В. Фурманюк: чи мають батьки прибирати класи на 1 вересня?

Чи дійсно батьки мають допомагати з прибиранням, і чому ця ситуація повторюється з року в рік?

В. Фурманюк: чи мають батьки прибирати класи на 1 вересня?

Автор: Віталій Фурманюк, голова громадської організації «Основи свідомості», м. Кривий Ріг.

Що ближче 1 вересня, то частіше батьків через вайбер групи та інші соціальні мережі «запрошують» допомогти прибирати класи. Звичайно, надто «стурбовані» батьки, а іноді навіть і вчителі, висвітлюють проблему під потрібним кутом: це ж все для ваших дітей. Але чи дійсно батьки мають допомагати з прибиранням, чому тільки в прибиранні до 1 вересня( а як же Новий рік та Останній дзвоник?) і чому ця ситуація повторюється з року в рік?

Кількість працівників загальноосвітніх закладів встановлюється відповідно до Наказу МОН 06.12.2010  № 1205 Про затвердження Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, які поширюються на усі типи закладів загальної середньої освіти, у тому числі опорні заклади загальної середньої освіти та їх філії, та визначають максимальну кількість посад (штатних одиниць). Формування штатів шкіл передбачається з урахуванням їх контингенту учнів, кількості класів, режиму роботи, площ та санітарного стану приміщень, будівель і споруд.

Для прибирання приміщень передбачено посади прибиральників службових приміщень, з розрахунку 0,5 посад на кожні 250 м2 площі, що прибирається, але не менше 0,5 посади на школу (опорну школу та її філії). Переважна кількість закладів забезпечена необхідною кількістю прибиральників, а якщо їх не вистачає, то це проблема керівника закладу та органів місцевого самоврядування, а ніяк не батьків та учнів.

Тепер спробуємо розібратися, чи мають прибиральники службових приміщень мити лише підлогу, Чи все ж таки і стіни з вікнами? Щоб з’ясувати це, беремо наказ Наказ Міністерства праці та соціальної політики від 29.12.2004  N 336 Про затвердження Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Шукаємо професію Прибиральник службових приміщень (№119) і уважно дивимося завдання та обов'язки:

119. ПРИБИРАЛЬНИК СЛУЖБОВИХ ПРИМІЩЕНЬ

Завдання та обов'язки. Прибирає службові приміщення адміністративних будівель, коридори, сходи, санвузли, туалети квартири. Витирає пил, підмітає і миє вручну або за допомогою машин і пристроїв стіни, підлогу, стелю, віконні рами і скло, дверні блоки, меблі та килимові вироби. Чистить і дезінфікує раковини та інше санітарно-технічне устаткування. Очищає урни від паперу і промиває їх дезінфікуючими розчинами. Збирає сміття і відносить його до встановленого місця. Додержується правил санітарії і гігієни в приміщеннях, де прибирає.

І щоб внести повну ясність в питання підготовки(прибирання) загальноосвітніх закладів до зустрічі «поважних» комісій з перевірки підготовки закладів до нового навчального року, пропоную звернути увагу на Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01.

Ці санітарні правила і норми призначені для керівників, учителів, вихователів і медичного персоналу загальноосвітніх навчальних закладів, працівників органів управління освітою і санітарно-епідеміологічної служби.

Посадові особи і громадяни України, які допустили порушення Державних санітарних правил та норм, можуть бути притягнені до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності у відповідності з чинним законодавством.

12. Санітарно-гігієнічна освіта учнів, формування здорового способу життя, самообслуговування.

(щоб назва розділу не вводила батьків в оману, нагадаю, що участь учнів в самообслуговуванні можлива лише за згоди батьків, бо це не передбачено навчальною програмою. А про участь батьків у «самообслуговуванні» взагалі не йдеться).

Усі приміщення та обладнання школи підлягають вологому прибиранню, у тому числі: підвіконня, підлога, опалювальні прилади, шафи, столи, парти, класні дошки. Прибирання здійснюють при відкритих вікнах або фрамугах, кватирках, не допускаючи протягів.

