Андрій Маляр: потрібна люстрація в освіті

Освіті потрібна реанімація кадрового потенціалу та позбавлення від баласту шляхом проведення люстрації

Андрій Маляр: потрібна люстрація в освіті

Автор: Андрій Маляр.

В освіті системна криза? А чи є в освіті система?

Незалежна думка батька, який намагався поспілкуватись з освітянами з приводу встановлення відеонагляду в школах.

На жаль, це спілкування назвати приємним та конструктивним не можна. Так, як і не можна назвати приємним та конструктивним те, що відбувається в системі освіти.

Вивчаючи та аналізуючи досвід навчання наших дітей в українських освітніх закладах, можна зробити висновок про те, що системою освіти у нас називають споруду, яку зводять без фундаменту, але жваво та дорого. Виникає уява чогось великого та непорушного. А коли тебе життя зводить з цією системою, то виявляється що це Колос на глиняних ногах, неприступний та самовпевнений, створений в кращих традиціях радянської пропаганди.

Чверть століття ми живемо в цій гіпертрофованій радянсько-українській дійсності, переплетінні радянських освітніх стандартів та кадрів з великою тягою до комфорту та грошей, під красномовною назвою — система освіти. Вказана система не намагається змінитися та удосконалитися, вона докладає максимальних зусиль аби вижити та заробити.

І це тільки верхівка айсбергу. Саме проблемне в цій системі – це кадри, які відчуваючи свою велич та перевагу, ставляться до батьків як до людей другого сорту, які нічого не розуміють в питаннях освіти та виховання.

Деякі освітяни взагалі вважають, що виховання дітей не входить до компетенції школи. А всі ті закони про освіту — то так, десь в іншому вимірі.

Виникає питання – чому можуть навчити та як можуть виховувати наших дітей такі спеціалісти?

Підсвідомо розумію, що відеоспостереження то не є панацея, а можливо, взагалі це лікування невиліковного.

Але, необхідно усвідомити, що це крик душі батьків, які не можуть вплинути на те, що коїться в школах та дитячих садках.

На мій погляд, долати кризу в системі освіти потрібно зі створення нової системи, що відповідає вимогам сучасного суспільства, реанімації кадрового потенціалу, позбавлення від баласту шляхом проведення люстрації в освіті.

«Краще п’ять років помилок, аніж п’ятдесят років саботажу», — казав Вацлав Гавел.

Вважаю, що вже час схаменутись та замислитись над тим, що буде далі.

