Ігор Лікарчук: конкурсна машина працює

Чи потрібний державний конкурс «Учитель року» взагалі? А якщо потрібний, то для чого?

Ігор Лікарчук: конкурсна машина працює

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

У ці дні в Інтернеті з’являється велика кількість матеріалів про результати районних (міських) етапів конкурсу «Учитель року». В опублікованих матеріалах дивно поєднуються педагогічна мудрість і наївність, схоластичність та інноватика, глибоке педагогічне кредо та примітивний популізм...

Читаючи їх, водночас виникає почуття гордості та поваги до одних, та жалю й співчуття до інших... А ще, коли дізнаєшся скільки часу, фізичних і моральних зусиль, коштів та інших матеріальних ресурсів витрачають учасники цього конкурсу, то стає сумно.

Та найбільш прикрим, на мою думку, є те, що за всіма конкурсними блогами, презентаціями, записами відкритих уроків, статтями і сценаріями не видно найголовнішого: ким є учасник конкурсу для учнів...

Знаю особисто чимало дуже талановитих, мастистих учителів, які принципово не беруть участь у таких конкурсах. Бо впевнені, що ЗМАГАТИСЯ ЗА ПРАВО НАЗИВАТИСЯ КРАЩИМ УЧИТЕЛЕМ - ЦЕ АБСУРДНО. Тим більше, якщо така «кращість» у багатьох випадках визначається тими, кого зовсім незручно назвати кращими педагогами, або на основі переваги формальних ознак.

Учні та батьки й без усіляких конкурсів дуже добре знають, ХТО Є КРАЩИМ УЧИТЕЛЕМ. Тільки їх про це, як правило, ніхто не питає.

Натомість конкурсна машина працює. Засідають усілякі журі та комісії з чиновників і методистів, пишуться сценарії, накриваються столи і ставляться чергові галочки про роботу. А окремі директори шкіл дуже люблять хизуватися тим, що в школі працює «Учитель року»... Такий собі іміджевий прикид.

А ще дуже дивно, що такий конкурс проводить держава. Яка мала б створити максимум умов для того, щоб якомога більше учителів стали кращими. А не навпаки.

Тож мені цікаво знати думку тих, хто прочитає цей пост: «Чи потрібний державний конкурс «Учитель року» взагалі? А якщо потрібний, то для чого?» Буду вдячний за коментарі.

P.S. Не менш вдячним буду за те, якщо в коментарях наведете приклади того, як склалася доля «Учителів року» попередніх років. НЕ називаючи прізвища і закладу освіти. Думаю, що це буде цікава інформація, яка може підтвердити або спростувати думку про надто великий формалізм даного конкурсу.