Під час літніх канікул здійснюється поточний ремонт приміщень та обладнання загальноосвітнього навчального закладу з наступним генеральним прибиранням, пранням штор, у тому числі затемнюючих штор актових залів та кабінетів. Здійснюється ревізія та ремонт інженерних мереж.

P.S. Звичайно батьки, якщо хочуть, можуть допомогти адміністрації школи, яка не впоралася з підготовкою закладу, з прибиранням. Але у мене виникає декілька питань:

  • де та чимала кількість прибиральниць, яка протягом навчального року кожного дня декілька разів миє весь заклад?
  • чому прибиральниці не прибирають класи, не перуть штори, не миють вікна відповідно до ДСанПіН 5.5.2.008-01 (під приводом того, що це не їхня робота), але шпаклюють, фарбують та роблять багато іншої роботи, яка не передбачена їхніми посадовими інструкціями?
  • чи нагадають керівники закладів депутатам, які прийдуть розповідати про свої «геройські потуги» про забезпечення закладів освіти, про те, що поточні ремонти не передбачені тими бюджетами, які приймають ті самі депутати.

Освіта.ua
14.08.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
І. Лікарчук: українська система ЗНО стала на шлях стагнації Врятувати систему ЗНО від краху чи зникнення зможуть лише нові команда та технології
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Злата
Подруга мешкає в Японії. Її діти ходять до школи і після уроків на ознаку вдячності школі за навчання самі прибирають школу. Це роблять всі діти незалежно від віку і статків. Ніхто при цьому не почувається не в своїй тарілці. Все залежить від менталітету.
Olla
Коли ми прийшли до першого класу на зборах зразу стало питання щодо прибирання в класі батьками, тобто що так треба, це ж для ваших дітей. Батьківський комітет розробив графік прибирання і батьки протягом року всі ходили прибирали клас. Коли в кінці року стало питання робити ремонт батькам і це при тому що здавали не маленькі гроші, бажаючих виявилося не багато і тоді батьківський комітет в вайбері ну таке виказав обурення що капець. Вони що хотіли щоб усі 35 батьків прийшли чи що? Мені не важко прийти 2 рази на рік поприбирати клас, но чи правильно це? І прибиральниця яка кожен день прибирає клас не влаштовує нікого, до чого ми йдемо??
Володимир
Якщо класний керівник привчає дітей до чистоти в своєму класі - це нормально. Якщо директор вводить гібрид роботи прибиральниць та учнів, значить, це йому вигідно.
MnogoMama6
Я розповім про прибарання протягом року!!! В минулому навчальному році, вчилося 3-є дітей. Так ось,в першоклассника не було ніяких питань,стосовно прибирання класу. В 9-ти класника,зібрали з батьків по 100грн на весь рік. А в 3 класника,зовсім батьки з глузду зїхали....розробили графік прибирання для батьків на весь рік навчання. І ось вже знову отримала повідомлення в групі Вайберу,що складається новий графік. Тобто,раз на місяць декілька батьків повинні прийти та зробити в класі ген.уборку(помити вікна,парти,плінтуси т.п.) А також,перед 1 вересня теж прибрати,попрати штори. Я домогосподарка,відмовляюсь від таких прибирань,в мене багатодітна родина,є чим вдома зайнятися. На моє питання,чому ми повинні прибирати,є ж прибиральниця. Мені відповіли: "Вона погано прибирає,а цеж для наших дітей ми робимо." Дійсно,є моменти де допомога потрібна....але не в прибиранні...Такими кроками,нас почнуть запрошувати чергувати в їдальні и готовати їжу...
Панове, майте голову на плечах!
Для MnogoMama6: Ну це в однієї мами "пунктик" з приводу чистоти,а всі батьки під її дудку танцюють."Прапор вам в руки!" Просто мама яка всіма заправляє, скоріш за все ніде не працює, й нудьгує за роботою. Нехай влаштується у вашу школу тех.працівницею і покаже всім майстер клас.
