Олександр Мірошниченко: аналіз міфів від освітян

В освітньому просторі України побутує певна кількість міфів, які кардинально викривляють реальність

Олександр Мірошниченко: аналіз міфів від освітян

Автор: Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург.

В освітньому просторі України побутує певна кількість міфів, які насправді кардинально викривляють реальність та не дозволяють шукати шляхи змін. Отже, спробуємо проаналізувати ці міфи від освітян:

1. РАНІШЕ ВСЕ БУЛО КРАЩЕ.

Нескінченність розмов про те, як раніше в школі все було краще, може порівнятись лише з нескінченністю Космосу. І учні краще вчились, і батьки краще виховували, і повага була до вчителів, і престиж професії. Звідки цей міф взявся? Начебто це ще не так давно було, і більшість з вчителів так чи інакше відчули це на собі. Не було краще. І пиво пили, і палили, і матом вчителів посилали. Інколи. А інколи з захопленням бігли на уроки класних педагогів. Все, як і зараз. Змінилось хіба що одне. Можливість публічного вирішення конфліктних ситуацій. Оце і вся різниця. Ну і грошей в СРСР на потреби школи майже не збирали. А так все залишилось, як і було. Тому не варто ідеалізувати. Бо деякі описують часи СРСР ледь не як «золоте століття». Не було такого. І це якраз трагедія, що принципові зміни не відбулись. Лише декоративні.

2. НАЙВАЖЧА ПРОФЕСІЯ.

Улюблений міф освітян. Який начебто виправдовує та адвокатує все. Насправді вчитель - далеко не найважча професія. Ви не стоїте по дванадцять годин на морозі, не варите метал, не розвантажуєте вагони. Є сотні значно і значно важчих професій. Учитель працює у відносно комфортних умовах і у відносно комфортному режимі. У кожному класі є батьки, умови праці яких на порядок важчі, ніж у вчителя. Так для чого розповідати цим батькам про «складну» професію?

3. НАЙНИЖЧА ЗАРПЛАТА.

Зарплата низька. І це факт. Але далеко не найнижча серед бюджетників. Це легко перевірити. Зрештою, влаштування на роботу – справа добровільна. Ніхто не примушує. Погодився на такий рівень оплати? Так не плач. Чи змінюй професію. Бо маленька зарплата аж ніяк не виправдовує низький професійний рівень. Як і значне підвищення зарплати не гарантуватиме зростання професійності.

4. БАТЬКИ ХОЧУТЬ ПРИНИЗИТИ ВЧИТЕЛЯ.

Улюблена пісня вчителів. Насправді батьки поділяються на дві групи. Тим, яким на все плювати, і на тих, кому не плювати. Зрозуміло, що перші комфортні для вчителів. А от метою других є аж ніяк не приниження вчителів. Батьки, яким не байдуже,  прагнуть змін. Не самоствердження персонально для себе. Не приниження когось. Небайдужі батьки прагнуть змінити Систему. А для цього іноді доводиться бути жорсткими, принциповими, некомфортними. Але заради реальних змін. Чому потрібно вбачати в таких батьках ворогів? Щоб нічого не змінювати?

5. ІДІТЬ САМІ ПОПРАЦЮЙТЕ В ШКОЛІ!

Дуже популярна відповідь на всі запитання. А чому, власне, людина з іншою професією повинна йти займатись тим, що не є її фахом? Щоб відчути себе в шкірі вчителя? А для чого? Якщо йти за цією логікою – потрібно відчути себе в шкірі продавця, водія, сантехніка, лікаря і ще сотні інших професій. Це ж абсурд! На підтримку цього міфу зразу виникає вже наведений міф про «найважчу професію». Але два міфи разом залишаються міфами, дуже далекими від реальності та здорового глузду.

6. НЕ ПОДОБАЄТЬСЯ? ШУКАЙТЕ ІНШУ ШКОЛУ.

Ще один безглуздий міф, що продукує думку про те, що школа - це ледь не приватна власність певної групи вчителів. Ні, панове! Якщо мова йде про державну школу – ви всього-на-всього наймані працівники. Діти мають право вчитись у тій чи іншій школі. Це саме їхнє право. А от вчителю ніхто законодавчо не гарантує прикріплення до певного місця роботи. Тому виникає велике питання. Хто саме повинен думати про зміну школи? Відповідь очевидна.

7. БАТЬКИ - ПАРТНЕРИ ВЧИТЕЛІВ.

