Українські студенти зможуть працювати в Польщі

З 1 травня українські студенти мають можливість працювати в Польщі весь навчальний рік

Українські студенти зможуть працювати в Польщі

Іноземні студенти, які здобувають освіту в польських вищих навчальних закладах на стаціонарній формі навчання, зможуть працювати в Польщі без отримання дозволу на роботу протягом цілого року, а не тільки у період літніх канікул. Нові положення набули чинності 1 травня цього року.

Відповідну постанову Міністерства праці та соціальної політики Польщі було підписано міністром 21 квітня 2015 року.

Як сказано на сайті відомства, документ переважно відповідає більш ранній постанові від 20 липня 2011 року. Внесені зміни стосуються безпосередньо дозволу на роботу для студентів з-за кордону.

«Раніше іноземні студенти могли працювати в Польщі без необхідності отримання дозволу тільки протягом трьох місяців канікул. Продовження цього терміну вимагало від них отримання дозволу, який оформлявся через роботодавця студента і стосувався лише певного робочого місця», - зазначають у Міністерстві науки та вищої освіти Польщі.

Нові положення дозволяють іноземним студентам працювати в Польщі протягом усього терміну дії студентської візи, тобто весь рік. Ця зміна стосується всіх студентів єдиної магістратури, студентів стаціонарної форми навчання першого і другого ступеня, а також аспірантів, які перебувають в Польщі на підставі студентської візи.

Студентам, які перебувають у Польщі на підставі дозволу на тимчасове проживання (власникам «Карти Поляка»), вже надано звільнення від вимоги наявності дозволу на роботу.

«Згідно нашої стратегії з інтернаціоналізації вищої освіти, яка активно реалізовується в даний час, ми маємо намір заохочувати навчання у Польщі у ще більшої кількості іноземних студентів. Їх число з року в рік зростає, але в порівнянні з іншими країнами Європейського Союзу є низьким. Дуже значущою є освітня пропозиція вишу, але багато студентів-іноземці також хочуть отримати й досвід роботи в польських фірмах. Нові положення забезпечать їм таку можливість і стануть прекрасним стимулом до навчання в Польщі», - пояснила міністр науки та вищої освіти Лена Коларська-Бобінська.

Як відомо, у польських вишах на цей час навчається близько 46 тисяч іноземців. У порівнянні з минулим роком, їх кількість збільшилася на 10 тисяч. У Польщі здобувають вищу освіту громадяни 158 країн. Серед них суттєво превалюють українці (23 тис.), далі - білоруси (4 тис.), також багато норвежців і шведів (по 1,5 тис.).

Як повідомляє Міністерство праці та соціальної політики Польщі, згідно з новою постановою звільнені від вимоги отримання дозволу на роботу також іноземці, які читають курс лекцій, роблять доповіді або презентації, які представляють собою особливу наукову або художню цінність, незалежно від місця постійного перебування цих осіб.

Істотні зміни торкнулися і заяв про намір доручити іноземцю виконання роботи, реєстрованих через районні центри зайнятості Польщі.

Згідно з даними міністерства праці, припис було доопрацьовано таким чином, щоб не викликало сумнівів, що обставиною, яка обґрунтовує звільнення від вимоги отримання дозволу на роботу, є заява, яка визначає фактичні умови роботи іноземця. У заяві, отже, має вказуватися назва професії, місце роботи, дата початку та період її виконання, вид договору, що лежить в основі виконання даної роботи, і розмір заробітної плати брутто. Також у ньому має міститися інформація про відсутність можливості задоволення кадрових потреб за допомогою місцевого ринку праці, а також про ознайомлення з правилами, пов'язаними з перебуванням і роботою іноземних громадян.

«Це рішення повинно слугувати кращому забезпеченню прав іноземних громадян, які працюють у Польщі на базі заяви, підвищити рівень захисту іноземців, що працюють на підставі заяв та дозволів на роботу, і полегшити контроль законності роботи іноземних громадян», - підкреслили в польському відомстві праці.

Освіта.ua
28.05.2015