В. Громовий: щодо скандалу з шампанським у День учителя

Роль жертви, яка виправдовується, - це найгірше, що може обрати для себе директор школи чи вчитель

В. Громовий: щодо скандалу з шампанським у День учителя

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Навіяно скандалом навколо шампанського на День учителя в одній з українських шкіл.

Це командний пункт National Synchrotron Radiation Centre SOLARIS Jagiellonian University. Кожен етап запуску синхротрона вони «приливають», і порожні пляшки виставляють як мітки про «этапы большого пути».

Здаю «з потрохами» і організаторів проекту «Інноваційний університет і лідерство»: за приїзд та від'їзд ми теж піднімали келих вина прямо в стінах Варшавського університету.

Публічно зізнаюсь про те, що я, як директор гімназії, щороку організовував в її стінах бенкети на День вчителя (Новий рік, 8 Березня, День гімназії тощо) й власноруч з різних приводів багато разів відкорковував шампанське на великій перерві в учительській «під час навчального процесу» (який жах, куди дивилось міськвно і де були «активісти»!?). І це теж було одним із елементів створення в колективі позитивного емоційного балансу.

Сьогодні це могло б спровокувати гучний «шкандаль». Хтось із батьків зняв би відео, виставив у ФБ і... прощай, кар'єро директора. А тоді самі ж батьки те шампанське нам і привозили. І не тільки шампанське...

Бо було не агресивне, а сприяюче середовище, домінувало переконання, що ми партнери і разом робимо все, щоб відбулась гімназія. У такій атмосфері підтримки і взаєморозуміння ти усвідомлював, що не даремно живеш жертовно заради побудови нової освіти України.

Як тільки в батьківському середовищі з'явилось суто споживацько-мародерське ставлення до гімназії («Вы обязаны обеспечить моему ребенку...»), я помахав їм ручкою. Самі, самі, самі...

Ми зараз хочемо бути «святішими за папу Римського», коли серйозно реагуємо на ось такі дріб'язкові «домагання» до школи осіб, яким немає де більше вилити свою злість. Вони не можуть «відірватися» на роботі, їх принижує будь-який чиновничок, вони почуваються розтоптаними всюди, і єдиним зручним об'єктом для «компенсації» стає школа. На жаль, їм зараз на усіх рівнях дали зрозуміти, що тут тепер місце для «витирання ніг», саме в школі можна «розрядитись» і «відірватись».

Як наслідок, пише мені один із найкращих директорів: та пішли вони всі..., набридло бути хлопчиком для биття, з нового року розраховуюсь.

Довіра і тільки довіра, а не діставання з будь-якого приводу, є наріжним каменем НУШ.

Роль жертви, яка виправдовується, це найгірше, що може обрати для себе директор школи чи вчитель.

Тому єдиний ефективний спосіб подолання ось таких дріб'язкових прискіпувань до школи з будь-якого надуманого приводу - активно давати здачі. Не вибачатись, не загравати, не ховатись, а саме давати здачі і переходити у наступ (домагатись відповідального батьківства, чіткого виконання місцевими освітніми органами функцій сервісного обслуговування закладів освіти тощо). Тільки так ми зможемо зупинити мутну агресивну хвилю, яка зараз поглинає все живе, що ще лишилось у шкільній освіті.

А потім візьмемось за генерування «теплої хвилі», за культивування підґрунтя для появи в суспільній свідомості простих «установок на добро»:

  • Ми всі робимо одну справу.
  • Партнерство і довіра - єдиний шлях до побудови НУШ.
  • Підвищення зарплати вчителя на користь нам усім.
  • Злий і принижений вчитель - поганий вчитель.
  • Щасливе вчителювання = Щасливе навчання...

Бо інакше в "гнилому" соціумі здорова школа ніколи не з'явиться. Спочатку має зцілитись наше вкрай хворе суспільство.