Оригінал

Освіта.ua
06.02.2016

Популярні блоги
Людмила Булигіна: не «бідні діти», а треба було вчитись Плачі щодо відсотку тих, хто не подолав поріг, бісять неймовірно, адже тест з математики елементарний
А. Ночкін: зраду щодо ЗНО з математики скасовано Збільшили процент тих, хто не подолав поріг, ті учні, які і не збирались користуватися цим результатом
О. Северенчук: що роблять учителі, яких обманули? Якщо вчителі не страйкують – значить, їм можна давати обіцянки, які потім не виконуються
Т. Ткачук: цьогоріч була одна перевірка письмових робіт ЗНО На дуже важливому етапі проведення ЗНО відбувається суб’єктивне оцінювання письмових робіт
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Zinger
В освіті потрібна справедлива оплата праці( 25 тис. на місяць) і не треба буде проводити люстрцію. На таку зарплату підуть працювати чоловіки, яких так не вистачає середній та професійній школі. А Ви хочете жіночими руками побудувати рай в Україні. Тягар освіти мають взяти на себе чоловіки, а жінки нехай займаються з дітьми вдома( бодай перші 5 років), от тоді побачите результат. І тоді не буде "могили соціуму з минулого" і багато чого іншого. 95% педагогів - жінки, у якій країні Ви ще побачите таке збочення? Я не проти педагогів - жінок, але ж має бути розумна межа використання праці жінки у суспільстві.
Учителька сільської школи
Діти - дзеркало батьків. У толерантних, порядних батьків діти, як правило, виростають такими ж. А хто не хоче чи не вміє співпрацювати з власною дитиною, той завжди шукає винних. Особисто я не проти відеокамер у школі. Але... на перервах і я , і діти по черзі переодягаємось на уроки фізкультури, на свята чи виховні заходи. Як же тоді бути із відеоспостереженням?
Riki
Сколько кругом идиотов! Жуть прямо!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
v1248
Для сучасної молодої людини, яка прагне знань, сучасна школа не потрібна, достатньо інтерактивних технологій. Школа виконує функції концтабору, який формує у молодої людини хибні навики суспільного поводження. В технологічному світі важливо бути творчою індивідуальністю, а не роботом, яких, і так достатньо виробляють на конвеєрах. Нескінченна різноманітність реальності врівноважує суперінтелектуала і останнього неука, який тоне в багнюці. Перед нескінченністю буття всі рівні, всі мають право на існування, всі необхідні для Еволюції.
v1248
Виникає парадокс відношень індивідуума і соціуму. Скоро ніхто за Вас і на Вас не буде працювати, кожен може і має технологічні можливості побудувати власний мікрокосмос для життя, щоб не залежати від соціуму. Вже відключили стаціонарні телефони, пральні машини замінили дуже важку фізичну працю, скоро відключать електромережу і опалення, перейшовши на сонячні батареї і акумулятори. Власний міксвіт, це як склянка води в пустелі, яка має більш важливе значення для людини, ніж тонна золота. Все це не десь в безмежному майбутньому, а зараз між нами. Ми його не помічаємо із-за окулярів, які нам нав’язав з могили соціум минулого. Якщо Ви не розумієте Вашої дитини, яка грається в ігри замість того, щоб заробляти гроші, то це і є тест на роботизацію власної свідомості. Рекомендую аніме «головоломка».
Коментувати
Овод
Ну-ну, люстрируйте, а заодно найдите идиотов, которые первые 5 лет будут работать на 1800 грн. в месяц. Сейчас в школу идут от безысходности - лишь бы было рабочее место. Ведь на такую зарплату ни о какой семье не может быть и речи.Кому нужны нищие кормильцы? Женщина-учитель - это пол-беды, а мужчина-учитель - это уже беда.И это не мои слова, а одного директора школы. И в целом статья ни о чем.Что предлагает делать автор статьи - всех менять?!Тогда кем менять?В педы к сожалению в большинстве идут с низким проходным балом те, кто никуда не прошел.Затем по окончанию вузов они так же от безысходности идут работать.Я не говорю, что все именно такие.Совсем нет, но процент других минимален - 15-10 % от всех студентов и выпускников. Так что люстрируйте учителей пан Маляр, желательно всех
Zinger
Для Овод: Совершенно в Вами согласен. Кроме нервотрепки и масовых позовов в суды лястрация ничего не даст. В система образования никто с учтелей за работу не держится, но воспримут ее как личное оскорбление и будут всячески защищать свое человеческое достоинство. Что от такого"новшества" выиграет ученик? О!!! Только контракт - выполняешь в полном объеме - работаеш, грубо нарушил или нарушаеш - разрыв договорных отношений.
Коментувати
Люстрировать всех
Если уж пошла такая «пьянка» , то давайте люстрировать всех: президента, который не делает то, что обещал; кабмин, потому что действует в интересах, богатых, врачей, потому что не лечат так, как мы хотим, судей, потому что судят в зависимости от оплаты, строителей, потому что то, что строят, разваливается; особенно хочется люстрировать дорожников, когда едешь по украинским дорогам…. учителей, потому что учат не тому и не так; учеников - тоже люстрировать, потому что учиться не хотят… И что будет?... Украины точно не будет. То, о чем тут все пишут - это и есть Украина и украинцы. Вот такие мы. Нам всем надо меняться, а не показывать пальцами друг на друга.
