Вступ до магістратури в Німеччині: вимоги до диплому та рівня знань

Вступити на магістерську програму німецького університету непросто, але реально. Головні вимоги: диплом про вищу освіту з середнім балом не нижче четвірки, відмінні знання німецької і... трохи завзятості

Вступ до магістратури в Німеччині: вимоги до диплому та рівня знань

На навчальне місце в магістратурі німецького вузу можуть розраховувати лише ті, у кого вже є диплом про вищу освіту, що свідчить про отримання так званої "першої кваліфікації" (erster qualifizierter Hochschulabschluss).

Чи буде це диплом бакалавра або спеціаліста - не має значення. За словами Гельмута Залевські, керівника відділу по роботі зі студентами в Університеті Констанца, вступати до магістратури можна навіть тоді, якщо ви вже отримали ступінь магістра в іншому вузі.

З українським дипломом - в німецьку магістратуру

Українцям та іншим іноземцям, які закінчили вуз на батьківщині і бажають продовжити освіту за кордоном в німецькій магістратурі, необхідно впевниться, що їхній університет або як мінімум отримана спеціальність мають державну акредитацію.

У випадку якщо ні навчальний заклад, ні курс навчання не акредитовані, ваша ситуація виявиться аналогічній ситуації випускника середньої школи.

За словами співробітниці відділу по роботі з іноземними студентами Лейпцігського університету Ганні Штрезінг, в цьому випадку вам необхідно буде заробити право на вступ до німецького ВНЗ - провчитися два роки в акредитованому вузі на батьківщині або вступити у коледж довузівської підготовки (Studienkolleg) у Німеччині.

Дізнатися про те, чи акредитований ваш університет, можна на сайті www.anabin.de або в деканаті за місцем навчання.

Ще однією неодмінною умовою для вступу на магістерську програму в Німеччині є хороші знання німецької або англійської мов - в залежності від того, якою мовою буде вестися навчання у Німеччині.

І навіть у тому випадку, якщо більшість курсів читаються на німецькій, англійська - або якайсь інша мова - може знадобитися в якості додаткової іноземної. Тому без відповідних сертифікатів, що підтверджують ваші знання, вступити не вдасться.

Квоти для іноземців?

Якщо ви відповідаєте перерахованим вище вимогам, можете сміливо направляти завірені переклади диплому та атестата разом з іншими необхідними документами до німецького вузу.

Фахівці приймальної комісії уважно вивчать документи та приймуть рішення, приймати вас на навчання чи ні. Додаткового визнання диплома проводити не потрібно.

Чи існує певна квота для іноземців? Це залежить від умов прийому до магістратури в кожному конкретному навчальному закладі.

Деякі університети приймають іноземців на загальних підставах з німецькими студентами, інші залишають 5-10 відсотків місць у магістратурі для учнів із-за кордону. При цьому ви продовжуєте вважатися іноземцем, навіть якщо закінчили бакалаврат в Німеччині.

Що відіграє вирішальну роль?

У німецьких вузах існує три типи магістратури: "послідовна" (konsekutiv), "непослідовна" (nicht konsekutiv) і "підвищення кваліфікації" (weiterbildend).

"Послідовна" магістратура означає, що ви продовжуєте навчання за спеціальністю, яку вивчали раніше. "Непослідовна" передбачає часткову зміну спеціалізації, a магістратуру "для підвищення кваліфікації" обирають ті, хто встиг не тільки закінчити вуз, але і пару-трійку років попрацювати за фахом. Останні два типи магістратури пропонуються далеко не в кожному вузі.

Які критерії є основними для вступу до кожного з трьох типів магістратури? У першому і другому випадку вирішальну роль відіграє середній бал диплома, у разі магістратури "для підвищення кваліфікації" - досвід роботи і мотивація, пояснює керівник відділу по роботі зі студентами в Університеті Констанца Хельмут Залевські.

"Важливо відзначити, що "непослідовна" магістратура, незважаючи на свою назву, передбачає лише зміну попередньої спеціальності на суміжну, а не перехід на кардинально новий курс", - уточнює він.

Низький середній бал диплому - ще не катастрофа

Логічно, що при поданні заявки до магістратури німецького університету найбільші шанси мають претенденти з високим середнім балом у дипломі. Чим престижніше навчальний заклад, тим вище має бути підсумкова оцінка. Нижньою межею вважається німецька відмітка "2,5", тобто приблизно українська четвірка.

Перерахувати середній бал українського диплому в німецьку систему оцінок можна за наступною формулою: x = 1 + 3 × (Nmax-Nd) / (Nmax-Nmin), де Nmax означає максимальний бал в українській системі оцінок, Nmin - мінімальну достатню для здачі іспиту оцінку, а Nd - оцінку, яку ви хочете перевести в німецьку систему.

Крім цієї універсальної формули на сайтах деяких німецьких вузів представлені власні таблиці перерахунку оцінок. У цілому можна сказати, що українській п'ятірці відповідає німецька оцінка "1", четвірці - "2,3", а трійці - "3,3" або "4".

Навіть якщо середній бал вашого вітчизняного диплому не дотягує до рівня "2,5", - це ще не кінець світу. Можливо, вам пощастить зі вступом до невеликого або менш "розкрученого" вузу, або ж вас попросять пройти додаткове вступне випробування. Як правило, воно полягає у співбесіді з професором, письмовому тесті або написанні есе на наукову тему.

Автор: Тетяна Гоголкіна

Deutsche welle
14.02.2011