MnogoMama6
Для ПАНОВЕ! Я Вас вірно зрозуміла,ви мене підтримали?
олексій
Для MnogoMama6: "Вона погано прибирає,а цеж для наших дітей ми робимо." - якщо у вас так постійно то, приходите втрьох запрошуєте представника адміністраціє школи, складаєте у довільній формі акт про те як прибраний клас, і вимагаєте у директора звільнити прибиральницю так як воне не може впоратися зі своєю роботою.
Коментувати
Sergik
І де це прибирають батьки 1 вересня, у якій області? В Житомирі ніколи такого не було. Висмоктують проблему з пальця... Для цього є техперсонал. Стаття ні про що... Може, в Кривому Розі і картоплю вчителям копають?
Світлана
Для Sergik: вчилася в Житомирській обл в 1991-2001 роках - прибирали самі діти-чергові. Щодня починаючи з начальної школи. А з 5го класу влітку фарбували парти, батареї, вікна, сапали клумби, натирали мастикою підлогу, носили додому штори і кімнатні рослини. А батькі дійсно не прибирали! Зараз я живу в Кривому Розі і батьків постійно припахують до прибирання на 1 вересня і новий рік.
Оксана Лисенко
Для Sergik: Вам повезло! У Тернополі - це МАСОВО!!! У нас це розглядається як не прохання, а обов’язок батьків, ще й з певними вимогами і переліком.
Коментувати
Puma
Вопрос в догонку. А должны ли новоиспеченные студенты убирать и ремонтировать имущество вузов при проведении т.н. практики или отработки во второй половине августа? Или где-то в учебных планах есть официальное обоснование этого?
Олена
В цивилизованной стране, на звание каковой мы претендуем, ремонт, уборка, таскание мебели и прочие удовольствия не касаются ни учителей, ни родителей. Это вопросы собственника школы, а им у нас является горсовет.Родители не хотят убирать, учителя тоже вправе не хотеть.Вопрос: кто же это сделает? Может, мер, или его команда? Нет, они придут, но только с проверкой готовности школы к учебному году. Вот и красят полы , клеят обои, стирают занавески учителя и их родственники. А попросишь родителей хотя бы помочь парты занести-начинается дискуссия о правах. Пока все не изменится коренным образом, до тех пор этим дискуссиям не будет конца.
Witalina
Для Олена: Правильно,підготовка школи,класів,кабінетів до нового н.р. - справа -засновників, власників! НЕХАЙ прибирають! НЕ ХОЧУТЬ? Будемо вчитися у срачі!, - з однієї сторони.А з іншої, якщо я, вчитель разом з учнями 8 -11 класів, протру підлогу,парти, - нічого не станеться - НЕ ПЕРЕЛАМАЄМОСЯ!
Світлана
Так, нічого не станетеся, просто потопчитеся по своїх правах. Самі раби і дітей такими виховуєте
Коментувати
Нушхуюш
Почему учителя в комментариях обиделись? Они тоже не техработники и ремонтом не должны заниматься. Дети должны учиться, а учителя - учить. И все! А не деньги собирать и т.д., и т.п. Просто все боятся рабочее место потерять, и кто-то обязательно найдется покорно исполнять то, что не входит в должостную инструкцию. Директор - это хозяин: не часы бери, а занимайся благоустройством, организовывай ремонты, нанимай ремонтников, а не сваливай все на учителей. НУШ тоже уже подзаколебала: дети еще не пошли, а в конце мая уже сдали по 1500 на НУШ. Так зачем эта реформа, если вы все на учителей скинули и родителей?... кому она нужна? Выпридумали, а учителя долбитесь с нейь как хотите...)))) все и постят какой-то сюр, сделанный своими с родителями первачков силами на грани возможностей))). Хоть бынормальными премиями это поощряли, не говоря уже о зарплате...А то все ходят и критикуют, чтоб боялись.... Пост правильный, только нужно проводить правовой ликбез среди учителей, что они тоже не технички.
