В. Громовий: вчителювання vs вчителькуватість

На мій погляд, вчителькуватість є жахливою професійною хворобою вчителів

В. Громовий: вчителювання vs вчителькуватість

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Так, це я придумав неологізм «вчителькуватість» і навіть написав статтю про професійні хвороби вчителів! Див.: Громовий В. Професійні хвороби вчителів, або Хто нам лікар? // Завуч (газ.) (Шкільний світ). -2005. -№35. - С. 3-4.

Від лінчування розлюченими колегами, мене рятує лише те, що я самокритично збагатив нашу педагогічну думку ще й терміном «директоруватість».

Почну з дефініцій.

Вчителювання (анг. Teaching), – це професійна дія людини, яка навчає.

Вчителькуватість, – це характеристика певного явища чи риса тієї чи іншої людини.

На мій погляд, вчителькуватість є жахливою професійною хворобою вчителів. Вчителькуваті – це ті, для кого професія учитель не є помираючою, а вже давно померла. Та нікуди дітись, треба з огидою «перти плуга»…

Мій досвід «включеного спостереження» дає підстави для припущення, що вже після першого року роботи у 30% вчителів з'являються перші симптоми вчителькуватості. Серйозні ознаки цієї професійної хвороби є у половини вчителів з 10-річним стажем роботи.

Вчителькуватість притаманна не лише тим, хто має диплом педагогічного ВНЗ і працює в школі. Цей діагноз може бути поставлений будь-кому. Наприклад, я пишу у ФБ про проблеми у сфері навчального книговидання, а мені у відповідь вчителькувата профспілкова дама з партійною зачіскою пише чергові повчання, бо саме вона і тільки вона найкраще знає, що мені робити і як жити далі…

Характерні ознаки носіїв «вчителькуватості»:

  • Вони мають на все єдино правильну відповідь, грішать менторством і фальшивим пафосом.
  • Відчувають гнітюче безсилля (дається взнаки навчена безпорадність), тому воліють витрачати свою енергію не на творчу діяльність, а на пошук, викриття і покарання «винних».
  • Мають звичку нарікати на дітей-батьків-владу-долю, створюючи загальний депресивний емоційний фон у школі.
  • У них відсутня адекватність у самооцінці, вони так чи інакше демонструють небажання вчитись новому, не мають мотивації до саморозвитку.
  • Вони є рабами Матриці (ревно пильнують за дотриманням звичаїв і традицій системи).
  • Вони є носіями стійкої емоції невдоволення собою, людьми навколо і світом в цілому, мають характерний відчужено-незадоволений вираз обличчя, їм катастрофічно бракує почуття гумору.
  • Вони мають специфічну зовнішність та мімічну маску (вираз обличчя, зачіски, стиль одягу тощо).
  • Їм притаманне патологічне «жабодавство», яке призводить до домінування принципу «взаємнопоїдання», взаємного знищення. Вони сіють і сіють не «розумне, добре, вічне», а зневіру і зловтіху, підставляють підніжку тоді, коли варто було б підставляти плече...

Серед вчителькуватих часто трапляються освітянські енергетичні вампіри, а то і відверто токсичні люди.

Це про них, вчителькуватих, Етьєн Рей писав: «Бувають нещасні створіння, у яких є серце, щоб страждати, але немає серця, щоб любити». Саме такий типаж висміюється у відомому єврейському анекдоті:

— Рабіновіч, ви страждаєте від спеки?
— Я страждаю завжди...


Так, - справжньому вчителюванню!

Ні, - «вчителькуватості»!

