В. Бєлий: про умови роботи українських освітян

«Має бути…» постійно ігнорується, тому що ніде не прописано, що і кому «буде за порушення»

В. Бєлий: про умови роботи українських освітян

Автор: Володимир Бєлий, заступник директора з НВР, фізико-технічний ліцей м. Херсона.

Нижче наведу повідомлення, що відображає рівень змістовної «якості» наших НПА (нормативно-правові акти) щодо умов підручникотворення.

Ось воно: « … цього року через те, що на експертизу можна було подавати лише частину оригінал-макету, а іншу – в рукописі, подібні проблеми були виявлені в підручниках уже після отримання ними грифу. Це призвело до того, що підручники не були допущені до друку, видавці подали до суду й заблокували нам друк всієї лінійки підручників. І тепер школи не можуть їх вчасно отримати», – пояснила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Постає питання: «А що, слабо було наперед передбачити зазначені вище ризики?»

Не тільки думаю, а більш ніж впевнений, що були експерти, які про таку лінію поведінки деяких претендентів на друк попереджали і пропонували адекватні тому запобіжники.

Чому не було враховано відразу?

А тому, що у нас керівники діяльності робочих груп-розробників проектів документів, як і вся освіта, тримаються крену у бік гіпертрофовано узагальнених виразів щодо практичної діяльності надавачів та здобувачів освіти: головне - описати, що і як називається, а деталі - то не для «тіла» закону чи «Положення про …».

Аргументують тим, що у країні діють загальні норми права і деталі від особливостей в освіті тут недоречні. Достатньо, мовляв, написати як «має бути», а все інше, що йому заважатиме «бути» чи його (те, що має бути) спотворюватиме, то не наша справа. Кому не подобається, хай звертаються до суду загальної юрисдикції.

У підсумку як освітяни, так і батьки опиняються у ситуації «Стій на місці – йди сюди», бо замість опиратися на однозначно зрозумілі положення НПА мають щораз перепитувати, як ту чи іншу ситуацію інтерпретує через обтічно-загальний текс НПА їхній головний бухгалтер чи керівник закладу/відомства.

Звісно, що робота у таких умовах – це процес на знос, чому явище учительського «самовигорання» є підтвердженням.

Найпростіший приклад – це ігнорування норми «не більше 30 учнів у класі», коли у ньому під 40 і санітарна норма щодо «площі на одного учня» порушується, навіть, якщо їх у класі і 30.

Чому ж ігнорується оте «має бути…»?

А тому, що немає того, що і кому «буде за порушення норми наповнюваності». Як і не містять НПА механізму реалізації навіть тих рідкісних санкцій, що таки прописані у «тілі» НПА.

Чому про це пишу?

Бо болить душа за рідних українських колег, яким, на відміну від невеликого числа наших вчителів, не випало пізнати умов роботи у закордонних системах освіти, де всі ці питання чітко і однозначно вирішені і ти можеш замість щодня «рвати серце» чи «тягти гнітючий тягар безнадії» отримувати натомість насолоду від комфортного застосування своїх педагогічних вмінь, навичок та проявів творчості. Ти почуваєшся впевненим і міцним, бо дієш у межах чітких положень однозначно зрозумілих НПА.

Сумно, що у нас досі не так. І чому воно досі не так?

А тому, що більшість наших освітян просто не уявляють наскільки вони щасливі, що досі не бачили іншої моделі організації освітньої діяльності, ніж існуюча, і не вимагають більшого. А про порівняння рівнів окладу вчителя-початківця, його соціальний пакет у нас і «там» краще для нервів і не згадувати.