Нушхуюш
И родители тоже боятся, что к их детям отношение ухудшится, и в плане оценок - тоже (в некоторых школах, увы, так и есть), и сдают деньги во всякие фонды. А где, простите, те деньги, огромные, что заложены в бюджет на образование и на реформу в виде НУШ? Откажитесь все без исключения их сдавать! Но нет - в большинстве своем все боятся и сдают... В итоге видим: у одного учителя, в основном - уже опытного + языкатого, - в классе новые парты (не всегда - те, что нужны по санитарно-гигиеническим нормам), новые окна (из-за этого - разнобой в окнах разных кабинетов), компьютер, огромный жкл телевизор над доской, проектор, шкафчики и т.д. А у молодого учителя - "неотобранные" дети в классе с "неотобранными" родителями, которые в материальном плане и не могут это все оснастить, + некоторые еще и языкатые (хотя лучше все взяли и перестали бы платить). И молодой учитель априори, получается, не может работать в хорошо оснащенном кабинете, а еще про него скажут, что плохо с родителями работает...
Нушхуюш
Почему одни школы государство за свой счет полностью делает и не силами техработников даже, а строительным подрядом (наверное у директора связи хорошие), а другие - за счет самих родителей учащихся и их денег? Можно и так представить, что итог разный получится.Само государство и порождает это неравенство среди школ, да и среди учителей с их кабинетами внутри школы. Сделайте всем детям равные и достойные условия, но не за счет родителей, (хотя с большинства их и так отчисляются налоги в бюджет, жаль не адресно - для конкретной школы). В общем, все грустно и бесполезно! Нам, в реальности, до финских школ - все дальше и дальше...((( Но всем - терпения, сил и вдохновения! Пусть у вас все получится!
Коментувати
Правдоруб
Брудну роботу повинно робити тупе бидло. Або, скажу по-іншому, хто робить брудну роботу, той і є тупим бидлом.
ПЕДАГОГ
Пане Фурманюк, чому Ви порушуєте це питання сьогодні? Невже воно є настільки нагальним, що перед 1 вереснем обовязково потрібно принизити педагога і вивести батька на якесь особливе місце. Невже так часто вчителі просять допомоги у батьків щодо прибирання класу перед початком навчального року? Я прорацювала в школі 30 років і весь цей час була класним керівником. Було по всякому: хтось пропонував свою допомогу, частіше робила все сама. Я ПЕРЕКОНАНА, що і сьогодні БІЛЬШІСТЬ вчителів України робить все самотужки. Одине-два звернення до батьків за допомогою не є тим важилем, який дає Вам право черговий раз принижувати гідність педагога. Подумайте над цим і якщо не маєте більше про що писати, то краще не пишіть нічого. Ви хоч маєте уявлення, скільки техпрацівників має бути в навчальному закладі, і яким чином фізично вони мають зробити порядок у всіх класних приміщеннях?
Виталий Фурманюк
Для ПЕДАГОГ: Якщо педагоги не можуть захистити свої права то це перш за все проблема батьків чи педагогів? З приводу тех. працівників, звичайно розумію скільки їх має бути. Ті що є переважно імітують діяльність, то давайте чесно скажемо що за такі гроші професіонали працювать не будуть. І це питання потрібно вирішувати. Можливо задіяти спеціалізовані бригади, можливо приватних підприємців. Але чомусь саме адміністрації закладів ці питання і не піднімають. Звичайно батьків "попросити" через педагогів легше ніж вимагать забезпечення у засновників.
ПЕДАГОГ
