В. Громовий: промова Пауля Пшенічки у Верховній Раді

Хороша школа – коли діти поважають вчителів, вчителі - дітей, батьки підтримують школу в усьому

В. Громовий: промова Пауля Пшенічки у Верховній Раді

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

У Верховній раді щойно виступив вчитель Пауль Францович Пшенічка. А щоб ви сказали шановним депутатам?

«Шановний Голово, шановна президія, шановні депутати, шановні гості і глядачі, і, звичайно, дорогі буковинці, які тут присутні! (Оплески) Гарного вам всім дня! І дякую долі і вам за те, що я виступаю сьогодні з цієї високої трибуни, ніколи не думав, що таке станеться в моєму житті. Я думаю, що проблеми освіти хвилюють всіх, тому що у всіх є діти, якщо не діти, то внуки. І суперечки з приводу освіти, з приводу школи, з приводу уроків, оцінок, вчителів точиться в кожній сім'ї. Я вас запевняю, що і в кожній сім'ї не тільки України, а всього світу.

25 років я подорожую з нашими дітьми, з своїми учнями по різних форумах в усьому світі, і я зустрічаю там колег, приблизно з 30 країн світу я знайомий. Я знайомий з їх проблемами, і запевняю вас, що проблеми освіти скрізь і всюди приблизно одинакові.

Але оскільки у мене не так багато часу сьогодні, то я почну з однієї цікавої події. В 2012 році я з групою вчителів, ми були запрошені в Аргонську лабораторію в Сполучених Штатах Америки. Це величезний технопарк, один із найважливіших в технологічному плані в Сполучених Штатах Америки. Знаходиться він десь недалечко від Чикаго. І нас там запросили до обговорення проблем освіти в Сполучених Штатах Америки. А справа в тому, що в 2012 році група, яку очолювала Держсекретар Сполучених Штатів Америки Кондоліза Райс, прийняла дуже цікавий документ. Звучить він приблизно так: «Проблеми освіти і загрози національній безпеці Сполучених Штатів Америки».

Ви собі уявляєте: країна, яка має 11 атомних авіаносців, і ще 11 будує, і вони вважають освіту своїм пріоритетом, причому саме в проблемах оборони. Ще президент Рейган, американський, виступаючи в Пентагоні, сказав, що коли йому… в той момент бюджет на освіту в Сполучених Штатах перевищував бюджет на оборону. І генерали з Пентагону задали запитання: як так може бути? І Рейган відповів дуже просто, він спитав їх: «Ви думаєте, що питання оборони вирішується у Пентагоні? То ви помиляєтеся, питання оборони вирішується за шкільною партою». (Оплески)

Ну, як вчитель фізики, я можу говорити професійно про це, цю галузь. Я вам хочу сказати, що проблеми освіти повинні нас не тільки хвилювати, а повинні вже тривожити.

Значить, у чому проблема? Такий предмет, як фізика, цього року число людей, які поступили в Чернігові, я тільки що говорив з депутатами звідти, значить, на фізику вступило троє абітурієнтів, Херсон, Чернівці – двоє. Ви повинні розуміти, що цей предмет в купі з математикою, інформатикою, математикою, біологія, хімія - всі вони йдуть одним і тим же шляхом: ці галузі валяться. Для України, яка будує ракети, яка має атомну промисловість, яка будує літаки, причому одні з найбільших в світі, так, яка будує крупні турбіни, яка має, все ще має дуже сильний науковий потенціал і яка багато років передує в світі по STEM-освіті, тобто наші учні фактично вільно себе почувають у західних вишах. І нам потрібно прийняти тут, у Верховній Раді, у самому впливовому органі нашої країни, якусь програму довгострокову, скажімо, до 2030 року, як це зроблено в Англії, Франції, багатьох інших країнах, яка би виконувалася послідовно, незалежно від того, хто буде президентом, який уряд буде, хто буде міністром, щоб вона виконувалася дуже серйозним чином. Тому що інакше... загроза нашій національній обороні, загроза нашій економіці... (Оплески) ...загроза інформаційній обороні нашої країни, нашій конкурентоздатності.

Франція – країна сумірна з Україною за потенціалом, за площею, територією, за кількістю населення: освіта безоплатна з двох рочків і до закінчення вузу.

Ми недавно повернулися з європейського конкурсу в Румунії. Для нашої команди і для команд інших країн це було все безоплатно: прекрасний прийом, проживання, харчування, екскурсії, культурна програма.

Наш водій, який нас туди привіз, постійно мене просив запитати, скільки коштує цей прекрасний гуртожиток, у якому ми жили, для студента; скільки коштує навчання в Румунії. І я врешті-решт наважився і запитав людей. Відповідь була: «Освіта в університетах безоплатна для громадян Румунії. Гуртожиток безоплатний». Те саме спостерігається в Швейцарії, те саме спостерігається в Фінляндії. Два останніх президенти Естонії поставили першим пріоритетом освіту: Японія, Сінгапур, Шанхай, багато інших країн, Індонезія, Туніс. Так? Приблизно 16-20 відсотків бюджету йде на освіту. І це вважається нормою. У результаті цього технології йдуть вверх, конкурентоздатність високих технологій іде вгору. Робіть самі висновки. Ці країни дбають про своє майбутнє. Затрати на освіту – це не затрати, це інвестиція в майбутнє. (Оплески) І ми повинні це підтримати. (Оплески)

Ну і врешті-решт я хочу сказати вам, яка моя концепція, що таке «хороша школа», бо всі батьки, коли відводять дітей в перший клас, вони намагаються знайти школу хорошу. І мені японський керівник підрозділу сказав: «Якщо ви думаєте, що у нас так все добре в освіті, то ви помиляєтеся. Для того, щоб записатися в хорошу школу, у нас батьки записують дитину ще до її народження».

