Літні університети у Німеччині - не тільки німецька

Спираючись на приклад Америки, Німеччина освоює систему літніх курсів при університетах

Літні університети у Німеччині - не тільки німецька

Молоді люди з усіх куточків світу в період літніх канікул приїжджають до Німеччини, щоби пройти місячний курс навчання в одному з німецьких ВНЗ. Хтось з них бажає отримати додаткові залікові бали (Credits) для основного місця навчання, хтось - підтягнути рівень німецької, а дехто - просто познайомитися з країною та її освітньою системою.

На відміну від США, де «літні університети» - явище поширене, Німеччина почала вводити літні курси при ВНЗ порівняно недавно. Але при цьому справляється ФРН із нововведеннями в освітній системі дуже успішно. Статистика показує, що кількість слухачів літніх університетських курсів (Sommer universitäten) у Німеччині рік з року зростає.

Літні курси при ВНЗ розраховані насамперед на іноземців, охочих підтягнути рівень німецької мови та познайомитися з університетською освітою в Німеччині. «Багато студентів приїжджають на такі курси, щоби «примірятись» до німецької освітньої системи, спробувати свої сили в роботі на семінарах і вже остаточно вирішити, хочуть вони поступати у ВНЗ у Німеччині чи ні», - розповідає координатор літніх курсів при Вільному університеті Берліна Крістіна Реддер (Christine Rödder).

     

За її словами, серед учасників є і студенти, які приїжджають не тільки для того, щоб вивчити німецьку, а і щоби пройти англомовні курси з різних спеціальностей.

Кожен слухач курсів має право самостійно складати свій навчальний план і визначати навчальне навантаження. Хтось захоче відвідати якомога більше семінарів та отримати максимальну кількість залікових балів, а хтось залишить більше часу на екскурсії та прогулянки містом.

Однак слід пам'ятати: щоб успішно завершити проходження курсів, доведеться попрацювати, оскільки залікові бали треба заслужити. Як і звичайні німецькі студенти, слухачі літніх курсів повинні писати реферати, контрольні роботи і складати іспити.

Безліч німецьких ВНЗ, серед яких університети Берліна, Дюссельдорфа, Кельна, Майнца, пропонують іноземним студентам літні курси на вибір. Спектр предметів, які можна вивчати, дуже широкий: германістика, економіка, юриспруденція, математика, інформатика, соціологія, культурологія та багато інших.

Поряд із семінарськими заняттями, які часто читають англійською мовою, студентам пропонують і курси німецької. Кожний може знайти підходящу йому за рівнем та інтенсивністю програму.

Незважаючи на навчальну орієнтацію літніх курсів, велику роль в їх ході відіграє й вільний час студентів. Координатори курсів організовують для учнів культурну програму: відвідування музеїв, театрів, виставок, екскурсії по містах та інші заходи. «Дозвілля знаходиться далеко не на останньому місці за ступенем важливості. Розваги добре доповнюють навчання», - зауважує Крістіна Реддер.

Тривають літні курси, як правило, місяць або трохи більше. Наприклад, вільний університет Берліна пропонує студентам дві літні зміни тривалістю в шість і чотири тижні. Перший потік слухачів відвідує курси з кінця травня по початок липня, другий - із середини липня по початок серпня. Вартість курсу коливається в межах 1200-2000 євро.

А для чого це потрібно самим ВНЗ? «Літні університети» служать відмінною рекламою вищої освіти в Німеччині, що, у свою чергу, повинно забезпечити приплив талановитих іноземних студентів у німецькі університети.

І хоча Sommer universitäten розраховані в основному на іноземців, у вивченні окремих програм можуть брати участь і німецькі учні і таким чином, не покидаючи межі Німеччини, перейнятись духом глобалізації та поспілкуватись із представниками різних національностей.

Пошук літніх курсів у Німеччині>>>

Немецкая волна
16.05.2013