Новий сезон рейтингів світових вузів відкрито

Нові рейтинги університетів світу Academic Ranking of World Universities і QS World University Rankings, підтвердили лідируючі позиції вузів США і південного сходу Англії

Новий сезон рейтингів світових вузів відкрито

У серпні вийшло дев'яте видання Академічного рейтингу університетів світу (Academic Ranking of World Universities - ARWU), підготовлене Шанхайським університетом Цзяо Тун та опубліковане Шанхайським рейтинговим агентством. А у вересні компанія Quacquarelly Symonds (QS) опублікувала рейтинг 700 кращих вузів світу - QS World University Rankings 2011/2012.

ARWU, на відміну від QS World University Rankings, використовує методологію яка, в основному, стосується наукових досліджень. Цей рейтинг враховує Нобелівські премії і їх математичний еквівалент - Філдсівську премію, найчастіше цитованих дослідників, статті в щотижневиках Science і Nature, а також загальний обсяг наукових робіт. Потім ці результати приводяться у відповідність із розмірами освітньої (наукової) установи.

"Так як 70 відсотків балів університету в рейтингу ARWU нараховується за цитування наукових робіт, статті в журналах Science і Nature, і перемоги в престижних преміях, він може і не вимірювати загального рівня університету. Натомість ARWU фіксує факти високопрофесійної наукової діяльності, що є всього лише частиною академічного життя", - вважає Мартін Інс, голова Глобальної академічної ради QS.

     

При цьому він зазначає, що топ-10 університетів ARWU на чолі з Гарвардським, дуже близькі до топ-10 університетів в рейтингу QS.

Однак, для нарахування половини можливих балів університету Quacquarelly Symonds досліджує думку академічного складу та роботодавців, вивчає дані цитування робіт, співвідношення персоналу університету до кількості студентів, а також наявність іноземних співробітників і студентів.

Тим не менше, і той і інший аналіз сходяться в тому, що монстри США на східному і західному узбережжях, а також середньовічні установи на південному сході Англії, є кращими університетами світу. Так Гарвард, Масачусетський технологічний інститут, Прінстон, Каліфорнійський технологічний інститут, Оксфорд і Кембридж входять до десятки кращих як рейтингу ARWU, так і рейтингу QS.

"Це відноситься і до університетів, що знаходяться нижче в рейтингах. У 2010 році 142 з 200 кращих університетів ARWU увійшли і в топ-200 рейтингу QS і така ситуація ймовірно матиме продовження", - вважає Мартін Інс.

"Узгодженість результатів цих двох дуже різних підходів показує, що існує певна група університетів світового класу, що буде відображена за будь-якої розумної методології складання рейтингів", - говорить Мартін Інс.

Також, у кінці липня було опубліковано останню версію рейтингу університетів Webometrics відповідно до їх присутності в мережі Інтернет. Такий підхід ставить Масачусетський технологічний інститут на перше місце, а Гарвард - на друге, і дає 27 з 30 перших місць американським університетам. Виключеннями є тільки Кембридж (16), Національний університет Тайваню (24) і Оксфорд (27).

Слід зазначити, що в 700 кращих університетів рейтингу QS World University Rankings вперше увійшли два українські вищі навчальні заклади - Київський політехнічний інститут і Донецький національний університет.

Освіта.ua
16.09.2011