І. Лікарчук: наша освіта не готова до змішаного навчання

Без будь-яких дискусій уже зрозуміло, що змішане навчання обов’язково буде незалежно від нашого бажання

І. Лікарчук: наша освіта не готова до змішаного навчання

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Як людина, котра з освітою зв’язана все життя, дуже чекав, що напередодні нового навчального року (у всіх розуміннях поняття «нового») освітяни отримають чіткі й конкретні рекомендації стосовно того, як організувати змішане навчання.

Чекав, бо упевнений, що в новому році в наших школах апріорі не буде «чистого» традиційного і «чистого» дистанційного навчання. А буде змішане, у якому мають поєднатися і традиційне, і дистанційне. З новим визначенням сутності, форм, методів, технологій. З новими інструкціями у галузі фінансово-господарської діяльності (включаючи питання оплати праці вчителів) та новими нормативними документами, які регламентують організацію такого навчання.

Чекав, що обласні інститути післядипломної педагогічної освіти з їхніми кафедрами(?) та науково-методичними школами(?), як цунамі - швидко й потужно розгорнуть дистанційну підготовку вчителів до організації такого навчання... Наголошую - підготовку не лише до дистанційного, а до дистанційного разом із традиційним, тобто до змішаного.

Чекав, що величезна Академія педагогічних наук зробить подарунок освітянам у вигляді конкретних методик, роз’яснень, новорозроблених технологій організації такого навчання з кожного предмета... Але, але, але...

За кілька тижнів до початку нового навчального року можна багато говорити і рвати на собі чуби стосовно того, проводити чи не проводити свято Першого дзвінка, носити чи не носити маски в школах, скільки потрібно мати в шкільних туалетах паперових рушників і антисептиків... Але без будь-яких дискусій уже зрозуміло, що змішане навчання обов’язково буде. Незалежно від того, хочемо ми того чи не хочемо.

Але, як мені здається, наша освіта в цілому до нього не готова. Бо, як один у полі не воїн, так і окремі заклади чи вчителі загальну освітянську погоду в цьому питанні не зроблять.

І дозволю собі трішки фантазії з циклу, якби я був... (кимось).

От, якби я був кимось, то в найбільш загальних рисах змішане навчання мало б наступний вигляд: під час карантину учні відвідують школу лише для того, щоб отримати від вчителя пояснення нового матеріалу та для оцінки засвоєного. Все інше - вивчення, узагальнення, систематизація, консультування - відбувається дистанційно. Повторюю, що це - у найбільш загальних рисах. Щоб деталізувати - місця у ФБ не вистачить.

