Ігор Лікарчук: чиновники знайшли цапів-відбувайлів

Чому наші вчителі так легко погоджуються на роль цапів-відбувайлів, а потім вимагають до себе поваги?

Ігор Лікарчук: чиновники знайшли цапів-відбувайлів

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Є така приказка: «Примусиш дурня Богу молитися, то він і лоба розтрощить». Отак і тут

Учні випили спиртне, а педагогам шість доган. За недоліки в навчально-виховному процесі.

Які недоліки? Що це за посада черговий вчитель? Яким нормативним документом передбачено, що він як тхір має ганяти спортмайданчиком й дивитися, щоб учні там не пили горілку? Яким нормативним документом передбачено, що класний керівник є наглядачем й має відповідати за поведінку учнів упродовж 24 годин доби? У чому вина директора? Не розумію.

Зрозуміло лише одне. Чиновники знайшли цапів-відбувайлів. А ті згодилися ними бути.

А профспілці, котра, начебто, має бути захисником учителів, мабуть, фіолетово. Головне, щоб ті, кого потрібно захищати, не відмовилися платити внески.

Ну чому наші вчителі так легко погоджуються на роль цапів-відбувайлів?. А потім вимагають до себе поваги...

1. P.S. Щойно я опублікував цей пост, як з’явилися коментарі, що подібні обов’язки передбачені посадовими інструкціями педагогічних працівників. Тож маю зазначити таке.

Посадові інструкції чи обов’язки в кожній школі розробляються її керівниками. Але вони не можуть виходити за межі кваліфікаційних характеристик педагогічних працівників, що були затверджені наказом МОН №665 від 1.06.2013 року. Та цей наказ, а відповідно й кваліфікаційні характеристики педагогів, затверджені ним, втратили чинність 17 жовтня 2014 року на підставі наказу МОН України №1183. Інших нормативних документів, що визначали кваліфікаційні характеристики педагогічних працівників в чинній базі законодавства я не знайшов.

Але, якщо навіть брати до уваги, що посадові обов’язки/інструкції, котрі діють сьогодні в школах і розроблялися на основі наказу №665 (який втратив чинність), то потрібно знати, що в кваліфікаційній характеристиці педагога, затвердженій ним, ЖОДНОГО слова про обов’язок вчителів ЧЕРГУВАТИ під час перерв ви не знайдете.

Так, як і багато того, що вас примушують робити, апелюючи до посадових обов’язків, розробляючи які директори шкіл та їхні заступники суттєво розширили.

Ось тут і мала б сказати своє слово учительська профспілка. Але, як відомо, рука руку миє. А український вчитель терплячий... Якщо я у цьому повідомленні допустив якісь юридичні хиби чи неточності, буду вдячний за те, що їх порадять виправити чи усунути.

2. P.S. Шановні колеги. Цей пост я написав не для того, щоб педагоги почали дружно звинувачувати батьків у тому, що діти вживали алкоголь. До тих пір, поки будемо кивати один на одного, ситуація не зміниться, а буде лише погіршуватися. Цей пост я написав лише з однією метою. Не можна вчителів і керівників шкіл звинувачувати в тому, що вони не роблять чогось, що не передбачене їхніми кваліфікаційними характеристиками. Й мені прикро, що педагоги звикли покірно схиляти голову та ставати отими цапами-відбувайлами, які, начебто, мають відповідати за все і за всіх.