Оригінал

Освіта.ua
09.11.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ірина
Був педагогічний досвід створення "Школи-родини"! Таке можливе тільки, якщо до кожної дитини є бажання дійти. Тоді залучити батьків до корисної співпраці на користь дитини. Абсолютно згодна з Громовим, починати роботу з батьками, нагадавши їм конституційну вимогу відповідальності за дитину. При необхідності, притягнення до відповідальності за її невиконання.
Анатолій
Ніякі НУШ та інші різновиди УШ ніколи не з’являться у корумпованій державі. Чиновникам зміни не потрібні, їхні діти і так навчаються або у тепличних умовах, або за кордоном. І повертатися не збираються. Тоні нащо їм зміни?
Марина
Справді "мутна агресивна хвиля" замість "теплої хвилі". Здається, хтось навмисно розгойдує "човен освіти", думаючи, що нарешті потопить цих нездар учителів, і забуваючи, що в цьому ж човні пливуть ще й діти та їхні батьки. В результаті таких розгойдувань страждають і ті, й інші. Переконана, що УКРАЇНА БАГАТА НА ТАЛАНОВИТИХ ПЕДАГОГІВ, які нічим не поступаються фінським, а можливо, навіть більш здібні, оскільки постійно виживають на убогій, на відміну від фінської, освітянській ниві. Не стане ж держава кричати собі "Ганьба! " за те, що не може створити належних умов навчання для вчителів та учнів. Набагато легше звинуватити в усьому вчителя, влаштувати його цькування, аби в такий дешевий спосіб підвищити градус схвалення суспільством реформ в освіті.
українець
Для Марина: Держава діє цілеспрямовано. Їй не потрібні ні діти, ні батьки, ні студенти, ні пенсіонери, ні, тим паче, учителі. Таке враження, що земля давно продана, і завдання держави - позбутися населення у повному складі. З цим вона успішно справляється.
небайдужа
Повністю підтримую!!!!
Українець
Не Держава! А зкорумпована челядь на державних посадах. Вони вчиняють злочини. Так! Від імені Держави, але ж це означає, що і проти Неї. Відтак є державними злочинцями. А Держава - це ми, Українці. І якщо катують нас, то катують і Її - Україну. Вона потерпає разом з нами. Можливо і за наші гріхи. Тому і знесилена. Тому і розп’ята. Хто її захистить? Не чиновники - це точно. Тільки ми - Українці. Хоча б тому, що Держава - вона наша, а не їхня. Пам’ятайте. Наша! Як і наша Земля, що дає нам силу для боротьби. Невже це потрібно пояснювати? І кому? Українцям? Боляче... За народ наш. За Землю нашу. За Україну...
Коментувати
Сказав А, то говори й Б.
Цікаво було б дізнатися, що ще, крім і не тільки шампанського, привозили батьки Громовому. І чи не тому пішов зі школи, що перестали привозити?
Oлег
Для Сказав А, то говори й Б.: Ну звичайно ж, вчителі тікають із школи, а абітурієнти не йдуть у педвиші бо їм тортів і шампанського не несуть. Он воно що. А я то все думаю, чому?
Коментувати
Світлана
Коли запалила освіттянка у фільмі Рязанова "З легким паром", я свою першу вчительку запам’ятала тим, що вона смолила. На дворі був 79 рік, а вчительці - 22. От і культура з і:і: спокусою. Така собі - "Іронія долі". Навчальні заклади - не місце для розпиття спиртних напоів. Вони утримуються за рахунок платників податків. Хочете відзначити - зачиняйте школу та айда в шинок за своі кошти. А за такий комуфлет - нехай повертають в бюджет арендну плату, або штрафну санкці Це, що написано, освітній декаданс! Де професійна етика? Так можна і в майку-алкоголічку в школу дрес-кодом затвердити. Хворе алкогольне мислення, скажу відверто.
Сергей Лимонов
Для Світлана: хвора на голову світлана! Нагородила такого- просто караул!
Світлана
"...А Я говорю вам, что всякий, гневающийся на брата своего напрасно, подлежит суду; кто же скажет брату своему: "рака"*, подлежит синедриону**; а кто скажет: "безумный", подлежит геенне огненной..." (Мт 5:22) * Пустой человек ** Верховное судилище Стр. 33-34 Священное Евангелие, ни-ка, Житомир, 2012
Местный
Для Світлана: да вы же сектантка или православие головного мозга накрыло?
Коментувати
Котигорошко
Друзі, особливо старші по віку, давайте зрозуміємо, що часи змі6илися- ніхто вже не буде возвеличувати працю Вчиеля! Нема Крупськоі, Макаренка з ідеєю щасливого Вчителя! Є багаті , супербагаті і чернь. Ми - останні! Поваги не буде, бо критерій - бабки!! А щоб про це не думали- телеящик , соцмережі- вбивства, наркота, скандали - гризіться на здоров`я , панове українці! На виборах роздадуть по 500 грн і все.... Тож думайте, де правда????
Володимир
