І. Лікарчук: наскільки ЗНО точний інструмент?

Наскільки ефективним інструментом для вимірювання рівня навчальних досягнень абітурієнтів є тести ЗНО

І. Лікарчук: наскільки ЗНО точний інструмент?

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Пізнім вечором у приваті отримав листа такого змісту: «Доброго вечора, Ігоре Леонідовичу. Навіть не знаю, хвалитися чи скаржитися. Мої випускники склали ЗНО з мови значно краще, ніж я сподівалася. Не тільки тому, що нижчий пороговий бал. У них неочікувано високі оцінки за вільне висловлення. Точніше, навіть не так. Коли вони показали мені скан-копії їх творів, я бачу, що оцінки мали б бути нижчими принаймні за кількома критеріями. Тобто я б поставила менше. Не просто як учитель-предметник, а як екзаменатор. Я розумію, що дітям приємно. Але хіба 2+2 не повинно = 4 що в Києві, що в Рівному, що в Запоріжжі? Ігоре Леонідовичу. Дитя надсилає роботу, яку оцінили в 14 балів. А має бути 10. Як я маю почуватися, якщо два тижні тому сама перевіряла зно-шні твори?»

Як для наших реалій, цей лист досить дивний. Здавалося, що вчителька мала б почивати на лаврах й хизуватися успіхами. Але такі рідкісні для сьогодні явища, як високий рівень професійної свідомості та самооцінки, їй того не дають зробити. І це дуже добре. Слава Богу, що у нас іще є такі вчителі.

Однак цей лист розгорнув ту проблему, про яку уже достатньо тривалий час мовчать. Мова йде про те, наскільки точним інструментом для вимірювання рівня навчальних досягнень абітурієнтів є ті тести, що використовуються в ЗНО.

Я не пишу про помилки, неточності, ляпи та інші огріхи. Вони були й, мабуть, будуть. Я про інше. Про більш масштабне.

Чи є точним і ефективним інструментом вимірювання тести, за якими сьогодні проводиться ЗНО? Чи вписуються вони в нову парадигму освіти? Думаю, що ні. І приклад, який наводить автор листа до мене, ще раз це підтверджує.

