Ігор Лікарчук: як оформити збір грошей у школах

Кожна школа чи дитячий садок повинні набути статусу повноцінної юридичної особи

Ігор Лікарчук: як оформити збір грошей у школах

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

У соцмережах продовжують набирати тисячі лайків пости про так-звану благодійну допомогу в закладах освіти. І людей можна зрозуміти. Бо всім уже набридла існуюча ситуація. Але прикро, що лише невелика кількість людей шукає вихід із неї.

Що також зрозуміло. І дуже часто в пошуках виходу пропонуються такі варіанти, що ведуть не до вирішення проблеми, а до її серйозного ускладнення. Наприклад, заборона збирати гроші в будь-якому вигляді. На мою думку, є дуже простий і адекватний варіант вирішення проблеми.

У найбільш загальних рисах це може бути так. Кожна школа чи дитячий садок повинні набути статусу повноцінної юридичної особи. Як, до речі, й має бути. Юридична особа має власну бухгалтерію й спеціальний фонд кошторису. Цей фонд складається з коштів, які надходять до закладу не із бюджету. Але потрапивши на спеціальний рахунок, вони стають бюджетними. Тобто їхнє використання здійснюється на тих же засадах, що і бюджетних коштів. Як, до речі, й контроль за ними.

Для того, щоб мінімізувати грошові потоки поза спецрахунком, необхідно роботу школи й директора оцінювати, серед іншого, й за кількістю коштів, які поступили на цей рахунок... А будь-які інші варіанти залучення коштів вважати незаконними... Це є дуже загальний виклад цього механізму. Подробиці можу повідомити тим, кого вони цікавлять.

Переконаний, що найбільшими противниками запровадження цієї моделі будуть 85 % нинішніх керівників закладів освіти і 95% чиновників від освіти та 100% чиновників рай, міськ, обладміністрацій. У об’єктивності цих цифр не сумніваюся. А якщо так, то запропонований варіант – правильний.

