М. Хоменко: таке в нас ставлення до «сіяча знань»

Інтелектуальна праця оцінюється не просто за залишковим принципом, а принизливо низько

М. Хоменко: таке в нас ставлення до «сіяча знань»

Автор: Микола Хоменко, заслужений працівник освіти.

Знову стоїмо на порозі колосальних змін. Що нас чекає? Новий президент, новий парламент, новий кабінет міністрів, і я вас можу запевнити – нові реформи.

Найцікавіше, що така консервативна галузь, як освіта, підлягає змінам найсильніше – від форми диплома до організації освітнього процесу. Стабільним залишається лише низький рівень фінансування. А чи не можна навпаки – спочатку гідна заробітна плата, а потім вже – проведення реформ?

Я думаю, що ефективність реформування зросла б в рази. На жаль, як би це не банально звучало, внаслідок відсутності мотивації ми втрачаємо викладача-ВЧИТЕЛЯ.

Інтелектуальна праця оцінюється не просто за залишковим принципом, а принизливо низько. З радістю було сприйнято заяву представника нової команди про можливу заробітну плату викладача в 4 тис доларів (64 тис. грн). Розчарування, особливо для тих, хто вже підраховував свої можливі статки, настало дуже швидко. На наступний день заява щодо помилкових розрахунків зруйнувала всі мрії. Власне кажучи, особливих ілюзій той, хто вміє рахувати, і не відчував. Хоча, звичайно, шкода. Шкода, що освіта – це не відомство Коболєва «Нафтогаз», де прибиральниця отримує заробітну плату в рази вищу, ніж викладач.

Недавно почув цікаву розмову викладача-пенсіонерки з майже 40-річним стажем роботи і пенсією 3,5 тис. гривен і селянина, який не менше пропрацював на тваринницькій фермі і має приблизно таку ж пенсію. І як ви думаєте, хто більше вважав несправедливим таке оцінювання державою їх праці? Правильно. Той, хто все життя був зайнятий фізичною працею. Це ще раз щодо ставлення до оцінювання інтелектуальної праці в нашому суспільстві.

Як кажуть, все відносно. Якщо три волосини на голові, то це замало, а якщо в супі… Відомий індекс БігМака для оцінки купівельної спроможності населення в кожній країні. У нас для порівняння фінансових можливостей пересічного громадянина можемо користуватися індексом лікарської ковбаси, як би іронічно до цього хтось не ставився. Ціну пам’ятаєте – 2 карбованця 20 копійок. Так от, пенсія вчителя була 120 карбованців, або 54,5 кг ковбаси. Сьогодні вартість цього відомого продуктового виробу складає 200 гривень за кілограм. Нескладно підрахувати, що сьогодні на пенсію викладача-пенсіонера можна придбати лише 17,5 кілограма. Це не рахуючи мізерну оплату за квартиру, газ, електроенергію в той час.

Ностальгую? Ні, констатую. Пам’ятаймо, що раніше ми мали учительські родинні династії, була професійна спадкоємність, яка передавалась з покоління в покоління, і на цьому будувалась освіта. А що порадить сьогоднішній викладач-пенсіонер своїм дітям, внукам, які обирають майбутню професію?

Ось таке в нас ставлення до «сіяча знань на ниву народну».

Нива є, а от з сіячами проблема. І вона буде до тих пір, доки не буде відповідного і такого очікуваного її вирішення.

