І. Лікарчук: класне керівництво має бути ліквідоване

Примушувати дітей ходити до школи, вважаючи, що вони там будуть здобувати знання, - це смішно

І. Лікарчук: класне керівництво має бути ліквідоване

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

До мого посту про навантаження учителів іншими, крім навчальної діяльності, справами надійшов «цікавий» коментар. Ось уривок із нього: «У межах своїх обов’язків класний керівник повинен знати, чому учня немає в школі. А раптом він вийшов з дому, а до школи не дійшов?»

Відверто кажучи, я не розумію, чому інформація про те, що учень до школи не дійшов, повинна бути в «межах» обов’язків класного керівника? Яке відношення класний керівник повинен мати до того, що відбувається за межами його робочого місця – школи? Чому ми знімаємо відповідальність з батьків за те, що «учень не дійшов»? Якщо у батька є сумнів, що учень «не дійде», то нехай сам його приведе до школи.

Але давайте на цю проблему подивимося з іншого боку. Учень не прийшов до школи. Чому ми з цього робимо трагедію? Та якби ми дозволили учням обирати можливість «ходити до школи» чи «не ходити», то багато шкіл стояли б порожніми, а дуже багато вчителів сиділи б без роботи.

Примушувати дітей ходити до школи, вважаючи, що вони там будуть здобувати знання, це смішно. Навчатися може лише той, хто цього хоче. А ми десятиліттями гралися й продовжуємо гратися в радянський всеобуч, роблячи цапами-відбувайлами за цей всеобуч вчителя.

Завдання вчителя не збирати дітей до школи, а вчити тих, хто до неї прийшов.

Але біда в іншому. Оце збирання довідок про причини відсутності учня в школі - яскравий приклад того, як наші вчителі не можуть відстояти своє право на вільну професійну діяльність.

Приймають недолуге Положення про класного керівника – вчителі мовчать. Приймають рішення про збирання довідок та зобов’язання вчителя збирати та узагальнювати інформацію про причини відсутності учнів – мовчать. Приймають рішення про відповідальність вчителів за учнівський булінг – мовчать. Більше того, вважають, що так і має бути…

І, як результат, привчили суспільство та чиновників до того, що вчитель завжди мовчатиме і робитиме все, що на нього начеплять. Та навіть не кожна новорічна ялинка витримує тягар тих іграшок, котрі на неї чіпляють... А вчитель - не новорічна ялинка. І те, що чіпляють на нього, - не іграшки...

Тож хочу висловити одну думку, що очікувано викличе однозначну негативну реакцію у багатьох директорів шкіл і чиновників.

Давно утвердився в тому, що класне керівництво в системі загальної середньої та професійної освіти має бути ліквідоване. Цей рудимент совкової освітньої системи давно вичерпав себе й перетворився у тягар, який гальмує розвиток творчих начал у діяльності педагога, потужно сприяє бюрократизації освіти, девальвує її олюдненння та консервує формалізм у її функціонуванні.

Між іншим, у Законі «Про освіту» поняття «класний керівник» не знайшов. Це багато про що свідчить. Особливо, якщо зважити на те, що після того, як цей закон набув чинності, всі підзаконні акти, які йому суперечать, вважаються не дійсними. А «Положення про класного керівника», що є чинним на сьогодні, було затверджене 18 років тому...