Олена
Дійсно,школа виховує,але її можливості надзвичайно обмежені.Тому ,що виховує, впершу чергу ,середовще,і впершу чергу сім’я .суспільство .Я можу скільки завгодно говорити ,що ніхто не має права ображати,принижувати.бити,якою б не була вина людини ,що кулаки не аргумент. і тд.АЛЕ якщо дитина бачить інше в житті( події у ВР сім’і) то мої слова, як вчителя ,полова.Тому не перекладайте ,п.Андрію ,вину з больної голови на здорову. ,тобто з сімЇ на школу.Я згодна з п.Zinger.
Zinger
п.Андрію! Опустіться на грішну землю, є ж Кодекс Законів про працю. Його так просто не подолати шляхом люстрації. І хто буде тим справедливим "люстратором"? Ляшко постійно горланить: треба всіх суддів звільнити і набрати нових. Один юрист по телевізору ясно і зрозуміло пояснив бредовість намірів цього політика. Революційний шлях крім розрухи нічого не приносить, потрібно керуватися принципами еволіційного розвитку суспільства, а це означає поступовість. Лікар ніколи не лікує відразу усі хвороби, а лише одну за одною. І тільки хірург відрізає та на жаль пришити вже не можна. МОН повинне мати чітку і науково обгрунтовану програму реформування освіти( є ж купа академіків) і крок за кроком впроваджувати у життя,наприклад 5 років, адже кожна її частина потребує додаткових фінансових ресурсів. Де їх так скоро взяти в умовах війни? Я у вихованні дітей ніколи не покладався на вчителів і переконався: даєш життя дітям - турбуйся про них, а не перекладай свій обов’язок на чужих людей!
Сучасник
Для Zinger: підтримую!!!
Коментувати
Олена
Люструвати вчителів? А хто буде працювати в школі? Невже є багато бажаючих прийти в школу?Майже ніхто з випускників вузів не хоче. Одна випускниця сказала,що затрата життєвих сил і енергії в школі не адекватна заробітній платі.- це одне.Головна проблема в школі -це відсутністьу дітей бажання вчитися.Комп’ютери ,телефони ,забирають багато часу.Проблеми з пам’яттю,на уроці вивчили ,повторили ,закріпили ,а на наступному уроці ніби не чули.І ти ,вчитель,хоч головою об стінку бийся.А ще підручники. Об’ єм параграфа не відповідає віку учнів,вимогам дидактики.12 сторінок з історії у 7 класі.Може дитина вивчити? І можна багато ,багато говорити про проблеми.
Олекса Позняк
Я знаю що цей пост теж викинуть але не можу мовчати - усе що ви написали повний ідіотизм і нерозуміння ситуації.Тому з вами і учителі не бажають спілкуватись -все одно що з пеньком.
Просто учитель
Батьки хочуть камери? А може варто спробувати...? Бо тоді вони зможуть побачити своїх чад, які "прагнуть до знань") Прагнуть усіма фібрами своєї душі, та ще й за допомогою найсучасніших "засобів навчання", за допомогою яких вони грають, спілкуються "о наболевшем", при цьому встигають зняти на камеру бійку та швидко викласти все у соцмережах, записати вчительку, яку довели до сказу, для вельмошановних батьків, щоб було кого цькувати тощо. Тоді, можливо, люстрація буде потрібна для батьків, які забули, що школа і батьки повинні бути тандемом, дудіти в одну дудку. Ви можете продовжувати критикувати вчителя, але, повірте, серед учителів більшість - альтруїсти. Там майже немає випадкових людей, а якщо і з’являються, їх на довго не вистачає. Для учителя найкращим дарунком є зацікавлені очі дітей і та віддача, яку він отримує. Але, нажаль, дітей таких стає дедалі менше.
Вилен (МОДЕРАТОР)
Для Просто учитель: "Для учителя найкращим дарунком є зацікавлені очі дітей" - абсолютно згоден: ніяка коробка цукерок на День учителя, ніяка картка до 8 Березня на шматок мила в мережі Космо не потрібні вчителю, якщо всі інші дні ці діти разом зі своїми батьками роблять мотлох з вчителя...
Zinger
У мої часи(60 роки) ніхто не знав, що таке відеокамера, але моя мама була в курсі усіх моїх шкільних"успіхів" і досягнень, бо її це цікавило.Сучасні люди знайомляться через інтернет(бояться прямого спілкування з жінкою), одружуються при допомозі телепрограми і вже хочуть діте виховувати віртуально, через веб - камеру. Скоро і кохання не треба буде, післав сперму через "Нову пошту", отримав дитину через бюро і живи собі без клопотів. Може краще заводити собі роботів, маніпуляторів і т.д. щоб усю роботу робили за нас? А ми помаленьку будемо деградувати, поки наш мозок не стане як у ящірки!
Коментувати
Владимир Белый
Сподівання на утвердження порядності засобами виключно технічно-правової природи є безперспективними, бо впливу людської якості уникнути не можливо. Порядки і процедури мають бути орієнтовані на порядних і вихованих людей, бо ж мова про їхню суспільно-відкриту спільну позитивну діяльність. Але потрібно зробити безумовною чітку і жорстку процедуру виведення особи за межі групи/поля спільної діяльності у разі ігнорування правил, порядків, норм профільного закону. БЕЗУМОВНО. Тільки так випадки порушень стають рідкісним явищем - положення зобов"язує (ноблєс обліж).
Лана