Оригінал

Освіта.ua
15.11.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Лада Гаврилец
А скрізь на славній Україні Людей у ярма запрягли Пани лукаві... Шевченко не помилився і у 1848. А взагалі конкурсне ярмо це вишукані тортури. Хто брав участь, той знає про що мова.
Людмила
Я в прошлом году заняла второе место на городе и второе место на области. В этом году на городе первое место. Готовлюсь к области. Никто меня не заставлял. В моей школе работают еще два победителя. Их тоже никто не заставлял. Всех, кто пришел на район в этом году, никто не заставлял. Никогда не видела и не слышала, чтоб заставляли. Победа - это премии и грамоты. Только надо победить. А если неудачник, то надо работать над собой, а не жаловаться и врать, что заставляют.
Ніна
Для Людмила: А Ви багато предметів викладаєте? Тому що щороку проводяться конкурси для учителів різних предметів!
Людмила
Основы здоровья в прошлом году и зарубежная литература в этом году. Я работаю учителем русского языка и литературы, имею часы "Основ здоровья" по собственному желанию.
Инна
Учитель русского языка? Который пишет "на городе", " на области" И ещё занимает места?
Коментувати
Володимир
На 100% згодний.
Анна
Я стала конкурсанткою примусово. Завуч так розпорядилася. Перемогла на районному етапі. Від обласного відмовляюсь. Ну не моє це,не вмію я змагатися з іншими, все це показуха, не більше. За відмову погрожують, що і години відберуть, і що моє ім’я будуть поганити при кожній нагоді, бо я зрадниця і просто підставляю весь педколектив й знижую рейтинг школи. От скажіть, як працювати в умовах такого морального тиску? Про яку добровільність йдеться, коли по факту суцільне рабство?(((
Галина
Для Анна: Навіщо Ви робите з мухи слона? Примушують приймати участь - прийміть і програйте. Більше не примушуватимуть. Знайдуть іншого.
Анна
Дякую, дуже цінна порада!
Коментувати
Лариса
Ну звичайно не потрібні ніякі конкурси. Чи Учитель року, чи передовик соціалістичного змагання, чи міс ...Це все для забави. Життя людини не варто витрачати на дурниці.
Ольга
Участь у такому конкурсі добровільна, але це тільки на паперах. Це примусове дійство і впевнена більшість зі мною погодиться. Коли ти не вважаєш цей конкурс показником своєї роботи, а тобі говорять "треба і все". Кому потрібно? Ти готуєшся без задоволення, без мотивації, без радості, бо лише комусь потрібно. А в цей час ти пропускає свої уроки за розкладом, не виконуєш обов’язки класного керівника.... - результат невдоволення батьків, учнів, самої себе, а пізніше і адміністрації, бо в підсумку олімпіади, шкільні конкурси "впрольоті". Оце кращий вчитель року! Потрібно щось змінювати!!!
конкурсант
Для Ольга: Ого! Так то пощастило. Брала участь у такому конкурсі. Жодного уроку не пропустила, за мене ніхто нічого не провів, батьківські збори 9 щочверті), виховні заходи, виписки оцінок, систематична робота з класом, м/о по повній програмі... Все було як має бути ще й конкурс
Ганна
Для конкурсант: Молодець, тільки не треба перебільшувати. Мінімум три робочих дні ви таки пропустили, поки брали участь (якщо, звичайно, дійшли до обласного рівня)
конкурсант
Так, три дні пропустила, а потім відробляла ці години в інші дні.
Коментувати
учитель
Огидний конкурс. Якщо ще є хоча б крапля надії на справедливість, то після конкурсу знімаєш окуляри. Обласнй етап, один з конкурсантів знає до дрібниць що має бути у завданнях, є готовий конспект, журі колеги вчителя, член журі не може нормально пояснити умови завдання, плутає вимоги. З першої миті стає зрозумілим хто буде преможцем і поїде на Україну. Ну, і якщо ти став переможце, то хвала всім Богам, про тебе хоча б згадають разочок. А якщо ти не вийграв, то ніхто ніколи не згадає, що вчитель втрачав час, фінанси, забирав час у родини, власних дітей... Ніхто не подякує, не відзначить. "Ти ж сам хотів..."
Оля
Брала і я участь в такому конкурсі. В області зайняла останнє почесне місце. Сама не зрозуміла чого. Якісь вимоги не виконала до оформлення матеріалів. Конспекти писала, думаю, не найгірші. Але щось не сподобалося комісії. Я дуже боляче це сприйняла. Довго почувала себе приниженою. Хоч відчуваю, що діти мене добре сприймають, люблять, поважають. А мені так було соромно дивитись їм в очі. Що вчить їх якась недотепа. Мої учні здають зно на високі бали. Але, як згадаю собі той дурацький конкурс...
Олекса Позняк
Для Оля: Оля , не переживай, ми з тобою
Маргарита
Я двічі брала участь у цьому конкурсі. Жодного разу нічого не посіла. Перший раз пішла, коли в школі пропрацювала 3 роки, ще не мала й досвіду , необхідного для участі, але директор сказав, що треба, і я пішла. Обидва рази пережила такий стрес, що аж висипало щось на шкірі. Вже зараз, з висоти свого досвіду, скажу, що ніколи ні за які обіцянки більше не буду брати участь в цьому і не раджу іншим учителям, бо знаю напевне, що переможець заздалегідь уже визначений департаментом освіти, а ми лише статисти. То чи варто брати в цьому участь і втрачати здоровя і час?
Коментувати
Руслана Пустовойтенко
Такий конкурс - це купа нервів, переживань і стресів +велика підготовка напередодні. Щороку конкурс "Учитель року" штормть все вчительство І... (як ви думаєте, кого?) упродовж 5 місяців!!! (жовтень-лютий). А завдання "вчити дітей"? Ми завжди в горитві за чимось... І таке враження, що втрачаємо головне... або зовсім не туди біжимо.
Директор