Оригінал

Освіта.ua
01.02.2019

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Татьяна Кравцова
1000грн. 20 робочих днів. 25 дітей в класі. 1000/20=50/25=2грн за дитину в день. Це все про класне керівництво.
petmatv@ukr.net
... освіту може здобувати та дитина, яка цього хоче! Де здобувати освіту - це її вибір, чи вибір її батьків. Як здобувати освіту - також. Якщо впровадили ЗНО, то учень повинен самостійно підготуватися до цього. Сьогодні й так 90% (а може - 100%) готуються до цього з репетитором... І зникнуть з лиця землі української рудименти серівські: методкабінети, централізовані бугайтерії, інститути повищення чи удосконалення когось-там, всякого роду академії чиїхось наук, і ряд инших надбудов, що жирують за рахунок вчителя...
А ВОТ ЭТО-"вчителі мовчать"
вопрос к Вам. Ведь именно Вы, автор, вместе со своими коллегами, сделали всё возможное и невозможное для того, чтобы учитель и подумать не смел слова против молвить. То есть - не в укор следует учителю ставить его молчание, а сделать так, чтобы учитель не просто говорил, а ВЫСТУПАЛ против бестолковых, с его, учителя, точки зрения, выпадов предсттавителей чиновников.
!!!!!!!!!!!!!1
"Примушувати дітей ходити до школи, вважаючи, що вони там будуть здобувати знання, це смішно", - а Я что на Вашей странице предлагаю? И, наконец-то, после блокирования, через несколько лет, я вижу свои идею, которые воплощаются!!! Ни в коей мере НЕЛЬЗЯ заставлять детей ходить в школу. Мало того, необходимо изменить Конституцию, ведь её меняют каждый раз по желанию некоторых, с тем, чтобы УБРАТЬ из Конституции обязательное обучение детей в школах!!!
Олег
Полемічне питання. Так махом скасувати посаду класного керівника - безвідповідально. Але за цим майбутнє. А зараз, в першу чергу, треба визначитися з відповідальністю вчителя - класного керівника, батьків, соціальних служб. Учитель повинен відповідати за дитину тільки в межах школи, далі - відповідальність батьків. Назріла вже й потреба в тому, щоб класний керівник мав оплату у вигляді окладу за класне керівництво, окрім цього - максимум половину ставки як спеціаліст з певного предмету, і в першу чергу у своєму класі. Вважаю, що і для учнів класу, і для класного керівника краще, якщо вона бачать один одного в навчальному процесі.
(Tet-a-tet)
Класний керівник має бути звільнений від читання предметів, це має бути людина зі знанням психології і Законодавства. Він може вести кілька класів, але інших обов*язків мати не повинен. Оце навішування кл.керівництва на викладачів є пережитком минулого соціалістичного укладу,коли з метою економії коштів давали додаткове навантажування за мізерну доплату. Тим часом, у світі вже давно відмовилися від такої практики, тільки наше МОНУ ніяк не знайде гроші на реальну реформу процесу навчання, а не її імітацію.
mmm
Для (Tet-a-tet): знань самих замало, треба ще володіти міжпредметими зв’язками.
Коментувати
Олена
А як вам така традиція, коли класного керівника щотижня змушують перевіряти і підписувати щоденники учнів, які по суті є їх особистою справою?...
mmm
Для Олена: а що буде за відмову це робити?
Коментувати
Светлана
Очень рекомендую вспомнить замечательное произведение « Повелитель мух». Там прекрасно описанно, как детский коллектив, без мудрого руководства, быстро превращается в кровожадную банду. Это первое. Школа давно стала камерой хранения для детей, пока родители на работе. Это второе. И еще министр Николаенко честно сказал : « Содержать молодеж на бирже труда, в университете и в тюрьме стоит одних и тех же денег. Так пусть лучше учатся!» А содержать в школе еще гораздо дешевле! Так пусть учатся под присмотром до армии. Отсюда и 12 летнее образование в нищей стране.
кл.кер.