У якомусь сенсі цей міф має ознаки правдивості. Якщо не задуматись. Але партнерство передбачає рівність зусиль та відповідальності. 50 на 50. Добре! Згоден! Партнерство так партнерство. На рівних. Я займаюсь з дитиною уроками, пояснюючи йому те, що ви не змогли пояснити в школі. А ви, шановні вчителі, займетесь, наприклад, пранням дитячого одягу, прибиранням у дитячій кімнаті, сходите з дитиною до лікаря та відведете на тренування. Абсурд? Звичайно. Але ви ж самі запропонували 50 на 50. Батьки беруть на себе частину клопотів, але й ви берете на себе частину. Не хочете? Ви маєте рацію. Бо функції у нас різні. Тому давайте кожен буде займатись своїм. Але на 100, а не на 50 відсотків.

Насправді міфів значно більше. Тут я навів лише основні. Може, прийшов час зрозуміти, що це саме міфи? Вони викривляють реальність. Вони віддаляють від нас змін. Що ж в цьому викривленні хорошого? Не знаю…

Оригінал

Освіта.ua
18.02.2020

Популярні блоги
Ірина Сенюк: я звертаюсь до вчителів загальноосвітніх шкіл Я зараз висловлю думку всіх батьків дітей 7-13 років, які навчаються дистанційно на карантині
І. Лікарчук: карантин у системі освіти в совковому стилі Карантин все-таки - це додаткові витрати для кожного, хоча б на оплату доступу до Інтернету
Олександр Мірошниченко: аналіз міфів від освітян В освітньому просторі України побутує певна кількість міфів, які кардинально викривляють реальність
В. Співаковський: навіщо оцінки, що травмують дітей Для відмінників оцінки дуже важливі, адже без порівняльних оцінок відмінники втрачають мотивацію
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олена
Абсолютно вірно! Підтримую. Міфи можна продовжувати. Я не вчитель, викладач вищої школи. Але, дійсно, це міфи. Хочу зауважити тільки, що багато вчителів спокійно працюють та не підтримують цих міфів. Задоволені своєю справою, мають певні проблеми ( і з зарплатою теж), але не плачуться. Так, вчителі підробляють, багато готуються до уроків, навчаються новому. Зараз освоюють інформаційні технології та нові методики викладання. Так, це багато часу на перевірку. Так, з дітьми дуже важко. Але де легко? Легких справ, професій просто не буває. Дякую автору. А тим, кому не сподобалось - напишіть свої міфи про інші професії.
Jus
Для Олена: ок. напишу міф про вашу, нічого не дають студентам зі знань, але гроші любите))) І до речі, якщо серед нас є погані вчителі, то нас зарахували, вчили і випустили, саме ваші колеги.
Коментувати
Василь Ластовецький
Ви понятия не имеете, что такое школьная зарплата. Большинство "специалистов" от образовния для проформы проводят в школе несколько уроков в неделю и считают себя учителями практиками. А они пробовали полторы-две ставки учителя качественно отработать, чтобы получать "нормальную" зарплату, и при этом оставаться нормальным человеком? А почему бы шахтеру, к примеру не отработать в забое вместо одной - полторы две смены подряд? Долго он так протянет? А вот учителя тянут из года в год... потому что на ставку не проживёшь! И это не миф, а реалии нашей профессии.
Л
Для О. МІРОШНИЧЕНКА: А Ви така "цяця". Але Вас НЕ БАЧИЛИ НІ В " ЗІРКАХ " когорти акторів, режисерів , драматургів, ні на ЗАДВІРКАХ. Ви - ПУСТЕ МІСЦЕ, краще працюйте , бо видно ЛЕДАР та БЕЗДАР ЩЕ ТОЙ. ОТО ВЖЕ ТОЧНО "ПРОФІ" БЛА- БЛА- БЛА.
Мама і вчителька
"Змінилось хіба що одне. Можливість публічного вирішення конфліктних ситуацій". Судячи з коментів, навіть це не змінилось. Завжди були і будуть справжні вчителі, але мова не про них. Не буває так, що доки хтось на конкурсах здобуває відзнаку "вчитель року", його власні учні покинуті напризволяще? Не обирають серед учнів "зірок", водночас не переймаючись успіхами решти класу? Ніколи у школах не принижують учнів і батьків, власних колег? Щоб бути вшанованими, треба й самим шануватись.
Випускник
Подивіться фільм "Ржака" і вам стане зрозуміло, хто є хто. Якщо цей "автор" вважає "Ржаку" "шедевром", тоді без коментарів.
Илюша
Автор:"ставить себя на место учителя не имеет смысла" Учителя из чата:"А ты ставил себя на наше место чтоб такок говорить?"
