки серед родичів (які підтримують окупаційну владу), і власних грошей теж немає. Діє серйозна пропаганда щодо життя в Україні - «фашисти, майдануті, російська мова під забороною». Як 17-річному підлітку наважитися на переїзд у таких умовах?

У кримчанки і луганчанки ніхто з однокласників не поїхав вступати. У дончанки лише двоє з паралельного класу.

Навіть переїзд, хоч і значний крок, але це не все, треба ж ще виживати. На відміну від студентів з умовної Полтави чи Чернівців - у студентів з Луганська, Донецька та Криму немає можливості поїхати на вихідні додому на автобусі, їм ніхто не надішле Новою поштою консервацію. Є близько 1200 грн стипендії і ще (в кращому випадку) близько 1000 грн виплат як переселенцям.

Для мене це важливий матеріал. Я впевнений, що за дітей на окупованих територіях треба боротися. І 2000 абітурієнтів щороку з окупованої частини нашої країни - це критично мало.

Юлія сказала мені – вірить: все, що вона зробила для переїзду - не дарма.

А для мене їхні історії значать те, що армія стоїть на сході недарма.

Оригінал

Освіта.ua
03.11.2020

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Віктор Логвін
а за дітей неокупованих територій боротися не треба? В українських школах, вишах і освітніх департаментах сидять ватники з тою ж риторикою "фашисти, майдануті", жебрацька ж система освіти України це пам’ятник тотального скупердяйства влади. Тому своєю туфтою пан журналіст конкретно мене не розчулив, бо і сама ця президенсько-депутатська ініціатива "боротися за дітей окупованих територій" - лише красива фраза і поза, бажання відчути себе величним паном, вершителем геополітичних справ як і завжди за кошти українського народу, що повинен посунутись, потерпіти, затягнути пояси, заплатити за контрактне навчання в рази більше, "прийти наступного року" через ознаки респіраторної хвороби, змиритися зі щорічним зменшенням бюджетних місць, віддати останні гроші за репетиторів і за можливість школяру займатися спортом (бо у держави бракує коштів і у спортивній споруді басейні МОН спортсмени повинні платити втричі дорожче ніж у приватній!).