Оригінал

Освіта.ua
16.12.2016

Популярні блоги
Д. Коптило: реформатори не винні, що змін не відбувається Далеко не Клопотенко, Супрун чи Гриневич винні в тому, що змін на краще не відбувається
В. Онацький: репетиторство як альтернатива школі Боротися з репетиторством не варто, але треба покращувати освітній процес у школах
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Роман
Пане Лікарчук, яким нормативним документом передбачено, що догана накладена роботодавцем потребує погодження профспілкою? Профспілка може бути залучена в цьому питанні на боці працівника, якщо він намагатиметься оскаржити рішення роботодавця. У випадку відмови роботодавця врегулювати ситуацію, що виникла, обов’язковим первинним органом із розгляду трудового спору є комісія з трудових спорів, яка має бути створена на кожному підприємстві, установі, організації або в їхніх відокремлених структурних підрозділах. Якщо такої комісії немає, питання необхідно вирішувати в судовому порядку.
Керівник
У нас в коледжі при будь-якій ситуації винен куратор групи і ніколи заступник з виховної роботи! Коли навіть в нічний час в гуртожитку студенти випадково побуянили, винен керівник групи і йому дають догану, а працівники гуртожитку (вихователь і черговий) тут ніпричому!
Тетяна Антонюк
Доброго дня. Цікаво, як вчитель може себе захистити в такій ситуації: (перший снігопад, всіх попереджено, що на вулицю виходити не можна, вчитель -до речі- чергував у цей час на коридорі)на перерві учень молодших класів вибіг на вулицю і там дразнився зі старшокласниками, що з’їхали з гірки, що він встигне перебігти їм дорогу. І, звичайно, не встиг. На молодшого учня впав старшокласник і пошкодив тому ногу. Батьки дитини подали заяву в міліцію. Слідчий виявив, що то була ігрова ситуація і вини старшокласника немає. Тоді батьки почали тероризувати вчителя, дзвонити, погрожувати і т.д. В облно і райво розбиратися не стали - догану вчителю, директору.... Чи може вчитель за усіма дітьми услідкувати не перерві? Куди і до кого звертатися в такій ситуації?
Ol Pozn
Для Тетяна Антонюк: учитель всегда виноват....
Коментувати
Игорь Соломонов
В українській освіті є правило... ХТО НЕ РОБИТЬ БЕСКОШТОВНОЇ РОБОТИ (і слідкує за змінами наказів), ТОЙ ПРАЦЮЄ НА 18 ГОДИН.
Простий вчитель
Для Игорь Соломонов: Ви помилились, у моєму випадку на 5 і не більше!
Коментувати
Игорь Соломонов
У батьків і дітей є тільки права і ніяких обов’язків...
проти підгавкувачів
В МОНІ бардак. Які посадові обов’язки, там носяться з новою концепцією, як дурень зі ступою. Ось що важливо для них. Через півроку, рік, поміняють міністра і знову щось почнуть придумувати. В школі- бардак. Все робиться нахрапом. Вчителі не повинні чергувати, слідкувати за поведінкою на перервах, тощо..? А хто буде робити? Директор з завучем? Та діти за таких умов рознесуть школу, дай їм волю творити що хочуть. Дійсно посадові обов’язки річ спірна. Питання відкрите і в кожній школі вирішується по своєму. За те як було добре і ідеально коли Лікарчук був при посаді? Та поливав брудом вчителів. Як відігнали від кормушки, так завидно стало. Всі вони ...даки з першим складом "му".
Світлана Петренко
Для проти підгавкувачів: Можна по-різному ставитися до пана Лікарчука, але те, про що він пише в даній статті, є цілком справедливим. Дякую, пане Ігорю,що хоч хтось звернув увагу на цю проблему.
Коментувати
Володимир Глущук
Брааво. Пане Ігорю - в точку потрапили. Браво.
чита
Ян Амос Коменский великий славянский педагог писал в своем сочинении "Законы хорошо организованной школы": приходить учни должны вовремя, занимать установленное место в классе, родители сообщать клас.рук. о болезни, на уроках слушать,, вне школы вести себя скромно и пристойно.))))Теперь сделайте вывод, что если дир., админю., все покрывает от МОН..., то кто виноват? Родители или школа.
ВЯ
То вчитель може не чергувати? Він може відмовитися бути класним керівником?А чи не буде багато ( вибачте,за російське слово)неразберихи?....Хочу провожу свято,хочу чергую, не хочу - і пішла додому? .....
kvtamber
Для ВЯ: Прочитайте ще декілька разів, причому вдумливо. Далі поміркуйте. Кожний працівник має посадові обов’язки. Ніяких інших вчитель не виконує. За додаткову роботу нехай платять, а якщо ні - то нехай вибачають!
Коментувати
Марина Савченко
На цьому тижні в мене був серйозний конфлікт із студентом 1 курсу коледжу. (Упускаю момент, що не розумію як він взагалі міг вступити з 2 в атестаті) Ну недобір. так воно, ні, він на занятті демонстративно нічого не робить. Тільки грається телефоном. Батьки не цікавляться, в навчальний заклад не йдуть. Поставила семестрову 3 (це для коледжу непрохідний бал) і ось тут почалось у кабінеті директора - я його не навчила! Це не зважаючи що в решта від 8 до 11 балів. Так і хочеться побажати цьому студенту: "Щоб ти став учителем!"
Olga Batura
Для Марина Савченко: Вам повезло, що один такий студент. У декого "таких" півгрупи.
CTR