P.S. Про директоруватість розкажу наступного разу…

Оригінал

Освіта.ua
27.01.2016

Популярні блоги
О. Северенчук: що роблять учителі, яких обманули? Якщо вчителі не страйкують – значить, їм можна давати обіцянки, які потім не виконуються
Т. Ткачук: цьогоріч була одна перевірка письмових робіт ЗНО На дуже важливому етапі проведення ЗНО відбувається суб’єктивне оцінювання письмових робіт
А. Заможська: я боюсь уроків трудового навчання Є країни, де діти на трудове навчання записуються в чергу, бо там вчать тому, що їм цікаво
Олександр Мірошниченко: роздуми з табелем у руках Роль школи стала зовсім незрозумілою в цьому світоглядному хаосі дистанційного навчання
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Просто викладач
Стаття хороша, серед викладачів, на жаль, є такі, які не бажають підвищувати планку, просто не люблять свою справу, дітей, зате все про всіх знають і завжди праві, боячись визнати помилки. Просто не здатні до самовдосконалення. Колись героїня одного фільму - вчителька- сказала на докір учня про те, що нічого не досягла, на багато років застрягла у цій школі:" Це неправда, з вами я росту, міняюсь і розвиваюсь"
вчителька
А мені здаєтьс, що найбільша хвороба сучасної школи- вседозволеність батьків. Згадайте. усі читали, якою повагою користувався раніше вчитель.. А зараз? Кожна п`яничка- мати та кожен бізнесмен -батько вважають себе "пупами" землі і дитині вдома розповідають, який поганий вчитель..Треба не робити з батьків хазяїв в освіти, а вказати їм на їх місце,хояч і почесне, але вдома, вдома
Роман
Дуже багато залежить від директора в шкільному колективі. Якщо директор не схвалює подібну поведінку, високомір’я і фальшивий пафос то такі вчителі приносять менше шкоди своєю підлістю і егоїзмом ніж могли б. Потрібні нові директори, а не ті багаторічні самодури, які замість свободи творчості для вчителів практикують нав’язування своєї точки зору, кабалу і авторитарні підходи. Потрібна децентралізація для шкіл, які знаходяться під гнітом районних відділів освіти, інститутів вдосконалення. Ці паразичні утворення потрібно скоротити. Тоді легше бути зцілити і вчителькуватість в освіті, яка справді зустрічається в більшій чи меншій мірі.
Olexandra Basatska
Важаю, що нашим вчителям бракує , перш за все, загальної культури: начитаності, жаги постійно вчитися. А цього не набудеш ніякими педагогічними методиками, міні-стратегіями і т.п., чим заробляють на хліб різні спеціалісти в інститутах післядипломної освіти. А наступне покоління вчительства буде ще гіршим, судячи з того, що на педагогічні факультети вступають абітурієнти з невисокими балами. Тобто ті, що не вміють і не бажають вчитися.
Ksenia Smirnova
Спасибі за статтю! Ви просто неймовірні, пане Громовий! Все так влучно викладено. Дякую Вам ще раз!
Олена Хомко
Стаття цікава. Змушує замислитися. Вразили думки колег. Проблема потребує вирішення,безперечно!
Петро
Такий дуже мудрий чоловік! Цікаво: ви ходили до школи? І хто саме вас вчив в школі? І як би ви здобули освіту, якби не "вчителькуватість". Йдіть в школу і попробуйте самі "вчителькуватості".
ярослава
Шановний пане Громовий , колись Ви обстоювали вчителів, тому дивно , що сьогодні Ви іншої думки ! А чи задумувались Ви над тим , чи багато випускників педагогічних вишів підуть працювати у школи при сьогоднішній зарплаті?До речі про директорів , Ви ж теж колись директорували , чи може директоруватіли?
Володимир
