Європейська перспектива для українців

Молодь західних регіонів все частіше орієнтується на освіту в Польщі та роботу в Європейському союзі

Європейська перспектива для українців

Кількість українських абітурієнтів, що бажають отримати освіту за кордоном, з року в рік зростає. Серед країн, до яких найчастіше вирушають для здобуття освіти молоді українці, − сусідня Польща. Левову частку таких студентів складають насамперед мешканці прикордонних регіонів. Багато хто з них має посвідчення учасника малого прикордонного руху чи карту поляка (тобто польське коріння), яка дозволяє навчатися у Польщі безкоштовно.

«Те, що моя дитина надалі здобуватиме вищу освіту у Польщі, ми вирішили ще задовго до випускних іспитів у школі, − розповіла в інтерв’ю DW Лариса Горівчак. – Син був тільки «за», бо і сам він розумів, що отримає європейський диплом та вдосконалить мову». Сім’я Горівчак мешкає у Яворівському районі на Львівщині, що входить до зони малого прикордонного руху.

У Польщі не дорожче

«Вступати у Львові вийде на одні і ті ж гроші, а може й ще дорожче. Якщо порахувати «неофіційні» витрати на вступ, винайм квартири чи гуртожиток, харчування та оплату за навчання, не думаю, що обійдеться дешевше. А ще потім шукай дитині роботу – он півсела сидить з дипломами», - нарікає співрозмовниця. Син Лариси Горівчак навчається у Перемишлі і живе у родичів. Мати розраховує, що він вже не повертатиметься до України, а влаштує своє життя у Європі, можливо, у одній з країн Західної Європи. Вона готова фінансово підтримувати сина, аби лише той, як вона каже, «зачепився». А за три роки, сподівається мати, на навчання до Польщі поїде й молодша донька.

     

На те, що чимало українців їдуть здобувати освіту за кордон, є певні внутрішні і зовнішні причини, зазначає експерт з питань освіти Центру дослідження суспільства Єгор Стадний. Як не прикро визнавати, каже він, але якість української освіти бажає кращого, вона погіршується і потребує реформування − це внутрішня причина. З іншого боку, Польща − це вже Європа, і диплом польського вузу дає можливість молодій людині отримати дозвіл на проживання за спрощеною схемою, офіційне працевлаштування тощо, пояснює Стадний.

Вузи заманюють студентів

Авторитетні університети цієї країни мають широку мережу спільних програм з вузами багатьох інших країн світу, тому навчання можна продовжувати і деінде. Крім того, додає експерт, Польща пропонує якісну освіту саме для фахівців гуманітарного напрямку. Особливо ж популярною є програма обміну «Східні студії Варшавського університету» для тих, хто вже має ступінь бакалавра.

Польські університети нині змагаються за студента з України чи Білорусі, запроваджують різноманітні стипендії, щоб заманити молодь, запевняє Стадний. Причина – банальна: польська молодь виїздить на навчання до країн Західної Європи і Англії, а вузи бояться залишитися порожніми і не отримувати державної підтримки, адже Польща свого часу теж пережила «навалу» створення університетів.

Все частіше українська молодь пробує вступати до польських вузів безпосередньо після школи, а не після бакалаврату, і робить це доволі успішно. Адже вузи є поблажливими до іноземного студента, спрощуючи вступні іспити, каже експерт.

Польща – це перспектива

Львів’янин Олег Барський – студент Університету психології у Варшаві. Він уже другий рік вивчає право у польській столиці після того, як безуспішно намагався вступити до Львівського університету імені Івана Франка. «Я не шкодую, більше того, вважаю, що мені пощастило «завалитися» у Львові. Бо тут я отримаю диплом, який стане «квитком» до Європи. Оплата за навчання трохи більше 17 тисяч гривень в рік, що значно менше, аніж у Львові. Живу у комфортному гуртожитку за 600 гривень в місяць, підробляю на кишенькові витрати», - каже Барський.

Хлопець зізнається, що польську знав не надто добре, але мовна практика за три місяці все виправила. Тепер він планує перейти на навчання англійською і переїхати до Лондона. «Повертатися – нікуди, тільки вперед. Диплом юриста без доброї підтримки або батьків-адвокатів в Україні нічого не дасть, − переконаний юнак. – Цього року до мого вузу приїдуть навчатися ще два моїх товариші, бо я їх переконав у перспективності».

Тенденцію на збільшення охочих їхати за польською освітою підтверджує і статистика видачі студентських віз. Одне лишень генконсульство Польщі у Луцьку за минулий рік видало понад 1200 студентських віз, наводить цифри Єгор Стадний.. Така статистика є трагічною для української освіти, запевняє експерт, бо більшість молоді не планує повертатися в Україну, а бачить своє майбутнє у Європі. До того ж, польські дипломи в Україні треба сертифікувати, а це додає складнощів та витрат.

Deutsche Welle
31.07.2012