Наталія
Актор, режисер, драматург! Безліч мифів про ці професії!!! А як Ви з трьома справляєтеся? Добра школа була мабуть? І вчителі добрі! І інститут теж не поганий був! Яку талановиту людину виховали! А Головне - розумну. Є чим з глядачем поділитися!
1
Для Наталія: Здесь подобные комментарии уже обсуждались - если речь идет об выдающемся положительном человеке - его выучили мы учителя, такие как Наталія. А вот Гитлер на домашнем обучении был - как пить дать! Так что придумайте что-нибудь по-новее
Коментувати
Лариса
Согласна на все 100%. Да, работа не легкая, но не тяжелее труда шахтера, металлурга, водителя маршрутки. Да и зарплата по украинским меркам не такая уж плохая. У нас в школе от 7, 5 до 20 тысяч.
Дарья
Для Лариса: Вот и я говорю: у нас в школе все учителя с ноутбуками на урок приходят несмотря на то, что родители купили в каждый класс стационарный компьютер, а также принтер. Без конца "на больничных", о которых дети узнают из соцсетей по фотографиям из Турциии, Тайланда и т.д. Вот не понятно мне - о каком уважении к учителям идет речь - если они ОТКРОВЕННО ЛГУТ что болеют! Раза три в год каждая уезжает отдыхать - а по приезду контрольные устраивают! - так как "программы сложные". Сама прогуляла - так дай списать - если этот предмет для поступления не нужен! - так нет же, нужно гнобить, унижать, добиваться уважения к себе!
Лариса Попова
Зразу видно, що Лариса ніде не працювала в своєму житті. Бо тоді б знала, що перетин кордону фіксується навіть у канікулярний час, і якщо немає заяви за власний рахунок, то мінімум - це догана і штраф, в т.ч. і адміністраціі, а лікаря можуть і звільнити.
Дарья
Для Лариса Попова: Вы не поняли - это для детей они "больные", а катаются они конечно же с ведома администрации. Я думаю даже отпуск не берут - с детьми сидит или библиотекарь или психолог или старшеклассники или вообще никто не сидит - а те с ума сходят... Вот как бывает... Там все куплено.
Коментувати
Олександр Мірошниченко
Міф без аналізу: артисти теж розбираються в освіті.
Надія
Для Олександр Мірошниченко: а хто Ви? Чим уславились? Ніколи про Вас не чула... Займімось краще кожен своєю справою! Чи в Вас теж карантин?
Коментувати
как мило!
Недавно узнала сколько зарабатывает репетитор по математике - 1 ученик*300 грн за 1,5 часа*3 раза в неделю - неплохо скажу я вам! Несколько учеников - в месяц к зарплате плюс 14 000 грн. Действительно, зачем учителям на уроке парится? Чем хуже преподается материал на уроке, тем больше детей придет на репетиторство - ну прелесть же какая!
Вчитель
Для как мило!: Ніхто не змушує до репетитора, може готуватися самостійно
Ганна Петрівна
Для как мило: Сидить учень 10 класу на уроці та й бавиться в телефон, ховаючись від мене. А я до уроку готувалась довгенько: і презентація, і тестові завдання з даної теми минулих років, щоб "розжувати",дитинці це не треба. А я знаю, що ЗНО з мого предмета буде здавать. І класному керівнику говорила, пару разів батькам дзвонила (я не класний керівник в цього учня), що на уроці НЕ ПРАЦЮЄ. На днях заявляє, що будуть репетитора наймати на наступний рік (я своїх не беру). І хто тут винуватий? Я не парилась?
маруся
По-поводу репетиторства тоже правда. И по-поводу телефона и компьютеров тоже правда. У нас в каждом классе комп.
Коментувати
Варвара
Да, парень в "шкуре" учителя не был! Олександр Мірошниченко, актор, режисер, драматург. Да,,, мне противно подобное читать. Никто не говорит о "хорошем" в СССР образовании. А сам-то откуда, мил-человек?! И родителям спасибо. Много помощи, про грязь, не говорю. А то сидели бы наши детки в облупленных кабинетах и т.д. Тошнит от подобной драматургии... Щептун. А своего ребенка учи всегда и помогай-твоя обязанность! Если есть возможности для етого. В классе 36, а дома один... Тьфу. Пустое все!
.
Для Варвара: точно что варвара - только варнякать умеет
Коментувати
Володимир
У хворому суспільстві не може бути нормального клімату для освіти. Цей блог - ще один міф, тільки від актора...