Для Марина Савченко: Ну, так - завжди і у всьому винен викладач! А чому? Та тому, що правильно пише Лікарчук, самі до цього допускаємо, а потім тут жаліємося!
Коментувати
Олена
Сьогодні по 1+1 бачила сюжет про "погану вчительку, яка підвищила голос на бідну десятирічну дівчинку". А зараз подумала- можливо вчителька якраз після забігу "на спортмайданчик на чергування" вчасно не змогла переорієнтуватися? Мені соромно у що ми перетворилися, колеги. Наша професія - найбільш лайливе слово для тих, кого ми вчимо.
Александр Бережнов
З кваліфікаційними характеристиками теж не все так однозначно. Наказ МОНУ № 665 від 01.06.2013 втратив чинніст через рік після прийняття ( http://old.mon.gov.ua/files/normative/2014-10-23/2995/nmo-1183-1.pdf ). У міністерстві досі неспроможні нормально підготвуати документ. А навіщо? Мабуть їм так зручно(.
Viter
Ось посилання на статтю про подію, що відбулась http://leopolis.news/otruyennya-shkolyariv-alkogolem-na-skolivshhyni-6-posadovtsiv-otrymaly-dogany/ прочитайте, а тоді можна вести полеміку про обов"язки вчителів і що вони зробили неправильно.
Наталя
Для Viter: Шановний, якщо Ви так твердо переконані, що з газетної статті (тим більше інтернет-видання) можна отримати відносно об’єктивну інформацію про подію, то мушу Вас розчарувати. Журналісти, особливо ті які пишуть про такі дрібні події, не мають жодного наміру подавати інформацію об’єктивно, для них головне - привернути увагу, роздмухати скандал і додати своєму інтернет-виданню разів перегляду в лічильник. І я згодна з тим, що у вчителя занадто багато обов’язків, які не входять в його посадову інструкцію, а нав’язуються зверху (адміністрація в цьому винна ще менше, у них теж мало вибору, бо й з них питають). Чого в такому разі не притягнули до відповідальності батьків, які теж несуть відповідальність за здоров’я і життя своїх дітей?
іда
Абсо...не так...АБСОЛЮТНО ЗГОДНА! МЕНЕ ЗАВЖДИ ДИВУЄ НАПИСАНЕ ПОЛІЦІЄЮ:"ЦЯ ПОДІЯ СТАЛАСЯ ЯК НАСЛІДОК НИЗЬКОЇ ТА НЕДОСТАТНЬОЇ ВИХОВНОЇ РОБОТИ ПЕДКОЛЕКТИВУ ШКОЛИ". Вибачте, шановні! А батьків у дітей немає? Вони "стерильними" приходять до школи? Сім"я ніяк не впливає на вчинки? Є Сімейний кодекс, чому не карають батьків?
Роман
Точно.Ніде в світі немає такого дурдому.В прогресивних європейських країнах штрафують чи направляють на громадські роботи батьків за погане виховання дітей, а у нас йде відкрита і ретельно спланована травня вчителів по усіх засобах масової інформації.Давно пора вчителям об’єднуватися і захищати один одного.
Коментувати
Ирина
Я не учитель, а мама школьницы и сказать что полностью поддерживаю вас, не могу. Учитель, на мой взгляд должен был обратить внимание на отсутствие ученика на уроке им опоздание, поговорить с ним и соответственно заметить запах спиртного и состояние ученика. А дальше звонок родителям или опекунам и вот после этого ответственность с учителя можно снять. А иначе получается бардак и полное безразличие к детям. Учителя однозначно должны работать в связке с родителями, но именно работать, а не делать вид!
Наталя
Для Ирина: А я якраз вчитель, колишній, щоправда, бо не витримала якраз отієї всієї відповідальності, яку на мене проти моєї волі і за мізерну зарплату поклала держава. Я щось дуже сумніваюсь, що вчитель не буде працювати з батьками, якщо в нього є така можливість. На жаль, найчастіше батьки ігнорують і школу, і вчителя, а в такому віці й самі зі своїми дітьми справитись не можуть. Зателефонувати батькам? Так, звісно, якщо батьки піднімуть слухавку, а потім ще й знайдуть можливість потрапити в школу (хтось на роботі, а комусь просто лінь відірватись від дивана і телевізора. Мені здається, що Ви просто погано уявляєте ситуацію в школі, особливо в сільській, де вчитель і швець, і кравець, і на дуду грець. І з яких таких великих радощів вчителі повинні чергувати на перервах, наче в них роботи на тих перервах немає? Чи вони за кожним учнем услід ходити повинні? Чи зробити школу закладом закритого типу, щоб від початку і до закінчення занять учні не могли покинути територію школи?
Наталка Козаченко
Зрозумійте правильно, що вина вчителів та й навчального закладу загалом тут найменша. А от міністерству задуматись би трохи про адекватну організацію навчального процесу. Зрозуміло ж, що не вистачає педагогів і персоналу в школі! Але ж у нас все впирається в робочі місця, навантаження і зарплати. Учитель в школі для навчання, перш за все, то повинен бути його перший обов’язок. Виховання покласти на окремих педагогів, які не беруть участі в навчанні, а займаються виключно дітьми. І все було б добре.
Педагог
Для Ирина: Я вчитель-предметник, у мене на уроці не було учня, я, по Вашому, маю на перерві розшукувати учня, який пропускає заняття?, чи класний керівник кожної перерви повинен "пасти" учнів свого класу"? Черговий учитель повинен був обнюхувати всіх учнів і з’ясовувати, чи горілку пили, чи вино, чи пиво? І які претензії до класного керівника в даному конкретному випадку, адже викликав класний керівник швидку допомогу?
Коментувати