Стипендії для післядипломного навчання в німецьких вузах

Сьогодні особливий інтерес студенти та випускники вузів виявляють до стипендій для післядипломного навчання в Німеччині

Стипендії для післядипломного навчання в німецьких вузах

Сьогодні конкурс на стипендії DAAD для післядипломної освіти – більше десяти осіб на місце. При цьому за останні роки зріс інтерес до англомовних програм, які пропонують німецькі ВНЗ, зазначає Гліб Кондрашевський, співробітник московського представництва Німецької служби академічних обмінів.

Друга тенденція, за його словами, – це міждисциплінарний підхід до вибору спеціальності. «Інженери йдуть вивчати економіку, економісти вибирають дисципліни на стику економіки та математики, а прихильників тільки однієї спеціальності практично не залишилось», – каже співробітник DAAD у Росії Гліб Кондрашевський.

Третя примітна особливість нинішніх шукачів стипендій на другу вищу освіту в Німеччині – професійна мотивація.

     

«Якщо раніше наші кандидати казали, що хочуть учитись на батьківщині Гете й Шіллера, то сьогодні на місце романтизму прийшов діловий підхід, тому вибір обґрунтований професійними інтересами», – зазначає Гліб Кондрашевський. Бажаючим отримати стипендію Німецької служби академічних обмінів представник організації рекомендує слідувати чіткому плану.

Позначити мету

Щоби потрапити точно в ціль – виграти заповітну стипендію на післядипломну освіту, – важливо мати чітке уявлення про те, що ви хочете отримати в результаті, чому для вас важливо потрапити саме в німецький ВНЗ, і які переваги вам гарантує німецький диплом. Ставити ці запитання самому собі, за словами Гліба Кондрашевського, краще не пізніше ніж на четвертому курсі, за рік до подачі заявки на стипендію.

Вибрати ВНЗ

Наступний етап передбачає вибір ВНЗ і власне самої магістерської програми. Для пошуку інформації, за словами представника DAAD, можна використовувати Інтернет-сайти ВНЗ, орієнтуватись на міжнародні рейтинги і відвідувати спеціалізовані освітні виставки, щоб отримати професійну консультацію.

Співставити свої бажання з можливостями

Після того як студент вибрав ВНЗ, важливо впевнитися, що магістерська програма відповідає критеріям Німецької служби академічних обмінів. Вона повинна відповідати таким вимогам: по-перше, курс повинен починатись у жовтні, по-друге, його вартість не повинна перевищувати 500 євро за семестр і, по-третє, якщо програма передбачає навчання не тільки в Німеччині, то час перебування в іншій країні повинен становити не більше чверті від загальної тривалості навчання.

Також студентам важливо завчасно подбати про складання тесту DaF. Середній рівень для шукачів стипендії – це четвірки по всіх іспитах, чим вище загальний бал – тим краще.

Зібрати документи

Резюме та мотиваційний лист повинні відповідати стандартам. Жорстких вимог до оформлення документів не існує, проте є поняття «комільфо». «Співробітники DAAD, приймаючи заявки, очікують, що резюме буде оформлене у відповідності із прийнятими стандартами», – каже представник організації Гліб Кондрашевський. А саме: з розбивкою інформації на блоки, найважливішими з яких є «Освіта» й «Досвід роботи».

Другий документ, який багато в чому й визначає долю заявки, – мотиваційний лист. Головна вимога – конструктивний виклад інформації, оптимальний обсяг – від двох до трьох сторінок. У листі кандидат повинен пояснити, чому він хоче навчатись у Німеччині, обґрунтувати свій вибір ВНЗ, пояснити, чому він зупинився саме на даній магістерській програмі, а головне – змалювати свої перспективи після завершення навчання.

Пройти етапи відбору

Перший етап конкурсу на стипендії DAAD проходить у листопаді-березні. У цей час комісія розглядає документи. У березні-квітні кращих кандидатів запрошують на співбесіду – по 10–15 хвилин на кандидата.

«Ми не бюрократи, тому, якщо здобувач допустив деякі неточності в оформленні документів, це ще не привід відмовити йому у видачі стипендії», – зазначає Гліб Кондрашевський, який курирує в DAAD стипендіальні програми з економічних спеціальностей. Головне, за його словами, – відповідати вимогам ВНЗ і мати хорошу мотивацію. А там, якщо пощастить, ви вже у мети! До речі, конкурс на стипендії DAAD для післядипломної освіти – більше десяти осіб на місце.

Deutsche Welle
13.11.2010