Ігор Лікарчук: досить створювати управління освітою

Всі освітні проблеми сучасний директор та педколективи вирішать і без органів управління освітою

Ігор Лікарчук: досить створювати управління освітою

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

В Україні розпочався процес створення територіальних громад. Уважно слідкуючи за тим, як створення громад впливатиме на ситуацію в освітній сфері, приходжу до висновку, що є багато прихильників формування в таких громадах окремих органів управління освітою. Бо, як пишуть автори: «хтось повинен наставляти, контролювати, організовувати…».

Прошу звернути увагу, що авторами подібних меседжів, як правило, є директори шкіл, котрі входять чи мають увійти до складу таких громад. Безумовно, це є дикість. Дикість і заскорузлість управлінського мислення величезної кількості теперішніх (не хочу писати «сучасних») керівників шкіл.

Це є дикість нашої системи управління освітою, котру, як бачиться, не хочуть змінювати ті, хто взяв на себе відповідальність реформувати освіту. В освіті й так жирує величезна армія освітніх чиновників і методистів, які гуртом й знищують освіту держави. НЕМАЄ ЖОДНОЇ ПОТРЕБИ додавати іще їхню енну кількість. Схаменіться.

Якщо щось і створювати в територіальних громадах, то це Служби забезпечення закладів освіти, які перекладуть на свої плечі жахливі проблеми формування та утримання матеріальної бази дошкільних, загальних середніх і позашкільних закладів, що функціонуватимуть на території громади.

У працівників таких служб НЕ ПОВИННО БУТИ ЖОДНИХ УПРАВЛІНСЬКИХ ПОВНОВАЖЕНЬ, а тим більше функції контролю. За заявкою директора закладу працівники таких служб негайно мають їхати до школи і ліквідовувати будівельні, каналізаційні, водогінні, кадрові, підручникові, технічні та інші проблеми, від яких залежить нормальне функціонування закладів освіти. Всі інші проблеми СУЧАСНИЙ директор та адекватні педагогічні колективи ВИРІШАТЬ і без ОРГАНІВ УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ. Й вирішать їх набагато краще, аніж із чиновниками.

А той, хто боїться чи не вміє вирішувати проблеми, й потребує чиновницької підтримки, має негайно залишити свою посаду. Бо він не є сучасний керівник.

