Все більше іноземців захищають дисертацію в Німеччині

До німецьких вузів вступає все більше іноземних аспірантів. За останні 10 років бажаючих стало в два рази більше. Чому молоді науковці вважають за краще "гризти" граніт науки не в США або Великобританії, а в Німеччині?

Все більше іноземців захищають дисертацію в Німеччині

Кількість іноземців, які подають заявку на написання дисертації в німецьких ВНЗ чи коледжах для аспірантів, за останні десять років подвоїлася. У 2010 році горде звання "кандидата наук" (німецькою - "Doktor") отримали більше 4000 молодих дослідників з-за кордону. Чому їх вибір припав саме на Німеччину?

Чітка структура приносить успіх

"Раніше іноземці не дуже охоче вступали до німецької аспірантури. Ситуація різко змінилася після появи структурованих програм у рамках підтримки наукової еліти", - пояснює Томас Ріссе (Thomas Risse), засновник берлінського коледжу для аспірантів Graduate School for Transnational Studies.

Нагадаємо, структурована модель навчання аспірантів протиставлена класичній моделі і означає наявність навчального плану, проведення досліджень у групах і чітке обмеження в часі при роботі над проектами.

"Я працюю відразу з кількома аспірантами - з Росії, Білорусі, Колумбії, Індії. Дослідження проводяться на стику наук. Молодому вченому це дозволяє розвиватися відразу в декількох напрямках. Скажімо, інформатики працюють з біологами", - говорить Альхазур Малаков, аспірант коледжу Graduate School of Computer Science в Заарбрюкене. Виходець з Казахстану закінчив Томський державний університет за спеціальністю радіофізика, а потім вирішив писати кандидатську дисертацію за структурованою програмою.

     

"Мені було цікаво отримати освіту за кордоном, у Західній Європі. Там і питання фінансування легше вирішити. Крім того, я займаюся комп'ютерною графікою, мені хотілося бути ближче до інновацій. А один з найкращих інститутів у цій області - Інститут комп'ютерних наук імені Макса Планка - розташований саме в Заарбрюкене", - пояснює свій вибір молодий дослідник.

Крок за кроком - до наукового ступеня

Наразі у Німеччині існують близько 700 коледжів для аспірантів (німецькою - Graduiertenschule). Більшість з них виділяють стипендію. Вчені відвідують курси та семінари, а також працюють над дослідницькими проектами спільно з іншими аспірантами, звичайно ж, під керівництвом професорів. Крім того, аспіранти беруть участь у заходах, що сприяють налагодженню контактів та обміну досвідом з дослідниками інших наукових сфер.

"Спочатку ми концентруємо зусилля на виконанні проекту. У кожного вченого в ньому своя роль. Потім ми підводимо під результати теоретичну основу. Пишемо статті і одночасно глави дисертації. Потім беремося за наступний проект", - так Альхазур Малаков крок за кроком просувається до наукового ступеня.

За словами Томаса Ріссі, багатьох молодих талановитих дослідників з-за кордону написання дисертації в німецьких коледжах приваблює ще й тим, що в Німеччині на навчання йде менше часу. У США кандидатом наук можна стати за сім - десять років. У Німеччині ж на це йде від трьох до чотирьох років.

Щоб німецькі вузи були на слуху у потенційних аспірантів за кордоном, Німецька служба академічних обмінів (DAAD) запустила в минулому році дві програми підтримки для університетів. "Ми хочемо сприяти тому, щоб колектив дослідників став як можна більш багатонаціональним. Аспіранти-іноземці повинні мати безперешкодний доступ до структурованих програм", - відзначає Біргіт Клюзенер (Birgit Klüsener), куратор групи в DAAD, що займається питаннями інтернаціоналізації науки.

Фінансова підтримка, а це ні багато, ні мало, 100 тисяч євро на рік, надається в першу чергу тим німецьким університетам, які відкривають міжнародні програми для аспірантів. Ці кошти також йдуть на рекламну кампанію в інших країнах і на надання консультаційної підтримки для аспірантів, які прибули з-за кордону.

Ставка на іноземців

Берлінський коледж Graduate School for Transnational Studies цього року прийняв 10 аспірантів, троє з них - іноземці. "Звичайно американці навряд чи до нас приїдуть. Ми розраховуємо передусім на молодих дослідників з країн Східної Європи, Центральної Азії, а також Африки і Латинської Америки", - говорить засновник коледжу.

Звичайно дослідникам, які бажають отримати в Німеччині перший вчений ступінь, треба бути готовими і до труднощів. У першу чергу, їм слід запастися терпінням: з моменту подачі документів до отримання відповіді може пройти кілька місяців. Крім того, потрібно досить добре володіти німецькою або англійською мовою відповідно до вимог програми.

"Учений має бути готовим і до того, що доведеться самому організовувати свою роботу. Це повна протилежність того, що відбувається в Росії. Там науковий керівник каже, що і коли тобі потрібно зробити. Тут ти майже все вирішуєш сам", - підкреслює Альхазур Малаков.

Автор: Райна Бройер / Вікторія Зарянка

Deutsche Welle
04.11.2011