Володимир Бєлий: коли учень «виходить з берегів»...

Про інший і точно цивілізований підхід до блокування асоціальної поведінки школярів

Володимир Бєлий: коли учень «виходить з берегів»...

Автор: Володимир Бєлий, екс-заступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

Коли учень «виходить з берегів»...

... Не варто опускати руки під пресом думки, що «у нас з таким нічого не можна вдіяти», адже наслідувати гіпотетичний приклад від Олександра Лукашенко точно не варто.

Є інший і точно цивілізований підхід до блокування асоціальної поведінки школярів.

Ось один приклад.

СИТУАЦІЯ

Буває, колеги з інших куточків України запитують про «… санкції щодо порушень дисципліни, особливо в середній ланці школи, бо деколи просто руки опускаються - вік такий, що діти самі не знають, що з ними робиться, і тому потребують виставлення рамок, а тих рамок нема. Не будеш же ставити погану оцінку в журнал успішності за погану дисципліну. Знаю, що в Польщі, окрім журналу успішності, є ще й журнал дисципліни, і він має вагоме значення, бо з поганою дисципліною тебе не візьме жоден ліцей, гімназія чи коледж. Яке Ваше бачення, щоб то було не по-совковому, але ефективно? Дякую».

РЕАКЦІЯ

Варто рядовим вчителям спробувати переконати своє оточення (у першу чергу керівника закладу), а я за нагоди спробую те зробити на загальнонаціональному рівні, у необхідності впровадження у роботу вчителів та учнів наступного організаційного ресурсу, спрямованого на спонукання учнів до дисципліни під час занять, який у рази зменшує потребу у санкціях.

Він полягає у тім, що у закладі є одна класна кімната, розташована поруч з бібліотекою, що призначена для учнів, які не можуть «тримати себе в руках» під час уроку. Будь-якого уроку.

У тій кімнаті під час уроків перебуває черговий вихователь/тьютор/класний керівник. Сидить там і тихенько робить свої поточні справи. До кімнати інколи заводять учня-порушника, і цей черговий отримує для нього у бібліотеці підручник, з якого учень має прочитати певний сегмент і самостійно зробити конспект прочитаного.

Про такий випадок відразу інформуються батьки учня, а також і запрошуються на бесіду до адміністрації/психолога у разі повторів.

Крім цього, на початку кожного уроку/пари староста чи заступник старости класу кладе перед вчителем листок-табличку з тижневим розподілом уроків та позиціями щодо відвідування, спізнень чи проступків тощо. Вчитель у ній робить потрібні записи. На їх підставі вихователь/класний керівник, по-перше, контактує з батьками, а по-друге, фіксує «від'ємні» бали учня, що визначають підсумковий бал за триместр/семестр його рівня навчально-поведінкової дисципліни/культури.

Зі старту всі мають за цим показником 12 балів, а також всі поінформовані про прийнятий у закладі перелік того, за що і на скільки знімається ця первинна величина.

Так є у тих країнах світу, де випадало наживо пізнати організацію роботи ЗНЗ. І так організовано вже більш ніж чверть століття у нашому ФТЛ. Батьки вдячні. Головне, щоб все це робилося без істерії та надмірного рівня тривожності, бо ж діти є діти.