Для Светлана: у більшості випадків класний керівник- єдина людина, яка по-справжньому цікавиться, опікується дитиною. Заберуть класних керівників- діти залишаться на самоті. Так, гарна ідея, без годин на кілька класів... Ал ж дитина- це людина, осоистість зі всіма своїми проблемами, негараздами, бідами, сльозами, радостями, святами...
теж кл.кер.
але неможливо одночасно і навчати і слідкувати за їхніми душами - за день проходить близько 130 отих особистостей - 5-6 уроків по 20-30 учнів - і плюс клас. То ж яка ефективність цього всього
Коментувати
Олена
Пан Лікарчук правий! На доказ вчорашній випадок. В четвер, після 18-ої чоловік звернувся в поліцію із заявою, що зникла його дружина з сином. Вранці були поставлені на вуха ( здогадайтесь з одного разу хто) - директор школи, класний керівник, міськво! В першої за списком брали пояснення в класного керівника(!) Згодом (!) поліцейські зателефонували за мобільним номером дружини, яка пропала і з’ясувалось(!), що вона з сином поїхала до друзів у Павлоград. В житті всяке буває, але спочатку взяли письмове поясненя в класного керівника і лише потім додумались зателефонувати на моб. "пропажі". От і все, що треба знати про ставлення в суспільстві до вчителя!
mmm
Для Олена: странно, що папаша сам своїй дружині позвонити не міг?
Коментувати
Іван петров
Зупиніть цей реформаторський зуд. Добре працює система класного керівника. Добавте оплату. Підключіть служби, заставить батьків через суд займатися дітьми... Не руйнуйте освіту!!!
mmm
Для Іван петров: тоді батьки мають без оговорення право сидіти на уроці, бути поряд з дитиною на перерві, бо виховувати не будучі поряд з дитиною не можливо. так само як і виховувати по істеричним заявам вчителя, якого самого вуз не додєлав.
Коментувати
Надія Голубович
На сьогодні я, як класний керівник, не бачу ніякої роботи соціальних служб, інститути якої за останній час значно виросли. То може б вони перейняли на себе якісь обов‘язки класного керівника і вели тісну співпрацю з батьками . Бо такого важливого поняття як превентивне виховання у її роботі я не спостерігала. І ще: ретельно збираю всі довідки про причини відсутності, здаю звіти заступнику і що далі? Діти , що пропустили навчання більше десяти днів без поважних причин є. І ? Хто продовжує цю роботу? Ніхто! Головне що класний керівник все порахував.
мараз ще у багатьох є
Для Надія Голубович: Браво! Підтримую 10%. Ніхто не займається. Кл.кер. і вчитель, і мама, і медсестра, і соц. педагог, і психолог, і соц. служби, і секретар,... Все робить, всім винна, ніхто ніколи не підтримує. Як все добре, всі мовчать в кулачок, як тільки щось трапляється, зраз ж крик -гвавт і винний кл. кер.
оксана
Надія Голубович. Уважно читайте нормативні документи. Ви НЕ зобов"язаі надавати довідки заступнику директора. На сьогодні Ваша задача зібрати довідки та пояснювальні записки від батьків учнів та покласти цю макулатуру в особові справи. Знаю, про що кажу - плавала! Мене також намагались примусити раз на місяць звітувати про відсутніх, але відбилась. Постанова КМУ № 684 від 13.09.2017. Не дякуйте. PS Чекаю вже багато років, коли зникне класне керівництво, а з ним і посада заступника директора з виховної роботи.
Тетяна Лазарєва
ДАААААА? А в сільраду та службу у справах дітей повідомити, на засідання сходити. Лист до поліції скласти та у адміністрації підписати і відправити? А додому сходити? Не важливо, що батьки з вікна виглянули, але не вийшли. А Ви разом з соц. педагогом калюжі по коліна у кілька кілометрів виміряли. А іногородніх на таксі привезти після канікул чи на канікули? За чиї кошти? Бо маєте забезпечити явку. Вам поталанило, якщо батьки повідомлять про причину відсутності і потім довідку нададуть, а не телефон на місяць вимкнуть, номер змінять
Коментувати
Лара Ф.
НЕМОЖЛИВО РЕФОРМУВАТИ ОСВІТУ БЕЗ РЕІОРМУВАННЯ УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ. І ВСЕ КРАПКА. ТРЕБА ПОЧИНАТИ З ГОЛОВИ: міськвно, НМЦ, інститути післядипломної освіти... ВСІХ В САДД