Оригінал

Освіта.ua
27.07.2020

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Небайдужий
Може б "вельмишановний" пан спочатку відповів за те, що під його орудою продавались бали в сертифікатах ЗНО, а тоді вже брався до повчань? Чи все сходить з рук? Це те саме, що тепер витягли занафталіненого Кравчука, який розпродав Україну, а тепер доручили тихцем рештки віддати з його допомогою путлєру безкоштовно!
Tet-a-tet
Кіану Рівз не закінчив середню школу, без атестата і ЗНО- зірка світового кіно і прекрасна людина. Список можна продовжити, може ми якось не так дивимося на загальну освіту? Може непотрібно усіх примусово заганяти у "щасливе життя"?
Небайдужий
Для Tet-a-tet: А де Ви бачите, що хтось когось кудись заганяє??? Як це ? Хочу отримати атестат -- здаю ЗНО, не хочу -- не здаю! Де тут є заганяння?
Коментувати
Антон
М-да печально что даже ЗНО не способны оценить точно похоже что в нашей стране на бюджет могут поступить только зубрилы и женщины 35+ печально однако
Аскет
Для Антон: Чи не єдине вразливе місце ЗНО з української мови - власне висловлювання учня. Тобто, там де втручається людина. Висновок - це завдання необхідно відмінити.
Коментувати
Олена
Кожний вчитель, що перевіряє власне висловлювання має свої критерії оцінювання. Проблема перевірки є. І від цього залежить подальша доля вступника і гаманця батьків.Перевірка повинна здійснюватись в три руки в різних куточках і виводитись середній бал за власне висловлювання. Або ж зовсім скасувати творчу роботу. Людський фактор іноді вносить корективи в долю дітей.
родитель
Спасибо автору за статью! Здесь отозвались так называемые "проверяющие" работ ЗНО и показали свое незнание украинского языка "во всей красе". Перлы типа "на_загал", "не_ спроможна" и т.д. Таких людей нужно выявлять и удалять с позором! Или отменить творческие задания - ведь кто знает, а если именно такой дуре попадется работа вашего ребенка. За апелляцию, по моим сведениям, берутся очень немногие.
Наталія
Раздражают учителя с догматичными примитивными правилами жизни . Порой единственный успех ваших учеников это высокий бал ЗНО и все , больше ничего . В будущем абсолютно неуспешные , нереализованные люди .
Tet-a-tet
Мадонна не знає прочитати ні однієї ноти, але має абсолютний слух і 200 млн.доларів у банку. Як вона прожила без ЗНО?
Аскет
Для Tet-a-tet: Бачите , Ви ж не Мадонна. Та й всі решта не Мадонна.
Коментувати
Тетяна
Вчителька, яка має відпочивати на лаврах, навіть не знає, що ім’я Ігор у кличному відмінку має закінчення Ю! Ігорю, а не ІгорЕ!
Ірина
Для Тетяна: До речі, Ігорю - це кличний відмінок за старим правописом. І вже за новим - Ігоре...
Ірина К
Якраз форма ІгорЮ зазначена як нормативна в новому правописі (див. онлайнову версію на сайті МОНу, ст. 80), а в старому чомусь була ІгорЕ, хоч це іменник м’якої групи.
Коментувати
совесть
Якщо лікарчук, двічі екс-директор уцояо, так і не зрозумів "точності інструменту вимірювання зно", що вже говорити про тих, хто тупо прагне потопити зно. Люди, це - РЕЙТИНГ. Точність? Така ж як і в безконтактних приладах вимірювання температури. Як якість продуктів харчування у наших магазинах (хто її перевіряв ТОЧНО?). Завжди буде похибка вимірювання, завжди. А особливо у таких масових вимірюваннях. Не подобається щось, телефонуйте на гарячу лінію... й на апеляцію. У суди й антимонопольний комітет. Успіхів. Але як печеться! про точність, ефективність, аж сльоза бринить... Нова парадигма освіти... Тотальна тупість і окозамилювання. Які професії потрібні нашій країні, які? розумні непотрібні. Чи потрібні на інших територіях! Вчимо за бюджетні кошти й відпускаємо просто сплачувати податки в інші країни, де платять, де є перспектива адекватного ставлення держави до людей. Тож, "ваша думка дуже важлива. Чекайте вільного оператора. Ту-ту-ту... зв’язок перервався..."
Анна
Для совесть: Какие "горячие линии", какие "апелляции" - если ребенок из скромной семьи и сам готовился? На апелляцию репетиторы подают! И, на сколько я знаю, за подачу на апелляцию без причины могут даже баллы снять.
совесть
Для Анна: та звична апеляція. Якщо не впевнені, тоді чого хвилю гнати. А зняти бали таки можуть, молодці. Це для тих, хто сподівається на шару бали додаткові отримати. "Не уверен - не обганяй!" Успіхів Вам!
Аскет
Для совесть: Чи не єдине вразливе місце ЗНО з української мови - власне висловлювання учня. Тобто, там де втручається людина. Висновок - це завдання необхідно відмінити.