Освіта.ua
05.07.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вчитель
Вчитель,який має мізерну зарплату,добросовісно працює на уроках, навчаючи учнів.При цьому,терпить знущання з боку керівників школи,учнів та їхніх батьків.Після уроків має проводити безкоштовно виховні заходи, предметні тижні, заходи по БЖД,працювати над роздатковим матеріалом і т.д.,готуючись до уроків,створювати блоги,сайти,публікувати там свої матеріали(звіти про всю свою проведену роботу,фото,відео), потім здавати якісь звіти для керівників школи, а вони їх требують постійно!Вчителі свою роботу роблять,хоча ,нагадую,їх перегружають зайвою безкоштовною роботою,яка забирає сили, час і кошти вчителів. А заступники та завідувачі нічого не роблять!Не надають методичної інформації,говорять:"Шукайте все в Інтернеті,там все є!"Можуть собі дозволити не прийти на роботу, кудись по своїх справах поїхати, щодня бути на роботі по1-2 години, хоча повинні відпрацьовувати до 8 год./день.От якби Ви та Міністерство без попередження здійснили перевірки у віддалених селах у Новоархангельському районі..
Моня з Бердичіва
Досить дискусіі- Лєкарчука в міністри, єтот кадр наведе лад, якшо йому дати можливість трішки різками пороти співробітників ....
Вольдемар
Для Моня з Бердичіва: А причем тут Дед?
ни в коем рази
Для Моня з Бердичіва: Хорошо, что возраст не министерский...
Коментувати
Ольга
Да ..была и я преподавателем и учителем...но люди удивляются почему так..уехала заграницу...готовлю кушать убираю...имею выходные...прекрасная квартира...машина..отдых...свободное время!!и все это в чужой стране....и зарплата в разы выше...а учителя получают в школе минимум 2000 евро. И на каникулах дома сидят помимо отпуска....в Украине такого никогда не будет!!зачем учителя?? Зачем учить?? И жить нищим...кто умнее и смелее бежит и правильно делает
Володимир Іванович
Для Ольга: Коли тобі вже за 50 - їхати пізновато. Та й здоров’я вже не те.Віддав майже 35 років школі. Дай Бог дожити до пенсії,ще допрацюю. А був би молодшим, поїхав би не задумуючись...Просто, боляче не тільки за себе, але і за всіх людей, які віддали своє здоров’я, ніколи не жили у статку, а вийшовши на пенсію, не мають за що купити хліба або лікуватись....Що скаже така людина своїм онукам? Працюйте, віддавайтесь роботі сповна? Напевне, що ні.Скаже, бережіть здоров’я, себе,бо держава ніколи цього не оцінить...
Den
Для Володимир Іванович: А зачем эти люди подрывают свое здоровье, работая на низкооплачиваемой и очень сложной (по их мнению) работе? Они мазохисты? Или идиоты? Любой нормальный человек в такой ситуации переквалифицируется на другую боле простую и высокооплачиваемую работу еще в относительно молодом возрасте. Например: оператором станка, крановщиком на стройку или в цех, укладчиком паркета, слесарем сто... Или же тут оковы совковой пропаганды об элитарности учительской профессии жабой через десятилетия душат?
Вы абсолютно прав,
Den. Оператор станка получает в два раза больше учителя со стажем, при том, что работает в разы меньше, напряжёнки абсолютно никакой. На кнопку знай жми, а если станок не работает - зови наладчика. Чтобы меньше проблем было.Они не мазохисты и не идиоты. Те, кто остался со времён собза - дорабатывают. Они сперва верили, что всё это не на долго. Молодые? Молодые нособо не заморачиваются, не думайте. Молодые уроки отчитала, сумочку схватила и ушла домой. Многие учителя в ТЕ времена переквалифицировались - кто на стройку, кто ремонты делать, кто за кордон горшки выносить, кто на базар торговать, или приторговывают на выходных. Но дело в том, что и работу не особо найдёшь. Вы либо не слышите, либо не хотите слышать о результативности подобного подхода- в педВУЗы идут самые слабые выпускники школ, чтобы, получив корочку, работать в тёплом офисе. Молодые выпускники педВУЗов, из учеников нашей школы, идут в магазины на кассу,няньками(вот кто много больше получает), прислугой...
Коментувати
Володимир
НЕ БУДЕМО ЗАБУВАТИ, ЩО АДМІНРЕСУРС ДЛЯ СЕБЕ ОРГАНІЗУЄ ЗАРПЛАТНІ ВІДКАТИ.
и?
Для Володимир:а учителя им в этом активно все десятилетия помогают. И кто им доктор? Учителям.
Коментувати
радует
