Олена Панич: щодо дискусії між Квітом і Співаковським

Можна зрозуміти боротьбу міністра за якість освіти, але і позиція колишньго проректора ХДУ має підстави

Олена Панич: щодо дискусії між Квітом і Співаковським

Автор: Олена Панич, кандидат історичних наук, Національний педагогічний університет ім. Драгоманова.

Щодо дискусії між міністром освіти С.М.Квітом і депутатом О.В. Співаковським. Не люблю конфліктів, але тут дозволю собі сказати кілька слів. На мій погляд, у всьому цьому треба бачити не міжособистісний діалог, хай навіть і його елементи присутні. Проблема насправді набагато глибша. Це проблема різних бекграундів і світоглядів, які об'єктивно сформувалися у цих людей — колишнього ректора НаУКМА і колишнього проректора Херсонського державного університету.

От ви задумувалися, що означає бути ректором Могилянки? НаУКМА — унікальний, брендовий столичний університет, заснований переважно на зарубіжні гроші. Відносно невелика кількість студентів і при цьому солідні капіталовкладення в інфраструктуру, бібліотеку, наукові та піар-проекти. Мільйони коштів, які надходять не з українського бюджету (бо там їх просто не було). І, що важливо, університет практично без радянського минулого, не обтяжений пам'яттю про тоталітарне управління, побудований за західною моделлю. Легко демонструвати «якість освіти», працюючи в такому університеті. Але скільки в нас таких? Один, два. Могилянка і УКУ.

Що таке Херсонський державний університет? ВНЗ регіонального масштабу, яким останні роки доводиться буквально виживати, застосовуючи всі мислимі і немислимі способи, воювати за землі, які місцева влада намагається відібрати, боротися за абітурієнтів, які прагнуть до столиці або за кордон. Ніяких спонсорських мільйонів, ні вигідного столичного статусу тут немає. При цьому і там є діти, студенти, яких треба вчити і освіта яких буде забезпечувати людський капітал регіону, його стабільність. Таких закладів у нас — сотні. Хто захистить їх в процесі реформування, яке зводиться фактично до скорочення і закриття?

Звичайно, колишньому ректору Могилянки легко виглядати авторитетною людиною, не плагіатором якимось, а поважним професором з широкими закордонними зв'язками. Легко говорити гарні, розумні речі, демонструвати боротьбу за якість, обгрунтовуючи закриття всіх, «хто не може», «хто не дає якісної освіти», піднімати планку вимог для всіх цих недолугих периферійних «неякісних» університетиків. Бо його унікального брендового ВНЗ це не зачепить. А що робити тим, іншим? Всім тим, у кого давно вже немає нормальної бази для освіти, і ніколи не було солідних зарубіжних спонсорів? Хто допоможе їм вийти на новий рівень в умовах обмежених ресурсів і нечесної конкуренції?

Майже всю нашу освіту можна звинувачувати в поганій якості. І ВНЗ, і ПТУ, і школи. Можна так вдосконалити тести ЗНО, що півкраїни їх не зможе скласти, і тоді сотні ВНЗ сміливо і з чистою совістю позбавляти ліцензії «через відсутність потреби». Тільки що буде з людьми після цього всього? Сотні випускників шкіл не стануть студентами через раптове різке підвищення вимог до якості. Більшість з них, скоріш за все, не знайде роботи. Будуть курити в підвалах провінційних містечок, перебиваючись дрібними крадіжками? Викинути на вулицю «поганих» викладачів, «поганих» студентів і абітурієнтів, залишити тільки декілька елітарних ВНЗ, забезпечивши їм все найкраще, ну, звісно, це можна назвати реформою. Але це реформа на кшталт: «народ не виправдав сподівання політиків, тому політики обирають інший народ». Це реформа не для людей, а для окремих людей.

Я думаю, можна зрозуміти колишнього ректора Могилянки в його боротьбі за якість освіти. Але і позиція колишньго проректора ХДУ також має свої підстави. Кожен з них є виразником певного бачення, зумовленого специфікою свого попереднього досвіду. Єдине, що мені хотілось би, щоб ці бачення все-таки вдалося збалансувати.

