Ігор Лікарчук: «школяризація» продовжує вбивати ПТНЗ

ПТУ лобіюють збереження бюджетного фінансування: через депутатів, Комітети ВР, МОН…

Ігор Лікарчук: «школяризація» продовжує вбивати ПТНЗ

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якоcті освіти.

Чи маємо ми хоча б одну державну чи комунальну перукарню, щоб готувати для неї за рахунок бюджету перукарів.

І коли у нас зрозуміють просту істину: фінансуватися з бюджету повинні не ПТНЗ чи ВНЗ, а підготовка кадрів у них, виходячи з вартості підготовки однієї особи. І це може бути лише одне з джерел фінансування. Не варіант, що основне.

Ніяк не можемо відмовитися від совкового підходу в цьому питанні та совкового розуміння проблеми. Тож у цьому контексті позиція Мінфіну мені подобається більше, аніж МОН. Між іншим, обов’язкове фінансування початкової професійної освіти не є конституційною нормою. І думаю, що ніколи не буде. Не потрібно стверджувати, що ПТУ повинні фінансуватися з бюджету, а потрібно створити їм умови та конкурентне середовище для підготовки робітничих кадрів на ринкових засадах.

Який бізнес буде платити за підготовку робітника упродовж трьох років, як то є у нас? Та ще і оплачувати викладання майбутньому робітнику загальноосвітніх предметів, усіляких БЖД, фізкультури й тому подібне.

«Школяризація» продовжує убивати ПТНЗ. І цього ніхто не ХОЧЕ зрозуміти. У тому числі й «школяризація» в розумінні фінансування цих закладів. Добре знаю, що такий підхід не подобається багатьом директорам ПТНЗ. Бо припиниться фінансування із бюджету повітря і доведеться із крісел підняти одну частину тіла та починати крутитися, як білка в колесі. Але так, як це робити не дуже хочеться, то починають лобіювати ідею збереження бюджетного фінансування ПТУ: через депутатів, Комітети ВР, МОН…

Чи маємо ми хоча б одну державну чи комунальну перукарню, щоб готувати для неї за рахунок бюджету перукарів? А якщо якесь державне підприємство (військова галузь) потребує кваліфікованих робітників, то нехай на конкурсних засадах (тендер) обирає ПТНЗ, розміщує там замовлення на підготовку кадрів й оплачує цю підготовку. Аналогічна ситуація з регіональним ринком праці. Є замовлення — знайдуться ті, хто буде готувати. Готувати лише для того, щоб освоїти бюджетні кошти — совок. Саме до такого совка нас закликають.