радует, что наконец-то... Помнится, начало было году так в 96. А теперь о том, СКОЛЬКО ещё времени понадобится, чтобы дошло до тех, кто рулит страной... Пенсия 3500 это ещё хорошо, а пенсия менее 2000 ? С другой стороны учительство само виной ТАКОГО к нему отношения.
ммм
Для радует: так с сего месяца пенсию до 2000, надбавили, что б бьіло 2000.
доживём до конца месяца,
Для ммм: узнаем. Но ЦЕНЫ повысились УЖЕ))). Так что - не обольщайтесь. Миллионерами были ВСЕ. Гривневыми.
я  о том,
Для ммм: СКОЛЬКО времени пройдёт, пока те, кто у руля страны, увидят результативность своей (а они все 30 лет во главе ) деятельности и найдутся те,к то не деньги распылять станет , а реально направлять их в разумное русло... А объективность говорит о том, что учительство САМО виной в таком к нему отношении.
Коментувати
Володимир Іванович
Зарплата вчителя має бути високою не на словах, а на ділі. Я пропрацював більше 30 років у школі і протягом усього цього часу тільки чув постійні обіцянки про те, що найближчим часом вчитель буде отримувати достойну зарплату. Чую це по сьогодні, але дочекатись уже не дочекаюсь, бо скоро на пенсію... Так обіцятиме влада і молодим. Але молодь не та, що була колись. Вона чекати не буде...Не ті часи...Скажи комусь з молодих, чи поїхав би він сьогодні у віддалену область, як правило, у найвіддаленіший район, чи жив би він у старенької бабусі на квартирі без будь яких комунальних зручностей у селі, в якому тільки старенький клуб, ні спортивного майданчика, нічого іншого... і отримував вчительську зарплату...Додому приїжджав тільки на канікулах....А ми це пройшли...Відпрацьовували по 3 роки (відкріплень не давали), а дехто залишився там, створив сім’ю, живе і понині далеко не в кращих умовах...Це дійсно маленький подвиг. А держава нам за це все життя ,,віддячує" такими зарплатами.Колись хоч вчителя поважали, статус був його в суспільстві іншим.А зараз? Хто тільки нас не обливає брудом, а держава цьому тільки сприяє. Колеги, хто пройшов через це, ви згідні зі мною?
Тіна
Для Володимир Іванович: Правдивіше не буває! І без перебільшення!
Коментувати
Прагматик
Я не проти підняття зарплати вчителям, після того як вони здадуть ЗНО. На жаль багатьом «сіячам» сіяти нічого.
Котигорошко
Для Прагматик: не мели
Тіна
Це про кого Ви кажете? Про того,хто більше 30 років пропрацював у школі?
гість
Для Прагматик: якщо взяти,наприклад,старенького тренера боксера важкої категорії і з боксером поставити їх у спаринг, то цікаво хто з них пройде таке зно. Особлива місія вчителя полягає у вмінні організувати так процес, щоб його учні йшли вперед, а вміння здати ЗНО "таки да",але не основний критерій.Якщо організувати навчальний процес правильним, природнім чином,то неправильні "сіячі" відсіюватимуться самі по собі.
Коментувати
Батько 3 дітей
Я батько 3 дітей (зараз усі студенти), які закінчували міську школу у Львівській області. Сини вчились посередньо, дочка була майже відмінниця (2 ,,дев’ятки’’). В 11 класі я, за рекомендаціями знайомих, найняв репетитора-вчителя, який працює у сільській школі (!!!) для своєї дочки (вона швидше закінчувала школу). Я вдячний вчителю, який прекрасно підготував дочку до ЗНО, вона вступила на факультет іноземних мов у КНУ ім. Шевченка (бюджетна форма). Через два роки цей вчитель готував до вступу синів-близнюків. Теж чудовий результат на ЗНО! Зараз вони студенти університету ім. Франка у Львові (бюджетна форма). ПИШУ ЦЕ ТОМУ,ЩО ЧАСТО ЧУЮ І ПРОЧИТАВ НА ЦЬОМУ САЙТІ, ЩО В СІЛЬСЬКІЙ ШКОЛІ ВЧИТЕЛІ СЛАБЕНЬКІ, А У МІСТІ КРАЩІ, СИЛЬНІШІ. ПІДТВЕРДЖУЮ - ЦЕ НЕПРАВДА! ДАЙ БОЖЕ,ЩОБ ТАКІ ВЧИТЕЛІ БУЛИ У ВСІХ ДІТЕЙ, ЯК ЦЕЙ ВЧИТЕЛЬ!!! БУДУ ВДЯЧНИЙ ЦІЙ ЛЮДИНІ ВСЕ СВОЄ ЖИТТЯ!!! НЕ РІВНЯЙТЕ ВСІХ ПІД ОДНУ ЛІНІЙКУ,ВСЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ЛЮДИНИ!!!
Крава
Для Батько 3 дітей: Вітаю батька! Але коли наполовину менше від закону виділено бюджетних місць , то щастя стає меншим! Владі розумні діти не треба!
Коментувати
привіт з Мінфіну
