Ю. Федорченко: англійська – не найголовніша чеснота в освіті

Знання англійської та вміння формулювати завдання реформи вищої освіти не одне і те ж

Ю. Федорченко: англійська – не найголовніша чеснота в освіті

Автор: Юрій Федорченко, кандидат філософських наук, незалежний освітній аналітик-консультант.

Проголошення керівництвом МОН знання англійської мови як головної чесноти кожного, хто має відношення до царини освіти, стало вінцем того поступового сповзання академічної спільноти до культу карго, який сьогодні домінує.

Фактично, ми прийшли до ситуації, коли знання англійської мови стає вирішальним, а подекуди і єдиним офіційно визнаним МОН, показником приналежності людини до “справжньої” академічної спільноти.

Однак знання англійської мови та вміння формулювати стратегічні завдання реформи вищої освіти, як виявилося на практиці, не одне і те ж. Поміж тих, від кого залежить сьогодні реформа вищої освіти, бракує не знавців іноземних мов, а людей, які елементарно спроможні сформулювати стратегічні завдання реформи вищої освіти та запропонувати системні зміни.

Врахування чужого досвіду – річ доволі позитивна, однак таке врахування передбачає виконання того, що можна назвати домашня робота. Таке врахування має мало спільного з некритичним, а іноді і відверто сліпим наслідуванням. Культ карго первісно сформувався саме в середовищі української гуманітарної інтелігенції, іноді правда йому протистоїть відверте академічне хуторянство, яке, звісно, не може розглядатися як справжня альтернатива першому.

Оригінал

Освіта.ua
08.07.2016

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Інакомислячий
Кілька красномовних цифр... щодо розробників нашого нового законодавства у сфері освіти і науки, які поставили такі "дикі" умови для всіх українських науковців. Результати перевірки прізвищ за даними реферативної бази Скопус: Квіт С. - 0 Совсун І. - 0 Шевцов А. - 0 Таланова Ж. - 0 Калашнікова С. - 0 Луговий В. - 0 Винницький М. - 0 Висновки, як на мене, напрошуються самі собою......... (P.S.: Про всяк випадок обмовлюся, що в цій базі мої публікації індексуються ...)
bela
А ВОЗ и ныне там... А науковцi тут, а англiйська мова в Англii. I як iм перетнутись? Не получаецца ((((
Капаліка
Концептуально англійська науковцю потрібна, принаймні розмовна. Але вимагати володіння на рівні В2 і вище, та ще й адміністративними важелями - повна нісенітниця. Доцільно було б створювати умови, за яких науковці прагнули б не отримати завітний папірець, а самі воліли б вдосконалювати мовні навички та застосовувати їх у викладацькій та дослідницькій діяльності. Але ж це не наш шлях...
для Leox
Я так понимаю,что наши университеты есть филиалами англоязычных научных сообществ. Почему выбрали именно англоязычные? Почему бы не сделать наши,украинские,университеты филиалами университетов Германии, Китая, Вьетнама,Франции, Италии, Марокко...
Геннадий
Для для Leox: потому что всем пиндосия глаза застила, помешались даже некоторые.
а "пиндосия" -это что?
Для Геннадий: ?????
Олекса Позняк
Для для Leox: посмотри сколько научной информации на английском. Включай иногда голову
Коментувати
Leox
Бачимо панічний страх гуманітарія перед необхідністю писати свої наукові роботи англійською мовою і тим що тут туфту яку вони зараз пишуть українською ніхто не надрукує.
надо
Изучать языки нужно, чем боле, тем лучше знающему. Но готовим людей к изучению немец., китайского, ...? Мир меняется?
Інакомислячий
Мене дивує чітка "заточеність" саме на англійській мові. Вибачте, але це не панацея. Навіщо тоді в школах французьку, італійську, польську та німецьку вивчають. А потім ще й викладачів у ВИШах з циз предиетів готують. Якось однобоко та непослідовно виходить...
Гість
Явно у пана проблеми з іноземною. Інформатика, фізика, астрономія і т. д. знання англійської обов’язкове. Випадок на конференції-А що цей індус хоче?- Та так би і сказав.))))
Anna Semenchenko
Для Гість: вимоги до математики знизили в початковій школі (далі візьмуться за середні і старші класи). зно здали цього року з математики ганебно. англійську викладають за українськими методиками і підручниками (варто було б користатись принаймні британськими, бо у них величезний досвід викладання своєї мови, як іноземної). інформатикою в молодшій школі називають комп’ютерну грамотність. надалі дуже мало спеціалістівдоїде до конференції, щобпобачити індуса.
Коментувати
учитель
Что ещё можно было ожидать от проамериканского правительства. На кого работаютэти господа было ясно еще 2 года назад адекватным людям.
_Summertime_Sadness_
Для учитель: согласен, нужно учить русский - мировой язык всех сфер жизни
Олекса Позняк
кто поступает в мгу пусть учит русский, а хто в Україні - українську
Олекса Позняк
Для учитель: а ти на кацапію працюєш?
Коментувати
правда
Знание английского языка - это хорошо, но необходимо все-таки иметь профессию.
Запорожець
Кошерний уряд України згоден запровадити в Україні будь-яку мову, аби тільки знищити українську... Україні потрібен український уряд! Геть сіоністів!!!
Олекса Позняк
Для Запорожець: АНГЛІЙСЬКА НЕ ВИТІСНИТЬ!!!!!! А російська може
Геннадий
Для Олекса Позняк: Олекса, да ты же чистейшей воды русофоб, а ещё пытаешься доказывать обратное.
ну и чо
Для Олекса Позняк: Правы, недоросль не конкурент образованному. Как и то, что на англ.яз. никто не разговаривает в Украине ДОМА, на РАБОТЕ, а имея диплом на преподавание англ. также его не знают - вот это интересно. Поэтому конкуренция отпадает. Но...НО(!), укр.яз. изучаем 20 лет и более, дели.м(ли) классы на группы, сколько денег гос-х уходит, а ЗНО-ДПА показало низкий результат. Если на БЫТОВОМ уровне, Олекс, согласитесь, нет общения НИКАКОГО, то и ЗНАНИЙ нет.
Коментувати