Олександр
Шановні критики - запрошуємо до роботи в школі! Держава гарантовано дає 10 тарифний розряд (3826 грн.), Саме відповідно до цієї суми будуть нараховуватися відсотки і надбавки, а також коефіцієнт у 1.82%. Крейду, ноутбук, папір та витрати на роздаткові матеріалии і більшість наочних посібників ви, звісно, берете на себе. А майже всю суму ремонту класної кімнати оплатять батьки. Якщо не вистачить - цілком логічно, що докладете свої 30-60% суми. А як же держава? Ви божевільні - держава може лише висунути вимоги, грошей нема, їх трішки вкрали. Але, шановні критики-активісти, в усьому винні не ті хто привласнив ваші податки - це вчителі падлюки!
Правда
Для Олександр: Ви так гарно почали писати(шановні критики-запрошуємо ...),зразу в мене думка:нарешті Новосад,йде в декрет і залишає міністерство,та де там.
Лариса
Олександр, это неправда. 10 розряд 4208,60 11 - 4555,10 2 кат. 4901. 60 1 кат. 5249,20 ВК - 5595,70 ВК + старший учитель - 6104,40 ВК = Учитель методист - 6358,75 А теперь приплюсуйте все надбавки и нагрузку.
Старший учитель
А ви спочатку отримайте 1 категорію і старшого вчителя чи вищу категорію і методиста. Чи вистачить вам сил і часу. В мене на це пішло 30 років
Коментувати
гість
як казали в армії: для тих у кого рація на бронепоїзді. 1. раніше було краще бо дурня можна було назвати дурнем. 2. знаю особисто (працював) різні професії - і мінус і розвантаження і кабінетну роботу,вчитель- важка робота. 3.зарплата при вищій категорії ,класному керівництві, стажі 30 років, мінус витрати власних коштів на рідну школу отримуємо 5- 6 тисяч далеко не доларів. і ніхто не погодився просто не виконується навіть діюче убоге законодавство. можна взяти більше годин, отримувати 7-8 тисяч, та склеїти ласти років так в 60. 4.на мою думку близько 80 відсотків батьків хочуть безпідставно принизити вчителя. 5. ідіть самі попрацюйте в школі, в інтернеті ж є все необхідне, моє робоче місце до ваших послуг... хоча як пояснити все це тим у кого рація на бронепоїзді.
не надо ля ля
Для Обкуренному: Только в колонии люди справляются, там порядок...)
torsion
4.Батьки дійсно різні.Від нормальних до неадекватів-наркоманів. І забаганки у них різні. 35 у класі учнів і 70 батьків у кожного свій погляд як повинен учити учитель. Ви Систему не ламаєте, бо ще Форд сказав що коли фірма збанкрутіла то в 98% винуваті управлінці, от з них і починайте. 5.А чому попрацювати у школі абсурд - зараз звільняється багато учителів - будь який неук з дипломом може йти і викладати будь що. Секрктар -референт - чудово, викладай математику. 6 Можете учитись лише там де ваш мікрорайон не брешіть що хтось виганяє.Ліля вже давно зробила з учнів кріпаків приписаних до однієї школи.7 Батьки партнери якщо не заважають, ніхто не просить вас робити домашку.
torsion
1.Раніше щось було краще, щось гірше. Була мотивація до навчання. Або ти в галстучку і білій сорочці в теплому приміщенні (якщо вступив) або у -5 у нетопленому цеху у фуфайці точиш деталь, або при -20 чистиш корівник вилами.ВУЗів було набагато меньше щоб вступити треба було пахати. Ігор, мобільних і фільмів по ТВ не було -не відволікало. 2.Зараз це дійсно найважча професія - діти не думають про майбутнє, просто приходять потроллить учителя та потусуваться. Знаю багато колег які не витримують і йдуть. Повірте, незабаром розбіжаться майже всі - люди працюють на межі.3.Зарплата у вчителя не просто низька -вона набагато меньша як старця біля церкви (є знайомий) і явно неадекватна затраченій праці. Ну так у медиків теж низька - так подивіться які автівки стоять біля лікарень і які біля школи.Родичу потрібно операцію - 200 000 не моргнувши оком каже мені лікар.
зачем?
Для torsion: Зачем тогда бороться с прогулами? Нет хулигана в школе? - ну и нет! Родители знают? - знают! ВОТ СКАЖИ ЧЕСТНО - ВЫ ЧТО ДЕБИЛЫ?
torsion