Легко працювати за методом "включеного спостереження", важче зробити так, щоб у перший рік роботи у молодого спеціаліста не опустились руки, щоб під тиском дурних інструкцій, паперів та бюрократичного свавілля не наступило "гнітуче безсилля (навчена безпорадність)" та розуміння того, що ти витрачаєш свої сили марно. Я більше сорока років був керівником ПТНЗ. Як правило, люди такої категорії, про яку ви пишите у нас не затримувались тому, що на відміну від школи результати діяльності кожного педпрацівника проявляються раніше. Крім того в закладі була активна моральна та матеріальна підтримка тих працівників, які активно працюють, а не прсто ходять на роботу. Педагогічні працівники це особлива категорія людей, але сподіватись на те, що вони будуть працювати тільки за рухунок ентузіазму марно.
Для xyz:
мои ученики закончили правнычий факультет института поплавского.Работают.Довольны.Сегодня ещё ребьёнок там учиться.Доволен.Подрабатывает. Если честно-то ПЕРЕНАПРАВЛЯЮ детей на экономистов и юристов.Или в автослесари.То есть реально ТУДА,где смогут ЗАРАБАТЫВАТЬ. Так что Юлиана, если и работает в школе, то скоро уйдёт, так же,как ушла первый классный руководитель моего ребёнка,тантливая девочка,получившая класс в ПЕРВЫЙ год работы,сразу после школы.НО НЕ выдержавшая наездов администрации(у нас несколько человек ушли по этой причине).Ушла.Устроилась в БАНК работать,получив,и это ЗАОЧНО,второе высшее экономическое образование.Так что-хорошие слова.Особенно если человек УЖЕ надумал где-то там,глубоко внутри,УТВЕРЖДАЮЩИЕ его правоту).Правильно.Разгоняем всех.И если 30 лет назад на специальность "Начальное обучение" было 10 человек на место(в Киеве) с ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ экзаменом по МАТЕМАТИКЕ, то сегодня и математики знать НЕ надоть, и в учителя двигают детки со 104 баллами ЗНО. Слезай.Приехали.
molnia
Назвать воспитателей, учителей "новым" словом - Вчителькуватість, это хитромудрие, показать себя какой умный, как сного "новых" слов знаю. Доярку назвали "оператором машинного доения" потому, что ручной труд был заменен машинами. Создали машину умные головы, а не доярка. Достаточно уже многословия в языке, пора соображать и решать проблемы конкретно.
Людмила
Для molnia: Соизвольте дочитать до конца, а потом свои "пять копеек" вставляйте, автор не хает учителей, более того заканчивает статью - Так, - справжньому вчителюванню! - Ні, - «вчителькуватості». А то что парень умный надо признать - а у Вас как раз "жабодавство" - ну точно как в статье. - Вот "вчителькуваті" и повылазели на свет Божий что тоже хорошо - по крайней мере энергию тратят на писанину, а не козни и вредительство в коллективе.
Коментувати
Людмила
Цікава стаття! Найгірше те, що все це правда. Було б добре щоб автор знайшов ще шлях вирішення цієї проблеми. Я сама працюю в школі дев’ятий рік і якраз під керівництвом такого персонажу. Таке враження, що описаний повністю портрет даної особи. А коли намагаєшся довести що так не має бути, тобі тут же закриють рота ще купка таких самих. Боротися з цим, сил не маю, чесно намагалась щось змінити.. Тому прийняла для себе єдино правильне рішення, звільнятись зі школи поки не пізно, бо відчуваю що ще трохи і сама така стану.
Olexandra Basatska
Для Людмила: Не звільняйтесь, якщо можете витягнути матеріально і любите свою роботу. Я все це пройшла: 35 років стажу, вчитель-методист. Але це зараз. А витримала і знущання своєї першої директриси: "Ви думаєте, що ви дуже розумна??? Тоді йдіть у аспірантуру, а тут працювати треба!". І наїзди секретаря парторганізації, бо не використовувала на уроках матеріали ХХ... якогось там пратз"Їзду, і не мала конспекту до ГКК і т.д. Але я любила дітей, водила їх в походи і возила на різні екскурсії, добре знала свій предмет, з часом мої сільські учні стали вигравати обласні олімпіади і їздити на всеукраїнські. Тепер ніхто мене не дістає в школі, а колишні учні постійно приходять в гості, допомагають в житті в усіх аспектах. А я все такий же нігіліст щодо насаджених згори псевдо-нових методик, кіп паперів (не писала і не пишу). Якщо у вас немає тої вчителькуватості в генах, її і не буде.