Оригінал

Освіта.ua
17.06.2016

Популярні блоги
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Л. Гриневич: діти за кордоном мають подвійне навантаження Щоб уникнути подвійного навантаження, необхідно напрацювати механізм перезарахування результатів
О. Северенчук: для дітей важлива якість розкладу Не так важливе навантаження, як грамотний підхід до формування розкладу і робочого дня дитини
В. Співаковський: у батьків дуже змінилися пріоритети На перше місце вийшла безпека дитини, на друге – соціалізація, і лише на третє – знання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
подниму
Позняк, ну и каким образом "громада будет держать кассу сама"?Это как в случае твоей бывшей директриссы? "Пусть ворует, но ровно столько, сколько мне думается правильным"?У нас громада выбрала президента и ВР. Неужели до сих пор ещё неясно, как именно это происходит. Какая громада? какую кассу. У нас обязательное государственное образование. Люди, да встрепенитесь хоть немного.Эти за ваши деньги на канары катают, а вы все несёте и несёте:"А мы посадим ещё больше картошки. Пусть эти жуки выздыхают от обжорства"
не оптиміст
Дорогі мої, хабарників і злодіїв серед директорів,я впевнений, не так уже й багато. Я погоджуюся, що може в великих містах, а особливо в "елітних" школах таке трапляються, бо батько за атестат свого "великорозумного телепня" згоден викласти кругленьку суму, а потім розповідати всім які погані вчителі, "Нічому не навчили і ще й гроші здерли". Але є і інше, коли директор школи із своєї мізерної зарплати купує фарбу бо треба терміново пофарбувати стіну чи клапоть підлоги, купує водопровідний кран, який зірвало і неможна чекати два тижні допоки перерахує гроші казначейство. І його звільняють з роботи лише через те, що посмів на нараді відкрито при голові адміністрації стати на захист своєї честі і честі своїх колег, бо діти голови адміністрації навчаються в отій елітній школі і він упевневий, так як і ви, що всі директори - злодії. Про які батьківські гроші, чи їх крадіжки може йти мова в школі де150 дітей а середня зарплатня у селі 1500 грн. І не всі ще втратили честь
Олекса Позняк
В некотрых школах Киева есть бухгалтера в школе.Разворовывают на пару огого!!!Все премии выписывают себе любимым.Договора с сомнительными фирмочками с % в свой карман.Пока громада не будет держать кассу сама ничего не будет
Позняк,
ну и каким образом "громада будет держать кассу сама"?Это как в случае твоей бывшей директриссы? "Пусть ворует, но ровно столько, сколько мне думается правильным"?У нас громада выбрала президента и ВР. Неужели до сих пор ещё неясно, как именно это происходит. Какая громада? какую кассу. У нас обязательное государственное образование. Люди, да встрепенитесь хоть немного.Эти за ваши деньги на канары катают, а вы все несёте и несёте:"А мы посадим ещё больше картошки. Пусть эти жуки выздыхают от обжорства"
Катя
В моем лицее ученики платят по 250 грн в школьный фонд. Есть бухгалтер и еще два человека(родители моих одноклассников) которые следят за распределением этих денег. Если интересно всегда можно посмотреть сметы. Школа в хорошем состоянии (чисто, поклали новый паркет, почти каждый кабинет оборудован компьютером и проектором) есть учителя высокого уровня которые получают доплату + ученики которые заняли места на олимпиадах получают не большую стипендию в конце семестра
Коментувати
Иван
Оценивать директора по количеству собранных денег-полный маразм. Окраинные школы бедны как церковные мыши,а центральные пухнут от денег. Лекарчуку это должно быть известно,как никому. В США есть обязательный налог на образование и никаких поборов. Введите 2% или меньше и кактегорически запретите поборы,которые очень легко разворовываются. Статус юрлица от воровства денег не спасает,схем обхода миллионы. Стыдно за седого деда,который пишет финансовые сказки)))))
поддерживаю
Для Иван: что касаемо самого деда, так здесь мышление СОВЕТСКОГО ЧИНОВНИКА. Плохо другое. плохо то, что ему внимают не думая...
Коментувати
everest
На утримання державного автопарку Верховної Ради України щорічно витрачається 50 млн. грн. з державного бюджету. Для порівняння це 5 000 навчальних комп’ютерів або 500 комп’ютерних класів. І таких "преференцій" на вітер тисячі. Система освіти, на відміні від високопосадових чиновників, фінансується на дуже низькому рівні, починаючи від зарплат учителів і закінчуючи матеріально-технічним забезпеченням.
Лікарчуку
Тебе, старого пердуна, забули запитати... Клянчити в батьків, які до то того ж платять податки, не вихід. В Україні декілька тисяч мільйонерів, частина з них збагачується на коштах, які держава виділяє на розвиток освіти. З цього потрібно починати. Крім того, обрізати зарплати народних депутатів, міністрів, працівників департаментів, опустити їх до рівня простого вчителя.
Набридло
Держава повинна забезпечити фінансування шкіл, а не пропонувати як правильно збирати кошти з батьків. Цього взагалі не повинно бути.
Родион
Останній абзац статті вірно відображає в відсотковому вираженні рівень корумпованості освіти. На місцевому рівні всі ці керівники-директори утворють єдиний організм-спрут, боротьба з яким на сьогодні абсолютно безперспективна. Ніхто не хоче бути камікадзе - ті хоч знали за що йдуть на жертву, а тут що? Збір батьківських коштів - лише вершина айсберга під назвою шахрайство в освіті. А ще є атестація з категоріями і нагородами, є продажа робочих місць, післядипломне навчання (курси при ОІППО), є безкоштовне дитяче харчування, є пришкільне оздоровлення, є ремонти і будівництво. Я не побачив, що нова міністр вбачає в корупції найбільшу загрозу і найбільше зло.
Умничечка
neexpert, приятно, что хотя бы так я узнаю, что есть умные люди в этой убогой стране Чиполлин и паслёновых и цитрусовыми
совесть
Те, що вчителя треба відсторонити від збирання будь-яких коштів - це ТОЧНО! Його завдання - вчити й трохи виховувати... Саме так і працюють вчителі у більшості цивілізованих країн... Те, що зібрані гроші з батьків треба ЛЕГАЛІЗОВУВАТИ й прозоро використовувати - ПРАВИЛЬНО! Не пручайтеся. Ця пропозиція "заслуженого пенсіонера" заслуговує на увагу... Але як від годівнички відучити тих, хто вже дорогу не тільки протоптав до неї, а й забетонував?
а если думать
Для совесть: ?????????????????????????????7 Не уходить в сторону, оставляя родителей самим влиять на других родителей, а думать. На то и учителя. Хотя, да, Учителей уже практически не осталось. Урокодатели и баблособирателиЭто ужен не школа. Это позорище
Родион
Для совесть: Підтримую.
Коментувати
neexpert
Дожилися - роботу директора оцінювати по тому, скільки коштів на школу зібрано! В такому разі "роботу" нашої держави (Президента, уряду, ВР) варто оцінювати в оберненій пропорції. А пан Лікарчук дійсно такий правильно-балакучий став!
1
А может "потрясти" оффшорников,судей,прокуроров и иже с ними,которые,получая зарплату госслужащего,живут как короли и шейхи. Глядишь,и выделится больше средств из бюджета на образование и школы.
Віктор
Вже пан Лікарчук "оформив" збір коштів в УЦОЯО і показав який він "керівник" . Можливо , досить займатись нікому не потрібною писаниною , при цьому , не маючи взагалі ніякої уяви що таке освіта і як вона працює.
12
Для Віктор: Правильно
Коментувати
ТАРАС
І утримувати 1,5 бухгалтера за рахунок цих коштів забув написати.
Л
Боже, Лікарчук, який ти став правильний! А як в МОН працював, то всі вчителі погані були. А ти-"цяця". А тепер "відправили на "заслужену" пенсію" і назад бажаєш до корита.
12
Для Л:Розумні стають , коли від "корита" відривають.
Коментувати