Оригінал

Освіта.ua
25.09.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Горбань Віктор
В "конституції" записано, що сереня освіта ОБОВ’ЯЗКОВА!!! Обов’язкова і для дитини, яка просиділа 9 класів і не навчилася читати, і для бовдура, який матюками посилає вчителів та не дає проводити уроки. І ніхто не має права таких виключити з школи, навіть сам президент! Коли відмінять це дебільне положення з "конституції"? Коли дадуть школам право на самозахист від агресивних дітей і їх батьків? Коли почнуть залишати у першому класі тих, хто не здатний до навчання? Мабуть у 22 столітті.
Родион
Та придуркуватому Васі до лампочки ваші писульки і бали. А в кімнату він не піде, і ніхто його не поведе - лише доторкніться. Яжмама напише скаргу, що Васі на ваших уроках не цікаво, що його образили-принизили, коли відправляли з класу - в дитини стрес, голова болить, ще й довідку принесе. А колеги (знайдуться такі) скажуть, що на їх уроках Вася ангелочок. Не факт, що підтримає вас директор? Так чи потрібні пригоди на вашу ж.(голову).
NT
Для Родион: праий. Я на днях у себе таке бачив. Порушував дисципліну, робив зауваження. Реакції нуль. Потім дай щоденник. Так почалося таке кривляння його пальці болять, кричить, корчиться. Ось так. Просто немає слів.
Коментувати
Олекса Позняк
Необхідно на законодавчому рівні встановити чіткий алгоритм дій учителя у випадку неадекватної поведінки учня . Але МОН не бажає або не має розуму це робити. Чому на ЗНО практично немає хуліганства? Бо там чітко все розписано.Порушив учитель - відповідай! Порушив учень - отримуєш проблеми.У школі хуліган творить що захоче а винуватий учитель - не знайшов підходу...
mmm
Для Олекса Позняк: а чого мон, коли ви практики у школі і то практикам треба? чоґось батьки зкучкувались і мають своїх юристів Батьки Сос? а вчителям, які самі повинні передавати знання як гуртом вирішити проблеми чекають цього від коґось. он звертайтесь до омбудсмена, це йоґо парафія - зліпити юридичне і шкільне у одну кучу. так ви навіть чогось допетрати не можете, до коґо звертатись, навіть коли все дано. чому ви можете дітей навчити тоді?
Олекса Позняк
Для mmm: Ви Горбачова знаєте? А я знаю .Рідкісний по4онок і карєрист. Учителененависник. Йому чим більше учителя тролять то краще. Положення батька і вчителя різне. Батько заходить у школу як хазяїн а вчитель це раб, нас навіть профспілка не захищає. Прийшов у школу батько, побив учителя, порвав селезінку і що? А ніщо...
Коментувати
Поганий вчитель
Що робити, коли учень "выходить з берегів", найкраще відповів Президент Білорусі Лукашенко :"Да я на месте этого учителя голову отвернул бы щенку какому-то" Справжній Бацька!!! Справедливо став на захист учителя! Давно пора навести порядок з сучасними невихованими дітками, а не сюсюкатися зі своїм "дитиноцентризмом", що перетворився в "дебілоцентризм". Браво Справжньому Президенту Лукашенко і ганьба нашій владі, що боїться сучасну орду з Яжемать
Юлия
Для Поганий вчитель: Ничё) На подходе ещё новое поколение,вышедшее из НУШ...
Поганий вчитель
Для Юлия: Если сравнивать с поколением НУШ, то может быть современных деток когда-то назовем эталоном дисциплинированности и воспитанности, как ни странно это звучит.
mmm
Для Юлия: те, що вийде з нуш, легко може бути забитим совковим бидлопродуктом, який все ще продукується.
Коментувати
Антоніна Пліхта
Щоб ви порадили, коли батьки відкрито захищають дитину девіантної поведінки, спонукають до неправомірної поведінки, у присутності учня виявляють булінг по відношенню до класного керівника та інших працівників навчального закладу?
Юлия
Для Антоніна Пліхта: Действительно,интересен алгоритм решения данной ситуации и мера ответственности различных структур.
Поганий вчитель
Для Антоніна Пліхта: Це питання давно потребує офіційного вирішення на рівні відповідних законодавчих актів, що чітко передбачають алгоритм дій (Бажано також за зразком інших країн, де є відповідальність батьків за неналежне виховання дитини
mmm
Для Антоніна Пліхта: не спілкуватись з такими без свідків, лише у присутності наприклад шкільного психолога(найшвидший варіант) або і з адвокатом, під запис розмови на диктофон, краще відео. при спробі устроїти скандал без свідків, або на перерві, просто повідомити, що ви назначаєте дату і час зустрічі для вирішення питань, повідомити (важливо), що зустріч буде під аудіо (відео)запис, і ви будете ще з кимось. і на цьому більше нічоґо не говорити. при можливості удалитись! при клінічному несприйнятті інфи повторити спокійно ще раз, як диктор у тєліку. ще ідеальніше підготувати дату і час на паперці заздалеґідь і при клінічному несприйнятті просто віддати у руки. У цілому сучасний вчитель повинен дати усім батькам офіційний час аудієнції, наприклад "Шановні батьки, кожноґо тижня по середам ми з вами можемо особисто зустрітись для вирішення, обговорення проблем, що вас турбують і які не влізуть у перерву чи у час після уроків перед походом дитини додому. знаю, що всі працюють, тому можемо обговорити час. якщо вам час не важливий, то чекаю на вас за коротким повідомленням, що вам треба і чому треба, середа з 14:00 по 15:00." тобто можете обрати час, коли у вас вікно, коли ваші трудові і сімейні обставини це якось дозволяють. не кажіть, що дуже жирно. ні не жирно. у вас буде час підготуватись, батьки теж. і вас не будуть смикать 5 днів на тиждень 24 години. з часом ви по запиту батьків будете відрізняти на які питання треба аудієнцію, а які телефонні, перервні, після урочні.
Коментувати
Владимир Белый
Організатори освітньої діяльності закладу отримують гроші не лише за те, як би не зіпсувати "веселий настрій" у порушників дисципліни, а здебільшого за те, як забезпечити нормальну робочо-культурну атмосферу для більшості учнів та убезпечити їх від асоціально-негативного впливу.
Сергей Очеретный
"Заводять порушника" - за руку, в кайданках?. За це батьки не " погладять". Тим більш вчитель не поліція, яким теж добряче від порушників дістається. Питання 1: ну не захоче так сказати порушників йти до кімнати? Що далі? А якщо їх там декілька збереться?
Олекса Позняк
Для Сергей Очеретный: не хоче вийти аяяй? треба йому низько вклонитись і поцілувати пантофлю. Саме таке відношення до хулігана пропагандує наша педагогіка. Права ребьйонка це наше все. Погугліть як недавно у Детройті приїхав у школу патруль за викликом, надягнув на першокласника кайданки та й вивів. Бо у США розуміють що один неадекват порушує права багатьох хто хоче учитись. А у нас неадекват основний а ті хто вчиться то сміття, ніхто їхніми правами на навчання не переймається
Поганий вчитель
Для Олекса Позняк: Браво! Підтримую!
Коментувати