Ігор Лікарчук: ганебне явище для української освіти

За відсутність реальної турботи про школу ще не постраждав ні один чиновник будь-якого масштабу

Ігор Лікарчук: ганебне явище для української освіти

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Останні кілька років дуже актуальною стала тема про батьківські гроші в закладах освіти.

На мою думку, то є ганебне явище для української освіти. Дуже ганебне. Але давайте на цю проблему подивимося з іншого боку. А чи забезпечуються заклади освіти з боку їхніх власників усім тим, що конче необхідне для організації нормального життєзабезпечення школи чи дошкільного дитячого закладу?

Чи є в штатних розкладах достатня кількість ставок прибиральників шкільних приміщень, сторожів, охорони? Чи є кошти на миючі та дезинфікуючі засоби, туалетний папір, швабри, мітли? Чи купують наші заклади сучасну прибирально-миючу техніку, пилосмоки, міні-тракторці для прибирання від снігу шкільного подвір’я? Чи мають школи бюджетні кошти на ремонт комп’ютерів, оргтехніки, мультимедіа, придбання парт, столів, стільців, хімреактивів..?

Відповідально заявляю, що не забезпечуються, не мають, не можуть. То що робити директорам шкіл та завідуючим садочків, які мусять УСИМ ЦИМ ЗАБЕЗПЕЧИТИ заклад освіти? Ото й знайшли вихід: батьківські кошти.

Знайшли, як сокирку під лавкою. Бо багато із них до толку не можуть і не здатні організувати роботу з цими коштами. Та і принад занадто багато... Й чимало батьків ласі до кермування цими коштами.

То, можливо, проблема все-таки в тому, що власники закладів не хочуть в повному обсязі виконувати свої функції із створення умов для нормальної діяльності шкіл і дошкільних дитячих закладів? Й не несуть за це жодної відповідальності.

Бо я щось не чув за всі роки української незалежності, щоб за відсутність реальної турботи про школу постраждав хоча б один чиновник районного, обласного чи міністерського масштабу.

Не виконуючи свої функції із створення умов для роботи закладів освіти, вони знайшли своєрідних цапів-відбувайлів - директорів шкіл. А ті вже раді старатися...

P.S. У мене немає ностальгії за радянською школою. Бо дуже добре знаю її сутність. Але чомусь у радянській школі не збирали батьківські кошти на забезпечення її насущних потреб...

Оригінал

Освіта.ua
06.02.2017

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ваноіван
Пане Лікарчук. А хіба при СРСР десь було в школах мило в туалетах,туалетний папір,кулери з водою,різного роду серветки,додаткові посібники,копіювальна техніка з картиджами,які треба заправляти,купи платних конкурсів,приізд іноземців?????? Раніше ми були багаті в бідності,тепер хочемо бути багатими при багастві.
pasufik
Сьогодні ця система поборів зберігається тому, що вона вигідна чиновникам від освіти і є джерелом їх додаткового доходу. В моїй гімназії збирають з кожного по 75гр,або 2250 гр. з класу. Всього класів 25, отже разом 662500гр. на рік. і це все готівкою, минаючи банк. Кпім оплати охоронцям ми ніколи не чули, на що адміністрація витрачає такі суми. У класах взагалі нічого не мінялося роками, тільки зростала щорічно сума внеску. Ото ж робім висновки у що перетворилися наші храми науки!
Наталія
Для pasufik: Я не підтрумує побори, але ж 2250*25=56250, все-таки в 11 раз менше
Коментувати
Ника Павлова
Я вчилася у радянській школі (70-80 роки) і так само, як і зараз, ремонт класів здійснювався за рахунок батьків !
Олекса Позняк
Для Ника Павлова: комуняка уже забув...
Влада
Для Ника Павлова: Щось не пам’ятаю. Завгосп завжди видавала фарбу, вапно та інші матеріали
Коментувати
Владимир Белый
"у радянській школі не збирали батьківські кошти на забезпечення її насущних потреб...", бо замість теперішніх батьківських "фондів" діяла примусово-добровільна шефська домомога з боку заводів, фабрик, колгоспів/радгоспів. Колишня сутність недофінансування школи з держбюджету збереглася і такої ганьби не має і не було у жодній країні з поза меж колишньої радянської імперії.
И.А.Батый
Для Владимир Белый: Все вірно. До-речі, за таким принципом дофінансовувалася і 6-ти мільйонна радянська армія.
Олекса Позняк
Для И.А.Батый: Збирали і у радянській -5 крб з носа при зарплаті 60-120 крб
Коментувати