Може хтось із вчителів і ставиться до батьків як до людей II сорту, та батьківська більшість якраз і вважає педагогів як представників нижчої касти, які не вміють ні вчити, ні виховувати, які тільки заставляють дітей битися головою об дошку, а при цьому мають веееличезну відпустку, працюють по мінімуму, але отримують вееличезну зарплату. Ви знаєте, пане, я як мати, майже, не бачу власних дітей, бо або на роботі, або вдома готуюсь до уроків на завтра, або перевіряю зошити, самостійні, контрольні. А ще славнозвісні конкрси, олімпіади і т. д. брати участь майже обовязково, бо кожного очікує атестація, розподіл годин, яких кому більше дадуть, а кому менше. А як же виживати, якщо і мій чоловік вчитель. Та ми і наші діти ні разу не були на морі та й Україною не подорожували, бо на це не вистачає грошей. Відпускні ідуть всі на ремонт: одну кімнату ремонтуємо по два-три роки. А одяг - мовчу... Слава Богу є секонд :( як би ви знали як це дістало! Ви скажете - шукайте ін. роботу, але ж де її візьмеш у малень. містечку
Zinger
Для Лана: Можу Вам лишень одне порадити - не будьте таким фанатиком - роботягою, все одно не оцінять, переконався на власному 20річному досвіді. Якщо влада думає, що вона оплачує Вашу працю нехай думає що Ви дуже багато працюєте. Від моїх слів віддає цинізмом, але це єдиний шлях до самозбереження. Завтра Ви (не дай боже) зляжете і нікому крім вашої сім’ї не будете потрібні. А власні діти тоді скажуть: Мамцю, ти дуже про нас дбала? Власні діти - це як копилка, скільки вклав за життя - стільки і отримаєш! То ж усім вчителям - фанатикам раджу- вибирайте золоту середину, або приймайте целібат!
hmelena
Лано, повір, дякувати нам не буде кому!!!
Коментувати
Вилен (МОДЕРАТОР)
Андрію, ідея з відеоспостереження не нова. Я ще два роки назад писав про цю необхідність. http://osvita.ua/questions/school/teachers_rights/3674/ Тепер про інше. Погоджуюсь, що "ми живемо в гіпертрофованій радянсько-українській дійсності", Але вже майже немає, тих, хто прийшов до школи за радянських часів і був сформований як педагог за радянської влади. А ті педагоги, що ще залишились з того часу, на моє велике переконання, в переважній більшості, - золотий фонд нашої школи. Щодо радянських освітніх стандартів - то якби вони, ці стандарти освіти, дійсно були б радянськими: коли і кабінети хімії та фізики були обладнані, і кабінети трудового навчання, коли вивчали 10 предметів, а не 30, коли батьки перевіряли, як дитина готується до уроків, то толку було б більше. А "радянське" в школі сьогодні - це відношення до дітей з боку педагогів - дбайливе, чуйне, безкорислве. І педагоги ставляться до дітей в сотні раз краще, ніж держава, діти та батьки до педагогів.
Оксана
Для Вилен (МОДЕРАТОР): Вибачте, але посміялася - більшість педагогів у нашій гімназіїї мають стажу більше 25 років і ставлення до учня "вигорілого" за ці роки педагога можете тільки уявити, якщо не знаєте з досвіду." Дбайливе, чуйне, безкорисливе"- про безкорисливе можна дуже багато дискутувати. Отой "золотий фонд" іде після уроків додому о 13-00, а такі як я(5 років стажу) сидять над зошитами, дод. заняттями допоки можна світло не вмикати в кабінеті (бо ж економія), а потім ще дома презентації робимо, бо пенсіонерам можна не напружуватись - вони своє вже відпрацювали, авторитет і зарплату з пенсією заробили.
Вилен (МОДЕРАТОР)
Для Оксана: Чудово знаю, що таке професійне вигорання. І добре, що ви знаєте(?), що це таке. Але ще не розумієте, бо це треба пережити: все життя недоотримувати передбачену законом зарплату, потім, звісно, отримати пенсію зі зменшеної зарплати, набути кучу хвороб... А потім від молодих колег, які ще ні життєвого досвіду, ні професійного досвіду не мають чути, що "вони своє вже відпрацювали, авторитет і зарплату з пенсією заробили". Не ображайтеся - так було завжди: молодим завжди здавалося, що поруч з ними працюють ті, кому вже варто давно відпочивати. Коли я вперше 17-річним працював вожатим в піонертаборі, то там був керівник танцювального гуртка, якому було аж 35, і я вважав, що з молоддю в таборі мають працювати молоді, а 35-річним в таборі вже нема чого робити... Роки дуже швидко минають... і все повторюється. А те, щоб досягти результату досвідченим вчителям треба менше зусиль, то це зрозуміло, адже досвід є досвід...
hmelena
Для Оксана: Мені -43, педстаж -23, загального стажу-26,5. І презентації, і буктрейлери, і конференції, і конкурси, і багато чого зробила першою. Молоді колеги і близько не тямлять того, що вмію і знаю. Дякуючи патріотам - урядовцям про вислугу вже і не мрію. Не знаю до якої категорії себе причислити- до молодих, чи до тих, хто за.... А Вам, Оксанко порада: менше критикуйте, а більше вдосконалюйтеся! І заважати вам ніхто не буде!
Коментувати
Ось  так
Яка держава, суспiльство- така i школа . Не може бути iдеальноi’ школи апрiорi, не кажучи вже про сучасну украi’ нську. Хоча, впевнений, бiльша частина вчителiв- сумлiнно виконують свою роботу, тут багато чого залежить вiд дирекцii’ школи