Стипендійна програма Copernicus: студенти для студентів

Серед багатьох стипендійних програм, що дають можливість українським студентам провести декілька місяців у Німеччині, Copernicus має декілька дуже цікавих особливостей

Стипендійна програма Copernicus: студенти для студентів

Щосеместра за програмою Copernicus до Німеччини приїздять кількасот студентів з країн Східної Європи. Про те, щоби їхнє перебування тут було цікавим і корисним, дбають їхні колеги – студенти німецьких вузів. Причому роблять це на добровільних засадах.

Студентські об’єднання Copernicus є у Гамбурзі, Берліні і Мюнхені. Саме до цих міст і запрошують стипендіатів, розповідає докторантка Таня Пфлуґ з берлінського осередку.

"Ідея виникла на початку 90-х років у Гамбурзі. Після того, як впала "залізна завіса", було бажання підтримати молодь у Східній Європі. Тоді багато німців збирали гуманітарну допомогу. Але засновники Copernicus вирішили піти іншим шляхом і запропонувати студентам з постсоціалістичних країн можливість приїхати на деякий час до Німеччини, набути тут деякого досвіду і, повернувшись до рідної країни, скористатися з нього", - каже Пфлуґ.

Навчання і практика

З шести місяців перебування у Німеччині, чотири стипендіати проводять в університеті. Після цього у них є можливість пройти двомісячну практику. Таня Пфлуґ: "Це може бути практика на одному з підприємств Берліна, Гамбурга або Мюнхена. Але не лише. Залежно від інтересів, це може бути громадське об’єднання, політична організація, або, приміром, Бундестаг".

Учасники програми Copernicus живуть не у гуртожитку, а в сім’ях. І справа тут не в заощадженні коштів. За задумом організаторів, проживання у сім’ї дає гостям можливість зав’язати у Німеччині тісні особисті контакти, більше дізнатися про німців, пояснює Таня Пфлуґ.

"Подаючи документи на отримання стипендії, заявник додає до них листа зі своїм уявленням про сім’ю, в якій він хотів би жити. Він, зокрема, може написати, чи любить хатніх тварин. Або: чи йому цікавіше було би жити у сім’ї з дітьми, чи радше у більш спокійній атмосфері. Ми намагаємося підшукати сім’ї, які відповідають цим уявленням", - каже координаторка.

Студенти готуються

У студентів з об’єднання Copernicus по завершенні кожного семестру чимало організаційної роботи. Адже починається наступний прийому заявок на отримання стипендії. На наступний зимовий семестр заявки приймаються до першого березня (програма починається першого жовтня). На наступний літній семестр – до першого вересня (початок програми – першого квітня).

Координатори програми проводять регулярні зустрічі, де обговорюють підготовку до нового семестру, а отже і до приїзду нових гостей. Всі бажаючі мають надіслати документи до Гамбурга. Заявки розглядатимуть не якість суворі дядечки з відбіркової комісії, а такі самі студенти – члени об’єднання Copernicus. Таня Пфлуґ заохочує українців подавати свої заявки: "Ми отримуємо приблизно у п’ять разів більше заявок, ніж ми можемо дати стипендій. Конкурс щороку трохи інший, залежно від того, скільки коштів у нашому розпорядженні. Але подавати заявку на нашу стипендію, безумовно, має сенс. Шанси отримати стипендію у нас набагато вищі, ніж за програмами Erasmus та DAAD".

На стипендію Copernicus претендують студенти, які вже закінчили кілька семестрів навчання. Програма поширюється, передовсім, на студентів гуманітарного напрямку. Це може бути будь-яка спеціальність - від філософії до соціології. Більш детальну інформацію про умови отримання стипендії ви можете дізнатися на інтернет-сайті Copernicus.

Автор: Євген Тейзе

Deutsche welle
04.01.2011