Навчання в Німеччині: короткий огляд

Будь то яскраве нічне життя та культура Берліна, витончена пишність Мюнхена або ж пасторальна чарівність Середнього Рейну, що особливо приваблива, вам буде важко не знайти частини Німеччини, що підходить саме вам

Навчання в Німеччині: короткий огляд

Дійсно, друга за чисельністю населення країна в Європі (після Росії) в значній мірі характеризується своєю різноманітністю - що, мабуть, не дивно для країни, яка існувала як єдине ціле менше 150 років, і в якій регіональні традиції є незгасною частиною народної душі.

З легендарним минулим і сильним почуттям традицій німецька культура (скоріше навіть "культури"), безумовно, варта того, щоб познайомитися з нею на власному досвіді. Шанувальники архітектури будуть у своїй стихії, а ревнителі музики усвідомлять, що Німеччина була серцем світу класичної музики.

Не дуже багато народів можуть похвалитися таким барвистим календарем фестивалів - Октоберфест, Бекфішфест і Рейн у вогні - найяскравіші з них. Гурмани можуть насолоджуватися різноманітною і унікальною кухнею, починаючи від всесвітньо відомих ковбасок і сосисок до менш відомих цибулевих пирогів або особливих галушок. І, звичайно ж, це країна всесвітньо відомого німецького пива, в усій його, майже нескінченній, різноманітності.

Але ви також опинитеся в одній з найсучасніших країн світу, відомої своїми технологіями і промисловою потужністю, що зробила Німеччину четвертою за величиною економікою світу. Її багатонаціональна футбольна команда є індикатором толерантності її добре-освіченого населення, а Берлін володіє культурним капіталом, який змагається на рівних з Лондоном і Нью-Йорком. Виходячи з цього ми пропонуємо вам розглянути можливість навчання в Німеччині.

Вища освіта в Німеччині

За останніми підрахунками, близько 250 тисяч іноземних студентів навчаються в університетах Німеччини, що складає 10 відсотків від загального числа студентів країни. У зв'язку з великою кількістю університетів світового класу Німеччина стала одним з найпопулярніших напрямів для здобуття освіти за кордоном.

     

42 університети Німеччини входять у топ 500 рейтингу 2010 року QS World University Rankings, 12 з яких знаходяться в топ 200. Ці висококласні навчальні заклади ще більш привабливі завдяки низькій платі за навчання, яка складає не більше 500 євро на семестр, а в деяких регіонах взагалі відсутня.

Інтернаціоналізація є великим пріоритетом для багатьох німецьких університетів, тому, ви тут зустрінете як теплий прийом, так і групи підтримки, програми та заходи для іноземних студентів. Ще одним важливим наслідком цього прагнення до інтернаціоналізації є те, що система німецької вищої освіти йде в ногу з іншими країнами Європи - учасницями Болонського процесу. Ви знайдете програми бакалавра, магістра та доктора такого самого рівня і тривалості, як і скрізь.

У Німеччині є три типи вузів. Перші відомі просто як університети. Вони значною мірою є багатопрофільними установами, орієнтованими на науково-дослідну роботу. Далі, йдуть Fachhochschulen - університети прикладних наук, які зосереджені на підготовці студентів для робочих місць, що потребують особливих навичок і знань. Програми навчання в цих установах зазвичай містять практичні елементи або стажування. Третя категорія, коледжі мистецтв, кіно чи музики, більш орієнтовані на творчі професії і зазвичай мають особливі вимоги прийому, такі як тести на перевірку здібностей.

Хоча навчання в деяких вузах Німеччини проходить англійською мовою, особливо на післядипломному рівні, все ж у більшості вузів викладають німецькою. При цьому багато університетів пропонують інтенсивні курси німецької мови. А у випадку дружнього спілкування, багато німців говорять гарною англійською.

Візові вимоги

Як і скрізь у Європі, студенти з ЄС не зустрічають жодних обмежень, крім тих, що встановлені університетом самостійно. Студенти з-за меж ЄС повинні подати заяву на отримання студентської візи, а потім отримати право на проживання в Німеччині. Обидві групи мають довести свою компетентність у німецькій мові під час розгляду заяви (за винятком випадків вступу на англомовну програму навчання).

В основному, з такою шкільною підготовкою в Європі як А-level або Міжнародний бакалавріат, ви зможете відразу подавати документи до вузів Німеччини. Випускники шкіл з інших країн зобов'язані складати вступний іспит Feststellungsprüfung після одного або двох семестрів навчання. Ви можете перевірити, чи стосується це вас в онлайн базі DAAD (Німецька служба академічних обмінів).

Кількість студентів на деяких популярних програмах у німецьких університетах централізовано обмежена, і для цих програм студенти ЄС (а також з Норвегії, Ісландії та Ліхтенштейну), мають подавати заявки до Фонду прийому вищої освіти. Для кандидатів з країн, що не входять до ЄС, або тих, які подають заявки на необмежені програми, заяви слід надсилати безпосередньо до університету або через систему Uni-Assist, централізовану службу заяв, яку використовують більше 100 університетів Німеччини.

Корисні сайти про навчання в Німеччині:
Study in Germany http://www.study-in.de/en/
Асоціація німецьких студентських служб: http://www.studentenwerke.de/default.asp

QS TopUniversities. Переклад з англійської Освіта.ua.

Освіта.ua
19.08.2011