Коментувати
Ігор
Старий маразматик на старості вже зїхав з катушок. Вчителька йому пише про вільне висловлювання, тобто про твір а він звинувачує тести. Де логіка?
Егор
Давно считаю, что сочинения/эссе нужно убрать и из ЗНО по украинскому, и из ЗНО по английскому - все очень субъективно!
Вадим
А як ви думаєте, чому в Європі ще в 50-х роках минулого століття відмовились від тестувань випускників шкіл на державному рівні? Хоч перед цим такі тестування були дуже популярні. Європейські ВНЗ вже багато десятиліть приймають абітурієнтів на основі балів в атестатах. Тестування використовуються лише самостійно окремими закладами освіти. А ЗНО-ЕГЭ є лише в Україні та парашистані! Випадковість?.... не думаю!!!!
Вчитель
Для Вадим: Вадим- скажыть ви адекватні, Європейські ВНЗ)))А з Африкою порівняти не хочеш, на рівні кого ми живем((
Hala
Для Вадим: а ще в США. А до чого Ви відносите Abitur в Німеччині? І відмітьте, його складають випускники гімназій, а наватись в них можуть лише найрозумніші діти. І вступ до вишів саме післ гімназій та зданого Abitur. А як Вам те, що випускні іспити у Французьких ліцеях щороку не складають приблизно 25% і не отримують відповідні дипломи і не можуть вступати до університетів.
Дмитро
Вадиме, є ще в деяких країнах екзамени для вступу. Але раджу поріаняти системи освіти та ментальності народів. Є ще й інші чинники, що впливають на освіту.
Коментувати
Вилен
І що далі? Усний екзамен у ВНЗ є більш об’єктивним? Маю великі сумніви. .
Господин
Давно деда с его а..уительными историями не было. Аж соскучился!_
Віктор Логвін
Шановний Пан побачив що владний вітер подув проти ЗНО і вирішив кудись на ньому припливти?
Маргарита
Проблема перевірки власного висловлення існує завжди, тут, на жаль, яскравий приклад дії людського фактору. Сама перевіряю роботи ЗНО декілька років поспіль. Неодноразово була в ситуації, коли, будучи другою перевіряючою творчої роботи, бачу, що попередній перевіряючий свідомо чи несвідомо пропустив багато помилок і ставить вищу оцінку, ніж я. Відчуваєш себе якоюсь мегерою в такому випадку. Але попри все не дозволяю собі зайві емоції типу "це ж доля дитини", бо всі мають бути в рівних умовах. Хоча був випадок з моїм учнем, коли в його висловленні знайшли помилки там, де їх не було, і на апеляції підвищили результат аж на 4 бали!!! Хіба це справедливо? А якби ми не подали на апеляцію? Дитина втратила б 4 бали через непрофесійність окремих перевіряючих. Тому це питання дуже болюче і потребує якогось рішення.
родитель
Для Маргарита: У вас лишняя запятая после слова "коли" (3 строчка). Не хватает запятой после слова "все" (5 строчка). Не хватает запятой после "хоча" (6 строчка). Такие "понапроверяют"!
Маргарита
Для родитель: Для особливо "обдарованих родителей" поясню дещо: якщо Ви нічого не тямите в правилах пунктуації, то не варто свою тупість показувати на загал. Після коли кома потрібна, бо далі йде відокремлена обставина (хоча навряд чи Ви знаєте, що це таке). Після слова все кома не потрібна, бо вираз "попри все" я не оформлювала як відокремлений додаток; якщо б я оформила його як відокремлений додаток, тоді кома потрібна була б і після але. Слово хоча ніколи не буває вставним словом, а тому комою не виділяється. Пишу пояснення так розгорнуто, щоб деякі "розумники" трохи вивчили правила, а тоді лізли б у коментатори. Вивчайте мову, тоді, може, й толк буде. До речі, згідно з правилами, звертаючись до незнайомої людини, потрібно займенники "Ви, Вас" писати з великої літери. Ви, пане чи пані, неввічливий неук!
Vlad
Для Маргарита: А своє хамство показувати варто? Ви ж вчителька? Чи неввічливий "ук"?
Коментувати
Людмила Анатоліївна
Давно не секрет, що роботи західноукраїнських школярів на сході змушують оцінювати достатньо високими балами. А роботи випускників з півдня і сходу занижують вчителі ЗУ. Вчителі Одещини помітили, що якщо роботи попадають на перевірку в центральні області, то бапи будуть нормальні, а якщо на ЗУ - низькими.
Puma
Для Людмила Анатоліївна: Рагули, что с них возьмешь...
Іван
Читаєш і дивуєшся. Усякі фейки пишуть. А інші підтримують. Хто з учнів вчився добре, той і здає ЗНО на високі бали.Ваші чада нехай добре готуються, якщо мають бажання вчитись у В Н З.
Аскет
Для Людмила Анатоліївна: Якась маячня . Чи то контуженої кремлівським агітпропом, чи просто , - хвора уява.
Коментувати