І. Лікарчук: про доцільність святкування Дня профосвіти

Не можна маніпулювати історичною свідомістю людей, допомагаючи антиукраїнським силам у пропаганді

І. Лікарчук: про доцільність святкування Дня профосвіти

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

У соцмережах шириться заклик відзначити 2 жовтня День профтехосвіти. Я вже не один раз писав про доцільність відзначення цього «свята», але...

Тож повторюся, бо як дослідник історії освіти України та дуже старий профтехівець, не можу промовчати.

У колишньому СРСР таке НЕ офіційне свято існувало. Його штучно прив’язали до чергової річниці створення у 1940 році державної системи підготовки робітничих кадрів, яка називалася «Трудові резерви».

Уся правда про те, що являла собою ця система, іще не написана. Але кількома штрихами її можна охарактеризувати як систему, метою якої було пряником і нагайкою загнати, насамперед сільську молодь, до нашвидкуруч створених закладів, щоб швидкими темпами, в умовах підготовки країни до війни, готувати величезну масу малоосвічених робітників для зростаючих потреб військово-промислового комплексу.

В архівах лежить чимало документів, які, всупереч бравурним кадрам тогочасної кінохроніки та фоторепортажів, свідчать про те, наскільки антигуманною та людиноненависницькою (як, власне, і весь тогочасний суспільно-політичний лад) була ця система, скільки молодих людських душ було згублено нелюдськими умовами навчання і праці...

Особисто мені працівники цієї системи розповідали про жахливі факти її існування, коли, скажімо, групу учнів, з яких начебто мали готувати майбутніх прохідників вугільних шахт, опускали в шахту й ніколи звідти на поверхню вже не піднімали... І це лише один приклад.

Але сталінському молоху потрібні були робочі руки, і ця система із завданням їхнього постачання гідно справлялася...

Історія свідчить і про те, що не з Трудових резервів насправді розпочалася система підготовки робітничих кадрів. Вона існувала і в царській Росії, і у колишньому СРСР до 1940 року... Власна, й дуже цікава система професійної освіти, існувала в Україні у період 1920-1922 років... До створення СРСР. Але, мабуть, ті, хто сьогодні закликає відзначати 80-річчя утворення «вітчизняної» системи профтехосвіти, або не знають історії (чи не хочуть її знати), або свідомо провокують колективи українських закладів професійної (професійно-технічної) освіти до порушення чинного законодавства...

У системі радянської профтехосвіти я відпрацював багато років. Починав із того, що очолив занедбане профтехучилище, зробивши його, разом із колективом, одним із найвідоміших в колишньому СРСР. А потім багато років керував профтехосвітою області, створив перший автономний обласний Комітет із профтехосвіти. Захистив дві дисертації з проблем управління профтехосвітою, був першим і багаторічним керівником Експертної ради ДАКУ з питань ліцензування закладів профтехосвіти, є співавтором багатьох нормативних документів із питань профтехосвіти, автором чи співавтором монографічних праць... У моєму колишньому робочому кабінеті на Хрещатику народилася Всеукраінська асоціація працівників професійно-технічної освіти, яка й закликає сьогодні відзначати оте 80-річчя.

Пишу про себе, щоб підкреслити: цю систему знаю добре і з глибин. Знаю її «плюси», знаю її «мінуси». І саме це знання та досвід роботи заперечують можливість святкування отого 80-річчя. Бо радянська система ПТО і сучасна українська система професійно (професійно-технічної) освіти - далеко не одне й те саме. Навіть якщо у її створенні, у багатьох випадках, ми застряли, образно кажучи, «як собака на перелазі» - від системи ПТО СРСР до системи ПО (ПТО) сучасної України.

Та щиро вірю, що українська система вже ніколи не буде радянською ні за формою, ні за сутністю. Хоч дуже багатьом й досі хочеться, щоб усе лишилося, як колись було.

Звичайно, на заклики святкування можна було б і не звертати уваги. Такого свята в державному календарі свят немає. Але це абсолютно не означає, що можна маніпулювати історичною свідомістю людей, тим самим допомагаючи антиукраїнським силам у пропаганді «досягнень» та «славного» минулого колишньої радянської імперії.

80-річчя системи профтехосвіти - НЕ українське свято. І не міжнародне. То що збираємося святкувати, панове профтехівці? 80-річчя системи, якою вчителі радянських шкіл та батьки лякали неслухняних учнів?

Оригінал

Освіта.ua
30.09.2020

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Володимир Левошко
Шановний Ігоре Леонідовичу! Дуже шаную Ваш досвід і якості менеджера, але ... Професійне свято – реалізація потреби людей мати відчуття поваги до своєї праці, до себе, значущості у суспільстві. Кожне таке свято (а тим більше ювілей) як День народження, як Новий рік: звіт за минуле, завдання на майбутнє. Історія проф. навчання у Кропивницькому (тоді Єлисаветграді ) починається з 15.10.1867 року (http://vpu-4.com.ua/about/history), Закон України «Про проф.-техн. освіту» прийняли у 1998 році, а традиції святкування - з радянських часів. Вважаю на те наступні причини: 1 Створюючи нову (національну) систему, не визначили «День народження»; 2. Щоб піти від старих традицій треба створити нові (що для цього зробило МОН або ВАПП?); 3. А може система не дуже змінилась (була державною так фактично і залишилась), тому і традиції незмінні? Висновок: випишіть нове "посвідчення про народження" і голосно скажіть чому у той день свято. Керманичі повинні не критикувати а визначати.
валентина
Шановний! Ваш диплом історика- лише папірець! Про Вашу освіту і культуру говорять Ваші дописи!
Володимир
Хай святкують собі День Учителя.
Санич
Ну, тепер всім зрозуміло, хто винний у тому, що радянська система профтехосвіти була "антигуманною та людиноненависницькою" і хто зробив все для того щоб її розвалити, бо "захистив дві дисертації з проблем управління профтехосвітою, був першим і багаторічним керівником Експертної ради ДАКУ з питань ліцензування закладів профтехосвіти, є співавтором багатьох нормативних документів із питань профтехосвіти, автором чи співавтором монографічних праць..."
Владлен
А мы уже хоругви приобрели, кресты соорудили - думали крестный ход организовать по поводу юбилея рабочего класса , а тут Дед праздник завалил. Капец.