В. Бахрушин: університетам треба дати більше свободи

Університетам треба стимулювати створення ними власних моделей забезпечення якості освіти

В. Бахрушин: університетам треба дати більше свободи

Автор: Володимир Бахрушин, головний експерт групи «Освіта» Реанімаційного пакету реформ.

Дивним виглядає прагнення керівників багатьох університетів мати на посаді міністра ефективного менеджера і водночас мати фінансову автономію. Це несумісні цілі.

Кілька років тому один колишній керівник назвав головним результатом освітніх реформ (на той час) те, що в освіти зник господар. Багато освітян і зараз мріють про повернення господаря. Але, якщо таке трапиться, то про фінансову (і не лише) автономію доведеться надовго забути.

Іншим наслідком реформ став істотний перегляд функцій центральних органів виконавчої влади. З органів управління закладами вони поступово трансформуються в органи розробки політик та «правил гри» у відповідних сферах. Це не лише європейська практика. Це необхідність, доведена кількома десятиріччями нашої історії.

Спроби жорсткої регламентації і управління закладами зверху за відсутності в органів управління необхідних ресурсів ведуть лише до імітації процесів і поступової деградації системи.

Утім, процес трансформації управління відбувається повільно і суперечливо. Поки державні та комунальні заклади залишаються бюджетними установами і закладами державної чи комунальної форми власності, справжньої автономії не буде. Бо власник має управляти своєю власністю і контролювати тих, хто здійснює поточне управління.

Органи, що відповідають за бюджетну і фінансову політику, мають здійснювати управління фінансами та контролювати використання бюджетних коштів. Про це невпинно нагадують відповідні контролюючі органи.

Тому, якщо університети хочуть мати реальну автономію, то вони мають підтримувати політику, спрямовану на поступову трансформацію закладів «державної та комунальної форм власності» у «public institutions», які засновані державою чи місцевою громадою, але є автономними інституціями, а не чиєюсь власністю.

Першим кроком мала б стати відмова від статусу бюджетних установ, що надає значно більше самостійності, але і накладає більшу відповідальність за результати діяльності.

При всій повазі до вищої освіти, у якій я працюю багато років, на сьогодні першочерговими питаннями, якими мав би займатися новий керівник МОН, є питання загальної середньої освіти, де накопичилося значно більше проблем, де працює і вчиться значно більше людей.

Університетам треба дати більше свободи і стимулювати створення ними власних моделей забезпечення якості освіти, ефективного управління, підприємливості і відповідальності. А не пошуки нових господарів.

Оригінал

Освіта.ua
04.06.2020

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Кравченко Окса
Смисл статті Бахрушина- не можна міцного керівника ставити міністром , бо це , мовляв, нашкодить автономіі внз??? А теба призначити чергову дєвочку - грантоідочку типу новосад чи совсун . А вони будуть за гранти нищити освіту, експериментувати над школами, а студентів виганяти за кордон через Єві , дпа і т п
Залізняк
Ганьба повна - в соцмережах вже навіть львівський ?католицький університет, який є Центром західних розвідок, вже зробив заяву проти кандидата в ректори Шкарлета . Як виють грантоіди- від кормушки відривають.... Ця Супрунша не відлізе відмінохорони, а ці від школи. А ми , украінці , мовчимо/!!
Василько
Для Залізняк: цец вуз фінансується із- за бугра , а дітей дурять
Донуглав
Чого лементує католицький універ - ббо боіться, що відберуть бюджетне фінансування, яке ім Гриневич видерла із куцого бюджету
Оракул
Для Донуглав: Це приватний ЗВО - до держбюджету відношення не має. Перевіряйте інформацію перед тим, як пишете.
Коментувати
Торба
Пан пропонує відібрати державну власність і віддати на відкуп місцевим "господарям-ректорам". Цікаво, хто підштовхнув його на таку думку, чи не один з них? Зміна одного "українського господаря освіти" в МОН на "господаря-ректора" нічого не міняє, бо схема залишається. Навіть більше - перетворить остаточно університети на "панські угіддя", де переймаються збагаченням ректора та його команди, а не підготовкою кадрів високої кваліфікації, бо така можливість вже втрачена років як десять тому. Якщо ще розуміти, що більшість "ректорів-господарів" мають відношення до науки, як вовк до Місяця, на який він виє, то результат наперед зрозумілий - гарні ремонти і відсутність кваліфікованих викладачів. Це пану добре відомо, працював в подібних "автономіях". Кращий варіант - змінити менеджмент в МОН, тим паче, що закон "Про вищу освіту" потрібно виконувати, а там все написано. Потрібно не фантазувати, а працювати, тобто виконувати Закон, а не намагатися його підім’яти під свої особисті інтереси.
Лексус
Для Торба: повна заказуха від соросят Стадного - шарова. Брехня від тих, хто хоче Украіну пошвидше загнати в колонію
Коментувати
Місія
Бахрушин- це простий грантоід і він хоче подати думку, що міністром мусить бути не господар, не гарний керівник, а такий же безталанний соросятник, як він. Погляньте, як ця вся свора оре проти всіх, хто не зіх оточення.
Євгеній Тєплоухов
Вища освіта це освіта, яка постачає спеціалістів у промисловість, сільське господарство та науку. Нагадайте, де наша наука і промисловість із сільським господарством? Я озвучу - в дупі наша наука, промисловість і сільське господарство. Тому, відповідно, задача відповідальних представників влади нашої відсталої буржуазної держави, у яких є здоровий глузд (якби вони у нас, звичайно, були) - у першу голову закрити відсотків 80 так званих "університетів", "інститутів" та "академій", які продукують дипломи державного зразка про вищу освіту, які нікому не потрібні разом зі своїми щасливими господарями. Усі оці так звані "виші" - джерело збагачення та корупції для державних чиновників. Залишити великі старі університети та інститути у обласних центрах, збільшити ім фінансування за рахунок закриття шарашкиних контор, встановити ім державне замовлення на спеціалістів, безкоштовне навчання із суворим контролем і розподіл на підприємства, наукові установи, тощо - відробляти потрачені на навчання державні кошти. Розумію, що схоже на клятий совок, але клятий совок так не дозволяв собі тринькати гроші, як дозволяємо собі ми, при тому, що кількість і якість совкових грошей і кількість і якість українських грошей - це небо і земля.
Іскандер
То може варто пригальмувати активність НАЗЯВО із перелопачення документів. Воно вже перетворюється у терористичний орган, який спонукає плодити цілу купу формальної документації та зберігати її роками. Замість допомоги ЗВО у покращенні овітніх програм НАЗЯВО карає за технічні огріхи
:(
Для Іскандер: папірці та вказівки, це головне, а якісне викладання в аудиторії, а тим більше наука почекають ...
Коментувати
Аріель
Що за ідіотизм говорить Бахрушин? Якої ще автономії не вистачає вузам?
8Р
Так ректори вже й зараз досить вільні щодо самопреміювання :) перегляньте декларації київських ректорів. Це якесь задзеркалля, якщо зважити на реальний стан укр. університетів і на якість освітніх послуг. І все це при мінімальних зарплатах викладачів в ун-тах, які подібні до зп персоналу супермаркету ...