Чи можуть світові рейтинги університетів реально допомогти абітурієнтам?

Ринкова система оплати за навчання у вищих навчальних закладах робить незалежні порівняння університетів життєво важливими, вважають творці рейтингів вузів світу

Чи можуть світові рейтинги університетів реально допомогти абітурієнтам?

У останні місяці, після довгого затишшя, університети стали користуватися особливою увагою преси. Нові вимоги студентів, урядів та роботодавців, спрямовані на те, щоб навчання у вузах відповідало сучасному ринку праці, трансформували середовище вищої освіти і зробили дискусії з соціальної мобільності, передачі навичок і фінансування освіти звичайним явищем.

Часи змінюються для абітурієнтів, які хочуть здобувати освіту за кордоном у майбутньому. Введення так званого "ринкового тарифу" оплати за навчання вперше поставило під питання надання університетами та їх окремими бакалаврськими програмами справедливого співвідношення ціни та якості.

При більш високих заборгованостях по кредитах, з якими в майбутньому зіткнеться більшість студентів, наприклад, у Великобританії, питання "що я отримаю за свої гроші?" виникає гостро як ніколи раніше. Логічною відповіддю на такий стан речей є надання більш детальної та об'ємної консультативної інформації, що робить набагато більш вагомою роль рейтингів університетів світу.

Новий підхід уряду Великобританії до вищої освіти передбачає збір незалежних та об'єктивних даних про діяльність університетів за такими показниками як вступні стандарти, задоволеність студентів, плата за навчання та рівень працевлаштування випускників, що ймовірно стануть вирішальними для всіх, хто робить вибір, де навчатися.

     

Для студентів з Великобританії, ЄС та іноземних студентів у Європі немає нічого нового в наявності рейтингів, що допомагають їм у виборі університетської програми. Ряд публікацій, в тому числі багатьох британських газет, журналів та сайтів, пропонує рейтинги, що покликані допомогти зробити кращий вибір абітурієнтам вже більше десяти років. "При більш високій платі за навчання у Великобританії, студенти та їхні батьки просто зобов'язані шукати більш детальну інформацію, що порівнює програми, університети і навіть випускників конкретних навчальних закладів. Інформація, яка заснована на достовірних даних, допоможе всім зробити набагато кращий і усвідомлений вибір", - вважає Бен Саутер, начальник відділу інформації QS, відповідальний за рейтинг університетів QS World University Rankings.

Однак, Філ Мосс, консультант з освіти та прийому британських абітурієнтів, застерігає від сліпого використання рейтингів: "Будь-який рейтинг університетів пропонує додаткову інформацію і, швидше за все, допомагає студентам та їхнім батькам знаходити більш обґрунтовані рішення, де вчитися, але необхідність порівняння їх з іншими, більш людськими чинниками, продовжує відігравати важливу роль. Поради випускників або нинішніх студентів можуть бути теж цінні для справжнього розуміння досвіду або якості окремої програми і додають реальні емоції від навчання в університеті, які рейтинги ніколи не зможуть передати".

Хоча рейтинги, можливо, і не дають відповіді на всі питання, пов'язані з вибором університету або програми, забезпечення комплексу показників, які сприяють розумінню відносної якості освітнього закладу, є дуже цінним. Рейтинги університетів світу, що пропонуються QS, мають додатковий плюс, даючи детальний аналіз відносних переваг світових університетів на рівні конкретної дисципліни. Це важливо для підтримки майбутніх студентів у прийнятті рішення при виборі університету і майбутньої кар'єри. Для багатьох, в умовах пыдвищення оплати за навчання та зростаючого попиту на місця в університетах, наявність більшої кількості інформації може бути тільки плюсом.

Запровадження повної оплати за навчання змінить середовище британських та інших європейських університетів назавжди. Студенти та їхні батьки шукатимуть не тільки запевнення в тому, що навчання в університеті і отримана кваліфікація забезпечать справедливе співвідношення ціни та якості, але й впевненості в дійсному поверненні вкладених інвестицій. Рейтинги університетів і їх зовнішні оцінки додають дуже цінні показники для процесу прийняття рішень абітурієнтами у світлі оцінювання студентами виправданості їх вибору.

QS TopUniversities. Переклад з англійської Освіта.ua.

Освіта.ua
17.09.2011