Блокований рахунок для навчання у Німеччині: що важливо знати

Блокований рахунок у німецькому банку - одна з умов для отримання німецької навчальної візи

Блокований рахунок для навчання у Німеччині: що важливо знати

Блокований рахунок (Sperrkonto) у німецькому банку - одна з умов для отримання німецької навчальної візи. Оформити його можна і в Україні. З зимового семестру 2020/21 розмір необхідної суми підвищиться. Скільки має бути на рахунку, як його відкрити і який банк обрати? Редакція Deutsche Welle надала докладну інструкцію.

Що таке блокований рахунок?

Блокований рахунок, як і фінансове поручительство, - свого роду гарантія того, що у вас будуть кошти для життя у Німеччині під час навчання. Такий рахунок відрізняється тим, що щомісяця з нього можна знімати лише фіксовану суму. C зимового семестру 2020/2021 для першого року в німецькому вузі на рахунку повинно бути 10332 євро, тобто по 861 євро на місяць. Розмір суми на блокованому рахунку останнім часом кілька разів збільшувався. Пояснюється таке підвищення зростанням «прожиткового мінімуму» для студентів-іноземців. Він прив'язаний до розміру державної стипендії-позики BAföG, яку в Німеччині отримують студенти з малозабезпечених сімей. У минулому і цьому році розмір стипендії підвищили в кілька етапів, зокрема, у зв'язку з подорожчанням орендного житла.

Коли і де потрібно відкривати блокований рахунок?

Довідка про відкриття рахунку потрібна ще до від'їзду до Німеччини для подачі документів на візу. Як тільки вам прийде запрошення з німецького університету, можна відразу звертатися в банк. Це нешвидка процедура, тому краще мати в запасі кілька місяців.

Блокований рахунок для іноземних студентів відкривають багато банків: наприклад, Deutsche Bank, Commerzbank, Sparkasse, Postbank, DKB. Є й організації, які надають підтримку за додаткову плату, Fintiba, X-Patrio, Coracle. При виборі банку варто звернути увагу на вартість послуг. Деякі пропонують студентам безвідсоткове обслуговування рахунку і безкоштовну додаткову кредитну карту. Крім того, дізнайтеся, чи є філії банку в місті, де знаходиться ваш університет. Ще один важливий пункт: чи можна зберегти рахунок без комісії після закінчення навчання, ця можливість є не у всіх банків.

Як завірити документи для блокованого рахунку?

Після вибору банку потрібно заповнити електронний формуляр на його сайті і завірити цей документ у німецькому консульстві або посольстві в найближчому місті. Для цього запишіться на зустріч в консульсько-правовому відділі і роздрукуйте дві анкети, але поки не ставте під ними підпис. Щоб отримати завірену довідку, не забудьте обидва паспорти - внутрішній і закордонний, їх копії, а також всі документи, зазначені на сайті банку. Сама процедура обійдеться в 25 євро. Після цього консульство відправить необхідні папери в німецький банк.

Як перевести гроші на блокований рахунок?

Як тільки банк в Німеччині отримає документи, вам прийде підтвердження про відкриття рахунку з реквізитами. На цю операцію банку зазвичай потрібно близько тижня, однак доставка листа з Німеччини з підтвердженням може тривати понад місяць. Якщо виникли питання, краще зв'язуватися з банком через контактний формуляр на офіційному сайті. Дзвонити марно: німецькі банки не розглядають по телефону прохання, що стосуються персональних даних.

Реквізити рахунку в Німеччині

Після отримання підтвердження можна покласти гроші на німецький рахунок через будь-який місцевий банк - в гривні, євро або іншій валюті. Не забувайте, що сума повинна бути більшою, ніж 8640 євро, адже доведеться заплатити ще й комісію за переказ з іноземного банку. Суму можна вносити і частинами. Як тільки всі гроші будуть отримані, німецький банк знову надішле підтвердження (Sperrbestätigung). Саме цей документ і потрібен для отримання студентської візи до Німеччини.

Що робити, якщо сума підвищилася?

8640 євро на рік (10236 євро з вересня 2019 року) - не абстрактна сума, вона враховує актуальні ціни в Німеччині: оренду житла, вартість продуктів харчування і необхідні студентські витрати (семестровий внесок і плата за навчання сюди не входять). Ще в 2015 році було достатньо 8040 євро. Якщо ви вже перевели гроші на свій блокований рахунок, а необхідна сума раптово змінилася, потрібно заново заповнити додаток до анкети для банку (Zusatzblatt) і відправити поштою до філії. Заново завіряти документи в посольстві або консульстві не потрібно. Потім можна перевести суму, якої не вистачає, і знову дочекатися підтвердження.

Як знімати гроші в Німеччині?

Зняти гроші з німецького рахунку вийде тільки в Німеччині. Для початку потрібно відвідати філію вашого банку із закордонним паспортом і візою. Після активації рахунку ви отримаєте карту і доступ до онлайн-банкінгу. Тепер можна сміливо користуватися картою. Але пам'ятайте, що більше передбаченої на місяць суми витратити не вийде.

Освіта.ua
05.10.2020