І. Лікарчук: про патологічне масове самозадоволення

Чому пересічний учитель має обов'язково відвідувати усю ту методичну мішуру на канікулах?

І. Лікарчук: про патологічне масове самозадоволення

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

Уранці зробив невеликий моніторинг сайтів загальноосвітніх шкіл.

І зробив висновок, що в освіті методичне самозадоволення квітне буйним цвітом. Бо, як свідчать ці ресурси, на кілька міжсвяткових днів у школах та райцентрах запланована сила-силенна різних методичних заходів: і квести, і тренінги, і методично-мозкові штурми, і методнаради, і методоб`єднання, і творчі звіти...

І участь у всіх заходах для педагогів є обов`язково.

Читаю я про цю методичну мішуру та й думаю: «А чому пересічний учитель усе те має обов`язково відвідувати? Чому він не може обирати, який із методичних заходів йому відвідувати, а який - ні? Чому вчитель має сидіти й годинами слухати чи дивитися те, що і сам може знайти в мережі, чи придумати краще? І яка користь від таких квесто-заходів для вчителя?»

Єдине, у чому не сумніваюся, що задоволення від отієї мішури отримують лише її організатори та натхненники. Але то швидше схоже на самозадоволення (не хочу вживати інший термін). А самозадоволення, як пише ряд дослідників, то є певна патологія.

Тому і думаю, що методичні заходи, щоб не стати патологією, повинні проводитися лише для тих вчителів , які хочуть їх відвідувати без будь-якого адміністративного примусу. А роботу методистів та інших організаторів таких заходів потрібно оцінювати не за кількістю проведених квесто-засідань, а за кількістю вчителів, які виявили бажання їх відвідати.

Але боюся, що 98 відсотків тих, що проводяться зараз, залишаться без відвідувачів. Тобто для самозадоволення організаторів. Не методична робота, а якесь патологічне масове самозадоволення.