Оригінал

Освіта.ua
11.03.2016

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Марина
Шановні! Да хоч сам ПАПА РИМСЬКИЙ напише про це! Хіба це не так?! Насправді ці РУО-бюрократи!Отримав папірець - напиши сто у відповідь, про отримання, про прочитання, про виконання і т.д. Наприклад, ще й методкабінети є. Яка від них користь? Всі вчителі "варяться у своєму соку". Зато методичні кабінети проводять нікому не нужні, ні цікаві, вже відживші семінари, майстер-класи і т.п. Методисти взагалі відчувають себе не менш, як головними спеціалістами. Займаються перевірками, а не методичною підтримкою. Так, вибачте, зараз в Інтернеті досвідчені вчителі на своїх сайтах та блогах викладають досить цікавої інформації, кожен може щось цікаве знайти для себе. Навіщо кормити дармоїдів-бюрократів? Все для галочки! Я згодна з будь ким, що не потрібні в сучасному освітньому просторі РУО та і ДО теж. Є область: об*єднають по місту, району, область, визначать по спеціалісту, який буде відповідать за район - і нічого старшного не буде. Буде економія заробітної плати, може хоч по 100 гривень доплатять вчителеві.
Любовь
Для Марина: А вы никак специалист, который и должен остаться, не так ли? Именно методисты подняли шум, когда при Ликарчуке были составлены Центром бездарные задания по-английскому языку в 14 году; именно учителя раскрыли соответствующим органам деятельность Ликарчука. А где ж были супер-специалисты, у которых контролирующие функции, которые как никто другой должны реагировать на все нарушения, недоработки в образовании? Рука руку моет!!!
Коментувати
завуч
Пан Лікарчук нехай уже просто відпочине....напрацював не більше, ніж всі ті нездари в моні або депУртаментах ...несила уже терпіти їхню недалекоглядність і бездарність..у районі методистом англійської вчитель філолог російської....людина, котра нібельмеса не розуміє в англійській...хіба це не насмішка над освітою взагалі...та ще й повчає англічан....Ігоре Леонідовичу, ваш час уже пройшов....відпочиньте...?
Богдан
Для завуч: А при чому тут -Лікарчук? Він як раз і говорить про те, що і Ви...
Любовь
При тому!!!
Коментувати
1111
Увага всім! новий лохотрон для освітян! «ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛ РЕЙТИНГУ ОСВІТНІХ ЗАКЛАДІВ УКРАЇНИ» (www.ukrosvita-rating.com) та «Український Академічний Центр оцінки діяльності та професійної відповідності викладачів та педагогів» розсилають по школах та районо оголошення про конкурси із заманухою: Якщо від одного ЗНЗ, НВК у конкурсах будуть брати участь не менше 250 учасників (учнів, педагогів) тоді сам ВАШ ЗНЗ, НВК а також Директор та Завуч ЗНЗ, НВК та (або педагог відповідальний за організацію конкурсів) отримують МЕДАЛЬ I-го ступеню + СЕРТИФІКАТ ДО МЕДАЛІ + ГРАМОТА (загалом три МЕДАЛІ: одна для ЗНЗ, одна для Директора і ще одна для завуча, або іншого педагога, відповідального за проведення в ЗНЗ, НВК відповідних конкурсів ). ВАРТІСТЬ УЧАСТІ В КОНКУРСІ - 55 ГРИВЕНЬ. Помножте на кількість учасників. Це і є ваша реформа? Левенята і кенгурята - відпочивають! Усім - по медалі! купіть собі рейтинг!
Sergey Bochkarev
Хотя нет, извините, пан Ликарчук просто во все времена настаивал на создании своей собственной образовательной вертикали: "Помочь могло бы внедрение лицензирования педагогической деятельности. Т.е. каждый, у кого есть высшее педагогическое образование и желание работать в любом учебном заведении, должен получить лицензию", - статья Ликарчука "Учителей много - а учить некому!" Зеркало недели 26.09.2014
Sergey Bochkarev
Боже! Прозрел! Ведь как все-таки место сидения влияет на точку зрения! А еще вчера, сидячи на вельмишановной административной должности писал статьи "Учителей в Украине много, а учить некому!" И потому: "Я вам покажу!" "Я вам расскажу!" кто тут, кого и каким образом должен учить! Только мне это дано! Я выступаю за лицензирование учителей! За сертификацию! Они вообще отбились от рук!
Лена Флашнер
Для Sergey Bochkarev: Ага, а потом будет лицензирование лицензированных и сертификация сертифицированных. И так до бесконечности.
Коментувати
Елеонора
Погоджуюсь,з Вами п.Лікарчук.Органи управління ,в тому вигляді якому вони є,дійсно не потрібні.Це розсадники бюрократизму,Які в більшості випадків займаються переписуванням паперів,наказів.Кожна школа знає,що робити.Є вчителі,які без вказівок адміністрації виконують свою роботу,проводять олімпіади,перевіряють зошити,оформляють куточки.За роботу школи несе відповілальність адміністрація.
Любовь
Для Елеонора: А Вы, наверно, директор школы. Уж больно всё знаете как надо. А вот учитель тоже знает как надо , однако вы ж ему навязываете, как планы писать, как урок проводить... Ну просто профессора, что завуч, что директор!!!
Коментувати
студент
Ну так виходь разом з учителями на майдан і відстоюй їхню честь і гідність, якщо так переймаєшся даною проблемою... Гавкати з блогу може кожен. А навести лад в системі освіти дано далеко не кожному.
студент
адресувалося лікарчуку, якщо хтось не второпав.
Коментувати
Олена
Але ж Ігор Леонідович теж був керівником Київського обласного управління освіти. І теж ох як любив критикувати і принижувати начальників відділів освіти, директорів шкіл, педагогів. На усіх зустрічах з освітянами наводив негативні приклади з освітньої практики. А тепер, виявляється, якісь керівники в освіті дуже погані. Дивно...
Микола
Для Олена: нічого дивного, бо як кажуть місце сидіння, визначає світогляд...)
Коментувати
Олена
на жаль, фахівців рівня пана Лікарчука в сьогоднішній системі освіти майже не залишилося. А такі, як пані Совсун, мабуть в останній раз були в звичайній( не елітній) школі ще за часів власного навчання. Потрібно усвідомити нинішним панам - реформаторам, що реформи повинні насаджуватися не з Києва, вони повинні підтримані та усвідомлені на місцях -от тоді вони матимуть сенс. Щодо роботи директорів - то нині більшість із них знаряддя в руках будь - якої влади, що накажуть те й робитимуть. І чекати від них революційних змін в освіті не приходиться.