Україна – одна з небагатьох країн світу, де 1 вересня – це національне свято. Я думаю, що це вселяє оптимізм.

І ще я хочу сказати, що таке «хороша школа». Хороша школа – це коли діти поважають вчителів, вчителі поважають дітей, батьки підтримують школу у всіх своїх сподіваннях, і в результаті цього діти закінчують школу, несуть оцю атмосферу в своє доросле життя, вони виховують таким самим чином своїх дітей, і тим самим вони будують майбутнє нашої країни. Давайте приймемо серйозне рішення. (Оплески)

Велике спасибі вам, великий уклін. Я сподіваюся, що ми спільними зусиллями зробимо все для того, щоб наша освіта була на високому рівні.

Дякую. (Оплески)

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую вам, дякую вам за глибокі, за мудрі слова.

Оригінал

Освіта.ua
04.10.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Чумак
Пане Громовий! Це виступ радянського вчителя: навчання безкоштовне , гуртожитки безкоштовні в Європі .... Ви ж грантоіди- проти цього! Покайтеся , прокляті плазуни!!!
я
А конкретні пропозиції де? Все це давно відомо, питання в іншому: " Что делать?" - безсмертна класика...
Володимир
Для я: Олеся шамбур знає! Дружина нардепа геращенка від Антинародного фронту... :) https://strana.ua/articles/private-life/164551-zhena-antona-herashchenko-vystupila-ekspertom-po-voprosam-shkolnoj-ahressii.html
Коментувати
Володимир
Виступ революційний! Але ж більшість депутатів реакційні! .
mnenie
Для Володимир: Не в депутатах причина неудач на ЗНО учнив, а в том, что конкретные шаги по исправлению ситуации никто толком не озвучивает из учителей. Ну да, в Америке, Эстонии, ...больше выделяют денег, но и у них не все так прекрасно как показывает жизнь: также единицы учащихся достигают высоких знаний, в силу интеллекта или возможностей семьи. А что мешает получить знания и это во времена IKT, когда можно самостоятельно, дома учиться. Забыли, что Школа обязана НАУЧИТЬ (!) Учиться, ведь "ребенок это не сосуд, который надо наполнить теорией, формулами, а ФАКЕЛ, который нужны зажечь". Некрасиво перекладывать свои неудачи на другого, нужно начинать с себя, спросить: "А что я сделал, делаю не так?". Мольбы о грошах уже надоели, ибо льются со всех уст.
Олексій
Перед реформою збирали методичні об’єднання міст і на них методисти пропонували свої пропозиції. Всі пропозиції так і залишилися на папері, а НУШ розпочався з тих проблем як і попередні реформи. Підручники не надруковані, парт не вистачає, спеціалісти з педагогічною освітою в школу не ідуть, а їх замінюють першими зустрічними - "хто під руку попався"...
Володимир
Для mnenie: Я просто знаю, как разворовывается бюджет образования. По Балаклейскому району. Но я не знаю, какая дань платится наверх конкретно, начиная с директоров... Это очень прочная криминальная схема!
Коментувати
Олексій
Цього пана у Верховній Раді почули? Думаю що ні...
Владимир Белый
Для Олексій: Почути не проблема, але дослухатися - для цього складу як ВР, так і Кабміну не є природним.
Коментувати
Владимир Белый
Гарно говорити у нас вміють тисячі вчителів і не менше політиків та держслужбовців. При чому роблять це так гарно, що (не раз переконувався під час перебування за кордоном, вільно розуміючи виступи французькою) й близько не можуть мери французьких та алжирських міст. РОБИТИ справи по-державному для держави, як виразника народних потреб, не вміємо, вірніше НЕ ХОЧЕМО. Ще тридцять з лишком років тому з подивом узнав, що на освіту в Алжирі уряд спрямовує щорічно 30% бюджету, що там в гуртожитках студенти живуть по два у кімнаті, що тамтешній ліцей - це територія великого міського кварталу, що вчитель-початківець отримує від держави відомче житло так, щоб кількість кімнат була на один більше за число членів сім’ї, що ... Сумно за нашу долю ... у нас бюджет дбає, у першу чергу, про підтримку приватного бізнесу, пов’язаному з депутатами та високопосадовцями і про це знає не лише доросле населення, а вже й діти знають. Ось дивлюся як відповідає у робочому зошиті з географії учень 9-го класу на завдання - зробити висновок щодо подолання структурних деформацій в економіці України: "... треба прибрати депутатів - це головна деформація".