Тому потрібно в ресторані, як це роблять мудреці від освіти.
Маргарита
Дивно, коли ті самі батьки, які так обурились тим, що вчителі відзначали своє професійне свято з шампанським, не пишуть про те, як вони відзначають різноманітні свята на очах у власних дітей з горілкою, пяними танцями, нецензурною лексикою за столом. Краще б дивилися на власну поведінку, яку їхні діти спостерігають повсякчас.
Werner
Для Маргарита: а чого не відзначити День Вчителя на державному рівні?
Коментувати
Тетяна Кіба
Школа - дзеркало сусупільства. Вчителі теж люди. Батьки сьогоднішніх учнів - це школа 90-х. Цькування вчителя сьогодні - це відштовхування кращої молоді від цієї професії. Партнерство потрібно не лише у школі, а вся країна повинна згуртуватися у такий нелегкий час. Хто нас розділяє, той ворог України.
Cirius
"Спочатку має зцілитися наше вкрай хворе суспільство...." Це Ви п.Громовий для кого написали? Хіба суспільство сидить в інтернеті? Суспільство заробляє гроші, гроші і ще раз гроші. Йому не до книжок і не до інтелектуальних еквілібрісів, люди зайняті буденними справами: робота, секс, пожрать, авто і Анталія. А той відсоток, який щось читає і цікавиться проблемами може хіба що волати в пустелі. Погане суспільство? Може і так, але таким його виховали ми, Ви і нам подібні. Ото ж пожинаємо те,що посіяли, точніше посіяли, але дуже погано доглядали. Тепер доведеться чекати на результати природного відбору, може самоочиститься?
Учитель
Прочитала коментар Олени, і вирішила висловити свою власну думку. Чому тут, бо "Батьки-sos"видаляють із групи всіх" інакомислящих". А ланцюжок МОН- "Батьки sos"-ТСН-занадто яскраво відслідковується. Я-учитель, ідля менеусіці тістечка, поїздки, квіти-дуже актуально. За шампанське взагалі мовчу. НОНСЕНС. У дитячому садку ми маємо розказувати про сексуальні збочення, а пляшка шампанського, яку бачать діти-злочин. Давайте вилучим з магазинів відділи алкоголю, презервативи, цигарки. Батьки, не даруйте нам квіти, не пригощайте тортами, особливо коли в іншій руці у вас камера. Це - фарисейство. Ми дорослі люди, стежимо за фігурою і не пхаємо до рота що попало. Пан Бондаренко, ви-юрист, скажіть, як правильно діяти учителю, коли когось знудилило на одяг іншої дитини у довготривалій поїздці? Як нам діяти, щоб ви з вашою групою нас не осудили. ТСН-взагалі б’ють усі рекорди. То якийсь Іванко-дурник у ролі учителя, то тістечко, за яке не заплатили батьки, до речі, яке відношення має учитель до батьківського торту? То у Кейт Мілдтон плаття 10річної давності. Такі мають бути новини ТСН?
Oлег Васильович
Для Учитель: невже не зрозуміло? ТСН ніхто не дивиться. Як ще підняти рейтинг програми, як не за рахунок учителя.А головне-безпечно. Що може зробити бпзправний учитель? Як може себе захистити? Та й розбиратись особливо не треба, головне - нацькувати. Хай людям дурні думки про тарифи у глдову не лізуть. А зв’язок, про який ви говорите - дійсно очевидний. Громадська організація і журналісти на службі у МОН! На голову не на налазить. Це тільки в Україні таке можливо.
Коментувати
Witalina
По великому рахунку,не стільки страшно і не приємно, що ллють бруд на вчителя, ЯК ТЕ, ЯКІ ЦЕ МАЄ НАСЛІДКИ. Затюканий,принижений учитель НІКОЛИ не буде авторитетом для учня. А значить, до його слів НЕ БУДЕ прислухатися дитина, А це значить - вчитель не зможе навчити учня. Бо до кого ми прислухаємося? До тих, ХТО Є ДЛЯ НАС АВТОРИТЕТОМ! Для впливу потрібна довіра і авторитет. СУСПІЛЬСТВО, батьки їх ЗНИЩУЮТЬ, а потім хочуть, щоб їх дітей навчили, НЕ ВИЙДЕ, ПАНОВЕ ! Самі ж будете пожинати плоди!
Witalina
По великому рахунку,не стільки страшно і не приємно, що ллють бруд на вчителя, ЯК ТЕ, ЯКІ ЦЕ МАЄ НАСЛІДКИ. Затюканий,принижений учитель НІКОЛИ не буде авторитетом для учня. А значить, до його слів НЕ БУДЕ прислухатися дитина, А це значить - вчитель не зможе навчити учня. Бо до кого ми прислухаємося? До тих, ХТО Є ДЛЯ НАС АВТОРИТЕТОМ! Для впливу потрібна довіра і авторитет. СУСПІЛЬСТВО, батьки їх ЗНИЩУЮТЬ, а потім хочуть, щоб їх дітей навчили, НЕ ВИЙДЕ, ПАНОВЕ ! Самі ж будете пожинати плоди!
Станіслав Кашпур
Першого вересня 1981 року я ледве йшов додому зі школи, бо ніс величезний оберемок квітів і всі, хто йшов назустріч, вітали мене з першим робочим днем, бажали творчих злетів, сімейного благополуччя іт.п. А сьогодні, через 37 років роботи не те що квітів на свято. Ми вже самі не святкуємо ні день учителя, ні день знань, ні останній дзвінок.... Я навмисне все написав з малої літери, бо свята НЕМАЄ! І радісного настрою також.... Сумно іти на пенсію... Але я нітрішечки не заздрю молоді, яка йде на роботу в школу! Та молодь в школу і не йде, хіба що ЗА ОБСТАВИНАМИ!
