Життя після диплома: навчання лише починається

Кар'єрне зростання неможливе без зростання професійного. Окрім MBA, німецькі інститути підвищення кваліфікації пропонують цілу низку програм, які допомагають вийти на новий рівень

Життя після диплома: навчання лише починається

Підвищення кваліфікації – сьогодні обов’язкова умова для тих, хто хоче влаштувати свою кар’єру і досягти успіху. Беручи це до уваги, багато німецьких інститутів пропонують навчальні програми, розраховані саме на спеціалістів з вищою освітою та досвідом роботи, зокрема і на іноземців.

Німецький університет підвищення кваліфікації (Deutsche Universität für Weiterbildung), Європейська заочна вища школа в Гамбургу (Europäische Fernhochschule Hamburg), Заочний університет в Гаґені (Fernuniversität in Hagen)… За даними Німецького фонду незалежної експертизи товарів і послуг StiftungWarentest, у сфері післядипломної освіти і підвищення кваліфікації працюють понад 20 тисяч навчальних закладів Німеччини. У їхньому портфоліо – найрізноманітніші пропозиції, від одноденних тренінгів до багатомісячних курсів та заочних магістерських програм.

Розібратися в собі та інших

"Аби обрати доцільну програму, я раджу молодим людям подумати, для чого саме їм потрібна додаткова освіта", - каже Розвіта Ґрасль, керівник відділу з розвитку програм у Німецькому університеті підвищення кваліфікації. Чи вимагає просування по службі якихось конкретних знань? А може, вам важливіший саморозвиток? На думку експерта, в першу чергу потрібно розібратися у власних цілях. Потім - оцінити, скільки часу і грошей ви готові інвестувати в навчання.

     

Вагомим доповненням до отриманих знань може стати і знайомство з експертами й колегами з-за кордону. Можливості розширити професійні зв'язки кращі у тих програмах, де необхідна особиста присутність на заняттях. Вузькоспеціалізовані семінари допоможуть вийти на людей, які цікавляться тією ж тематикою, що й ви. "Подумайте, які контакти можуть бути корисними в майбутньому і яка програма дає можливість їх встановити", - радить експерт.

Міжкультурна комунікація для кар'єри

До найпопулярніших серед іноземців програм належить одно- і дводенні семінари з менеджменту, де серед іншого навчають вирішенню конфліктів та веденню перемовин. Іноземців передусім цікавлять питання міжкультурної комунікації, розповідає Яна Фелькель-Кіцманн, директор інституту менеджменту Management-Institut Dr. A. Kitzmann. Такі теми, як лідерство, організація робочого часу також дуже популярні.

Крім того, іноземцям пропонують і вузькоспеціалізовані навчальні програми (Fachspezifische Zertifikatsprogramme або Zertifikatskurse). Наприклад, Німецький університет підвищення кваліфікації дозволяє більш глибоко вивчити деякі аспекти проведення клінічних досліджень, а Європейська заочна школа в Гамбургу проводить курси з економіки, логістики та юриспруденції.

Навчатися можна, майже не виходячи з дому

Інша форма післядипломної освіти в Німеччині - заочні програми. Усі навчальні матеріали, наприклад, відео-лекції та потрібна література, доступні на онлайн-платформах навчальних закладів. В Інтернеті відбувається і спілкування з викладачами і однокурсниками.

На відміну від короткострокових тренінгів та семінарів такі програми дають студентам можливість заробити кредитні бали, які визнаються в усіх країнах-учасницях Болонського процесу. Таким чином можна поетапно отримати магістерський ступінь. Наприклад, спочатку пройти піврічний курс з фінансів, а згодом вступити в магістратуру за цим напрямом. Зароблені раніше бали будуть зараховані, а пройдені предмети не доведеться повторювати.

Німецькі інститути підвищення кваліфікації пропонують і повну програму навчання на бакалавраті чи в магістратурі. Навчання тут заочне, щоправда, більшість таких програм вимагає особистої присутності на заняттях, нехай навіть один раз на кілька місяців. Під час таких візитів студенти здають екзамени і виконують практичні завдання.

Якщо поїздки не уникнути, то варто звернутися в адміністрацію навчального закладу щодо візової підтримки. "В такому випадку ми висилаємо учаснику програми офіційне запрошення, яке потрібне для посольства. Утім, повноцінно консультувати з приводу візових питань ми не можемо", - підкреслює Яна Фелькель-Кіцманн.

Реалістичні вимоги

Програми післядипломної освіти передбачені, в першу чергу, для спеціалістів з хоча б невеликим (один - два роки) досвідом роботи. "Наприклад, на курсі під назвою"Change Management" студенти розбирають реальні ситуації, з якими вони зіштовхуються на роботі. Тож професійний досвід - дійсно, важлива умова", - говорить Розвіта Ґрасль.

Ціна таких пропозицій варіюється від 250 євро за одноденний семінар до 15 тисяч за дворічну магістерську програму. Якщо програма тривала, то, як правило, один місяць можна відучитися безкоштовно, аби зрозуміти, чи підходить вам обраний курс. Це стосується бакалаврату й магістратури, а також багатомісячних курсів підвищення кваліфікації. Залежно від мови викладання, для навчання у Німеччині також необхідно володіти німецькою чи англійською мовою. Аби знайти необхідну вам програму, можете скористатися базами даних за посиланнями: Пошук програм підвищення кваліфікації на сайті InfoWeb Weiterbildung. Пошук програм підвищення кваліфікації на сайті Kursfinder.de.

Автори: Катерина Крижановська / Тетяна Бондаренко

Deutsche Welle
31.10.2012