Диплом фармацевта в Німеччині: навчання з перспективою

Спеціальність фармацевта - одна із затребуваних в Німеччині. Випускникам пропонують стабільну та оплачувану роботу, однак спочатку необхідно витримати роки напруженого навчання

Диплом фармацевта в Німеччині: навчання з перспективою

Розробка лікарських препаратів у Німеччині має довгу традицію. До 1980-х років німецькі фірми належали до числа найбільших в світі фармацевтичних підприємств. Сьогодні ФРН також займає провідні позиції в цій сфері. Відповідно і спеціальність фармацевта є однією з затребуваних в цій країні.

"З працевлаштуванням у фармацевтів проблем немає", - говорить Маркус Губерт, навчальний консультант фармацевтичного факультету в Боннському університеті. Він точно знає: роки напруженого навчання у Німеччині окупаються цікавою, стабільною і добре оплачуваною роботою. Найчастіше випускники стають аптекарями. Є, втім, і інші можливості: наприклад, дослідницька діяльність чи кар'єра на фармацевтичному підприємстві. Їх у ФРН, за даними Федерального союзу фармацевтичної промисловості (BPI), - більше 800!

Особливі умови

Боннський університет - лише один з кількох десятків вузів у Німеччині, де можна отримати цю спеціальність. Правда, вступити на неї не так і просто - кількість місць обмежена і без хороших балів атестата навряд чи вдасться пройти конкурсний відбір. Однак іноземці мають деякі переваги. Як і за іншими спеціальностями, в університетах для них існують окремі квоти, так що змагатися з німецькими абітурієнтами не доведеться.

Окрім хороших оцінок обов'язковою умовою для вступу є знання німецької мови. "Без цього нікуди. Фармацевтика належить до спеціальностей, що строго контролюються державою, так що навіть якщо б нам хотілося проводити предмети виключно англійською, ми не можемо цього зробити", - пояснює Маркус Губерт.

Шлях у фармацевти

"Чи важко вивчати фармацевтику? - Замислюється студент Боннського університету з Болгарії Живко Йорданов. - У першу чергу навчання займає дуже багато часу", - каже він.

Маркус Губерт підтверджує: зазвичай з 9 годин ранку і до 6 годин вечора студенти відвідують лекції і семінари і після цього ще опрацьовують матеріал самостійно.

З таким навчанням навряд чи залишається час на щось інше. За словами Живко, насолоджуватися студентським життям у майбутніх фармацевтів не завжди виходить. А де ж брати мотивацію? На думку Маркуса Губерта, йти в фармацевти варто тим, кому цікаві природні науки і, зокрема, медицина. Тоді вчитися буде цікаво. Тим більше що під час навчання приблизно третину часу приділяється практичним заняттям: студенти працюють в лабораторіях, аналізуючи і розробляючи медичні препарати.

Як правило, навчання майбутніх фармацевтів в Німеччині суворо структуроване і проходить за системою, що передбачає здачу державних іспитів (Staatsexamen). Проте сьогодні деякі вузи готують фахівців в області фармацевтики і за системою "бакалавр-магістр". Тут слід врахувати, що випускникам бакалаврату дозволено працювати лише в індустрії. Продовживши навчання за магістерською програмою, вони можуть підвищити кваліфікацію та розширити можливості на ринку праці.

Навчання за класичною моделлю (зі здачею держіспитів) триває п'ять років і проходить в три етапи. Перші чотири семестри віддані під базову фармацевтичну освіту (Grundstudium). У цей час студенти вивчають загальні предмети - математику, фізику, загальну хімію, біологію. Після закінчення цього етапу студентам необхідно пройти вісім тижнів обов'язкової практики в аптеці або фармацевтичній компанії (Famulatur).

Після успішної здачі першого держіспиту починається основне навчання (Hauptstudium). Протягом цих чотирьох семестрів увага приділяється вузьконаправленим дисциплінам: фармацевтичній хімії, фармацевтичній біології і фармацевтичній технології, фармакології та клінічній фармації.

Після цього - другий держіспит, який охоплює всі п'ять складних і об'ємних предметів. Але це ще не все...

Практика, ще раз практика

Кілька років тому студентка Ольга Кравцова вже отримала диплом фармацевта в Мінську. У Німеччині його прирівняли лише до базової фармацевтичної освіти, так що ще чотири семестри їй довелося відучитися додатково в Мюнхенському університеті ім. Людвіга Максиміліана. Втім, це не стало просто повторенням пройденого. "Тут дуже добре готують до роботи в науці та бізнесі. Знань, отриманих у першому вузі, мені для цього не вистачило б", - вважає дівчина.

Навесні 2012 року Ольга успішно здала другий державний іспит. Тепер, замість того щоб відсипатися після багатьох місяців інтенсивного навчання, дівчина вранці біжить на роботу в аптеку. Щоб стати дипломованим фармацевтом, студенти мають пройти річну практику, до речі, оплачувану. Півроку - у звичайній аптеці, ще шість місяців - за вибором: у тій же аптеці, у страховій компанії, на фармацевтичному підприємстві або в науковому середовищі. Місце проходження практики може бути і за кордоном. Після цього слід третій і останній державний іспит - і аптекар готовий!

Щодо списку вимог необхідних для вступу Ольга Кравцова додає: "Потрібно дуже хотіти допомагати людям". Втомлена після довгого робочого дня і спілкування з відвідувачами аптеки, вона, тим не менш, не сумнівається, що правильно вибрала свою професію.

Deutsche Welle
27.07.2012