Оригінал

Освіта.ua
09.02.2016

Популярні блоги
Людмила Булигіна: не «бідні діти», а треба було вчитись Плачі щодо відсотку тих, хто не подолав поріг, бісять неймовірно, адже тест з математики елементарний
А. Ночкін: зраду щодо ЗНО з математики скасовано Збільшили процент тих, хто не подолав поріг, ті учні, які і не збирались користуватися цим результатом
О. Северенчук: що роблять учителі, яких обманули? Якщо вчителі не страйкують – значить, їм можна давати обіцянки, які потім не виконуються
Т. Ткачук: цьогоріч була одна перевірка письмових робіт ЗНО На дуже важливому етапі проведення ЗНО відбувається суб’єктивне оцінювання письмових робіт
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Костянтин П'ятковський
"Тільки що буде з людьми після цього всього? Сотні випускників шкіл не стануть студентами через раптове різке підвищення вимог до якості. Більшість з них, скоріш за все, не знайде роботи. Будуть курити в підвалах провінційних містечок, перебиваючись дрібними крадіжками?" - Ні! Не так! Сотні випускників українських шкіл (а в Україні знайдуться сотні талановитих школярів) знайдуть своє місце в престижних вишах Європи, США, Канади. Там і залишаться потім. А ректори столичних і регіональних вузів і далі сперечатимуться між собою щодо того, хто з них більший Пуп Землі. А подивитися рейтинги університетів світу страшно і одному, і другому, бо себе довго шукати доведеться.
Юля
>Більшість з них, скоріш за все, не знайде роботи. Будуть курити в підвалах а закончить универитеть = равно найти работу? в том то и дело что нет и причина как раз в том, что "дипломированных специалистов" больше чем полстраны.
Zinger
Шановна п.Панич. Ви праві і не праві одночасно, на мій погляд звичайно. Давайте пожаліємо Співаковського, бо він з" тої єпохи", Херсонський ВУЗ не в тих умовах. А Могилянка була у яких? А Квіту що, на блюдечку щось давали? Ні, він мріяв, хотів і робив усе можливо, щоб заклад повстав у тому вигляді, у якому він є. Так, Квіт залучив іноземний капітал, а Співаковському хто не давав? Хто Вам сказав, що студенти ПНТ,Вузів не здійснюють правопорушень, бо їх від цього рятує процес навчання? Співаковський ніякий не конкурент Квіту. бо він нічого не створив, а тільки критикує, бо сам мало на що здатний. Треба вміти достойно програвати, навіть якщо ти маєш себе за СПІВАКОВСЬКОГО!
біда за бідою
Для Zinger: «народ не виправдав сподівання політиків, тому політики обирають інший народ». От блін...то коні голодні, то колесо відпало, все не як у європейських людей. Могилянка-зовнішній проект перебудови радянської освіти, а до внутрішнього проекту треба ще 100 років пережити, таку собі добу Відродження суспільства))))))
Коментувати
Віталій
Уся проблема - в мізках: якщо хочемо змін, здорова дискусія і здорова конкуренція - НЕОБХІДНІ як повітря... Не стіймо осторонь! Через своїх рідних дітей маю причетність до Могилянки й Острожанки, закладів, які возродилися в незалежній Україні, до університету Шевченка. Знаю одне: додаткових фінансових допінгів за навчання не було... не завше з медом, але справедливо!
ni-ni
Это не конфликт, а конкуренция, что нормально для Европы.
HereWeGo
Дуже прикро, що Квіт за майже як 2 роки не зміг зробити прориву в освіті. Проте його Міністерство припустило дуже багато помилок. ПТУ, дипломи, держзакупівлі - це головні проблеми, які "на слуху", проте кожен освітянин знає про десятки інших проблем, які не усуває, а залишає та створює Міністерство... Сперичатись можна скільки завгодно, але факт один - в освіті нічого корисного за останні два роки не відбулось, крім як втечі табачника.
біда за бідою
Для HereWeGo: Квіт схожий на паненя, яке привезли в село...а там...фі-фі:земля, корови, свині, гній....це не його світ...нехай би сидів у своїй могилянці та тішився її мікросвітом - "а-ля Європа". Зараз треба ДЕРЖАВНИЦЬКИЙ підхід у всих напрямках освіти чітке планування на 5 років хоча б і потужні дії, т.з. "тяжка артилерія", а не якісь уривчасті потуги, підкилимові ігри "своїх", таке собі "пах-пах" і "кайф нічогонероблення" від тнього. Якби поряд із знанням англійської та політологіїї була б хоч мізерна спроба заглибитися в стратегію економічного розвитку - знайти лопату та почати спушувати грунт і сіяти
біда за бідою
Для HereWeGo:Орден «За заслуги» ІІІ степени (1 декабря 2015 года) — за значительный личный вклад в государственное строительство, социально-экономическое, научно-техническое, культурно-образовательное развитие Украинского государства, весомые трудовые достижения, многолетний добросовестный труд ....дайте мені точку опори і я переверну весь світ...no comment та нічого особистого
Коментувати