P. S. Між іншим, в Україні є люди, які добре розбираються в питаннях організації СПРАВЖНЬОГО змішаного навчання...

Оригінал

Освіта.ua
19.08.2020

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Екатерина
Читаю комментарии - становится грустно. Почему люди стали такими злыми, и нетерпимыми к чужому мнению? Этот год явно показал - без учителя никуда! Без настоящего общения, контакта хорошо научить невозможно. Почему? Не видишь детских глаз. А вот за учителей обидно и не только.... Молодые специалисты, да и все остальные....Как можно жить на такие деньги. Существовать - да!
Puma
Для Екатерина: Тут скорее не чужое мнение, а мнение именно деда. Его здесь многие недолюбливают за былые заслуги.
Коментувати
Володимир
Бюрократія не може працювати творчо.
Приехали
Минимальную зарплату повышают до 5 тыс., спешат до выборов, в итоге - кандидат наук будет получать 5400, а уборщица - 5500 (зарплата+доплата за хим.). Коллеги, делаем выводы, кладём большой болт на эту власть, науку и образование. Соросовская свора пустила под откос образование, в стране проводят полномасштабный геноцид против населения и зачистку территории для новых хозяев.
ovv
Дідуля написав, "якби був кимось". Подивіться, ким він є, яку установу представляє. І ще щось сміє казати про тих, які мають щось розробляти. Чому "Освіта" дає площу для таких невдоволених усім у цьому світі, збитих пілотів
Вчитель намбе ван
Тут родительница чушь ниже пишет: учитель должен проверить результат обучения, а учиться ребенок по школе онлайн.... Мдяяя тетка да ты с ума сошла: раз тебя учила школа-онлайн, пусть они и тесты делают для твоего ребенка, оценку ему ставят, и дополнительный материал готовят, для тех кто недопонял. Учитель на уроке использует свой стиль преподавания. Пояснил, не поняли, привели другие примеры, посмотрел на лица, уловил ’пофигизм твоего ребенка’... Подумал надо ли продолжать или остановиться... И раз родительница предлагает просто ’выставить оценку’, ок, это будет тест, открытый на 15 минут, кто не успел тот опоздал. И да, ты в курсе как высчитывается зарплата учителю?) Так вот есть минимальная зарплата... Но учителю не платят опираясь на эту минимальную зарплату, ему платят опираясь на прожиточный минимум... Придумали коефициент что бы не платить ’больше’, вот вы задумались где такое есть: в стране есть минимальная зарплата... Но учитель получает деньги изначально по меньшей ставке. И всем ок. Ну и гребитесь значит сами, а мы умываем руки.
родитель
Для Вчитель намбе ван: У вас в одном только слове "коэффициент" две ошибки - так что гребите из школы как можно скорее
Коментувати
Лариса
Для родитель:от учительського имени докладываю:отпускные потратила на новый ноутбук, графический планшет, штатив, подсветку, микрофон-петличка, летом живу на остаточно режиме, одним словом, оздоравливаюсь. Кроме того, прохожу вторые курсы по новым технологиям Устала жутко, к тому же и покушать не мешало бы. Вы, дорогие родители, со своей колокольни, а вернее из-за угла, хулите учителей, за школьные поборы, хотя нам ничего не дают. Спасибо, что родители по минимуму скидывают я и хоть как то дырки латаем. И ремонты на своём горбу выгребаем, что нет сил 1 сентября выходить на работу. А вы посчитайте наши денежки. Я свои в карантин честно отработала, дпюала 40 эфиров. Вот послушайте меня:пока не будет к учителю нормального отношения в государстве, все, кому не лень будут об него ноги вытирать, не видать вашим деткам хороших знаний. Правда, иногда встречаются и такие дураки в моем лице. Просто мне нужно детям прямо посмотреть в глаза, чтобы не стыдно было. Или мне им объяснять, что мало платят и ничего не предоставляют? Грустно всё это понимать и проживать.
родители
Для Лариса: Да поймите же, никому не нужны ваши эфиры. Есть Всеукраинская школа онлайн, которая, со всеми вместе взятыми ошибками, лучше ваших "лучших" эфиров. Вы, со своими эфирами-потугами, просто смешны! По каждому предмету ЕСТЬ УЧЕБНИК, там все изложено, нам не нужно его пересказывать (хотя, многие учителя и на это не способны). И честно говоря, порой, учителя просто мешают учиться, отвлекая своими дурацкими заданиями, такими как запись на видео опытов по химии, своими рефератами, проектами. Мы знаем что нам нужно для поступления! Так что - ПРОСТО ОТСТАТЬ! ПРОСТО ОТСТАНЬ! Идите "покушайте"!
Дежавю
Для Лариса: не метайте бисер перед свиньями, любите себя, своих родных, забейте на бесплатную онлайн школу, именно бесплатную, занимайтесь репетиторством, но за бабки, ваш труд должен оплачиваться на достойном уровне. Будете уважать себя, вас будут уважать другие.
Anna Avstrijskaya
Для родитель: якщо вам не потрібні були онлайн-уроки від учителів, чого ж тоді протягом травня-липня на різних форумах батьки верещали про те, що вчителі нічого не робили, не проводили онлайн-уроки? Ви думаєте, що вчителям за щастя працювати з вами і вашими дітьми, пихатими, зарозумілими, нахабними? Та заради бога, вони будуть раді відчепитися від вас усіх, бовтайтесь у своїй багнюці самі.
Коментувати
Обурений студент
Чому студенти навчатись з вересня будуть онлайн, а школи виходять на навчання? Якось не в кайф сидіти вдома, витрачати електроенергію, інтернет і ще ПЛЮС платити за саме навчання(контрактна форма)? Хто взагалі таке придумав!
Наталія
Для Обурений студент: Підтримую Ваше бачення щодо навчання студентів. А от питання оплати навчання Ви маєте ставити перед керівництвом Вашого університету. Почитайте уважно контракт. Ви ж мабуть платили за денну (очну) форму навчання. Оскільки Університет не надав Вам послуги за очною формою, Ви маєте право вимагати перерахунку проведеної Вами оплати і платить за дистанційну чи заочну форму, за якою Ви вчилися другу половину н.р. І не бійтеся відстоювати свої інтереси. Для цього є студентська рада, а на крайній випадок - суд.
.
Де онлайн? Я багатьох вузах не буду ніякого дистанційного
Коментувати
Val
Давно деда не было... Но он, как всегда, верен своим принципам - выскочил как черт из табакерки и бьет по самым актуальным темам.
Вопросы на засыпку
Каким образом учитель может проводить онлайн обучение и консультации, если проживает в однокомнатной квартире с двумя маленькими детьми, собакой, попугаем и мужем, который вечером любит смотреть телик на всю громкость? Учителю с туалета вешать уроки или балкона? Кто заплатит за интернет, электроэнергию потраченную, кто купит комп? Ответ - а никак
родитель
Уважаемый пан Ликарчук, вот Вы пишите "під час карантину учні відвідують школу лише для того, щоб отримати від вчителя пояснення нового матеріалу та для оцінки засвоєного". Правильно, согласна, скажу даже больше, новый материал дети могут получить из Всеукраинской школы он-лайн, которая будет продолжена в новом учебном году. От учителей, по сути, будет нужна только оценка усвоенного материала (зарплаты при этом наверняка будут существенно урезаны). Но посмотрите, как ревностно, с какой ненавистью они воспринимают эту школу. Поразительно! Ну были ошибки, их, конечно, необходимо исправить. Ну а в целом, проект хорош! Но им опять все не так - и он-лайн школа - не так, и в маске работать не буду, и компьютер им купи! Хотят, как говориться, и рыбку съесть, и на ... сесть, и косточкой не подавиться. Вот Вам и ответ на Ваш вопрос "чому наша освіта не готова"....
Дежавю
Для родитель: ты, козел, когда устраивался на работу, тоже из дому тащил компьютер, покупал бумагу за свои деньги, шторы покупал в кабинет шефа, нет ... а эти наглые училки не хотят уже нашарика пахать. Милок, запомни, школы уже нет в этой стране, как и медицины.
Размечталась
Для родитель: зарплаты уже некуда учителю решать, в среднем по стране 5-6 тыс., минималка перед выборами поднимают до 5 тыс., так что в школах адекватные не задержаться, чтобы заниматься таким бредом на уровне оплаты дворников и уборщиц
Наталія
З таким баченням і до повного закриття шкіл неважко добалакатися. Та виженіть уже тих вчителів, а що толку з них? У нас же всі знають як учити і як лікувати. Жаль, рівень критичного мислення у суспільстві майже нульовий. Між іншим, дописуваче "родитель" поцікавтеся так, для загального розвитку, яке навчання очне (денне) чи дистанційне є більш якісним? Думаю в англомовних колег ви знайдете відповідь.
Коментувати