Оригінал

Освіта.ua
04.01.2019

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
111
Для червень: А у вас скільки вихідних? Покажіть свою роботу, що ви робите. Покажіть ви результат своєї роботи.
Witalina
Для 111: Цікаво,а хто у нас показує результати своєї роботи???? Депутати?,яких без кінця запрошують зайти до зали і проолосувати??? І це. при їх з.п. і статусі? Чи високопосадовці??? А може працівники атикорупційних органів??? ХТО ??? - НІ!!! - ВЧИТЕЛЬ ! "Свисни,Ванька, ти дурніший" Так???
Промінь
Нахрена ж ви їх таких обираєте? За 500 грн ? Не нийте.
Коментувати
Олена
Шановні методисти, вас тут так багато, і всі ці учителі-дармоїди заважають вам гроші заробляти. Бачте, вони не хочуть, щоб над кожним з них стояв десяток чиновників з нагайками у руках. Які нахаби, вони просто хочуть спокійно вчити дітей, мати нормальні, а не табачникові,програми, сучасні підручники для дітей,обладнання для кабінетів, якусь визначеність і системність в освіті. Але ж, що ж ви бідні тоді будете робити? Ну не будете ж ви розробляти методичну літературу, ну не вам же писати нові підручники, не вам же давати відкриті уроки! Не царська це справа! З нагайкою стояти набагато легше! А потім десь у тенетах інтернету десь щось вицарапаєте-і у сертифікацію. Потім будете кричати, що такі дурні учителі! А дурні учителі ще й масово бабло нестимуть. А може вам у школу? Учителів не вистачає, зате освітянських чинуш-хоч греблю гати, які готові писати прохання про сертифікаціїї від імені учителів, підкупляти батькососів, розпалювати ненавитсть між батьками і учителями. Браво !!! Браво Гриневич!
Сигизмунд
Дайте Деду Лекарчуку Томос, чтобы он мог вытворять чего хочет.... деда на правление , на корону! На Мон!!
Фёдор
Для Сигизмунд: вы правы и остроумны, но очень уж много у нас кастрюль - свидетелей томоса, заминусовали)))
Фёдор
Кастрюли, вы нуждаетесь во врачебной помощи, поймите!
Коментувати
Володимир
Якщо це цікавий і корисний захід, то добре.
Cirius
А справді, як хочеться на канікулах трохи розслабитися і відійти від отого щоденного вчительського пекла. Та ні, директор старанно планує заходи на кожен день, щоб бува вчителі дуже не розслабилися. Навіть навчання з техніки безпеки придумує. Не пам’ятаю, щоб якийсь з отих заходів був мені корисний. Сидимо з вумним видом і імітуємо цікавість, бо роками чуємо одне і те ж. Покрутилися до обіду та й по домах, тільки гроші на транспорт даремно потратили.
Червень
Для Cirius: треба відпочити , бо в учителя майже 175 днів вихідних. Перепрацювались.
Не набридло?
Директор поганий-планує. завуч поганий- планує ще й проводить... Усі погані, все погано. Давайте переведемо вчителів на звичайний робочий день- з 8.00 до 17.15. Без канікул, без методичних днів.... Так, щоб такий графік роботи вимагати- мають бути нормальні умови( учительська зі столами, персональним місцем, лампою, комп"ютером Інтернетом... Має бути у вільному доступі література, періодика.... Вчитель повинен у школі робити свою роботу, а не до дому нести
Коментувати
Правдоруб
Хай ходять! Всі вчителі - дебіли! Бо лише дебіл буде працювати на таку мізерну зарплатню. До речі, бачив на ютюб чудове відео "Бидло - це найкращий електорат". Рекомендую подивитися!
Сидір
Для Правдоруб: ви не правдо ~руб, а правдопук!
Коментувати
Вчителька
Не знаю з приводу РМК, а от голови новостворених ОТГ прагнуть результатів, тиснуть на адміністрацію, а та вже нам дає дрозда!!! За результати, інших преміі собі виписують по 200%. Вони ж керувати вміють! А ти сиди глуха- менш гріха, а то підеш на базар на пана за мінімалку торгувати!
Осік
Для Вчителька: премії - народу, отг і рда під кригу!
Вчителька
Язиком молоти - не мішки таскати!
Коментувати
Голос
Вважаю , що потрібно на зимових канікулах вчителям зайнятись самоосвітою. Тому що те, що нам вкладають в голови РМК та директора шкіл, прекрасно можна прочитати в Інтернеті.
Kubiv
Для Голос: ой бідні ми телятка, замордували нас 1000 вчителів два методиста....
Коментувати
Копирайтер
Ну ,Дед ,молодца ! Как всегда жестко и по делу ! Лекарчука в министры! О бы дал под хвост всяким Рмк и райоо!! Жалко, что Белый молчит. Скучно.
Ігор
Не перестану стверджувати: РМК - ракова пухлина на тілі освіти. Як завжди з хорошого, колись, починання виросло бозна шо, що давить методичною панщиною будь-який творчий пошук, бо на нього не залишається на часу ні сил. Дивіться, скільки у мережах добровільних учмтельських спільнот, ідей - тьма. А чим зайняті РМК? Виконують вказівки ІППО по поширенню ППД, проведенню конкурсів і т.д. Одним словом - убивають учительський час.
Сокол
Для Ігор: Рмк расстрелять!!!! Без приговора!
Ігор