Коментувати
Ольга Х.
Пане Вікторе! 40 років у школі, а такого діагноза ще не чула. Напевне, це неологізм. Похвально, збагачуємо українську .10 років стажу - половина учителькуватих, а коли 30-40 - то виходить вже всі 100 відсотків?! А ті, хто видає програми та підручники з помилками,підручники, які не відповідають програмам, ті вчителькуваті? Поїдьте в села, подивіться, чим живе сільське вчительство. Та їм пам’ятники потрібно ставити, а не діагнози. A якщо і є вчителькуваті( це начебто дурнуваті), то хто їх такими зробив?????????
molnia
Для Ольга Х.: разумный человек Вы. Но сколько не думающих, а кричащих "одобрямс". Неисправимы, таких много, увидели высокий статус авторов и "ура" кричат.
Коментувати
Віктор
Вчителькуваті вчителиці вчителькують, а вчителі вчителюють.
Uljana Anzinger
все це дуже відносно.....я намагаюся не нити, але кому б то за 2500 в місяць і з них 1200 за квартиру хотілось би саморозвиватися....філософувати можна багато, але чому всі працюють за гроші, а вчителі мають бути ентузіастам?!?!?! БАСТА! Ера ентузіастів у школі закінчилася! Вчителям потрібна гідна оплата праці, а не "соціальне утримання", на вчителя не легше вчитися, ніж на економіста, чи юриста, то чому вчителі мають задурно ще бути ще й творчирчими, ентузіастами і любителя своєї професії...
можливо
Для Uljana Anzinger: хто мінуса поставив НЕ має в родині двох вчителів усе життя і дітей, для розвитку яких також потрібні КОШТИ.
xyz
Для Uljana Anzinger: А хто Вам заважає покинути невдячну учительську роботу, закінчити економічний чи юридичний факультет університету і "гребти гроші лопатою".
Наталя
А хто ж Ваших дітей навчати (нянчити) буде, поки Ви гроші заробляєте!???
Коментувати
1
Дякую за публікацію. Імпонує точність, інтелігента манера викладу та тонке почуття гуиору.
Олена
Я не згодна ! Можливо в міських школах і є такі вчителі,але сільські вчителі , переважно ,такою хворобою не страждають.Ми на видноті.серед односельців.просто не можемо позволити собі такої поведінки.такого ставлення до батьків.учнів.І не "ниємо"
Ольга Федоренко---Несенюк
що не фраза - то в рамочку!!!! Нарешті знайшлася людина, що сказала те, про що багато хто думає!!! Це просто бомба!!!!
Галина
Не в бров, а в глаз...Підписуюсь під кожним словом!
Неллі
Скажіть, будь ласка, а що нового у цій публікації окрім слова " вчителькуватість"? Будь-який студент першого курсу напряму підготовки "психологія", "початкова/дошкільна освіта" після вивчення курсу "вступ до спеціальності" усе описане автором назве усім зрозумілим терміном "професійна деформація", назве іі причини, симптоми та окреслить шляхи подолання. А "вчителькуватість" якось грубо. Але, враховуючи повагу сучасного українського суспільства до вчителя, очевидно, цілком очевидно. Даруйте за тавтологію.
Роман
Для Неллі: Не згоден. Зустрічав подібних егоїстів - негідників, які пропрацювали в школі кілька років. Причина може бути не в професійній деформації, а просто в жадібності, поганому вихованні і відсутності самокритики. Хоча, при подібному відношенні до вчителя, яке є сьогодні від ЗМІ, влади і батьків в школах залишаться тільки вчителі пенсіонери, або наглядачі.
Коментувати