Ігор Лікарчук: як пройшло ЗНО 2016 року

Події минулорічного липня так чи інакше вплинули і на якість тестів зовнішнього оцінювання

Ігор Лікарчук: як пройшло ЗНО 2016 року

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Кілька роздумів про «успіхи» у проведенні цьогорічного ЗНО. Написати цей пост мене надихнула сьогоднішня інформація ГПУ про такі «успіхи». Я будь-чого чекав від прокурорів, але не оцінки того, як пройшло ЗНО-2016.

Хоча воно й зрозуміло. Бо їхнє так зване процесуальне керівництво у липні минулого року поставило систему зовнішнього оцінювання на межу існування. І її врятували не пани Квіт, Совсун чи Карандій, а запас міцності в програмному забезпеченні, котре було розроблене командою «злочинців» у 2008-2014 роках, величезні гроші американських платників податків та праця колективів регіональних центрів, які в ручному режимі, заміщаючи непрацююче програмне забезпечення, виконали ряд регламентних робіт.

А тепер дещо детальніше. Американські платники податків через ряд американських інституцій, що діють на території України, заплатили майже 9 млн гривень за те, що були зламані коди доступу до програмного забезпечення, за допомогою якого проводилося ЗНО та визначалися його результати. Прошу звернути увагу, що йдеться не про створення нового ПЗ (що цілком можна було зробити за такі гроші), а відновлення функціонування того, котре було вилучене слідчими в липні минулого року.

Але самим пікантним у цій ситуації є те, що ломайстери, отримавши гроші, про це програмне забезпечення забудуть. А воно вимагає постійного удосконалення та адаптації до нових вимог, які щорічно змінюються у зв’язку із змінами у вступній кампанії. Тобто, уже сьогодні так звані «фахівці» УЦОЯО шаленіють у пошуках тих, хто терміново зможе освоїти чималеньку суму, призначену на удосконалення і адаптацію існуючого програмного забезпечення до вступної кампанії 2017… І це при тому, що наслідком минулорічних подій стало те, що всі фахівці-програмісти із УЦОЯО були вибиті, а за рік, що пройшов, новий менеджмент Центру так і не зміг знайти їм адекватної заміни. І на сьогодні програмістів у Центрі немає.

Події минулорічного липня так чи інакше вплинули і на якість тестів. У тестах-2016 була величезна кількість завдань, що раніше використовувалися під час проведення ЗНО; різко зменшилася кількість завдань на застосування знань; фактичні й фактологічні помилки, про які мовчала прес-служба Центру, дивували багатьох. Причина цього одна: функціонування банку тестових завдань так і не було відновлено в повному обсязі після липня минулого року. Кошти та інтелектуальна праця, які були затрачені на його створення, пішли в нікуди.

Те, що із Центру фактично вибили фахівців, поставило під загрозу й процес визначення результатів і, насамперед, його дуже важливу складову – шкалювання. Врятувало ситуацію лише те, що шкалювання проводилося одним із зарубіжних експертів за ті ж гроші американських платників податків. Наразі в УЦОЯО відсутні фахівці, які можуть це робити, хоч останні сім років шкалювали результати лише працівники УЦОЯО, котрі сьогодні призначені злочинцями.

Тож не все так благополучно у тому королівстві. І висновок ГПУ про те, що там все добре, зроблений для власного самозаспокоєння. І не більше того.

Оригінал

Освіта.ua
16.08.2016

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
000
"Американські платники податків через ряд американських інституцій, що діють на території України, заплатили майже 9 млн гривень, .... величезні гроші американських платників податків...... И почему так американцы полюбили Украину никто из упоротых не задумывается. А задуматься придётся очень скоро всем любителям халявы.
любители  халявы
Для 000: явно не в государственных школах без проплат работают. И задумываться эти бездари уж точно не станут
Коментувати
Руслана
http://stat.testportal.com.ua/ - тут найкраще свідчення того, що незамінних людей (читайте Лікарчука) в УЦОЯО немає!
Денис
Особисто я вдячний пану Лікарчуку за рівень завдань тесту ЗНО з фізики 2015 року. І вважаю, що завдання по всіх предметах повинні бути такого рівня якості. В цьому році більшість завдань з фізики були на рівні "дитячого садочка". Але то моя особиста думка, на об’єктивність не претендую.
Олена
Для Денис: Цікаво, яке відношення до тесту з фізики має Лікарчук?
Г
Згідно розподілу тестових завдань з фізики за складністю, майже 70% складні і дуже складні (Офіційний звіт про проведення в 2016 році ЗНО).
Anna
Тест по физике в 2016 году создавали примерно те же люди что и в 2015 году и Ликарчук к заданиям вообще никакого отношения не имеет. И да, вы правы физика в этом году была очень легкая и даже при этом результаты в целом не очень вышли. Весьма печально как по мне.
Коментувати
Ольга
Ні фахівців немає, ні Лікарчука, а УЦОЯО працює як і працював. І звіт про проведення ЗНО-2016 уже розміщено на сайті. Можливо досить писати чергові побрехеньки?
Laspi
Для Ольга: Повторне використання завдань із минулих сесій ЗНО говорить про те, що банк завдань зруйновано. А скільки сталося ручних втручань в роботу серверів після компрометації системи захисту прокуратурою, важко навіть уявити. Не потрібна владі прозора і чесна система тестування, повинні бути механізми для невеличкого редагування результатів. Без цього ніяк.
Ольга
Не судіть усіх по собі. Вносять зміни до результатів не системи, а люди. Тому все залежить від порядності та чесності.
Коментувати