Оригінал

Освіта.ua
19.09.2018

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Правдоруб
Які умови? Вчителі заробляють менше продавців попкорну, в яких зарплата - 10 тис. на місяць, менше кур’єрів із піцерій, в яких зарплата - 12 тис. І тим більше менше продавців взуття, які заробляють більше 15 тисяч гривень (привіт Генадію Букіну!) І от нахріна було вчитися в університеті?
Ната
Для Правдоруб: не так все страшно. Ви не повірите, але у працівників укргазвидобування, які по 12 годин і в мороз і в спеку працюють у важких умовах ставка 5020 грн. І зарплату їм ніхто не збирається збільшувати. Не подобається в школі? Йдіть туда, там нехватка слюсарів, помбурів.
Владимир Белый
Ставка 5020 грн, а скільки у конверті? Знаю, що в оператора баштового крану ставка 4000 грн, а у підсумку 15 000 за півмісяця.
пустое
Для Ната: Вы не в теме. УМНЫЕ и дальновидные В УЧИТЕЛЯ и не собираются. НЕ собираются. КТО будет учить Ваших внуков? А тех. с кем им общаться? Вы? В частную школу отдадите? А Вы уверена? НИкаких проишествий в стране не будет? Вы будете и дальше при деньгах? А в частных школах УМНЫЕ будут работать? Вы уверена? А откуда они там возьмутся? НАрисуются? Мои способные ученики пошли учвиться на автослесарей и поваров. Улавливаете мысль?
Коментувати
Володимир
В міністерстві є нікому не потрібний департамент економіки та фінансів. https://mon.gov.ua/ua/ministerstvo/pro-ministerstvo/kontaktna-informaciya/departamenti-ta-upravlinnya/departament-ekonomiki-ta-finansuvannya І в ньому є відділи довгострокового планування. Чим займаються - тільки їм відомо. Так що риба гниє з голови!
Марта
Хто буде враховувати ризики???? І чи здатні ці "експерти "їх враховувати???? Я думаю,що НЕ ЗДАТНІ ! А взагалі,якість НПА ,м’яко кажучи, бажає бути кращою.
0000000
Предлагаю над этим "не вимагають більшого" подумать. Почему? Когда учителя что-то требовали(запятая не пробивается. будет точка). ЧЕМ это для них оборачивалось? ЧТО видели другие учителя? КТО был во главе угла в вопросах влияния на других учителей? ЗАЧЕМ эти "кто" выполняли определённые телодвижения (пальцедвижения)? И последний вопрос. Многое работало и в союзе. Есть ли возможность учителей мотивировать к тому. чтобы они требовали нормального отношения руководства к своей работе?
Владимир Белый
Для 0: У радянські часи був механізм відповідальності у вигляді Бюро райкому партії, бо практично у всіх керівників кар’єра повністю залежала від рішень засідань тих бюро і ніякий суд ніякого порушника не міг би поновити, бо сам би лишався б без посади. При всіх інших фатальних негативах, що принесла у життя народу верхівка компартії.
0000000
Для Владимир Белый: Спасибо. Да. карьера зависела от разумости членов. но. скорее. руководителей бюро партии (комсомола). Умны и дальновидны. и людям радостно работалось. В других случаях в 90е прорвались те. другие. которые и пеоказали ответы на мои вопросы. Считаю. именно так и вышло. Но вопрос остался. ЧТО будет. если наши учителя станут требовать нормальных условий работы .(расширю вопрос) в особенности те. кто занимается натаскиванием детей к ЗНО?
Коментувати
Cirius
Так, багато педагогів не бачили іншої моделі організації освтньої діяльності і не хочуть бачити. Подивіться, який шквал критики НУШ, причому злобивий, огульний і не підтверджений серйозними аргументами. І ці люди уважають себе вчителями, хоч би перечитували те, що вони зі злості пишуть. Якщо ми так сприймаємо нововдення, то коли ми матимемо оту комфортну модель освіти як для дітей, так і для вчителів? Замість підставляти плече - одне гав-гав.
Мирослава
Для Cirius: А що? НЕмає підстав для критики НУЩ??? Прокричали,протрубили ,запустили "паровоз!,АЛЕ рельси НЕ проклали. В школи нічого, або МАЙЖЕ ніічого НЕ ДАЛИ.ні підручників, ні посібників ,дидактичного обладнання ,ні технічного забезпечення,У нас вчителька 1 класу тягне щодня ноутбук 8 кмшкільним автобусом по бездоріжжю! НОРМАЛЬНО?
0000000
Для Cirius: ой. со злости ли? А если от реальной реальности?
Cirius
Для Мирослава. Не думаю, що з НУШ усе гладко, це було б дуже дивно, знаючи нашу ментальність. Але й опускати руки також не варто, так ми ніколи нічого не змінимо.Це ми маємо бути тягни-штовхаями і не боятися керівництва та чиновників. Їх треба "бомбити" скаргами в місцеві органи влади, в пресі, по радіо, а не чекати, що прийде п.міністр і щось за нас зробить. Коли нам не видавали приватизаційних актів на земельні ділянки( чекали хабаря) ми прийшли у приймальню голови держадміністрації, одягли пов’язки"я голодую" і на другий день нам видали належні нам документи. Я Вас не закликаю до страйку, але навіть голосний плач нічого не змінить, у чиновника серце з каменю і розбити його можна тільки "молотком".
Коментувати