Для зачем?: а как учитель может бороться с прогулами? Бросить уроки, и бегать по городу искать прогульщика? Единственный метод повлиять на прогульщика - воспитательная беседа и то очень тихим голосом и с доброжелательной улыбкой, иначе он напишет на тебя жалобу, приедет Горбачёв (редкая сволочь) и заберёт диплом за психологичне насылля над дитиною. Слышу - идёт драка в коридоре хочу выбежать , разнять. А более умная коллега говорит: Куда, назад.Завтра они помирятся и напишут на вас жалобу что вы очень сильно держали их за руки. А если вы "не слышали" то вам и не в отвечать.Вы заметили сколько драк сейчас в школах? И неужели никто не видел? Просто в любой ситуации сейчас виноват учитель, а зачем ему терять диплом? Родители это вы создали этот чудесный новый мир - кушайте не обляпайтесь
зачем?
Для torsion: Вы меня не поняли, я имела ввиду обратное - "поощрять прогулы" ( я конечно утрирую), НЕТ ХУЛИГАНА - РАДУЙТЕСЬ! А насчет драк и вообще - видеокамеры во все общественные места!
Коментувати
Нина
Пане, Олександре, бути вчителем і грати роль вчителя - це дві великі різниці. Освітяни мають глузд не давати професійних порад вам, працівникам сцени.
актриса
Для Нина: Та заведи свой блог и пиши свои статьи - кто не дает?
Для актриса:
Виявляється, серед артистів більше, ніж один нахаба. Ви вже друга.
Jus
Для актриса: погорілого театру.
Коментувати
Обкуреному????
По Кзоту 8 часовой рабочий день приравнивается к 6 часовом дню учителя, работа как в колонии
Обкуреному
рабочий день шахтера
М
Для torsion:в нас прибиральниця миє підлогу(пол)в кабінеті фізики(хімії...),може Ви їй не довіряєте,думаєте,що вона погано помиє,я ще не бачила,щоб вчителі мили підлогу,а якщо серйозно-то напевно залежить від керівництва на місці(я маю на увазі,щоб була прибиральниця,я так зрозуміла,що у вас її немає).Це я сказала і за сільську(де закрили:10 і 11 класи) і за міську школу.Учні(старшокласники)-самі прибирають класи,таке є,а щоб вчителі?Не до всіх вчителів,є принизливе ставлення,як Вони-таку і мають відповідь,деякі вчителі -дуже себе високо-несуть,але - це є в кожній професії-це залежить від людини.
torsion
Для М: в моїй київській школі 4 вакансії технічок - ніхто не хоче йти на мінімалку у школу, якщо у фірмі можна отримати у 2 рази більше. Моя колега покинула школу (непоганий учитель була) - прибирає 2 офіси і має ту ж зарплату і купу вільного часу. Діти мить відмовляються - батькососи просвітили. Стандартна відповідь - я не технічка. Приходиться мить мені. За рік 1 раз одна дитина зайшла, засоромилась і помила за мене підлогу. Інші заглядують - бачать що миєш - закривають двері - мий далі. Отака культура
Коментувати
Оксана
Принижуючи вчителя, ми принижуємо майбутнє України. Адже давно відома істина - щасливі навчають щастю, а що можна очікувати від вчителя який практично бореться за існування. Подумайте про це) І може достатньо бруду!
Миф 18
Для Оксана: Миф 18 - "Принижуючи вчителя, ми принижуємо майбутнє України" -капец насколько у них самооценка раздута! Автор, у вас работы непочатый край!
torsion
Для Миф 18: Я через интернет общаюсь с учителями по всему миру. Нигде нет такого унизительного отношения к учителю. Достойная зарплата, автомобиль, хороший дом. Американец был в шоке узнав что я сам мою пол в физкабинете.При этом многие из них у меня консультируются , в основном по задачах
мама
Для torsion: Я считаю, что дело не в отсутствии уважения, дело в том, что нужно изменяться, так как изменился мир. В век интернета учитель - пыхтящая тетечка - уже не пуп земли, не единственный носитель информации. Вот вы, я знаю, преподаете физику. Забейте любую тему в you tube - сколько интересного выльется на вас. Дети знают что все это есть и обычные уроки им противны. Посмотрите российские "интернет-урок", "российская электронная школа". Где наши ресурсы? Почему лично вы участвуете в этих "потасовках", а не заведете свой блог по физике, будет вам плюс к аттестации, вместо мытья полов или вы только иностранцев консультируете и за деньги? PS: на вашем канале я была - там ничего нет, в школу скоро иду работать и увижу как там.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!