Нещодавно Міністерство фінансів оприлюднило дані, згідно з якими в Україні до п’яти топових галузей за обсягом заробітної плати потрапила наукова діяльність. Згідно зі звітом Мінфіну, зарплата науковця за рік зросла на 26,5% і становить зараз у середньому 14 412 грн. Ти ба, а ніхто навіть не здогадувався, що в нас такі оклади, стогнемо усі, а тут у буржуї вчених вже записали, тільки щоб вижити маємо на городі спини ломити - ось наука.
здивували
Для привіт з Мінфіну: в нас кандидати наук 40% від цієї суми отримують, професора зі стажем - 80% від даного буржуйського окладу.
шокований
Нічого дивного в цьому немає. По-моєму, це навіть мало. Людина, яка займається наукою повинна отримувати значно більше. Мені здається, що той, хто цим ніколи не займався не може оцінювати складність даної роботи (це Вам від того хто теж раніше "на городі спину ломив "). Хоча наша наука, звісно, в глибокій ямі, причин багато і одна з них це сектор так званих "лженаук", які тільки кошти викачують і займаються невідомо чим, але це вже інша розмова.
Коментувати
реалії
Ну поки вчителі будуть мовчати і заглядати, коли їх кинуть кістку, то будуть жебраками і з голим задом. У Польщі вчителі показали навесні гарний приклад, пішки на страйк більш, ніж на тиждень. Це молодці, вміють відстоювати свої права. А на Україні вчитель у рабській повинності до МОН, хазяїна-директора, методиста, на півзігнутих, голодний, хворий, з ціпком на шиї, одним словом мазохіст, якщо терпить, так йому і треба.
Сидір ох і лютий
Для реалії: та проблема , друже не в директорі, а жаднючому, жлобському капіталізмі з його порошенками і Ахметами з коломийськими....
Небайдужий
Для реалії: Так це ж ви терпите, а не вчитель! Це ж ваших дітей стосується. А вчителі або вже змінили роботу, переїхали до інших країн, або заробляють непогано на репетиторстві і начхати на цю школу. А ваші діти навчаються у різного непотребу, а ви все терпите.
Просвіта
Треба в Україні створювати справжню ліву партію, не Ківу чи Медведчука, а європейську , соціалістичну . Тоді всі і захистимо Вчителя!
Коментувати
Werty
Хоменко правий! Реформи у нас ідуть задом наперід! ЗАТискуємо в лещата обмежень Вчителя, Професора, Студента= вимоги, сертифікації, Зно , атестації .... А зміст, мтбаза, зарплата , житло де??? Що жрати? Де спати? Як викладати з голим задом? От і сійте розумне.
ммм
Для Werty: так а якщо вчитель недовчений у чомусь, то як від підвищення зарплатні у нього розуму у прогалинах з"явиться?
Наталья, учитель с 30-летним стажем
Дайте учителю достойную зарплату со ставкой в 16-18 часов, жилье молодым, освободите от массы ненужной работы, бесплатно предоставляйте методические разработки (не только те, которые создают сами учителя, а которые разработаны для каждого предмета специалистами с современными презентациями, видео, тестами, т.д.) Тогда у учителя появится время для качественной подготовки к урокам, самообразованию. И вот тогда требуйте и сдачи ЗНО, получения сертификатов, и если учитель не справился с перечнем своих обязанностей, увольнять. А методисты горобразования, институтов повышения квалификации путь готовят учеников к олимпиадам, МАНам, конкурсам, всяким Левеняткам, Колоску, Медвежаткам и т.д. И введите должность свободного от образования куратора для параллелей или каждого класса). Вспомните, что и у учителя есть права, а не только обязанности. И родители и их дети должны помнить, что у них не только права, но и обязанности, которые нужно выполнять!!! И защитите не только ребенка, но и учителя от буллинга со стороны учеников и их родителей.
Коментувати
Tet-a-tet
Поки 50% економіки буде працювати в тіні нічого кращого для вчителя не буде. Дай боже, щоб Нефьодову вдалося щось змінити на митниці, бо Саакашвілі в Одесі кричав, кричав і змучився, пішов мочити Порошенка. Держава - це не Одеська обл, і масовий опір злодійкуватих чиновників не так просто подолати, адже вони крім як красти іншого способу заробити великі гроші не бачать. А на вчителя усім начхати, народ добре зрозумів, що освічена людина завжди чомусь не багата. То знання світ, чи тьма?
Одеса
Для Tet-a-tet: саакашвілі ще гірше Пороха. Він людоненависник, винищив в Грузії всю соцсферу, довів сотні людей до самогубства. Не дай,Боже!!! В нас розігнав соцсовбез, півроку людям не платили допомогу.
Коментувати