Шановний, запитання до Ваших реплік: --Яка категорія працівників загалом сьогодні взмозі захистити свої права (мова не про освітян)? -- Своїми реплвками Ви захищаєте, чи принижуєте освітянина? Читаючи заголовок всеж таки намагаєтесь принизити. Та думаю, що вчитель вже став морально сильнішим і не дозволить ні Вам, ні п. Лікарчуку принижувати гідність педагога. А з правами кожен розбереться на своїх місцях сам. ( Що і Вам треба було зробити!!!). --Що мєте не увазі, коли пишете "імітують діяльність"? Якщо хоч трошки Ви маєте відношення до школи, то маєте знати, що сьогодні, коли вчитель став публічною людиною, про ніякку емітацію мова йти не може. -- Хочете допомгти вчителю -- звертайтеся у відповідні органи і перконуйте там, а не в соцмержах. Піар -- справа неблагодарна
Коментувати
Аня
Чуєте ви,прибацані на всю голову батьки! За шо ви так ненавидите вчителів??? Постійний срач, будь-яка тема добра!! Та не робіть ні фіга взагалі! Купляйте тільки по 10 смартфонів і 10 планшетів, вчіть хамити вчителям, обливати вчителя гімном, матом крити в школі, курити,бухати!! Та ви вже заграли всі!! Вам руки відлетять віник взяти і підмести??? Автору яйця відпадуть парти пересунути??? Рагулі ви, а не батьки!!!
Мама
Для Аня: Якщо ви вчителька - то борони Боже від вас і від вашої науки. а може ви помилково замість консультації в психіатра написали цей пост? Чому я як мама маю підмітати ,совати парти? Ви ж до мене на роботу в лікарню не приходите допомагати?
MnogoMama6
Аня,ви напевно "божевільна" або дійсно вчителька. Кожен повинен займатися своєю справою. Вчитель -вчити,учні -вчитись,обслуговуючий персонал школи-обслуговувати її,а батьки - своїми справами,працювати та займтися своїми сім’ями. І це вже зовсім не ваша справа: що кому купувати та як виховувати своїх дітей. Моя думка:якщо хтось з батьків має час,бажання "махати" віниками,шфабрами.На здоровья!!! Якщо хтось має можливість та бажання нести свої "кровно зароблені" кошти,на всякі там фонди,ремонти,закупівлю вікон,меблів....Та НА ЗДОРОВ’Я! Але я належу до тієї категорії батьків,які не спонсують школи,знають Закони та свої права,навчають цьому своїх дітей. А зароблені кошти витрачають на свої сім’ї! Дійсно,до Європи нам дуже далеко...поки,більша частина населення не мають розуму,своєї думки і власноруч "годують" наше гниле правління!
Виктория Владимирова
Для Мама: А зайди до полікліники, так тебе без "благодійних" внесків взагалі слухати ніхто не буде. І не кажіть, що лікарі самі роблять ремонт у своїх кабінетах і прибирають їх після роботи. Доречі, я не бачила пацієнтів, які малюють на стінах, ліплять жуйки на лікарський стіл, кидають сміття у кабінеті, та видряпують матюки на лікарському столі. На прийом приходиш зі своїм папіром та клеєм ПВА. За все вносиш "благодійні" внески. Мабуть їх вистачає і на бригаду ремонтників та на нову тачку головного лікаря.
Коментувати
василь
розумний чоловік дуже добре володіє законодавчою базою написав чергову дурню, бо зовсім не володіє ситуацією з прибиральницями та іншим обслуговуючим персоналом в закладах освіти. Просто людина не знає що черга на дані престижні посади відсутня і прибравши невеличкий офіс квадратів 40 отримаєш тіж 3000 а то і більше. Виховання працею це нормально і жоден учень ще не перетрудився прибираючи територію школи чи класу,це нормально коли дітей вчать після себе прибирати і прибирають діти з задоволенням якщо з ними проведена робота вдома батьками в школі вчителем(своїм прикладом) а якщо батьки вчать дитину що всі бидло, сміти веди себе нахабно як я і нічого тобі за це не буде, то і маємо що маємо. на Ч,С японці показали що після себе прибрати це нормально і не стидно, хоча на стадіонах, в парках є прибиральники штатні. Задумайтесь є над чим!!!Якщо йдемо в європу, хочемо бути цивілізованими починаймо з себе , а не навчимо дітей поважати прибиральниць, прибирати після себе самим то лишімося в африці як зараз.