Для Сокол: розстрілювати потрібно не РМК, а нас, педагогвчних холопів, хто понуро йде на методичну панщину. Раба потрібно вичавлювати з себе. А РМК лише породження адміністративно-командної системи
Коментувати
Ольга
Абсрлютна правда! Учителю треба час для самоосвіти,відпочинку і просто для тиші( перезавантаження).
ВчительО
Для Ольга: Особливо для тиші. Бо я вже чую як павуки павутину плетуть!
Коментувати
Сергій Cурженко
Завжди читаю п.Лікарчука дописи - і у мене складається враження, що надто багато негативу, критики, невдоволення. Потрібно бути більш позитивним і пропонувати конкретні зміни, шляхи вирішення проблеми, яка піднімається. А якщо коротко - треба переглянути підхід до освіти - кому освіта потрібна? І створити умови для мотивації другого учасника освітнього процесу - учня. Професія вчителя - це не професія токаря, від майстерності якого залежить якість виробленої їм деталі. Ще раз повторюсь - доки не переглянемо підхід, що освіта потрібна в першу чергу учням, доки змін ефективних не буде. Мотивація - 97%, методика - 3%. ІМХО.
Вчителька
Для Сергій Cурженко: Усі вчителі про це голосять, а до Гриневич не доходить. Навіщо тому двійошнику 7 чи 8 уроків у день відсиджувати, якщо він на них дурня клеїть та іншим заважає, але він найкращий у баскетболі. Нехай дитина має час і змогу ще чимось займатися крім шкільних уроків. Моя дитина, щоб мати можливість займатися танцями, 3 рази на тиждень не ходить на 6-7 уроки, бо танці на 3 години і вона не встигає. Чому мон робить ставку на школі, дайте дітям можливість розвиватися окрім навчання, скільки всякої дурні і тих програмах!
Леся
Дайте дитині йти зразу на шест, хочеться!
Коментувати
учителька
Досить нормальним є явище, коли під час канікул учителі займаються самоосвітою У школі- різноманітні заходи- почути друг друга. Не все людина може прочитати, вивчити, осягнути, а так- почули, будемо знати. Попрацювати з Інтернетджерелами? Так, чдово. Але тоді має бути Інтернет по всій школі, достатьно комп"ютерів, нормальних робочих місць ( комусь приємно за столом по-спартанські, а комусь на диванчику з ноубуком...), а у нас традиція- канікули час економія палива. Пане Лікарчук, нам необхідно такі метод.заходи. Іноді це єдина можливість примусити вчителя щось почути і щось дізнатися
Соколик
Для учителька: Лікарчуку купити диван і слуховий апарат.y
Лєна
Краще Віагру!!
Коментувати
василь
для ірина. раніше я також вважав що вчитель на канікулах повинен відпочить , щось почитати і т.д. сьогодні точно знаю що канікули для того щоб вчитель вчився . пан лікарчук методичну роботу називає мішурою і не розуміє що вчителю за підготовкою до уроків ніколи займатись самоосвітою ,а всі заходи перераховані автором якраз і проводять для того щоб вчитель побачив нові сучасні форми роботи з дітьми щось запозичив для роботи в подальшому розробив свою методику і т..д. вчитель який перестав вчитись перестає навчати учнів. це з досвіду роботи 30 років.
serj
Для василь: ХаХаХа
Оптиміст
Для василь: Так, зимові (чит. Різдвяні) канікули - тільки для навчання, особливо 2-3 січня, 8 січня, мозок найефективніше налаштований на опанування інноваційних методик. А інноваційних методик навчання (апробованих, з ефективністю, підтвердженою результатами) сьогодні така величезна кількість, що у бідного учителя просто не вистачає часу на їх опанування під час навчального процесу. А інформація, яку доводять на районних "збіговиськах" набагато важливіша за "галочку" про проведену методкабінетом роботу. Такі "збіговиська" (особливо з під’їздом за свій рахунок) НЕОБХІДНІ, бо інакше ми забудемо про існування методистів і РМК, а хтось почне сумніватися у важливості їх ролі у сучасній школі.
ВчительО
Покажи мені зараз вчителів, що мають на навчання час! Я на той рік атестуюсь - пишу учням роботи МАН, бо бажаючих їх писати немає , а мені треба до атестації результат. Може хоч доповідь вивчити вмотивую! Я у вільний час худобу пораю і городи обробляю, бо з вашої освіти чи матиму зиск, а з хазяйства усю сім’ю нагодую. Хай хоч стаж іде.
Коментувати
Ірина
А я вважаю, що канікули для дітей повинні бути відпусткою для вчителів. Для того, щоб набратися сил, почути тишу, почитати щось цікаве, дізнатись глибше і більше, і принести це все після канікул дітям.
Петро Тополя
Для Ірина: Тобто ви пропонуєте яку відпустку: безоплатну чи три тижні "набиратися сил" за рахунок літньої відпустки? Третього немає...
Владимир Белый
До речі, за кордоном під час учнівських канікул спочатку одна половина техперсоналу працює у закладі половину канікулярних днів, а потім другу половину- інша. Всі вчителі мають всі дні на свій вільний вибір - хочуть приходять, не хочуть не приходять. Здебільшого друге, просто дехто їде з учнями на екскурсії.
Родя
Бєлий - пустопорожній пук!! З херсону !
Коментувати