Харків’янин
Для Станіслав Кашпур: ведучий програми на ТСН чи Гроші викриває освітян- корупціонерів , при цьому отримує 5 тис грн зарплати по відомості і ще 50 тис в конверті!! Згадую 2007 рік , на день вчителя був запрошений в палац Україну . Запам’ятав . Чогось більше такого свята не було . Вони на Мальдіви, а ми по хатам.
Коментувати
Олена
Гієни-санітари природи. Нічого, що харчуюься падалью,але теж мають право на життя. Так само і керівники групи"Батьки-sos". Підтасовування та перекручування фактів, однобічне висвітлення проблеми, підлі наклепи, розпалювання ворожнечі між батьками і учителями, - їх звичні методи роботи. Цікаво, якби у довгій поїздці якусь дитину знудило на одяг дитини Бондаренків, хто був би винен? Була б нова тема для ТСН? А учитель з келихом шампанського у ресторані, а учитель у відділі алкоголю, цигарки у кошику? ТСН, професійна криза? Може пора на пенсію?
Кравчук
П.Громовий, логіка є у ваших поглядах: ми , європезуючись,демократизуючись,- дичавіємо! ЗМІ гризуть будь - кого, батьків налаштовують на вчителів, діти зневажають старших,все минуле затоптуємо , свою історію запльовуємо....А ми ж - великий народ!.... Але- Вікторе, а ви скільки разів це робили? Будьмо українцями !! Будьмо людьми!!!
Віктор Громовий
"Каждое время имеет, в сущности, ту школу, которую оно заслуживает. Идеи в устроении ее так точно отвечают главному в нас, что каковы мы - так учим и воспитываем детей. Школа – это, скорее всего, симптом, показатель нашего внутреннего «я». Это – пульс, который бьется тревожно, и мы ясно его нащупываем, когда болезнь схоронена еще глубоко внутри организма… Школа есть не только симптом наиболее ясный, но проявляющийся в органе, который наиболее ярко чувствует, сильнее всего болит; и вот почему не только исцелить ее мы призваны, но, быть может, и сами исцелеть через нее". Василий Розанов, Сумерки просвещения. http://dugward.ru/library/rozanov/rozanov_sumerki_prosvechenia.html#009
Володимир
Для Віктор Громовий: То лише його погляд, філософський! А ми будемо прагматиками і давати відсіч гидоті.
Коментувати
Директор
Дякую за статтю. За цей робочий тиждень давала відсіч щодня. Я винувата у тому , що відділ освіти не провів тендер і тому не годують дітей, що прийшли шкільні меблі тільки на один клас, а не на два, бо у відділу освіти банально не вистачило коштів, дидактичного матеріалу нема, покрівля потребує ремонту, а грошей немає. Відповдь, чого сидите, беріть участь у проектах. Поскаржились батьки до відділу освіти - ти винний навіть тоді, коли і не винний. Рейтинги задовбали, коли звичайну школу порівнюють з гімназією. Шановні, що робити? Зараз чуємо одне: ви повинні, повинні, повинні, а ось нам ніхто і нічого не повинен. Викручуйтесь самі. Почнеш вести боротьбу - потім у місті взагалі не знайдеш роботи. Всі тільки піаряться, а як допомогти, то ніхто. Це був крик душі, бо крутимось з учителями як можемо, але уже не вистачає сил.
Любов
Для Директор: Переходьте на фінансову автономію: тоді всі тендери будуть ваші і грошей вистачить...
Арго
Для Любов: ви це серйозно? Тоді ви дуже далекі від реаліїв автономії. Не все так веселково як ви написали
АНТОН
А чего вы, освитяне, жалуетесь? Разве это не вы столько лет вбивали в голову подрастающего поколения "прописные истины" о лучшем в мире образовании, не вы лицемерно насаживали молодежи знания, нигде и никому не пригодившиеся в жизни, не вы ли были главными воплотителями самых бредовых идей и новаций насквозь прогнившей власти, не вы ли реализовывали дежурные доктрины и реформы, из которых ни одна не достигла конечного результата? Именно вас вся чиновничья свора имела и имеет за "козлов отпущения", которыми легко управлять и манипулировать. Два-три раза в год бросят вам кость ко дню учителя или первого сентября, зато остальное время вы будете громоотводом в обществе, принимая на себя все удары больного нерадивого общества, управляемого бездарными карьеристами и псевдореформаторами разных уровней. А на ком отечественному обывателю выпустить пар своим недовольством низким уровнем жизни, сплошной властной коррупцией, нищенской зарплатой или пенсией? На "козлах отпущения"
Коментувати