Виталий Фурманюк
Для василь: Тут взагалі розглядається питання прибирання батьками.)
1
Для василь: повна несенітниця учень відпрацював 5-6-7 уроків повинен виконувати роботу техроба? то для чого потрібні закони і правила про яку культуру ведеться мова так виховуеться зневага до прав людини з дитинства я начальник ти дурак. ніколи ми не побудуемо правове суспільтво
Виктория Владимирова
Для 1: І за ці уроки розмалював парти, розвісив жуйку, накрошив крихти, приніс багнюку, бо без змінного взуття, кидався бумажками, розлив сік, залишив пакети з під соку, розкидав вологі серветки тощо. Про права пам’ятають і діти і батьки, а про обов’язки забувають і ті і інші. Можете і далі розказувати про велику працю учнів на уроках, але зі шкіл масово вже звільняються учителі, молодь до школи не йде, по 18-20 годин на вакансії з травня і ніхто за ціле літо не прийшов на цю роботу. Качайте права далі, незабаром у порожній школі вам ніхто не буде заважати.
Коментувати
Валентин
Якщо змусити їх виконувати ці обов’язки, то техпрацівники в школу не прийдуть. Цю ж зарплату вони отримають в маленькому офісі.
Олег
Все залежить від керівництва. Чомусь в селах цю роботу виконують техпрацівники..,а в містах та селищах вже ні. Все мають зробити батьки,бо це ж для ваших дітей. Дійшли вже до того ,що батьки мають відпрошуватися з роботи і вішати випрану ними ж тюль. А вчителю треба купити скатертини на стіл,вазу і квіти ,щоб було естетично і це НУШ. Всі це бачать і мовчать.
Вчителька 1 класу
Для Олег: У селах вже давно генеральне прибирання в класній кімнаті роблять вчителі, вони ж перуть тюль, вішають його, миють вікна, разом з батьками фарбують підлогу. Якщо вони це не зроблять, їх просто не відпустять у відпустку, адже крім купи документів вчителі перед відпусткою повинні здати відремонтовану класну кімнату і висапану клумбу.
Коментувати
////
Где это уборщицы красят или шпаклюют? Все это делают родители за свой счет в добровольно-принудительном порядке. Плюс к этому в фонд школы сдают и в фонд класса.
Retro
Для ////: У нас как раз уборщицы красят и шпаклюют коридоры, а родители занимаются только ремонтом классов. Потому что денег на текущий ремонт либо нет, либо мало, чтоб нанять маляров. Поэтому и классы прибирают учителя с родителями или детьми ( в зависимости от возраста). Вот такая петрушка...
////
Для Retro: если вы оплачиваете только ремонт классов, то вам повезло. Мы же, кроме ремонта класса, оплачиваем и ремонт коридоров, и спортзала, уборщицы в нашей школе только полы в коридорах, санузлах и столовой моют.
Коментувати
Елена Десятник
От цікаво, а хто має фарбувати, шпаклювати? Класний керівник? Директор? Завгосп? Техпрацівниці? Якщо наймати майстрів, хто це має оплачувати?
Тара
В цьому році вчителька моєї племінниці самостійно фарбувала клас та прала ті самі фіранки. А все через те, що, коли вона попросила батьків допомогти, то знайшовся такий самий розумний чоловік, через якого та сама вчителька ледве не позбулася свого місця. Толку, що депутати приїжджають на кожне свято, говориш їм про те, що багато проблем- а вони нічого не роблять, тільки плечима знизують і "немає коштів". За 6 років дочекалися лише 1 рулону лінолеуму. А бригаду, звісно ж, ніхто не дав. Сказали "стиліть самі, ми і так витратили забагато". А перевірка приїде і подивиться, як зробили ремонт. Нічого не надали, а перевірять. Ось так і виживають у селах.
Рина
Якщо вчитель не може залучати батьків до подібного - це у деяких керівників називається " погано працює з батьками. У талановитого вчителя батьки по першому гуку аж біжать".
учень
Для Рина: ви взагалі тупа
Коментувати