Ничего плохого в конкурсе как таковом нет, но... У нас самую хорошую идею испоганят. 1.От каждой школы ЗАСТАВЛЯЮТ выставить хотя бы одного участника. 2.Заранее известен победитель. 3.В нашем городе зачем-то проводят ещё и городской этап. 4.За победу в нем надо платить. А платит кто? Правильно, директор. 5. А потом сразу - область. Такой марафон не под силу даже самым стойки. И вообще... Я считаю, что самым первым этапом должен быть урок. Как отборочный. А потом всё остальное. Очень полезен такой конкурс для молодых учителей (да, их мало, но есть же!), например, до 5 лет работы. Можно назвать "Педагогический дебют", например. И совместить это с учёбой для молодых: их учат, а потом проверяют на практике, как они усвоили методику. Но у нас такого никогда не будет. Привыкли жить постаринке.
Олекса Позняк
Для Директор: самоДУРА
Коментувати
Sel
Ребята, а вам за самих себя, вообще, не стыдно? Вы же шаблонное быдло. Хвалитесь какими-то мнимыми регалиями, категориями, участием в проводимых ради "галочки" конкурсах... При этом работая на мизерную зарплату. Вы не развиваетесь, не совершенствуете свои профессиональные навыки, банально не имея к этому стимула. Жаль, что наших детей учат такие ничтожества.
Олекса Позняк
Для Sel: а зачем людей обзывать нешаблонный ты наш? Я в этом конкурсе никогда не участвовал, но тех кого я знаю оттуда неплохие учителя.Конкурс сейчас просто не нужен.Если у тебя появились идеи и хочешь ими поделиться - открой канал на Ютьюбе и делись
Маргарита
Пенсіонери теж, мабуть, "ничтожества", бо живуть на мізерну пенсію, хоч усе життя чесно працювали, але серед них будуть колись і твої батьки, Sel, якщо вже зараз не є. Дуже шкода тих учителів, які змушені були навчати таке "ничтожество", як ти, яке тільки й уміє, що гадити в душу, сидячи за компютером, а щось реально корисне зробити не спроможне. За себе саму мені не соромно, бо я чесно працюю, хоч і за мізерну зарплату. Соромся за себе! Мабуть, нам треба пишатися всіма тими, які обкрадають народ, мають захмарні зарплати і відверто на всіх плюють???
Коментувати
Мандра  ОС
Брав участь в багатьхх конкурсах. Мав звання старший вчитель, вищу категорію. Та коли мої думки стали не такі як у керівництва - бац і лише перша категорія. Кращих вчителів немає! Є люди які навчають дітей і є ті що хочуть бути кращими.
Володимир
Для Мандра ОС: Цілком поділяю вашу думку. В моїй школі є два вчителі-методисти. обидва викладають математику. Тільки в одного і переможці обласних олімпіад, і ЗНО здають на 190-200 балів, а другий каже учням "Якщо хочете здавати ЗНО з математики то обов’язово наймайте репетитора".
Коментувати
Олександр
Цей "конкурс" не лише архаїчний пережиток, а й просто шкідливий взагалі. До речі, наші олімпіади і конкурси МАН здебільшого теж перетворились на кон’юнктурні заходи "майстрів» педагогіки. Розкривати мої висновки навіть не буду, бо всі освітяни про все це знають. Поки ми всі кріпаки сучасного керівництва від освіти, будемо й надалі мовчки «приймати участь». А що робити, коли навіть відмовитись від участі у таких конкурсах і заходах – проява неабиякої сміливості?
Горбань Віктор
ДЛЯ ІГОР ЛІКАРЧУК! Шановний Ігоре Леонідовичу, напишіть блог про домашні завдання. Хочеться дізнатися про різні погляди на цю проблему. А з конкурсом "Учитель року" все однозначно зрозуміло.
Досвідчений
Для Горбань Віктор: З досвіду скажу- не буде гарного учня без самостійноі праці. В Європі студенти половину навчального процесу мають самостійні навчання в бібліотекі чи дома!!!
Коментувати
Учасник "Учитель року 2009"
це не пережиток совка це вже пережиток український. Бачив перші обласні крнкурси. Бачив людей які ставали лауреатами - дійсно професіонали. Був сам учасником (під тиском відділу освіти) - лауреат обласного конкурсу. Рядом були колеги високого рівня. Самі окремі етапи - мерзенна штука, але урок..! Отримав сам насолоду від спілкування з новими дітьми і обговорення уроку з комісією. Повірив у власні сили. Отримав те що називають - кураж. Але сьогодні туди заганяють людей для галочки. Я сам намагався умовляти адмінстрацію не перетворювати конкурс на балаган - але галочка сьогодні важливіша. Можливо вже й пора конкурс просто відміняти. Хотіли як краще, а вийшло як завжди.
Наталія
Переможці відомі заздалегідь. Окрім нервів та розчарувань, жодних емоцій такі конкурси не викликають!!! Людина випадає з життя, окрім конкурсу нічого не бачать, бо так сказали!
Ігор
Примушують, і яке там - добровільно. Згадають і категорію, і ще купу аргументів наведуть.
Ольга
Для Ігор: повністю з Вами погоджуюсь - це правда
Коментувати
Ольга
P.S.Извините, пишу со смартфона, в нем нет укр. языка, а тескт с опечатками. Но очень хотелось высказаться.
Ольга
А задания на Всеукраинском этапе видели какие? Чио хотять проверить, когда учителю задают такие задания? Почему учитель на конкурсе не может покпзать что-то свое, интересное, а должен то схемы, то технологические карты, то квесты составлять ! Не в этом же мастерство учителя!
А судьи кто?
Для Ольга: Смотрю- пересматриваю уроки " Учитель року" на Ютубе по своему предмету часто. Но вот этап под названием " собеседование"... Впечатление,что жюри,задавая " умные" вопросы, самоутверждалось. Особенно удивлена была,что один член жюри( о других не сужу,их не знаю),который читал 15 лет одну и ту же лекцию( слово в слово!) в одном из областных " ИППО", как член жюри " умничал" больше всех. Мне было на это противно смотреть!
Коментувати
Володимир
Пропонували мені в минулому році взяти участь. Я знаю, що став би мінімум призером в області. Але не схотів кидати перли перед свинями...
непокірний
Для Володимир: А мені за цьогорічну неучасть пообіцяли педагогічне звання зняти. А я вперто відмовляюсь. А судді хто? Ті, хто ні разу поріг класу не переступив.
Коментувати