Морозов
И Ликарчука в министры образования! Ликарчука в министры образования! Ликарчука в министры образования! Ликарчука в министры образования! Ликарчука в министры образования! Ликарчука в министры образования! Ликарчука в министры образования! Ликарчука в министры образования!( Повторяюсь с радостью, тк требовалось увеличить комментарий!)
Космос
Для Морозов: на палю, Дєда!!
Val
Для Космос: нельзя! Дед - прямое воплощение нынешней системы украинского образования, абсурдной и беспощадной.
Коментувати
Julietta
Колись давно були розмови про звільненого класного кер. Років із 30 тому. Так і не дійшли до цього. Потрібна людина,яка буде займатмся класом. Але це повинна бути посада, а не покладати обов’язки на вчителя. Як за Полоденням про кл.. кер. І самеПоложення застаріло...
Людмила
Зовсім не погоджуюся! Класний керівник не тільки довідки збирає. І наші діти ще не готові жити по- новому. Треба інколи і дітей контролювати і батьків.
Втомлений читач
Для Людмила: воно Вам треба батьків контролювати?
Олег
Так батьки ж також потребують керівника, і то класного! Вони ще не доросли бути самостійними))
mmm
цікаво, батьки - продукт старої школи, вчителі - продукт старої школи і вузу. і всі один на одного перекладають обов’язки: батьки, бо не є носіями сучасних знань про виховання, вчителі, бо є недодєланим продуктом освіти. і так виходить, що ніхто не може.
Коментувати
Васька
Читаю матеріали Лікарчука, коментарі до них і дивуюся, чому вчителі не можуть серед всього виділити правильну думку про те, що для захисту своєї честі і гідності вони повинні навчитися посилати всіх тих, хто їх пресує, - у сексуальну подорож. Тільки так вони можуть себе захистити на сучасному етапі. Лікарчук - класний пацан.
Володимир
Для Васька: Ви вже виділили правильну думку! І хай вона заграє всіма барвами по всій Україні...
ольга
такого бидла, як наші вчителі- ще пошукати!Раби до останньої краплі
Олег
Подивіться на них іншими очима: люди, які відчувають відповідальність за дітей. Взагалі-то за чужих дітей. Тільки вони їх називають своїми
Коментувати
Підтримую
Вийшли нові документи, але мізки старі залишилися. Не потрібно планів вих.роботи, не треба кл.годин... І що так зробили? У тих чарівних документах є чудове словосполучення « вирішує школа». Так ось, оперативно збирається нарада і вуаля— в обов*язковому порядку план роботи кл. Керівника ( з усіма здобутками маразму), обов*язкові вих. Години, папки кл.кер., лінійки, прибирання учнями класних кімнат, чергування,по школі... ... Все! Школа вирішила і це документ.
Обурена
Для Підтримую: У нас все і сталося... На спроби заперечити проти нікому не потрібних планів (які були і є фікцією) була відповідь: ТРЕБА!!! А віз і далі там...
хочеться по-новому, але  не дають
Коли почали казати що того, того , того не треба ( МОН же дозволяє), почули ШЕДЕВРАЛЬНУ відповідь: " А якщо перевірка приїде? Що покажемо? Як докажемо?" Живемо не для дітей, для перевірки, для галочки. Сьогодні у школах новий від садо-мазо- - самоврядування учнів. Для нашого зама це як мантра
Коментувати
Обурена
З останніх "маразмів": класні керівники мали зібрати інформацію, чи є серед батьків учнів інваліди... Абсурд: "Добрий день, це класний керівник вашого сина... Ви часом не інвалід, перепрошую?" Сміх і гріх...
Володимир
Для Обурена: А навіщо інваліди? Якщо пільгові категорії, тоді так і потрібно говорити?
мараз ще у багатьох є
Для складання соціального паспорта школи. Код 01- діти-інваліди та діти, батьки яких інваліди
Коментувати
Клоп юрген
Так можна до мишей дійти.... Повна єресь і неприкрите бажання бути оригінальним.
Володимир
Класному керівникові платять за керівництво! Трішки.
Сігізмунд
Для Володимир: не трішки, а 25 %! Це в 2005р ввели!
Марія
Не 25%, а 10% а якщо в класі менше 15учні то ще менше
Таїса
Платять 25%. Знайте закони
Коментувати