Оригінал

Освіта.ua
27.01.2016

Популярні блоги
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Zinger
Для можливо. Не придирайтеся до слів, я можу вважати, що уряд прикладає всіх зусиль, Ви - ні і це Ваше право, а моє - моє.
семен семеныч
Государственных или коммунальных парикмахерских действительно нет, но все частники платят налоги в бюджет и не малые. На эти самые ПТУ и существуют, а не только контора Ликарчука. Так почему бы парикмахерским и не получать специалистов из ПТУ??? Учите матчасть, гражданин Ликарчук. Ну и конечно, пускай вас всегда стригут в парикмахерской ученики, которых прямо там и готовят, за недельку, "под ноль".
Zinger
Для семен семеныч: Не згоден з Вами про немалі податки, які платять приватники у бюджет, адже 40% економіки продовжує перебувати у тіні, не зважаючи на всі зусилля уряду і податкових органів. А в торгівлі усі 60%. То з чого має взятися у бюджеті фінансування на ПТУ? Ви праві, що ПТУ "існують", а треба щоб вони працювали на благо людей і держави, і випускали висококваліфікованих спеціалістів, а не "напівфабрикат" сумнівної якості. Банальною "оптимізацією мережі ПНТЗ" цю проблему не вирішити, потрібний комплесний підхід, сподіваємося що місцевим органам влади це вдасться краще ніж багатосотенній армії МОНу!
можливо
Для Zinger: "всі зусилля уряду і податкових органів"-коли ТАКЕ читаю, думаю про адекватність того,що пише
семен семеныч
Для Zinger: "місцевим органам влади це вдасться краще ніж багатосотенній армії МОНу" - всем уже очевидно что под видом "оптимизации сети ПТУ" произойдет распил земельных участков, зданий и тотальное сокращение специальностей и преподавателей, а "полуфабрикат" вообще превратится в обезьян на пальмах. Взвоете, когда такие грабить и убивать начнут, массово, как в афроамериканских кварталах.
Коментувати
для xyz
по поводу возможности получения ПОЛНОГО СРЕДНЕГО ОБРАЗОВАНИЯ В ПТУ. Ситуация идёт к тому,что УМНЫЕ дети,родители которых НЕ смогут обеспечивать семью,УСВОИВ курс неполной средней школы, будут идти в ПТУ,чтобы получить профессию.И именно из-зи ЭТИХ детей и следует дать возможность учащимся ПТУ получить ПОЛНОЕ среднее образование.Мои Умные ученики пошли в ПТУ.ДЕвочка-МЕДАЛИСТКА(реальная,не дутая)-в техникум(родители-пьяницы...).Вы,человек,несведущий в реальной жизни страны,живущий в своём мире,НЕ умеющий видеть,что Ваш мир отличается от других миров,всеми силами стремитесь перекрыть детям другого мира возможность ВЫБОРА.
Голосzнароду
Для для xyz: а роботу потім Ваша девочка-медалістка знайде за спеціальністю? Зараз на приватних заводах і фабриках самі обучають свій персонал працювати із новітньою апаратурою, якої і близько нема в пту.
выпускника-красноипломника
Для Голосzнароду: на работу ПРОСИЛИ.ЗА девочку-НАШЛА. Работает.Она у меня умничка.А прикинь-в 5 классе она (у меня-любимой,хвастаюсь;) )стала звёздочкой не местной.Приношу РЕЗУЛЬТАТ)в учительскую-ну,думаю, гордиться станут))).И знаешь,её первая учительница нет,не возмущена,но её удивлению,соразмерному с негодованию,Я удивляюсь до сих пор. Не лблю,когда МОЯ правота... Грустно
и следущее
Для Голосzнароду: а ЧТо, есть приватные заводы и фабрики???ГДЕ? Мне тут человечку работа нужна. А фабрики-заводы не только продолжают ЗАКРЫВАТЬ, но и "прихватизируют" оставшееся
Коментувати
Сербин Богдан
Кого ми запитуємо, пана Лікарчука який і дня не працював в ПТНЗ і маю думку що й гадки немає чим там займаються. Скільки люди, які нестикались із цією сферою будуть давати коментарі стільки ми так житимемо. Хочеться запитати, а що з приводу пробного тестування за гроші учнів, чи потрібно воно для дітей із села яке живе інколи за 1000 грн на місяць.
Михаил Логинов
Такі як Лікарчук уже економіку розвалили на ринкових засадах, а тепер хочуть це зробити з профтехосвітою.
Павлович
Логічно розвиваючи думку Ігора Леонідовича, приходимо до висновку: навіщо всім давати середню освіту за державний кошт?
xyz
Для Павлович: А й справді, навіщо? Якщо дитина не осилила не повну середню освіту по причині тупості або небажання. Для чого їй намагатися дати повну середню? Хоча Лікарчук тут дещо кривить душею. " Школяризація ПТНЗ" відбувається вимушено. Адже у нашій Конституції написано, що дитина повинна навчатися до 18 раків. Будь-де, і чого-небудь, але навчатися. Наші слуги народу, приймаючи Конституцію, вирішили показати як вони торбуються за освідченість нації. От вони це і прийняли. А відповідальність за виконання того що вони прийняли, лежить на освітянах. Вони своє зробили. А все інше, то не їх проблеми.
Zinger
Для Павлович та Xyz:Повністю з Вами згоден, для чого дитині нав’язувати те, чого вона не хоче? А для тих випадкових відмінників, яких життя примусило йти в ПНТЗ має бути можливість здобути повну середню освіту у вечірній школі( коли їм це буде потрібно) і все буде справедливо. Ну до чого тут середня оствіта і професійне навчання? - ні того не вчать, ні другому не приділяють належної уваги. У той же час навчати складним робітничим професіям 6 місяців - це нонсенс, але наші чиновники від МОН придумали саме такі стандарти. Ринок праці волає за спеціалістами високих кваліфікацій, саме на це має бути зорієнтована система ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ, а нам підсовують відсталі стандарти, середню освіту і ще бог зна що, але не те, що потрібно рунку праці. Один отримав 3 розряд, другий 4й, а третій 5 й, а дипломи однакового зразка, навіщо вчитися добре?
можливо
Для Zinger: у нас іще існують вечірні школи? І,знову ж таки-ТАКИХ розумних дітей,які йтимуть до ПТУбуде збільшуватись. Можна інакше - ЗАБЕЗПЕЧИТИ можливість здобутті середньої освіти в стінах ПТУ (поза основним розкладом)
Коментувати
Zinger
п.Лікарчук! Це потрібно було зробити 23 роки тому, коли МОН перебрало до себе усі ПТНЗ без базових підприємств для виробничого навчання. Торгівля, громадське харчування, перукарні, фабрики та майстерні пошиву одягу та взуття приватні, а держава готує для них кадри за кошти платників податків. Чи то не нонсенс? Усе повинен регулювати фонд зайнятості населення, він повинен замовляти потрібну кількість кадрів, направляти на навчання, оплачувати його а відтак працевлаштовувати. Тоді робітник відчуватиме відповідальність, отриману освіту потрібно відпрацювати, а не казати"помилився у виборі". Помиляйся за свої кошти а не за бюджетні. А страшилки " де подінуться бідні діти" страшилки і не більше. Для чого на муляра вчити в ПТУ цілий рік? І так по багатьох професіях. Може хоч зараз місцеві органи влади почнуть рахувати гроші і буде вибрана раціональна система підготовки молоді до праці, а не та профлипа, яка є на сьогоднішній день.